Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Google Maps - cum setez GPS-ul sa ma ghideze pe un traseu predefinit?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut!

Nu stiu daca e o problema tehnica a telefonului, vreun bug sau pur si simplu nu sunt eu in stare sa fac chestia asta in Google Maps...

Pe scurt - vreau sa imi planific calatoria de la pct. A in punctul B, dar sa imi selectez niste drumuri care nu sunt cele recomandate automat de Google Maps.
De regula, atat Google Maps, cat si Waze, ma ghideaza pe drumuri slabe calitativ, unde imi stric masina si imi toc nervii, doar pentru ca sunt cu 3-4 km mai scurte decat alternativele lor. In plus, in toate orasele pe care le tranzitez, ma ghideaza pe centurile ocolitoare ale oraselor, ceea ce ma dispera.

Am intrat pe harti(maps.google.ro) de pe calculator, am selectat traseul dorit apoi l-am salvat folosind Menu->Locatiile dvs. - > Harti-> Creati o harta.

Problema este ca daca intru de pe telefon pe Salvate-> Harti si aleg harta salvata anterior din calculator, nu am nicio posibilitate sa dau Start/Go sau ceva de genul. Imi arata harta si atat, fara posibilitatea de a incepe calatoria.

Daca intru tot de pe telefon, pe navigatie, pot sa aleg pct. de plecare si destinatia si imi apare si varianta propusa de mine, doar ca nu pot sa dau start, ci numai "preview".

Probabil solutia e simpla, dar va spun ca mi-am batut capul 2 zile cu ea...

Eventual daca imi recomandati o alta aplicatie care sa faca exact lucrul asta. M-am saturat de Gmaps, Waze, HereWeGo...

Edited by lex2010, 19 August 2020 - 23:35.


#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Nu mai merge sa dau edit...

Daca selectez "Trimiteți indicații de orientare pe telefon", imi apare mesajul "Tragerea nu afectează traseul trimis", iar traseul afisat pe telefon este unul dintre cele recomandate de aplicatie, nu traseul stabilit de mine.

#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Cred ca din pacate trebuie sa setezi mai multe puncte intermediare (din nou) pe mobil...
Pana la urma pe orice soft de pe mobil daca tu doresti rute alternative trebuie configurata acea ruta "manual" si pe acel device specific...

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Încearcă tomtom go sau nds.

#5
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005

 lex2010, on 19 august 2020 - 23:59, said:

Daca selectez "Trimiteți indicații de orientare pe telefon"
Merge ok la mine. Imi arata punctele intermediare setate pe calculator.

#6
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
Vad ca mai sunt si altii care au aceeasi problema https://support.goog.../10355779?hl=en

incearca:
1. intra pe google maps.
2. introdu orasele/punctele dorite in ordine - A->B->C (fara harti salvate etc)
3. trimite pe telefon/mail

Edited by pavelescu, 20 August 2020 - 07:18.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
iGO, instalat pentru Android.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Waze are puncte intermediare...si functioneaza

Edited by GlCA_Contras, 20 August 2020 - 09:26.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 lex2010, on 19 august 2020 - 23:33, said:


De regula, atat Google Maps, cat si Waze, ma ghideaza pe drumuri slabe calitativ, unde imi stric masina si imi toc nervii, doar pentru ca sunt cu 3-4 km mai scurte decat alternativele lor. In plus, in toate orasele pe care le tranzitez, ma ghideaza pe centurile ocolitoare ale oraselor, ceea ce ma dispera.


iezact ieri intram dinspre buzău în ploiești să merg la un service aflat la ieșirea spre târgoviște!
ia ghiciți pe unde m-a „rutat” wazele? PRIN CENTRUL orașului :o
(când pe centură ere de 2x mai repede :( )

deci, se pare, avem variante diferite ale aceluiaș waze... :P

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Ma rog, eu cand calatoresc, prefer sa trec prin oras ca sa mai vad si eu ceva.... pe centura vezi doar TIR-uri.

Solutia postata de @pavelescu este singura care da rezultat, pana acum.

Deci logica Google : in loc sa aleg, de ex. Bucuresti - Sibiu si sa stabilesc traseul folosind cursorul mausului, trebuie sa petrec de 3 ori mai mult timp alegand puncte intermediare gen Lidl Pitesti, centrul vechi Sibiu, samd ca sa ma ghideze pe strazile dorite.
Hai ca nu e tragedie la un traseu Bucuresti - Sibiu, dar daca vrei sa pleci in Lefkada, o sa ai zeci de puncte intermediare, ceea ce este extrem de enervant.

Edited by lex2010, 20 August 2020 - 15:49.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
de să fie enervant, bre?
păi acolo unde vizitezi nu te oprești să bei o bragă?
deci setezi: bucale - kulata
cât stai la rând la vamă setezi kulata - feribot
pe feribot setezi ce-ți mai cere inima

ce câștig ar fi să setez un traseu de 1500 de km din prima?

#12
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
@initiator, cred ca tu ai nevoie de un soft care sa iti citeasca gandurile si starea de spirit. Din pacate Google Maps si Waze stiu drumul cel mai scurt sau mai rapid. Ca nu-ti place tie asfaltul sau privelistea ... asta tine de gusturi. Dar exista solutii, poti defini puncte intermediare, solutie deja prezentata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate