Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Internet Radio - free, cu taxa, cu ce ascultam

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#19
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Cateva streamuri flac free verificate de mine astazi. Mi-a venit DAC-ul astazi si am testat toate link-urile. Bitrate intre 700-2600 kbps

Attached Files


Edited by amstel, 20 August 2020 - 13:44.


#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
deci io-s fericit că-s într-o ureche!
la fel sună și 120 și 1200 kbps

#21
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă n-ai cu ce, asta e, și eu la fel, când ascult Europa FM (32 sau 64 Kbps, nu mai știu exact) nici nu-mi dau seama că nu e FLAC...

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posteddy_teer, on 20 august 2020 - 11:10, said:

Din păcate vTuner nu mai e free
Te refei la dispozitiv?Link-urile merg din pagina lor.

#23
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu vorbesc despre receiverele Yamaha care au venit by default cu vTuner. Acum cred că au Airable, sau ceva de genul, care deocamdată e Free. Și vTuner a fost free mulți ani.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Noroc cu internet radio, jur ca nu stiam ca exista radio de manele.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Am la tv tune in gratis. Posturi de radio din toata lumea, multe din ele la calitate foarte buna. Am si la rn803d tot gratis.

#26
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Juke Box Radio 2 din Canada
http://stream.jbradio2.ca:8888/flac
Este hi-res audio, Foobar imi spune ca face streamingul la 4.3Mbps bitrate cu 192Khz sampling. Ce iti poți dori mai mult mai ales cand este si free ?
Pot pune pariu ca vor aparea din ce in ce mai multe astfel de streamuri calitative.

Edited by amstel, 21 August 2020 - 21:21.


#27
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Posteddy_teer, on 20 august 2020 - 16:31, said:

Eu vorbesc despre receiverele Yamaha care au venit by default cu vTuner. Acum cred că au Airable, sau ceva de genul, care deocamdată e Free. Și vTuner a fost free mulți ani.
Din cauza magariei facute de Yamaha si cei de la vTuner am zis ca nu voi mai cumpara niciodata un produs de-al lor (Yamaha) si nici nu mai deschid vreodata situl celor de la Vtuner.

#28
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Pai cu ce a fost de vina Yamaha? Foloseau vTuner, in baza unei înțelegeri mai mult ca sigur si de la începutul lui 2019 vTuner a solicitat 3$/an de la utilizatori. Yamaha nu a fost de acord cu acest lucru si printr-un update firmware a trecut aparatele pe airable.radio. Au existat modele cărora nu li s-a putut face update. Yamaha a fost fortata de catre vTuner sa ia aceste masuri, nu vad unde e magaria !

#29
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Hmm, pe scurt (ca sa nu nenorocesc topicul prea tare..): cumparat un Cd-n301 in principal pentru radio internet si secundar ca back-up cd; dupa cateva luni (cel mult 6 deci produsul in garantie) vTuner inchis si constatat ca trebuie sa platesc 3 (cred ca USD, nici nu mai tin minte..) Sunat la importator - evident fara nici o rezolvare (la reseller nici nu am incercat ca era evident ca nu o pot rezolva ei). Deci am ramas cu un produs in garantie care nu mai putea oferi o facilitate pentru care a fost cumparat si care zace si acum intr-un raft (l-am inlocuit cu altceva); tot incerc sa-mi fac timp ca sa-l pun la vanzare (nu stiu daca a "cantat" 10 cd-uri cap-coada). Dpmdv cam aici e magaria... Posted ImagePosted Image

Edited by userincognito, 22 August 2020 - 09:19.


#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Toate dispozitivele dedicate au aceeasi soarta mai devreme ori mai tarziu. Flexibilitatea e la cele cu sistem de operare unde poti pune tu aplicatii dupa preferinte.

#31
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
De acord. Dar, macar in perioada de garantie ar trebui sa ofere facilitatile promovate. Iar alte companii care au un pic de respect fata de cumparator inca ofera aceasta optiune gratuit...

#32
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postuserincognito, on 22 august 2020 - 09:18, said:

Hmm, pe scurt (ca sa nu nenorocesc topicul prea tare..): cumparat un Cd-n301 in principal pentru radio internet si secundar ca back-up cd; dupa cateva luni (cel mult 6 deci produsul in garantie) vTuner inchis si constatat ca trebuie sa platesc 3 (cred ca USD, nici nu mai tin minte..) Sunat la importator - evident fara nici o rezolvare (la reseller nici nu am incercat ca era evident ca nu o pot rezolva ei). Deci am ramas cu un produs in garantie care nu mai putea oferi o facilitate pentru care a fost cumparat si care zace si acum intr-un raft (l-am inlocuit cu altceva); tot incerc sa-mi fac timp ca sa-l pun la vanzare (nu stiu daca a "cantat" 10 cd-uri cap-coada). Dpmdv cam aici e magaria... Posted ImagePosted Image

Chiar cu costul de 3$, vTuner merită. E păcat să nu folosești această funcție a dispozitivului tău pentru o economie de 3$ !

#33
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Posteddy_teer, on 22 august 2020 - 09:52, said:


Chiar cu costul de 3$, vTuner merită. E păcat să nu folosești această funcție a dispozitivului tău pentru o economie de 3$ !
Cum spuneam, a fost inlocuit cu altceva mai versatil. Problema nu e neaparat de cost ci de principiu - cand cumperi ceva te astepti ca macar in perioada de garantie sa functioneze toate facilitatile promovate. Nu cred ca Yamaha saracea daca cheltuia suplimentar 3-6 USD cu fiecare aparat aflat in garantie... Insa, pentru mine, e si o parte buna, cu aceasta ocazie m-am lecuit sa cumpar all-in-one.

#34
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Ai făcut update la firmware și ai primit Airable ?

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu am spus demult ca serviciile online sunt chestii imprevizibile, cu viata scurta pe care nu te poti baza.
-Azi sunt maine dispar
-Azi ofera o calitate maine nu
-Azi e moca maine e cu bani
-Azi e un pret maine e altul
-Azi sunt compatibile cu unele device-uri maine nu mai sunt si tot asa.
Cine isi cumpara device-uri special pentru asta sau care isi pune bazele in cloud o sa traiasca numai frustrări.

Edited by geo123, 22 August 2020 - 12:20.


#36
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View Postuserincognito, on 22 august 2020 - 10:02, said:


Cum spuneam, a fost inlocuit cu altceva mai versatil. Problema nu e neaparat de cost ci de principiu - cand cumperi ceva te astepti ca macar in perioada de garantie sa functioneze toate facilitatile promovate. Nu cred ca Yamaha saracea daca cheltuia suplimentar 3-6 USD cu fiecare aparat aflat in garantie... Insa, pentru mine, e si o parte buna, cu aceasta ocazie m-am lecuit sa cumpar all-in-one.
Yamaha nu avea cum sa iti plateasca tie si altora abonamentul la vTuner din moment ce ei au incheiat colaborarea cu acestia. Cred ca cea mai buna/corecta solutie ar fi fost sa schimbe (tie si altora care mai beneficiau de garantie) aparatul cu un model (superior) care putea trece la airable.radio. Tu ai fi fost multumit si ei ar fi ramas cu blazonul nepatat. Parerea mea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate