Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Pe net la 700MHz in 2020 sau Pentium 3 versus Athlon (XP)

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
@ Autor - care este scopul de gauiesti Athlon XP-ul la 2000+ sa stea in 700 MHZ? Ca sa ce? Sa simulezi pentium 3-ul sau care este pana la urma back-ground-ul acestui experiment?
Ce vrei mai exact sa obtii?

#20
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,067
  • Înscris: 30.11.2017
Chiar, se poate considera că a simulat un pentium 3?
La cât consumă nu prea cred că l-a simulat bine, doar la performanţă poate. Ptr a simula si consumul cred că trebuia dus sub 1V procesorul si lăsată doar alimentare pe molexul de 20 pini.

Pui 4-5 televizoare lcd in serie cu un resou la 220V si simulezi un televizor crt vechi color sau alb negru cu lămpi sau cu circuite.

#21
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Pai asta intrebam ca mie imi pare ca nu are rost sa simulezi asa alt sitem, de ce ai face-o asa? Ca sa ce mai exact - Pentium 3 se gaseste deci poti sa faci probe cu unul din ala DJL daca vede topicul sigur are unul, doua pe acasa.
Apoi Athlon XP + cand a aprut era mai bun ca Pentium 4 la anumite chestii pana a inceput Intel-ul sa creasca frecventa de lucru moment in care arhitectura intel a fost un pic mai buna pana au ajuns la limita de megaherti si s-au dus in cap, astea nu sunt noi, sunt vechi de 15-17 ani. Se pot si citi in istoria AMD-ului cu suisuri si coborasuri: https://www.techspot...evival-history/
Daca scopul este folosirea unui sistem legacy pentru task-uri moderne Net si Browsing + youtube atunci il lasi asa cum este el venit din fabrica ca nimeni nu se chinuie sa il si castreze asa cum a facut autorul.

Edited by mfmig200, 04 September 2020 - 15:53.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxeleron, on 04 septembrie 2020 - 08:47, said:

Intel Power gadget îmi indică @3-4 W consum în idle la un i3 3240.
Posibil nu indica consumul total, adica si memory controller, io-uri sau e laptop si are alt regim de power. Vezi cu AIDA64 hwinfo ce zice.

#23
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Consumă exagerat de mult si am scăzut frecventa că se descurcă şi cu frecventa mai mică. Ca sa pot scădea si voltii procesorului.
Il puteam duce pana la 500MHz daca dadeam si fsb-ul la 100, dar l-am lasat la 133 ca sa fie sincron cu memoria.

Pot pune voltii pe auto adica 1,6V si multiplicator tot pe auto adica 12x si merge la 1666Mhz. Chiar excelent de bine doar ca consumă cam mult.

Mai am un procesor duron la 800 si ceva pe undeva, as putea să-l pun pe ăla dar ma tem că cu cache la doar 64 kb o fi prea slab plus asincron cu orice memorie. Iar sa pun memoria la 100MHz cred că e deja sub pentium 3 care mergea si el cu sdram la 133, iar 100 MHz sunt deja prea din trecut

Oricum throughbred rivaliza cu pentium 3 si pentium 4 wilamette cel mult, cu pentium 4 mai bune rivaliza doar bartonul cu fsb 333 sau mai degraba 400.

Am probat pe undeva acum vreo 2 ani niste componente cu socket 478 o placa ce suporta de la wilamete pana la prescott si un cpu prescott pe la 2,6 si nu mi-a placut ca se incalzea cpu foarte tare, cu wilamette de 1,7 era mai rece.

O sa vad de ceva sistem brand mai degraba ca alea au optimizări mai bune la consum, cred că undeva in idle la 25W si load la 150 ar fi alea..

Edited by pisoiu_22, 04 September 2020 - 18:43.


#24
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Nu stiu ce sa spun ai mei parinti pana in 2015 au folosit un AMD XP 1800+ si nu s-au plans de consum de curent electric. Apoi l-am preluat eu pe acel PC sa imi ajut un prieten care se incapataneaza sa faca informatica la sat cu copiii de pana la clasa a a-8-a. Asta are in acest moment 16 PC-uri, cele mai rasarite sunt 2 pentrium 4 la 2.8 GHZ in rest Athloane multe la 1.7+ GHZ wanna be si 1.8+ GHZ mai are si 2 la 2.2+ dar nu cred ca consumul este o problema asa mare in raport cu performanta.

Initiator eu iti arat ca pe net daca il scot de la depozitare, ca eu nu folosesc tot timpul acest PC ca poate merge pe youtube bine si fara freez-uri dar doar cu artificii gen SMPlayer/ SMTube sau VLC/ SMTUBE mai este si alt player dar nu imi mai amintesc numele.
Ca idee AntiX-ul merge excelent pe el, Xubuntu/Lubuntu merg pbne si Linux MX pe 32 biti acum mai este si Mintul pe 32 biti cu Firefox-ul customizat care merge cu procesoare non SSE 2 - dar totusi ce vrei sa faci cu el?
Daca vrei sa il duci la limita de acum 2020 putem sa iti dam sfaturi in acea directie si in Win XP SP3 si in directia Linux dar chiar trebuie sa stim ce doresti de la acel sistem. Ca idee nu vei face tu un procesor sa fie mai putin consumator din setari din astea de FSB etc, timing la RAM ca nu o sa mearga mai bine pe cealalta parte de prutere de procesare.
Deci care e scopul experimentului?

#25
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Uite in Linux discutiile de aici: https://www.linux.or...h-distro.21672/
Daca dai pe link-urile puse aici o sa vezi ca EeePC merge char foarte bine cu Linux si este alt model de procesor la limita pentru 2020.


in Win XP Sp 3 se pot gasi de asemenea informatii.

Edited by mfmig200, 07 September 2020 - 10:42.


#26
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

pisoiu_22 said:

Mă gândesc să-mi cumpăr piese și asamblez  și un Pentium 3 sau un Pentium 4 sau Celeron willamete/northwood/prescott dar pe socket 423 sau 478 având in vedere consumul mult mai mic decat procesoarele de la amd. Se merită să fac si această achizitie? consumă mai putin decat configuratia cu acthlon xp care la sub 1GHz are in idle vreo 85W unitatea?
Nu merita sa folosesti hardware mai vechi de 10-15 generatii, indiferent ca e proc. Intel P-ii/iii/iv, AMD K5/K6/K6-2, Duron/Athlon Thunderbird, Cyrix, Transmeta Crusoe sau ce or mai fi fost la vremea aia, pana in 1-1,5GHz...
...si recomandarea vine mai ales la internet, motivul fiind necesarul de procesare din ziua de azi pentru securitatea browserelor moderne si a serviciilor online, gen chei si algoritmi de criptare/decriptare, TLS, VPN, etc. sau streaming audio/video (flash, html5)
E ok sa folosesti pentru asta ceva mai recent de P4 (nu recomand alea socket 478 ca se incalzesc si consuma mult), un dual-core sau core 2 duo, cu un browser destul de recent si memorie suficienta (hdd-ul poate lipsi, folosesti un linux live-cd/dvd/usb-boot), sau in conditii extreme, un raspberry pi (cum s-a mai zis) Posted Image
Ca fapt divers, si eu folosesc personal hardware vechi de 5,6, ... 9 generatii, din considerente de raport performanta/pret si foarte rar fac un upgrade de hardware (sau sistem de operare)...
tot ca fapt divers, de prin 2001 (cand a aparut winxp si nu mi-a placut interfata) am trecut la linux O.S. pe desktop si vreo 10 ani de zile, pana sa fac update la o alta distributie de linux, am folosit in mare un P-iii celeron@333mhz, racit pasiv (doar cu radiator), la inceput cu 128MB RAM, ulterior upgrade la 256MB, 384MB, 512MB si 768MB, pe post de HDD am folosit un CF de 4-8GB (CompactFlash card) cu adaptor IDE ... toate alimentate de o sursa de 200W

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate