Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Construcțiile ilegale – fapte penale dezincriminate de noi modificări la lege

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Parca am citit la un moment dat ca a fost daramata o constructie de genul dar acum ceva timp.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 30.08.2017
Da, asta:

https://stirileprotv...a-l-oblige.html

Dar sunt cazuri extrem de rare. Teoretic ar mai fi si cladirea aia de birouri, Cathedral Plaza parca ii zice, dar acolo primaria a facut tot posibilul sa nu o darame, cu toate ca exista o decizie definitiva in acest sens.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 Courage, on 20 august 2020 - 07:07, said:

Sa nu mai spunem ca legile sunt facute prost, iar tu pe proprietatea ta esti constrans de prea multe chestii de acordul vecinilor.


Chiar asa, mai e chestia aia cu: ca sa faceti cadarstrul, va trebuie acordul vecinilor?Posted Image

 Courage, on 20 august 2020 - 07:07, said:

Curs de Guvernare

Acum ceva vreme, pentru ca statul roman e impotent, s-a gandit sa bage o multime de fapte la penal.

Ce a inseamnat asta dpdv practic?
Pai o multime de dosare, nervi, blocaje si mai ales lipsa unei finalizari la acest demers "impresionant"

Cu toata speritoarea "dosarului penal", constructiile ilegale merg la fel de bine, pentru ca birocratia ingroapa Romania, iar pentru orice rahat ai nevoie de autorizatie cu N avize imbecile.
Daca schimbi orice chestie la fatada, teoretic ai nevoie de reautorizare totala!

Nu gandeste nimeni, e un aparat birocratic de tocat bani si nervi.

Acum, daca sa zicem iti luai certificat de urbanism si vedea ce scrie acolo, apoi te apucai de sapat => dosar penal (fara finalitate)!


Bai, cred ca in 20 de ani o sa vedem in toata europa ceva de genul Made from recycled paper. dosarepenale.ro :D

Edited by aaaa4567, 20 August 2020 - 10:44.


#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003

 AlexEn, on 20 august 2020 - 10:16, said:

Daca are exista o planificare urbanistica si daca s-ar respecta PUZ-ul si PUG-ul aferente nu ar mai exista aberatiile arhitecturale curente.
Ia mergi in tarile civilizate, alea la a caror nivel cica aspiram si noi sa ajungem, sa vezi ce presupune pe acolo o ridicare de locuinta. Sa vezi ce misto e cand nu poti sa iti vopsesti fatada in ce culoare vrei matale sau ca nu ii poti face modificari (de ex inchis balcon). Sa vezi ce misto e cand iei amenda fiindca e neingrijita curtea si ii scade vecinului valoare proprietatii

E frumos la noi cand cu o mica spaga construiesti un bloc in mijlocul zonei de case, nu?
E frumos la noi cand blocul se ridica fix in gata geamului tau si iti ia lumina, nu?

Depinde de tara.
Sunt destule tari unde ai de pe o zi pe alta autorizatie de constructie, dar sunt si alte tari (gen US), unde exista o metodologie de te doare capul  (zoning + comisii).

La noi as putea zice ca e prea multa libertate, combinata cu lipsa de raspundere.

Ti se cer prea multe avize daca esti de buna credinta, adesea fara nicio importanta reala, dar sa se disemineze responsabilitatea.

Cam asa e un procedau optimist in Romania de constructie imobil:

1. Certificat urbanism - 30 de zile de la depunere, dupa ce alergi pe la cartea funciara dupa tot felul de planuri 1:2000 si 1:500, la care primaria ar trebui sa aiba acces by default.
2. Cu certificatul de urbanism mergi la arhitect si incepi sa desenezi.
4. Desenatul dureaza si el X timp, cu N stampile de verificatori patrate si rotunde.
5. Abia cand ai desenul poti adesea sa mergi sa alergi dupa avize.
Daca e vara, birocratii sunt in concediu, deci cam fiecare tine o luna optimist + o multime de acte, copii legalizate si alergatura.
6. Daca nu ai numar postal mai adaugi inca o luna minim, timp in care nu poti face nimic la avize.
7. Cand le ai pe toate (speri), le depui la primarie, care are la dispozitie 30 de zile ca sa se uite pe ele.
Dupa 30 de zile suni si au fost ocupati.
Revii si iti spun ca lipseste ceva la dosar. Au trimis prin posta ce lipseste, iar posta... ghinion.
8. Faci rost de cele cerute, desi cel putin unul stii sigur ca era la dosar deja depus.
Se reseteaza perioada de 30 de zile
9. Suni din noua si iti spun ca mai lipseste ceva!!!!
10. Inca 30 de zile, si te duci peste ei!
Afli ca schitele nu sunt niciuna scrise si semnate (conform cu originalul)!!!!! WTF!

Repetati cele de mai sus pentru fiecare din utilitati (apa+canal, gaze, curent)

A... si la curent e frumos, ca abia dupa ce ai certificat de urbanism poti afla prin ATR daca poti trage curent si ce putere poti instala!

Pe scurt, in Romania nu poti avea hartiile gata sub 6-8 luni, iar casa cu utilitati sub 2 ani, cel putin in marile orase.

E strigator la cer si aberant.

Culmea e ca dupa acest mare *utai nu poti face receptia pana nu ai utilitatile trase, iar alea dureaza de zici ca le inventeaza pe loc.

Despre urbanism, gandirea sa e logica, dar e depasit de realitate.

In plus, fiind in zona seismica, daca vrei sa faci de ex parcare la subsol/demisol, te costa de minim 2x cat parterul.

La fel, aceste costuri sunt si motivul principal pentru care nu merita sa reconditionezi case vechi (chiar daca sunt de patrimoniu).

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Sunt total de acord ca la noi exista o birocratie excesiva pentru aproape orice si nejustificata.
Nu exclude insa inexistenta sau nerespectarea PUG/PUZ, deseori a regimului de inaltime.

#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

 varu_alin, on 20 august 2020 - 07:38, said:

De cine sunt facute legile? De niste tractoristi imbecili pupincuristi ajunsi mari rahati pe linie de partid.
Cand vom avea profesionisti care vor ocupa un post prin concurs poate atunci vom niste legi corecte.Fara portite de scapare, fara probleme de constitutionalitate.
Legile sunt facute de cei care trebuie sa beneficieze de ele. Inclusiv de unii infractori.
Partea a doua- cu profesionistii:...Ever never ! Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 24 August 2020 - 05:06.


#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003

 AlexEn, on 23 august 2020 - 19:48, said:

Sunt total de acord ca la noi exista o birocratie excesiva pentru aproape orice si nejustificata.
Nu exclude insa inexistenta sau nerespectarea PUG/PUZ, deseori a regimului de inaltime.

Daca faci f strict un regulament creezi probleme, incalci dreptul la proprietate, de aici posibilitatea de a face PUD, care e teoretic un mini studiu de impact si oportunitate.

Zic teoretic, pt ca adesea obiectiile vecinilor sunt ignorate in comisii, pt ca isi trec unii altora proiectele.

Daca de ex eu am un teren de 10x15m, nu o sa pot sa ma incadrez in PUG/PUZ standard.
Nu am cum sa fac retrageri.

Daca am 2000mp in zona de casa, poate vreau sa fac bloc, si demonstrez ca am loc de parcare.

Problema este cand am 500-1000mp si vreau sa fac bloc de 6 etaje.

#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.06.2005
Am impresia ca adm m-a urmarit in obtinerea PUD-ului la sectorul 1. Posted Image


In opinia mea PUD-ul este o chestie inutila generatoare de spaga si tarife. Ce opreste primaria sa-mi dea de la inceput ce oricum stiu ca se poate obtine prin PUD?


Iar chestia cu vecinul care construieste la 50 de cm de hotar si mai face si ferestre iar apoi eu trebuie sa respect retrageri e bomboana de pe coliva :)

Edited by mircea812, 24 August 2020 - 13:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate