Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Probleme de fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020
Am si eu 2 probleme de fizica, dar nu reusesc sa le dau de cap. Daca ma poate ajuta cineva, i-as multumi enorm. Si cu explicatie daca se poate, dar sa precizati si ce formule ati folosit. Multumesc anticipat!
Am atasat problemele.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Si eu rezolvarea! :)


Manual ai? Colegi ai? De ce?

#3
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020

View Postsorin147, on 20 septembrie 2020 - 12:41, said:

Si eu rezolvarea! Posted Image


Manual ai? Colegi ai? De ce?
Nu am primit manualul inca, colegi am dar nici ei habar nu au. De asta am cerut ajutorul.

#4
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020
Nu stiu de ce nu s-a pus poza cu problemele.
Am pus problemele pe imgur: https://imgur.com/a/KRNY5RY

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostqCole, on 20 septembrie 2020 - 10:55, said:

Daca ma poate ajuta cineva, i-as multumi enorm.
Poti sa-mi multumesti normal, nu enorm. Hai ca te ajut eu.
La prima problema, punctul a), circuitul exterior e format din R in serie cu gruparea 2R, 3R.
Hai sa calculam rezistenta echivalenta. Iti dau si formula, semul || inseamna paralel.
Re=R+2R||3R
Facem asa. Inainte de a merge mai departe, calculeaza tu cat e Re sa vedem daca ai inteles.

#6
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020

View Postmaccip, on 20 septembrie 2020 - 18:21, said:

Poti sa-mi multumesti normal, nu enorm. Hai ca te ajut eu.
La prima problema, punctul a), circuitul exterior e format din R in serie cu gruparea 2R, 3R.
Hai sa calculam rezistenta echivalenta. Iti dau si formula, semul || inseamna paralel.
Re=R+2R||3R
Facem asa. Inainte de a merge mai departe, calculeaza tu cat e Re sa vedem daca ai inteles.
Re=5+2*5||3*5 (nu stiu daca e bine) nu prea ma pricep la fizica...

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am scris ||, dar tu ar trebui sa inlocuiesti cu formula pentru legarea in paralel a rexistorilor.
Adica
R1||R2= R1*R2 / (R1+R2)

Ia vezi acum, ce-ti iese.

Vad ca nu te pricepi la fizica, dar ai zis ca vrei sa inveti. Ia vezi, acum te descurci sa faci punctul a) ?

#8
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020

View Postmaccip, on 20 septembrie 2020 - 20:48, said:

Eu am scris ||, dar tu ar trebui sa inlocuiesti cu formula pentru legarea in paralel a rexistorilor.
Adica
R1||R2= R1*R2 / (R1+R2)

Ia vezi acum, ce-ti iese.

Vad ca nu te pricepi la fizica, dar ai zis ca vrei sa inveti. Ia vezi, acum te descurci sa faci punctul a) ?
In problema nu-mi spune ce valoare are R1 si R2...Dar daca e bine cum am spus eu mai spus, cred ca asa: R1||R2= 15+ 15 / (15+15) = 30 / 30 = 1. Nu ma judeca daca nu e bine, cum nu am mai mers la scoala de 6 luni de zile si nici in generala nu prea am facut fizica nu am de unde sa stiu.

#9
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020

View Postmaccip, on 20 septembrie 2020 - 20:48, said:

Eu am scris ||, dar tu ar trebui sa inlocuiesti cu formula pentru legarea in paralel a rexistorilor.
Adica
R1||R2= R1*R2 / (R1+R2)

Ia vezi acum, ce-ti iese.

Vad ca nu te pricepi la fizica, dar ai zis ca vrei sa inveti. Ia vezi, acum te descurci sa faci punctul a) ?
Deci e bine cum am facut? Daca nu, ma poti ajuta tu direct cu rezolvarea?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pai te ajut direct, nu prin intermediari.

Nu stiu de unde ai scos 15 si 15. in probleman ta vad 2R si 3R, caz in care
Re=R+2R||3R=R+(2R*3R)/(2R+3R)=R+(6/5)R=11/5 R, Daca R=5ohm, insamna ca Re=11ohm. verifica si tu.

Simt ca inaintam foarte greu, de aia iti dau un hint si pentru b), flosesti relatia binecunoscuta I=U/R, sau in cazul tauI=E/(Re+r) avanad in vedere ca comutatorul e iarasi inchis, putem folosi rezultatul de la a). Rezistenta totala a circuitului e rezistenta circuitului exterior + rezistenta interna a sursei de tensiune., r care vad ca e neprecizata in problema.

#11
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020

View Postmaccip, on 21 septembrie 2020 - 15:50, said:

Pai te ajut direct, nu prin intermediari.

Nu stiu de unde ai scos 15 si 15. in probleman ta vad 2R si 3R, caz in care
Re=R+2R||3R=R+(2R*3R)/(2R+3R)=R+(6/5)R=11/5 R, Daca R=5ohm, insamna ca Re=11ohm. verifica si tu.

Simt ca inaintam foarte greu, de aia iti dau un hint si pentru b), flosesti relatia binecunoscuta I=U/R, sau in cazul tauI=E/(Re+r) avanad in vedere ca comutatorul e iarasi inchis, putem folosi rezultatul de la a). Rezistenta totala a circuitului e rezistenta circuitului exterior + rezistenta interna a sursei de tensiune., r care vad ca e neprecizata in problema.
I = U/R => I = 12/5 => I = 2,4. (am facut asa pentru ca am vazut ca U este tensiunea aplicata, masurata in volti. Iar R s-a dat in problema, R = 5.
I = E/(Re+r) = 12V/11ohm+5 => I = 12V/16ohm = 0.75 presupun. Chiar nu stiu, sper ca am facut totusi bine

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
ce 12/5?
I=U/R asa, generic vorbind.

Tu ai in mod particular I2 = E/(Re+r) U-ul e E la tine si Rul e Re+r.

Dar vezi ca pe r nu-l ai in problema, trebuie sa-l scoti de undeva, eu asa vad. De ce l-ai pus 5? r e rezistenta interna a sursei care se pare ca e necunoscuta.

Si de unde ai putea sa-l scoti? Pai din informatia ca I1=0.75 I2

In vei avea pe I2 calculat la b functie de r.
Va trebui sa calculezi si I1 cand circuitul e deschis, tot functie de r.
Si din informatia data, scoti r.


E mai naspa, dar asa-i la liceu, in general e mai greu ca la scoala generala.

#13
qCole

qCole

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.09.2020
I2 = E/(Re+r) => 12/11+r = ...
Deci cu I1=0.75 I2 il pot afla pe R, dar tot nu-mi dau seama cum. As intelege mai repede daca ai atasa toata rezolvarea, in cazul de fata b, c si d. Si mi-ai da macar formulele pentru fiecare subpunct in parte. Imi trebuie exercitiul pentru maine, bine imi trebuiesc amandoua, dar si unul ma va ajuta. Dar vreau sa-l inteleg si cat de cat. Daca nu, mersi oricum!

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Si I1 = 12/(15+r) ca ai circuitul deschis, deci R+2R+r=15ohm +r
Si acum poti scoate r (nu R ca ala stim ca e 5ohm), o sa-ti dea 1ohm din ce vad.

Deci
b) 1 ohm
c) 1A
d) 6V
Nu stiu daca te ajuta cu ceva cifrele astea, dar nu asa se face fizica ca pe wazap, n-ai inteles nimic.
Eu ma gandeam ca-ti dau o indicatie dupa care rezolvi tu tot, dar se pare ca ai carente mai mari. Trebuie s-o iei cu totul de la inceput. Cu fizica de la clasa a5a. Si sa faci toate exercitiile din toate manualele. Ti-ar lua cam 2 luni daca te tii de treaba, cam cat un serial pe netflix, dar la final poti spune ca esti la zi cu ceea ce ar trebui sa stii.
Probabil ca-ti mai trebuie si vreo 3-4 luni sa faci si la matematica acelasi lucru. Dar nu-i totul pierdut, se poate invata daca vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate