Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Best AV Receiver 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#217
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pt. ce iti trebuie putere?
Tie iti trebuie doar partea de preamplificare. Nu ai nevoie e partea de putere decat daca te gandesti sa-ti achizitionez pe viitor niste boxe pasive.
Oricum , nu e pt ce ai tu nevoie.
Emotiva acela sau Rotel-ul(preamplificatoare) sunt solutii mult mai bune.
Din punctul meu de vedere acele B&O mai mult te incurca. Apropo ,nu gasesti pe undeva SH(hifishark) scula B&O la care se leaga acele boxe? Ar fi mai simplu pt tine ,nu mai ai nevoie de adaptoare de tot felul. Plus ca am vaga banuiala ,ca in exclusivitatea lor, cei de la B&O e posibil sa aibe valori diferite de cele standard pt semnalul ce trebuie bagat in boxe.

#218
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Nu imi trebuie putere,sau nu stiu daca mi trebuie,ca nu am habar. M am uitat doar pe specificatii.
Nu pot sa renunt la boxele B&O sub nicio forma,ca dupa am circ in casa.

Sculele B&O care s ar potrivi ar fi Beosound 3200, Beosound 9000,dar chiar nu s cretin sa dau 1000 de euro pe asa ceva. Cu 1000 de euro iau un Denon 3700X cu garantie. Nu ca ma pricep eu,dar Denon asta sigur e aur pe langa vechiturile de B&O,si mai pot sa pun si ce boxe vreau.
Peste 1000 de euro e si acel Rotel. Pe pagina anterioara am facut lista scurta,dar nimeni nu a mai raspuns.

Candva o sa ii treaca la nevasta mea cu boxele astea,si sigur o sa iau altceva,dar pana atunci am nevoie de ceva care sa functioneze,atat tot.

Ce nu se potriveste la acel onkyo tx 8220 ? Ca sa inteleg dupa ce naiba sa ma uit,ca efectiv ma dispera.

Edited by newusername123, 19 May 2022 - 16:23.


#219
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pentru 2 boxe active e ban aruncat sa iei un amplificator integrat. Poti lua un topping dx3 pro plus, il legi la un laptop/ tv/ smartphon sau oricare alt aparat cu iesire optica/ coaxiala / usb. Are iesiri preout la care legi boxele tale active si gata. Bucura-te de muzica!

Daca nu-ti convine topping ca-i marca chinezeasca ia un cambridge audio dac magic 200m. Dar strict pe parte de DAC si preamp topping  e destul de bun, nu are rost sa cheltui mai mult.

#220
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vrea si cu intrare Phono!
Nu merg alea.

#221
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu e mai ieftin un preamplificator phono separat? Unul Entry level...

#222
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci vinil + boxe active e complicat.

#223
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cambridge audio duo silver



Nad pp4


Project phono box



Nu vad nimic complicat. Nu vad rostul sa iei amplificator integrat de 800-1000 de euro daca tot nu ai nevoie de partea de amplificare.

#224
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postnewusername123, on 19 mai 2022 - 16:22, said:

Nu imi trebuie putere,sau nu stiu daca mi trebuie,ca nu am habar. M am uitat doar pe specificatii.
Nu pot sa renunt la boxele B&O sub nicio forma,ca dupa am circ in casa.

Sculele B&O care s ar potrivi ar fi Beosound 3200, Beosound 9000,dar chiar nu s cretin sa dau 1000 de euro pe asa ceva. Cu 1000 de euro iau un Denon 3700X cu garantie. Nu ca ma pricep eu,dar Denon asta sigur e aur pe langa vechiturile de B&O,si mai pot sa pun si ce boxe vreau.
Peste 1000 de euro e si acel Rotel. Pe pagina anterioara am facut lista scurta,dar nimeni nu a mai raspuns.

Candva o sa ii treaca la nevasta mea cu boxele astea,si sigur o sa iau altceva,dar pana atunci am nevoie de ceva care sa functioneze,atat tot.

Ce nu se potriveste la acel onkyo tx 8220 ? Ca sa inteleg dupa ce naiba sa ma uit,ca efectiv ma dispera.

Pai se pare ca ti se potriveste functional Tx 8220, nu e nici scump, doar colegii iti spun ca mai are chestii in plus pe care nu le-ai folosi acum. Eu sunt de alta parere, lasandla o parte probabila calitate mai slaba a sculei la acel buget(?!), anume ca e ok sa iei un amplificator integrat cum e Tx 8220 care e mai usor de vandut ulterior.
Suna la Avstore, zi-le exact pt ce iti trebuie, ce boxe ai, ca vrei intrare pt tv etc si sa iti confirme ca e ok.
Nu ne ocoli cu opinia dupa.

#225
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei totusi un receiver ori un amplificator integrat atunci acel Denon X3700h cred ca bifeaza la toate punctele. Nu stiu daca il vei gasi pe undeva la vanzare, stocurile sunt ff putine.
Ar mai fi de luat in considerare, desi nu prea le gasesti pe la noi:
https://www.musicdir...Stereo-Receiver
https://www.psaudio....ated-amplifier/
https://www.avstore....a81-lunar-grey/

#226
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
El are nevoie neaparat cu pre out.
Primul si al treilea au asa ceva ,Sprout nu are.
Outlaw-ul e minunat , pacat ca nu se fabrica varianta pt Europa pe 230V /50Hz

#227
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View Postnewusername123, on 17 mai 2022 - 09:12, said:

Sper ca nu va stric topicul,dar am nevoie de un sfat,ca pe mine ma depasesc rau detaliile astea tehnice.

Se dau urmatoarele scule :

- 2 boxe Bang&Olufsen Beolab 8000
- Subwoofer Beolab 2 sau 11 (inca nu l am luat,ca nu s a hotarat sefa pe care il vrea)
- pick up Thorens
- TV LG C8

Am nevoie de o recomandare de receiver.

Boxele B&O sunt facute sa primeze in orice ambient le pui. Asta inseamna ca maxim pot sta singure stanga/dreapta unui tv sau unei combine muzicale din aceeasi serie. Nimic in plus!
Au fost gandite cu amplificator in interior sa-ti ia privirea, nu sa te distraga orice alt receiver, cabluri, etc. Sfatul meu e sa cauti conexiune wireless bluetooth sau wifi, un transmitator sau receptor fiind cat o cutie de chibrituri, usor de pitit in spatele boxelor, pick-upului. Astea sunt boxe de design, pentru HIFI exista alte variante, cu receiver si alte boxe.

#228
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postoverseas, on 20 mai 2022 - 23:37, said:

Pai se pare ca ti se potriveste functional Tx 8220, nu e nici scump, doar colegii iti spun ca mai are chestii in plus pe care nu le-ai folosi acum. Eu sunt de alta parere, lasandla o parte probabila calitate mai slaba a sculei la acel buget(?!), anume ca e ok sa iei un amplificator integrat cum e Tx 8220 care e mai usor de vandut ulterior.
Suna la Avstore, zi-le exact pt ce iti trebuie, ce boxe ai, ca vrei intrare pt tv etc si sa iti confirme ca e ok.
Nu ne ocoli cu opinia dupa.
Pai e bun ori ba ? Ca s pareri contradictorii.

View PostCalinuus, on 22 mai 2022 - 19:00, said:

Daca vrei totusi un receiver ori un amplificator integrat atunci acel Denon X3700h cred ca bifeaza la toate punctele. Nu stiu daca il vei gasi pe undeva la vanzare, stocurile sunt ff putine.
Ar mai fi de luat in considerare, desi nu prea le gasesti pe la noi:
https://www.musicdir...Stereo-Receiver
https://www.psaudio....ated-amplifier/
https://www.avstore....a81-lunar-grey/
Pe viitor sigur vor veni alte boxe/alt sistem.De aceea am si facut o lista in care,am scris preturile pentru produsul nou si produsul sh. Nu ma deranjeaza sa iau ceva folosit si apoi sa revand,ori sa iau un Denon 3700X cu 1000 de euro,dar pe care sa il tin 10 ani,stiind ca pot sa pun cate boxe am eu chef si de orice fel.
La fel am intrebat si despre Onkyo TX 8220. Este ieftin si ma pot impaca cu el pentru o perioada. Cand vine ziua de upgrade,trec la o scula performanta,fara sa mi para rau ca am dat 200 de euro pe Onkyo,cat timp isi face treaba.

#229
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Onkyo , cele recente , sunt notorii pt fiabilitatea scazuta.
Ca fapt divers ,tocmai au dat faliment si au inchis productia.
Sunt doua solutii ,asa le vad eu :
1. Denon -ul ala multicanal  Sper sa aibe iesiri pre out macar pe front.
2. Emotiva/Rotel preamplificator. Daca vrei sa folosesti boxele B&O nu ai nevoie de amplificator integrat.
Eventual o cutioara ceva , care face streaming.

Edited by edigee, 23 May 2022 - 10:36.


#230
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tx8220 e bun pt scopul tau, ca functii, dar sunt dubii referitoare la fiabilitate dupa cum vezi. De asemenea, aici ti se fac recomandari cat mai calitative, deoarece nu toate preamplificatoarele au fost create egal.

Eu in locul tau as lua ceva sh convenabil. Din rezumat, iti trebuie ceva cu preamplificare, intrare phono/ pickup si de asemenea intrare optica pt tv.

#231
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postedigee, on 23 mai 2022 - 10:35, said:

Onkyo , cele recente , sunt notorii pt fiabilitatea scazuta.
Ca fapt divers ,tocmai au dat faliment si au inchis productia.
Sunt doua solutii ,asa le vad eu :
1. Denon -ul ala multicanal  Sper sa aibe iesiri pre out macar pe front.
2. Emotiva/Rotel preamplificator. Daca vrei sa folosesti boxele B&O nu ai nevoie de amplificator integrat.
Eventual o cutioara ceva , care face streaming.
Care e cutioara aia,si la ce bani?

Despre Emotiva si Rotel am scris pe pagina anterioara.
Repet intrebarea si aici. Merita 1000 de euro un rotel,sau de banii astia iau un Denon 3700X,si o leg si mama sa cante la el,avand in vedere multitudinea de functii pe care le are ?

Onkyo TX 8220 reusesc sa il scot si mai ieftin. Vanzatorul pare dispus sa l vanda si cu 150 euro.

#232
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cutioara cred ca se refera la un Mi Box S sau ceva gen Chromecast Audio sa poti face streaming de muzica de pe Spotify etc.

View PostCalinuus, on 18 mai 2022 - 08:34, said:

Prima recomandare e foarte buna, Rotel RC-1572 MKII.

Daca de preamp Rotel era vorba, sigur ca modelul asta e foarte bun, numai ca e specializat sa faca preamplificare, adica pe viitor vei avea sistem pe componente (adica vei adauga un amplificator de putere, in timp ce un amplificator integrat consta din: preamplificator + putere in aceeasi cutie si la acelasi pret) si nu stiu daca asta iti doresti.
E ca si cum iti iei o pereche de hamuri de lux, iar cai si caruta mai tarziu Posted Image in loc sa iti iei o bicicleta buna acum la buget redus si sa iti faci treaba.

Daca vrei o varianta inedita, eu iti propun urmatorul combo:

https://www.avstore....-tribute/#negru
https://www.avstore....ri/topping-e50/

Ambele sunt niste piese aparte, cu performante notabile la buget redus.
Rotel tribute il iei pt phono, are iesire preout (dar nu are iesire de SW) oricand ai si iesire de boxe pasive.
Topping E50 are masuratori exceptionale, DAC excelent, il iei pt intrarile digitale, optic, USB.

Edited by overseas, 23 May 2022 - 12:13.


#233
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postoverseas, on 23 mai 2022 - 12:08, said:

Topping E50 are masuratori exceptionale, DAC excelent, il iei pt intrarile digitale, optic, USB.
Comfirm calitatea foarte buna a DAC-ului Topping E50. Daca pui inaintea lui un Ifi Zen Stream, Bluesound Node sau macar un Wiim mini, ai rezolvat partea de streaming. Mai pui in lant un amp si boxe serioase si ala e sistemul!

#234
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cu un topping dx3 pro plus e mai simplu. Are intrari  usb, coaxial, optic, bluetooth aptx si bluetooth LDAC.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate