Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ameliorare sol

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am o casa la tara cu o gradina de vreo 1500mp.Am data-o la vecinu sa cultive lucerna pe ea pentru gaini si porci eu fiind in Austria.Acum la anu daca ies la pensie am de gand sa cultiv ceva in gradina aia.Dar toti oamenii din vecini spun ca pamantul e "rau" da roade slabe sau deloc.Asta in ciuda faptului ca au pus si balega pe el tot asa ramane.
Exista vreo metoda de imbunatatire a solului fara a folosi cantitati industriale de ingrasaminte chimice sau alte substante?Si care ar fi explicatia ca pamatul e "rau" pentru culturi de leguminoase.

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
daca ai pus lucerna, deja doi ani ai un sol excelent, lucerna fiind fixatoare de azot.

dupa, poti continua cu compost sau balegar de oae/vita/pasare.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Kean, on 19 septembrie 2020 - 18:14, said:

Am o casa la tara cu o gradina de vreo 1500mp.Am data-o la vecinu sa cultive lucerna pe ea pentru gaini si porci eu fiind in Austria.Acum la anu daca ies la pensie am de gand sa cultiv ceva in gradina aia.Dar toti oamenii din vecini spun ca pamantul e "rau" da roade slabe sau deloc.Asta in ciuda faptului ca au pus si balega pe el tot asa ramane.
Exista vreo metoda de imbunatatire a solului fara a folosi cantitati industriale de ingrasaminte chimice sau alte substante?Si care ar fi explicatia ca pamatul e "rau" pentru culturi de leguminoase.

se pune in functie de ce are solul nevoie: magnesiu, sulf, calciu, borax, samd.

compost faci din ce ai prin curte, inclusiv lucerna.

se amelioreaza cu compost de orice fel, daca e argilos.

conteaza si cum uzi. Nu poate fi asa rau, eu am pamant rau in gradina, si totusi se face pt cat imi trebuie. Cred ca te-au speriat vecinii ca sa le prelungesti arenda Posted Image

terenul pe care s-a cultivat lucerna este unul excelent din mai multe puncte de vedere, nu numai ca fixeaza azotul.

este si ingrasamant foliar pt plante, eco, daca vrei sa maximizezi recolta.

Edited by odastramosilor, 19 September 2020 - 18:48.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si pentru aport de minerale, DELCAMAG.
Asta este dolomita macinata la finetea cimentului din sac.
Folosesc la pamantul din solar, din gradina de legume  si la pomii din livada

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
un mic tutorial de la Zeu Legumelor:

https://m.youtube.co...h?v=qg_JhvP98Uk

:)

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 19:00.


#6
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu se pune balega, se pune mranita, de fapt tot balega, dar veche minim 4-5 ani; cu cat e mai veche, cu atat mai buna.
Gainatul de pasari este la fel de bun, insa lasat la invechit 1-2 ani.
In ce zona se afla gradina respectiva ?

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 foreverbanned, on 19 septembrie 2020 - 18:58, said:

Nu se pune balega, se pune mranita, de fapt tot balega, dar veche minim 4-5 ani; cu cat e mai veche, cu atat mai buna.
moft! se pune si urina de vaca daca vrei sa stii.
toata treaba e sa nu fie direct la radacina plantei. Deci respectand conditia asta se pune si proaspat.

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 odastramosilor, on 19 septembrie 2020 - 19:07, said:

moft! se pune si urina de vaca daca vrei sa stii.
toata treaba e sa nu fie direct la radacina plantei. Deci respectand conditia asta se pune si proaspat.
balega proaspata prezinta singuru pericol pt planta, ca e inutila. Posted Image
adicatelea, nu arde radacina, da n-are niciun efect pana peste minim un an dupa ce fermenteaza si produce microorganizmele necesare vietii pamantului... Posted Image

de alfel, mocirlirea radacinii pomilor proaspat plantatzi, se face cu balega proaspata. :)

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 19:12.


#9
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Tu poti pune orice vrei, chiar si de dinozaur, eu folosesc veche de 20-30 ani cu rezultate excelente. Asa ca recomand ce este cel mai bun.

Si apropo, cel mai bun balegar e cel de cal, apoi vaca, oaie, capra.

#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 foreverbanned, on 19 septembrie 2020 - 19:12, said:

Tu poti pune orice vrei, chiar si de dinozaur, eu folosesc veche de 20-30 ani cu rezultate excelente. Asa ca recomand ce este cel mai bun.

Si apropo, cel mai bun balegar e cel de cal, apoi vaca, oaie, capra.
de la dinozaur e bun doar sucu. in rezervor la tractor. Posted Image

si ordinea corecta e cam invers, dupe cum enumerez:

1. pasare
2. oae
3. bovina
4. cal(extrem de fierbinte, de aia se face rasadnitza cu el)
5. porc(extrem de rece, aproape ineficient)

:yes:

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 19:16.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
ITALPOLLINA este natural 100%
Sau ORGEVIT

Edited by viceroy56, 19 September 2020 - 19:18.


#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 foreverbanned, on 19 septembrie 2020 - 19:12, said:

Tu poti pune orice vrei, chiar si de dinozaur, eu folosesc veche de 20-30 ani cu rezultate excelente. Asa ca recomand ce este cel mai bun.

Si apropo, cel mai bun balegar e cel de cal, apoi vaca, oaie, capra.
tu auzi ca omu vine in tara?
n-are balegar de 20 de ani! iar solul lui cica e jalnic.
in conditiile astea, arunci in el cu tot ce ai, inclusiv proaspat.
tu auzi ca omul e pensionar in devenire?
daca mai asteapta 20 de ani balegarul tau de vaca nu mai apuca sa cultive nimic.
forumul are menirea de-a personaliza raspunsurile la probleme: zi-i omului ce i se potriveste, nu ce spune cartea. Ca din carte poate citi si singur.

 Kean, on 19 septembrie 2020 - 18:14, said:


in locul tau as cosi lucerna care o gasesti pe teren si o pui in niste butoaie pt compost. Mai arunci acolo tot ce e eco: gazonul cosit din curte sau resturi de la bucatarie, plus cartoane (hartie) si gunoi de grajd, indiferent.

apoi in functie de cultura, ii dai ce ii trebuie. Rosia are nevoie de mult magneziu. Dolomita e foarte buna pt rosie, la fel si sulfatul de magneziu.

cartoful parca prefera alcalin

indiferent ce sol ai, daca uzi cum trebuie nu ar trebui sa intampini probleme. Cel mai bun e prin picurare, evident.

 viceroy56, on 19 septembrie 2020 - 19:17, said:

ITALPOLLINA este natural 100%
Sau ORGEVIT
te cam rupe la buzunar sa pui pe intreaga suprafata...
iesi mai ieftin cu duba, o masina de gunoi ajunge undeva la 250 lei si ai continutul a peste 100 de saci de aia.

#13
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Numai povesti de la privitori la viata satului. Daca tot pierdeti timpul sa dati sfaturi macar sa o faceti bine.

Primordial este sa stii ce contine solul din gradina ta, pt asta faci o analiza agrochimica. Te informezi ce si cum la directia agricola in judetul tau sau O.S.P.A. Costa in jur de 150 ron , probe de la 2 adancimi 20 cm / 50 cm .

Odata obtinut rezultatul stii ce ai si ce nu in sol. Datul cu ingrasaminte chimice/bio dupa ureche, odata te rupe la portofel, apoi la sanatate. Utilizate cum trebuie sunt un real ajutor.



#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
iar daca terenu e in zona de deal/munte, unde aciditatea solului e ridicata, un birlic de amendamente calcaroase (reziduri de la azomuresh) face minuni si dureaza ani buni, fiind extrem de greu solubil.
e foarte bun, penca oricat azot ai avea in sol, aciditatea solului impiedica planta sa-l asimileze. :)

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Black66, on 19 septembrie 2020 - 19:25, said:

Numai povesti de la privitori la viata satului. Daca tot pierdeti timpul sa dati sfaturi macar sa o faceti bine.

Primordial este sa stii ce contine solul din gradina ta, pt asta faci o analiza agrochimica. Te informezi ce si cum la directia agricola in judetul tau sau O.S.P.A. Costa in jur de 150 ron , probe de la 2 adancimi 20 cm / 50 cm .

Odata obtinut rezultatul stii ce ai si ce nu in sol. Datul cu ingrasaminte chimice/bio dupa ureche, odata te rupe la portofel, apoi la sanatate. Utilizate cum trebuie sunt un real ajutor.
asa e,
imi aduc aminte ca si strabunica facea la fel
poate de aia aveau gust legumele, ca punea cupipeta ingrasamantul corespunzator, acolo unde lipsea :)
solul iti spune ce minerale ii trebuie
deficienta de minerale si existenta unor daunatori (hernia radacinii) se vede in planta

#16
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Ba odastramosilor, iti mai debiteaza multe mintea aia iluminata ?
De unde le scoti ? Sa astepte 20 de ani ?
Balegar vechi se gaseste la toate gropile de gunoi sau in capul multor terenuri agricole aduse de proprietari.
Insa ce asteptari sa am de la tine, care ai mai multe de jumatate dintre posturi formate doar din contraziceri cu alti useri ?

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 odastramosilor, on 19 septembrie 2020 - 19:25, said:

te cam rupe la buzunar sa pui pe intreaga suprafata...
iesi mai ieftin cu duba, o masina de gunoi ajunge undeva la 250 lei si ai continutul a peste 100 de saci de aia.

Initial am luat si eu 2 carute de "mranita" de la un "producator renumit" din sat.
Am umplut locul cu coropisnite.
M-am chinuit 2 ani sa scap de ele.
Si ce am recomandat nu face rau in nicio situatie.
DA, cel mai corect este sa faci analiza solului si sa stabilesti exact ce ai nevoie, in functie de cultura viitoare.
Dar eu nu pun ingrasaminte chimice.
Am 2 gropi de 3 mc fiecare in care produc "mranita" din resturile vegetale din livada, maruntite cu tocator de crengi, amestecate cu iarba cosita si amestecat totul cu pamant si cenusa din arderea vrejurilor de la legumele "expirate".
Lasat la dospit 2 ani. de aia am 2 gropi. Una anul asta, completata in toamna, celalata anul viitor s.a.m.d.
La "aratura" de toamna adaug mranita, la aratura de primavara adaug Italpollina. O data la 3-4 ani bag si DELCAMAG.
Corect: dai un ban, da' sti ca nu-l mai ai!
Rosiile din solar nu se compara cu nicio rosie BIO din magazin/piata.

Edited by viceroy56, 19 September 2020 - 20:06.


#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Terenul e in zona de deal in jud. Alba.Vecinu a murit de un an D-zeu sa-l ierte si acum au dat balariile in teren.Nu l-am mai cosit de vreo 2 ani ca anul asta n-am putut veni acasa din cauza covidului.Cred ca voi face si eu analiza solului sa fiu sigur de un lucru si dupa aia in functie de necesitati voi completa cu ce e lipsa.Merci pentru sfaturi.

Edited by Kean, 19 September 2020 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate