Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lungimea optimă a unui sac de dormit

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Bună ziua

Am tot citit despre sacii de dormit pe diferite site-uri și am întâlnit două idei:
1. Un sac de dormit trebuie să fie cu 20-30 cm mai lung decât înălțimea utilizatorului.
2. Nu este bine ca sacul să fie mai mare decât înălțimea utilizatorului deoarece se creează niște goluri de aer care se încălzesc mai greu, deci s-ar putea să-ți fie frig. Acesta trebuie să fi cât mai strâns pe corp.

Din experiența voastră care idee este corectă?
Care ar fi un raport bun dintre înălțime și lungimea sacului?
Care ar fi avantajele și dezavantajele unui sac mai lung cu câțiva zeci centimetrii decât înălțimea utilizatorului în comparație cu unul de numai câțiva centimetri?

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Nu trebe sa fie strans pe corp ca nu-i lenjerie respiranta..................gresit, TOTAL gresit !
Aerul este un strat izolator, deci sa fie lejer !
Sa aiba snur desupra bustului sa creeze 2 compartimente in sac si snur la gluga, buzunar la picioare pentru ThermoPad (+ strat de tesatura microfibra ) si buzunar pentru telefonul mobil in zona bustului !

Edited by ChemTeacher, 13 September 2020 - 17:50.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Un sac mai lung e mai confortabil. E am luat intotdeauna cea mai mare marime disponibila. Imi pare rau ca la copii am luat marimi mai mici. Le vin deocamdata, dar nu l-au purtat de multe ori si cresc repede. Am zis sa fie mai compacti, dar nu merita, trebuia sa le fi luat marimi mari si lor.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Base layer ( colant / bluza ) la lenjeria de trekking trebe sa fie elastica, lipita de corp pentru a prelua umezeala ce provine din transpiratie, celelalte straturi lejere mid / hardshell  prin paturi de aer izoleaza termic !

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In general sacii mai performanti se aleg dupa inaltimea utilizatorului . Ce nu se spune e ca dimensiunile sunt facute pentru sportivi , adica persoane atletice ca daca ai 1,70 si 120 de kile abia incapi in cel mumie de 230 cm .
Corect , cu cat ai mai putin loc si aer in sac il incalzesti mai repede cu temperatura corpului , asta pentru cine suporta sa nu prea se miste in el , eu prefer sacii mai largi .
Raportul corect e in functie de activitatea si temperaturile pe care le intalnesti , aici e mult de discutat .

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View PostAlltrack, on 13 septembrie 2020 - 17:55, said:

Ce nu se spune e ca dimensiunile sunt facute pentru sportivi , adica persoane atletice ca daca ai 1,70 si 120 de kile abia incapi in cel mumie de 230 cm .
Exista saci de dormit anatomic croiti pentru doamne, mai largi in zona solduri / bust !

Edited by ChemTeacher, 13 September 2020 - 20:56.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sacii de dormit sunt de toate felurile , pentru activitati diferite , pentru temperaturi diferite , de la formatul mummy la dreptunghiular si pana la saci de 2 persoane .
Poate am intuit gresit dar daca initiatorul topicului vorbeste doar despre lungime si despre marimea golurilor de aer , este interesat de varianta mummy aferenta in special activitatilor montane .

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru ce sezon/temperatura de confort te intereseaza?
Un lucru e sacul pentru plaja de la Vama Veche, alta pentru un refugiu in mijlocul verii de prin Bucegi, al treilea pentru un Revelion in cort la 2300m, al patrulea pentru ceva prin Himlaya pe 6-7 mii de metrii.
De la a treia categorie incolo(inclusiv) sa fac sacii la comanda, pe dimensiunile tale, nu doar inaltime, cat si umeri/mijloc.
La cei de iarna, daca ai prea mult loc liber in sac, vei avea mai mult si aer de incalzit, dar poate iti incap si hainele pentru a doua zi, unii isi pun si bocancii in sac. E dificil si foarte inconfortabil sa iti bagi picioarele in bocanci inghetati(patit).
Pe langa telefon si bateria externa si ce mai ai acumulatori tot in sacul de dormit ar trebui sa stea, eu in general le pun in buzunarele de la un polar, iar polarul in sac.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ce gasesti uzual prin magazine sant sintetice.  Am avut(pe undeva?mai sant).  Mai largi,comode cand ma ,,sigilam,, Si ceva gluga.  Dupa ceva ore ma trezeam din somn de ud ce eram. Drept e ca si la 15* grade transpir numai daca respir,dapai sa ma bag in sac!  Nu mai zic daca si trebuie sa muncesc sa bat un cui.   La subiect-  mai largi si umplutura de ceva pene/puf de ....   Pretul e obscen de mare,dar daca ramai fara acoperis ai planul B.  Mai largi/spatioase-nu uita.  Indiferent de marca/pret/material.

Nu pot sa ma abtin. Lasa hipstereala cu buzunar pt telefon/incarcator/baterie externa.  Cauta unul sa aiba loc de Winchester rifle.  La o adica mai tai din teava. Hai camping fructuos!

#10
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.
Mă gândeam la un sac pentru lunile de vară, cu o temperatură de confort de 10°C și nu cred că îl voi  folosi la altitudini de peste 700 de metri.

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am luat saci de dormit pentru vara la mare insa i-am luat la opinia unor amici care merg pe munte, asa ca am luat grosi si model sarcofag. De la inceput nu i-am putut suferi din cauza formei asa ca i-am folosit doar deschisi. Parerea mea, pentru vara sunt buni saci de vara normali ca sa te poti misca in ei cand iti este cald.
Daca vrei la munte, vei dormi in frig, etc, se justifica saci sarcofag grosi, in care te faci mumie si dormi. Daca vrei casual pentru vara la munte si la mare eu as lua saci mai lejeri cu forma clasica, daca e prea rcoare poti compensa usor cu o bluza de trening.

Edited by spooky51, 14 September 2020 - 09:46.


#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru 10 grade confort si altitudine de maxim 700m, presupun ca latitudinea ramane tot a tarii noastre, teoretic gasesti la Kaufland, Carrefour, Dedeman, dar cu atentie mare acele 10 grade cum sunt estimate/masurate, conform carui standard. Poate fi unul european precum EN 13537 (citeste aici) sau unul al producatorului sau a lui MikeSpike, care transpira la 15 grade Celsius.
Sfatul meu e sa mergi un producator cunoscut precum Pinguin, Trimm, Husky si sa vezi variante au pentru vara. Iti recomand cu gluga pentru ca o poti folosi sau nu in caz de nevoie si undeva la 40-45% din caldura corpului o pierzi la nivelul capului.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Chiar si la 10 grade confort parca nu as merge pe saci de supermarket, in timp relativ scurt captuseala va disparea din ei :) . As alege o marca buna, Pinguin, Trimm, Cavery, Hannah, Loap, sau as merge pe ceva din Decathlon.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In acest caz , pentru conditiile declarate eu as recomanda un sac larg dreptunghiular .
La temperatura de confort sa se tina cont de varsta ... la cei cu probleme reumatice sunt probleme , de locul de campare ...langa mare si balti e mai frig noaptea si in special sa se tina cont de ce ai intre tine si pamant , una e un izopren simplu ...alta e o saltea profesionala ... si altceva e un pat de pescuit profesional .
Decat un sac de supermarket , mai bine 2 paturi Posted Image .

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-am luat sac de dormit de la firma care face echipament pentru alpinisti din Timisoara.
Nenea patronul mi-a luat masurile si parca si greutatea. A zis exact faza ca sacul de dormit nu trebuie sa fie prea mare, deoarece golurile de aer se incalzesc greu.

Din experienta zic ca nu trebuie sa fie nici prea stramt. Daca nu exista aer in materialul izolant, trece frigul mai usor.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Aveau la decathlon de puf, la vreo 400 lei, care se fac cat o sticla de scheppes. Am 3 bucati si sunt foarte multumit, nu stiu daca or mai avea.

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@Bursul , am si eu un sac N model S cuin 800 facut la comanda la cei din Timisoara . Am vrut unul foarte larg . Calitate de exceptie , raport pret calitate foarte bun dar nu cred ca se incadreaza in bugetul initiatorului . Si nici in activitatile lui .
Atentie la sacii de puf ieftini care nu au material hidrorepelent si puf siliconat . Daca se uda , nu mai tine prea multa caldura .
Iar un factor important pentru un sac de dormit e...cum il cari , in spate pe munte sau in masina .
Una e un sac de puf de cateva sute de grame care se compreseaza foarte mult si alta e un sac de pescuit de vreo 5 kile care strans e cam cat un rucsac de 100 de litri .

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Iarasi e important si cum depozitezi, daca tii sacul 350 de zile din an in husa se compresie nu te astepta sa indeplineasca ce promite producatorul in specificatii.
4 saci de dormit am, toti stau intinsi. Husa o vad doar in timpul transportului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate