Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3978 replies to this topic

#3097
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 06.09.2004
Da, e o conspiratie mondiala sa nu se vorbeasca despre asta...

#3098
alin_1505

alin_1505

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.11.2021
Salut,

Azi m-a informat dealerul (din Bucuresti) ca masina comandata in mai 2021 a primit in sfarsit serie de sasiu.
1.6T-GDi 265CP Hybrid Plug-in 4WD 6AT Luxury YG7-Dark Knight Pearl. Culoare interior Beige.

Eu intre timp mi-am luat alta masina. Daca este careva interesat sa o ia lasati-mi un nr de telefon si va contactez eu sa discutam alte detalii.

#3099
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Salut Alin!  As fi eu interesat.  Am incercat sa-ti sau PM, dar nu a mers. Daca inca mai e valabil ce ai spus,  da-mi un semn te rog.

#3100
alin_1505

alin_1505

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.11.2021

 Voicinski, on 29 august 2022 - 02:28, said:

Salut Alin!  As fi eu interesat.  Am incercat sa-ti sau PM, dar nu a mers. Daca inca mai e valabil ce ai spus,  da-mi un semn te rog.
Salut,

Suna ma pe nr. 0730333988.

#3101
Cris-Cab

Cris-Cab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.09.2021
Gata am facut si eu prima revizie,ulei si filtre 543 de lei 1.6 termic . Oferta am primito de la Hyundai Targoviste

#3102
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Mai este cineva pe aici ce vrea sa scape de un precontract la vreun Tucson? :D (sau chiar si masini aproape noi).
Din pacate, in unele cazuri, dealerii nu stiu daca vor vrea sa accepte transferul.

#3103
catahd

catahd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.07.2014
După încă un drum de peste 1300 Km pot spune clar că în realitate consumul real este sub cel declarat de computerul de bord cu aproape 1 litru / 100Km. Concret, la 1378 Km efectuati în regim preponderent de autostradă (Deva->Viena și retur) suma alimentărilor a fost de 101 litri (7,33litri /100Km) în timp ce valoarile dintre alimentările succesive nu au coborât sub 8,1 litri/100 Km). În concluzie e bineeeeeeee! Probabil nu ține cont de perioadele de sailing, când turația fiind 0, teoretic nu consumă benzină, sau cine știe motivul....

#3104
andreiQS

andreiQS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.09.2021
Salutare!
Pentru o perioada lunga de timp am renuntat sa mai caut in mod activ informatii despre masina. Dupa cum ziceam mai demult, daca nu ma gandesc la masina, poate trece mai repede timpul. Ei bine, iata ca a mea comanda de PHEV Luxury Teal/Teal nu mai soseste, si desigur, nimeni nu stie nimic despre asta. Avea ID 12 si comandata prin septembrie anul trecut. Insa a aparut la Curtici o masina la care s-a renuntat. Luxury PHEV Amazon Grey / Beige sau cum ii zice interiorului. Mi-a fost propusa si am acceptat-o. Avea ID cu 9 si fusese comandata in mai anul trecut, parca.

Considerente:
- In ultima vreme imi place mai mult Amazon Grey in trafic fata de Teal in trafic. Probabil cand amandoua sunt curate si puse una langa alta in lumina ideala, Teal imi place mai mult dar zi de zi, mi se pare ca Amazon Grey arata mai bine. Degustibus.
- Rabla expira pe la mijlocul lui octombirie. Trebuie reluata toata procedura, timpi mari de asteptare, disponibilitate fonduri, etc daca nu ajunge in timp util. Ce-i in mana nu-i minciuna.

Ingrijorari:
- Interiorul pretentios, nu am avut niciodata interior deschis la culoare. Fiind piele, ma astept sa se curete mai usor.

Ma consolez cu:
- Gandul ca parca interiorul deschis la culoare e mai luminos, pe Teal / Teal interiorul era tot negru - adica si plafonul, iar asta nu imi place in mod deosebit. Am avut ocazia sa merg cu cateva masini recent cu interior negru / plafon negru si nu m-au incantat in mod deosebit.

Sa vedem cat timp face masina de la Curtici. Am inteles ca si aici sunt intarzieri. Poate daca vine pe jos ajunge mai repede.

#3105
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Ce ma distreaza pe mine afirmatiile astea cu turatie zero = nu consuma benzina Posted image Posted image Posted image
Ar insemna ca detonatiile nu se produc deci pistoanele s-ar invarti pe gol.
In realitate exista un consum, minim, iar amestecul detoneaza in camerele de ardere. Altfel nu ati mai auzi motorul la coborarea in panta. Ar fi ca si cum ati impinge masina cu motorul oprit.
Parca sunteti copii.....

#3106
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
La turatie 0 cu siguranta nu exista consum pentru ca ai motorul oprit Posted image

In frana de motor ideea este ca intr-o anumita plaja de turatii injectoarele nu mai pompeaza combustibil, daca turatia scade sub un anumit nivel, se reia consumul de combustibil.

#3107
rise4wh0

rise4wh0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2022
Salut,

Azi m-a anuntat dealerul ca masina comandata in iunie 2021 (acum 1 an si 3 luni 😂) a primit in sfarsit serie de sasiu. Se pare ca acel concediu (1 August - 23 August) al fabricii a fost de bun augur.

Sunt curios cat dureaza pana ajunge la mine masina acum. Mi s-a spus 2-3 saptamani… sa speram ca macar asta este un termen “real.

#3108
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
@ catahd - 20.000 km HEV Luxury - am 7.3 l/100 mixt.

Mai citisem o discutie pe net. Consum de 7.3 l/100 mixt - Hyundai ar calcula consumul si de benzina si de curent si le aduna cumva. Pe grafic, asa pare, ceea ce ar duce la un consum mai mic de benzina in realitate. Toata lumea zice ca indica mai mult decat consuma.

Depinde cum mergi. Daca vrei sa mergi econom 80-100 km/h, consuma 5-6 l/100, pana in 7l/100. Peste 100km/h, consuma cam peste 7l/100. Din ce vad, peste 100 km/h, motorul electric iti da putere pentru viteza si consumul creste, nu mai este economie. Pe la 120 km/h, e un consum de 7-8l/100 km. Peste 140 km/h, si motorul termic si electric iti da doar putere, te tot impinge si consumul ....8-9 l/100.
Cel mai mult ii place in ambuteiaje, in trafic bara la bara - consuma extrem de putin, am avut si 2-3 litri/100 km ! Ii place si drumuri cu vale/deal de 80-100 km/h, am scos 5.2-6.5l/100. Drum intins cu 120-140 km/h sau mai mult, ia 8l/100.
Din ce vad la hibride, pana in 100 km/h, foloseste sistemul pentru economie, peste 100km/h pentru putere.
Eu, nu ma mai uit la consum. 4-6-10 l/100, ce rost are ?! Daca mergi cu camionul, poate conteaza, dar la masina personala ?!

@ andreiQS - eu am piele bej si e foart ok. nu as fi vrut negru, e prea inchisa. se curata extrem de usor. daca aveam tapiterie, imi puneam mainile in cap. eu am phantom black + tapiterie bej si imi place cum arata. am vrut alte combinatii din poze si in realitate, nu mi-au placut. mi-a mai placut masina visiniu + tapiterie neagra. nu stii cum arata in realitate, pana nu o vezi. cred ca e mai bine sa ai contrast - negru cu bej si alb + negru.
bej - pretenios - nu mi se pare. negru - atragea si mai mult caldura si era prea inchis tot. oricand as alege bej.
culoare - am vrut Teal parca cand am semnat. am vazut in realitate - nu mi-a placut deloc, schimbat cu Grey - vazut cum arata, nu mi-a placut, schimbat cu negru - am vazut doar cand a venit cum arata si imi place. cel mai bine e sa le vezi in realitate, nu in poze. imi mai placea alb + tapiterie neagra, poate si bej.
Parca - cel mai bine la Tucson ii sta in negru ?! Mai ales noaptea, cand vezi doar niste straluciri sub putina lumina. Fiecare cum prefera.

revizie - a fost vreo 1200 ron - parca a schimbat si filtru polen.

Edited by lopi, 04 September 2022 - 01:40.


#3109
rio37

rio37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2007

 andreiQS, pe 02 septembrie 2022 - 11:14, a scris:

Salutare!
Pentru o perioada lunga de timp am renuntat sa mai caut in mod activ informatii despre masina. Dupa cum ziceam mai demult, daca nu ma gandesc la masina, poate trece mai repede timpul. Ei bine, iata ca a mea comanda de PHEV Luxury Teal/Teal nu mai soseste, si desigur, nimeni nu stie nimic despre asta. Avea ID 12 si comandata prin septembrie anul trecut. Insa a aparut la Curtici o masina la care s-a renuntat. Luxury PHEV Amazon Grey / Beige sau cum ii zice interiorului. Mi-a fost propusa si am acceptat-o. Avea ID cu 9 si fusese comandata in mai anul trecut, parca.

Considerente:
- In ultima vreme imi place mai mult Amazon Grey in trafic fata de Teal in trafic. Probabil cand amandoua sunt curate si puse una langa alta in lumina ideala, Teal imi place mai mult dar zi de zi, mi se pare ca Amazon Grey arata mai bine. Degustibus.
- Rabla expira pe la mijlocul lui octombirie. Trebuie reluata toata procedura, timpi mari de asteptare, disponibilitate fonduri, etc daca nu ajunge in timp util. Ce-i in mana nu-i minciuna.

Ingrijorari:
- Interiorul pretentios, nu am avut niciodata interior deschis la culoare. Fiind piele, ma astept sa se curete mai usor.

Ma consolez cu:
- Gandul ca parca interiorul deschis la culoare e mai luminos, pe Teal / Teal interiorul era tot negru - adica si plafonul, iar asta nu imi place in mod deosebit. Am avut ocazia sa merg cu cateva masini recent cu interior negru / plafon negru si nu m-au incantat in mod deosebit.

Sa vedem cat timp face masina de la Curtici. Am inteles ca si aici sunt intarzieri. Poate daca vine pe jos ajunge mai repede.
imi poti spune ,te rog, la ce pret final ai ajuns? Multumesc

#3110
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 16.04.2004
Am primit si eu confirmarea ca masina mea este la Otopeni. A fost daca comanda in nov 2021. Modelul este Tucson 265CP Premium, Plugin Hybrid, culoare shimmering Silver.

In alta ordine de idei a facut cineva tratament ceramic ? Daca da, unde ati facut si daca ati fost multumiti de rezultat ? Ideal ar fi sa fie un centru prin zona Galatiului ...

#3111
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Salutare! Ma poate lamuri si pe mine cineva cu o dilema. In legatura cu interiorul, ce culori se pot alege? Doar bej, negru sau negrul acela cu dunga teal? Cred ca prin videoclipurile din USA am tot vazut interior cu griul acela spre alb. Cand se vorbeste despre bej chiar este bej sau e de fapt griul alb?

Edit: Momentan sunt si eu in situatia in care sa accept ceva deja comandat (nu prea am asa mare varietate, desi culorile exterioare in afara de rosu si alb imi plac toate), doar ca nu voiam sa regret ca aleg interiorul negru - cel mai mult mi-ar fi placut griul ala mai mult alb.

Edited by Voicinski, 04 September 2022 - 12:35.


#3112
andreiQS

andreiQS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.09.2021
@lopi Multumesc! Ce folosesti pentru curatat uzual? Sau vorbesti strict de curatat profesional?

@rio37 Aprox 42k cu TVA inainte de rable. Nici o reducere care sa merite mentionata. Atata era pretul in sept 21

@codres de asta nu am vrut sa mai astept. Comanda din noiembrie vine, aia din sept nu. Ok, a ta e premium, eu aveam luxury dar citisem de ID-uri 11 phev luxury livrare in iunie parca insa de ID 12 nu se stie nimic. Riscul de a pierde rablele luand in calcul doar timpul de asteptare pana la aprobabrea unui nou dosar plus borocratoa de la PJ, a fost decisiv.

@Voicinski cred ca griul lor e beigeul nostru. Iti zic cand ma urc in masina.

#3113
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,130
  • Înscris: 17.01.2012

 andreiQS, pe 02 septembrie 2022 - 11:14, a scris:

Ingrijorari:
- Interiorul pretentios, nu am avut niciodata interior deschis la culoare. Fiind piele, ma astept sa se curete mai usor.

 codres, pe 04 septembrie 2022 - 12:06, a scris:

In alta ordine de idei a facut cineva tratament ceramic ? Daca da, unde ati facut si daca ati fost multumiti de rezultat ? Ideal ar fi sa fie un centru prin zona Galatiului ...

io tot piele albă am... și am dat fo' 700 de lei pe un tratament ceramic, dar de 16000 de km încă nu s-a lipit culoarea blugilor pe scaune Posted image

operațiunea s-a desfășurat aici:

https://www.google.r...45!4d28.0076743

Edited by gushpi, 05 September 2022 - 09:31.


#3114
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
A avut cineva probleme cu trapa pana acum - s-a rupt, spart, stricat, ploua prin ea etc. ? In principiu ce gasesc momentan comandat este doar Luxury ca si echipare. Nu as fi vrut neaparat trapa, doar ca nu am incotro si voiam sa stiu daca pot aparea probleme.

Edited by Voicinski, 05 September 2022 - 10:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate