Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Internet Radio - free, cu taxa, cu ce ascultam

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#73
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Varianta internet radio flac - tableta - cablu - As 701 ar fi ok sau nu ?
Ca despre DAC-uri am tot citit dar nu am reusit sa inteleg cand e util si cand nu.

#74
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Și tableta aia are un DAC care convertește semnalul digital în analogic pentru a fi trimis către boxe. DAC-urile astea sunt mai bune sau mai puțin bune în funcție de câte distorsiuni dau în procesul de conversie a semnalului. Eu ca amplif stereo am Yamaha WXA 50 care, conform graficului pus mai sus, are un dac mediu (zona portocalie) și am considerat acceptabil sa sau 650 lei pe dac-ul E30 și nu îmi pare deloc rău. Acum numai prin el ascult.

#75
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Cred că AS-701 are un dac bun. Dar nu știu cum ai putea exporta fluxul cu informația audio de pe tabletă direct pe intrările digitale ale amplificatorului...

#76
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ok, atunci in ce conditii cat mai simple as putea exploata DAC-ul ampului ? In prezent dau semnal in amp din: tableta Spotify pe cablu jack, din TV pe cablu optic si cam atat.
Din CD player cum trebuie sa ma conectez la amp in acest caz ?
multumesc

Adica tu zici ca semnalul din cd player ajunge deja analogic la amp, fiind decodat de dac-ul cd playerului ?

#77
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Cred că ceva de genul acesta : https://www.amazon.c...e/dp/B00FEDHHKE (dar nu știu dacă strică sau nu calitatea sunetului)
Da, CD Player-ul are DAC-ul lui și în general ieșire stereo RCA. Dar dacă are și ieșire optică sau coaxială poți conecta CD Player-ul la DAC-ul lui AS-701, pe care dac e sunetul mai bun, pe acela asculți.

Edited by eddy_teer, 04 September 2020 - 13:24.


#78
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
http://directory.shoutcast.com/

#79
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postamstel, on 01 septembrie 2020 - 14:03, said:

@Tzur
Și eu ascult cu Foobar.
Am pus mai sus câteva adrese de stream flac. Copiezi adresa și în Foobar deschizi File-Add location și faci paste la adresa copiata si apoi-OK.
Pentru alte posturi de radio eu folosesc directory.shoutcast.com Aici selectezi posturile după gen, bitrate. Langa butonul de Play mai ai un buton de download sub forma de playlist. Îi faci download ori .pls ori .m3u apoi din Foobar - File-Add files selectezi .pls sau .m3u de unde le-ai salvat. Când ti-ai făcut un playlist cu toate posturile care îți convin, tot din File-Save playlist- ce denumire vrei tu (zzz). Când deschizi alta data Foobar dai File -Load playlist, alegi zzz și gata ai toate posturile salvate anterior.

Am gasit acolo la directory.shoutcast.com si radio guerrilla (128kbps) si Romania muzical (256kbps).

Am testat de curiozitate radio guerrilla pe telefon castat pe chromecast audio vs tuner onkyo integra analog vechi de 35 de ani. Parca se aude mai bine pe tunerul analog.

#80
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Airable inteleg ca e tot Tune in. Tune in varianta premium imi da tarif 100 euro/an cand il accesez pe telefon.
Ce intreb eu: streamerele care vin cu Airable preinstalat, gen Yamaha, au Premium free pe viata sau cum?

#81
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Daca prin premium te referi la "fara reclame" cred ca da. La posturile pe care le ascult eu nu am auzit niciodata vreo reclama/publicitate. Muzica nonstop si doar cate un jingle cu denumirea postului din timp in timp.

#82
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 06 septembrie 2020 - 22:32, said:

Airable inteleg ca e tot Tune in. Tune in varianta premium imi da tarif 100 euro/an cand il accesez pe telefon.
Ce intreb eu: streamerele care vin cu Airable preinstalat, gen Yamaha, au Premium free pe viata sau cum?

Teoretic da dar practic cum le abate lor. Cum spunea si Geo, in orice clipa poti accesa radio si sa ai doar un fâșâit. Nimeni nu garanteaza nimic, nici os-ul la telefon mobil nu primeste actualizari pe viata, multe sunt abandonate dupa 2-3 ani.

#83
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Rezulta ca, daca iti trebuie varianta cu plata la Airable/ Tune in, sa zicem, e o afacere sa iei un streamer: la tariful de 100 euro/ an iti scoti banii in 2,3 ani.

In alta ordine de idei, pe Tunein ascultam un post de muzica clasica (Calm Radio ?) si au bagat o reclama proprie unde - cu taxa - se jurau ca ai acces la 500 (cincisute) de posturi sub umbrela Calm Radio. Sa -nnebunesc, nu mai inteleg nimic. Care taxa, aia anuala la Tunein sau alta taxa direct la Calm Radio ?

#84
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Daca folosind Yamaha device, il cauti (Calm Radio) in internet radio search si il gaseste, apai nu mai platesti nimic. Daca nu il gasesti ai la dispozitie alte posturi similare. De ce trebuie sa le dai bani neaparat ?

#85
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu ascult uneori Audiophile Jazz sau Audiophile Classical, sună bine și sunt gratis.

#86
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Si eu le am la favorite. Sunt ambele la 320 kbps.

Edited by amstel, 07 September 2020 - 10:44.


#87
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postamstel, on 07 septembrie 2020 - 10:24, said:

Daca folosind Yamaha device, il cauti (Calm Radio) in internet radio search si il gaseste, apai nu mai platesti nimic. Daca nu il gasesti ai la dispozitie alte posturi similare. De ce trebuie sa le dai bani neaparat ?

Stai ca e incurcata, de aia intreb.
Deci eu ascult pe tableta, free app Tune in. Acolo am selectat postul Calm Radio si ascult fericit. Acest post individual imi explica in reclame proprii faptul ca au 500 de (sub) posturi de muzica clasica cu taxa.

Edited by overseas, 07 September 2020 - 11:09.


#88
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Atunci s-ar putea sa nu il gaseasca Yamaha. Daca nu uit il caut mai pe seara cand ajung acasa. Da' tu tii neaparat la postul asta de radio, ca mai sunt cu miile ?
www.planetambi.com 256 kbps (acum se aude un parau susurand, cica e din Elvetia).

#89
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu tin la un post fix. Ma intereseaza cum functioneaza sistemul.
Oricum, e ceva ciudat: Tunein 100 euro vs Spotify cca 60 euro pe an...

#90
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Pai cum sa functioneze? Cele care vor sa faca bani cer taxa. Cand sunt mii, zeci de mii de posturi free similare, de ce as plati ? Sunt posturi care imi cer sa le deschid mai bine cu aplicatia Tune In sau alta. Nu nene, adresa de web in browser, salvate ca favorite in bookmarks si gata, si pe tel si pe laptop.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate