Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Internet Radio - free, cu taxa, cu ce ascultam

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#55
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Modelul meu de receiver Yamaha RX-V477 https://europe.yamah...v477/index.html nu este compatibil cu acest update de firmware.

vinciun, tu ai Airable pe Yamaha RN-803ND https://europe.yamah...803d/index.html deci deocamdată poți sta liniștit. Airable și vTuner sunt baze de date cu link-urile posturilor de radio ce se găsesc pe internet, și care pot fi ascultate pe unele dispozitive Yamaha. (și nu numai) Adică muzică bună de toate genurile, uneori la o calitate audio foarte bună !

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe un streamer gen WXAD-10 Yamaha cum se intampla lucrurile ? Vine un app de net radio preinstalat, se poate instala orice ?

#57
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Conectezi MusicCast WXAD-10 la amplificatorul tău, la internet, la priză și instalezi pe telefon aplicația Yamaha MusicCast CONTROLLER https://play.google....ontroller&hl=ro cu această aplicație controlezi practic MusicCast WXAD-10 care are Airable pentru radio pe internet.

Edited by eddy_teer, 03 September 2020 - 12:31.


#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si daca vreau sa instalez Vtuner sau whatever pe WXAD in loc de Airable, e fezabil ? Asta intreb.

#59
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Nu poți instala vTuner, dar poți asculta de pe aplicația vTuner instalată pe telefon https://www.vtuner.c...and-tablet.html prin Bluethoot cu MusicCast WXAD-10 pe amplificatorul tău.

Edited by eddy_teer, 03 September 2020 - 12:55.


#60
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View Postoverseas, on 03 septembrie 2020 - 12:35, said:

Si daca vreau sa instalez Vtuner sau whatever pe WXAD in loc de Airable, e fezabil ? Asta intreb.
Instalezi ce aplicatie vrei pe telefon si de acolo dai prin MusicCast catre WXAD. (Cred, uite ca nu am incercat pana acum. Voi incerca diseara). Cu Spotify free sigur asa se face.

Edited by amstel, 03 September 2020 - 12:57.


#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Posteddy_teer, on 03 septembrie 2020 - 12:53, said:

Nu poți instala vTuner, dar poți asculta de pe aplicația vTuner instalată pe telefon https://www.vtuner.c...and-tablet.html prin Bluethoot cu MusicCast WXAD-10 pe amplificatorul tău.

Right, asta stiu, Dar in acest caz ce imi aduce in plus WXAD fata de un receiver BT atarnat de amplificatorul meu ?
Adica meseriasii imi spun ca un streamer cu app preinstalat da o calitate mai buna decat streaming pe telefon.

#62
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View Postoverseas, on 03 septembrie 2020 - 13:02, said:


Right, asta stiu, Dar in acest caz ce imi aduce in plus WXAD fata de un receiver BT atarnat de amplificatorul meu ?
Adica meseriasii imi spun ca un streamer cu app preinstalat da o calitate mai buna decat streaming pe telefon.
Totusi are Internet Radio pe el (cu airable) pe wireless. Plus Spotify, Tidal, Qobuz..etc. E un plus fata de BT.

#63
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postoverseas, on 03 septembrie 2020 - 13:02, said:


Right, asta stiu, Dar in acest caz ce imi aduce in plus WXAD fata de un receiver BT atarnat de amplificatorul meu ?
Adica meseriasii imi spun ca un streamer cu app preinstalat da o calitate mai buna decat streaming pe telefon.

Ce amplificator ai ?

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Yamaha As 701

View Postamstel, on 03 septembrie 2020 - 13:10, said:

Totusi are Internet Radio pe el (cu airable) pe wireless. Plus Spotify, Tidal, Qobuz..etc. E un plus fata de BT.

Asta incerc sa inteleg cat mai exact si concret :) anume care e plusul.
App-urile le am si pe telefon/ tableta, iar cu tableta pot sa mai fac 1000 de chestii, pe cand streamerul e dedicat.
Cu cat creste calitatea auditiei streamer cu app integrat vs telefon + adaptor BT ?!

View Postamstel, on 03 septembrie 2020 - 13:10, said:

Totusi are Internet Radio pe el (cu airable) pe wireless. Plus Spotify, Tidal, Qobuz..etc. E un plus fata de BT.

Oare WXAD merge si cu variantele free ale app-urilor preinstalate ?!

#65
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View Postoverseas, on 03 septembrie 2020 - 14:27, said:

Yamaha As 701



Asta incerc sa inteleg cat mai exact si concret Posted Image anume care e plusul.
App-urile le am si pe telefon/ tableta, iar cu tableta pot sa mai fac 1000 de chestii, pe cand streamerul e dedicat.
Cu cat creste calitatea auditiei streamer cu app integrat vs telefon + adaptor BT ?!



Oare WXAD merge si cu variantele free ale app-urilor preinstalate ?!
BT de pe WXAD este 2.1+EDR. Calitatea pe wireless cred ca este mai buna.
Eu foloseam (cateodata) Spotify si Deezer free de pe tel cu conectare wireless la MusicCast si redare prin amplificator. Varianta free direct din amplif nu mergea decat cu Deezer, cu Spotify nu. Despre alte aplicatii nu pot sa iti spun, dar ar trebui sa mearga prin BT

Edited by amstel, 03 September 2020 - 14:41.


#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postamstel, on 03 septembrie 2020 - 14:36, said:


Eu foloseam (cateodata) Spotify si Deezer free de pe tel cu conectare wireless la MusicCast si redare prin amplificator. Despre alte aplicatii nu pot sa iti spun, dar ar trebui sa mearga prin BT

Asta practic inseamna ca NU merge appul preinstalat free de pe streamer.

#67
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Am editat probabil dupa ce ai postat tu. Cu Deezer mergea, cu Spotify nu, direct din amplif.

#68
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Cum poți asculta muzica de pe aplicațiile de pe tableta ta pe AS-701 ? Oricum ai nevoie de o interfață care să îți permită asta. Nu aplicațiile instalate pe MusicCast WXAD-10 sunt importante ci faptul că poți să transformi orice amplificator în streamer. Cel mai bun sunet pe care poți să îl scoți de pe tableta ta e prin Wifi. BT e bun pentru surse de calitate slabă, radio prin internet sau mp3. Dacă ai FLAC-uri în tabletă acestea vor fi comprimate dacă le asculți pri BT, dar prin Wifi sunt redate la calitatea nativă.

#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Apreciez educatia si studiez argumentele, sa se mai lipeasca ceva de mine Posted Image
Pe moment: Tableta Spotify Premium + cablu jack calitativ + As 701 + boxe 3050i = foarte fain, ma da pe spate.
Sursele mele vor fi clar: radio net streaming, Spotify, din astea (cu flacuri si alte chestii calitative nu ma descurc - cum, de unde etc) => pe sursele astea nu m-as chinui cu WIFI. Gresesc ?
Pentru calitate la maxim voi merge pe un cd player la un moment dat.

Edited by overseas, 03 September 2020 - 15:26.


#70
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Păi în situația asta nu ai nevoie de acel MusicCast WXAD-10. Dacă ești mulțumit chiar nu are rost să cheltui bani în plus. Poți pune un link cu modelul tău de tabletă  ?

#71
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
https://www.gsmarena...pad_t5-9412.php
eu sunt cu Huawei

#72
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Eu mi-am facut configuratia laptop>DAC Topping E30>Amplif-Receiver
Cu laptopul ascult orice: DSD, FLAC, Internet radio (flac) la calitate extraordinara. Dac-ul bate la fund firme renumite conform audiosciencereview.com

Attached Files

  • Attached File  E30.png   326.5K   29 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate