Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#235
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 29.03.2017

 it_is_me, on 17 ianuarie 2022 - 18:17, said:

Aplicația lor de plată cu telefonul Android este o glumă proastă, comparativ cu Google Pay.
Practic OTP și RZB au rămas singurele bănci importante care nu sunt înrolate în GPay.
achiesez; solutia inrolareA IN CURVE SI APOI CURVE IN GOOLEPAY

#236
ColdFusion

ColdFusion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 13.01.2005
Ultima data cand am incercat sa folosesc OTP in Curve cu GPay (cateva luni sa zic), la decontarea tranzactiilor ciupeau cativa bani la fiecare tranzactie efectuata, asa ca am renuntat.
Nu stiu care mai e situatia in prezent.

Edited by ColdFusion, 23 January 2022 - 22:01.


#237
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006

 ColdFusion, on 23 ianuarie 2022 - 22:00, said:

Ultima data cand am incercat sa folosesc OTP in Curve cu GPay (cateva luni sa zic), la decontarea tranzactiilor ciupeau cativa bani la fiecare tranzactie efectuata, asa ca am renuntat.
Nu stiu care mai e situatia in prezent.

Aici cred ca e vorba de tranzactiile care se fac la schimbul valutar. Si eu platesc prin Paypal cu cardul OTP. Totdeauna cursul paypal e mai bun. Initial tranzactia apare la cursul paypal dar dupa cateva zile se actualizeaza. De obicei e cam cu 1 sau 2 la suta mai mare.
Am intrebat de ce si raspunsul a fost ca decontarea pe euro se face pe tranzactie internationala si acela e cursul obtinut de OTP la momentul executarii. Cu tot cu aceasta diferenta e mai bine ca la vechiul BT care ma taxa cu 5 lei pe luna fara nici o tranzactie (am uitat sa specific ca am zero friday).

Edited by speleus, 24 January 2022 - 19:53.


#238
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Problema e la OTP, că deși Curve cere Lei, OTP face tranzacția prin euro, adică dubla conversie Lei - euro - Lei. La fel face și CEC cu cardurile sale.

#239
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Putin surprinzator e ca pare legala treaba asta (cel putin conform ANPC, n-am sapat...)

#240
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Da. O servesc că, cererile plata de la comerciantii străini trebuie sa le onoreze in euro și dacă totuși aceștia cer lei, ii schimba ei din euro în leii ceruți....

Dar alta la fel de tare, mi se pare, că o banca românească să îți dea card bancar in dolari, atașat contului tau în dolari și tranzacțiile în USD să le treacă tot prin euro, adică dolari - euro - dolari.

Edited by wertyck, 25 January 2022 - 22:34.


#241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa speram ca rezolva problema cu username-ul astfel incat sa il putem modifica. Si sper sa scape de cod client. Mi se pare aiurea sa iti trebuiasca si cod client pt logare in cont.


Attached File  otp informare.jpg   106.44K   18 downloads

#242
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Da, ar fi o imbunatatire.
O alta imbunatatire ar fi introducerea cardurilor virtuale.

#243
dan9344

dan9344

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2022

View Postwertyck, on 25 ianuarie 2022 - 22:33, said:

Da. O servesc că, cererile plata de la comerciantii străini trebuie sa le onoreze in euro și dacă totuși aceștia cer lei, ii schimba ei din euro în leii ceruți....

Am facut o plata de 98 lei prin Curve, OTP mi-a facut dubla-conversie si mi-a oprit 2 lei (cifra e cu titlu de exemplu), in total au plecat din contul meu 100 lei. Ca sa vad cat de nesimtiti sunt, am anulat tranzactia din Curve folosind Go Back in Time.
Ei bine, In loc sa primesc macar cei 98 lei inapoi, am primit doar 96 pentru ca iar au facut dubla conversie prin euro.

Intrebare. Daca pentru prima dubla conversie OTP poate da o cvasi-explicatie (desi eu zic ca e total ilegala procedura), ce justificare poate gasi la cea de-a doua conversie, atunci cand am anulat tranzactia? Din moment ce Curve a trimis in contul meu 98 lei, din moment ce contul meu era deschis tot in moneda RON, de ce nu mi-a lasat OTP banii asa cum i-am primit?

#244
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
OTP aplica dubla conversie in tranzactiile cu institutiile financiare straine, deci si la a doua tranzactie aplica "aceeasi regula".
Si CEC face la fel, in plus CEC aplica, separat, inca un comision de 7 sau 12 lei, functie de suma tranzactionata de pe cardul de debit CEC.

#245
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 11.02.2006
Japcă.
OTP e de evitat pentru orice tranzacții ce implică schimb valutar, deoarece folosesc niște cursuri de schimb absolut nefirești de mari.
Nu-mi e clar de ce fac conversie la Curve, dar nu și la Revolut.

#246
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postdan9344, on 07 februarie 2022 - 10:05, said:

(desi eu zic ca e total ilegala procedura)

Asa am zis si eu => am reclamat la ANPC => raspuns = e legala caci scrie pe undeva prin termeni si conditii ca fac treaba asta => nu mai folosesc OTP.
Oare ce s-ar intampla daca toti ar face la fel? :)

#247
dan9344

dan9344

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.02.2022

View Postdarkangel2, on 07 februarie 2022 - 23:05, said:

Asa am zis si eu => am reclamat la ANPC => raspuns = e legala caci scrie pe undeva prin termeni si conditii ca fac treaba asta => nu mai folosesc OTP.

I-am sesizat pe cei de la OTP, ei spun ca se face conversie atunci cand "un comerciant nu are procesator in RON". Nu inteleg ce insseamna asta in cazul meu: Curve mi-a trimis in contul meu deschis in moneda RON suma de 98 RON, Aceeasi moneda cu care mi s-a platit are si contul meu. De ce mi-a luat OTP 2 lei, de ce a fost nevoie de conversie valutara, nu inteleg. Cine e procesatorul lui Curve in acest caz?

Nu stiu daca merita efortul sa-i reclam si eu la ANPC, mult mai usor imi este sa nu mai folosesc (toate) serviciile OTP.

#248
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019
Considera ca ai reclamat la ANPC si ai primit acest raspuns: :D

Edited by darkangel2, 09 February 2022 - 22:30.


#249
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Sa vezi ce misto e cand faci o tranzactie in LEI direct cu cardul lor, fara curve, iti iau suma de pe factura dar la returnarea unor produse primesti mai putini lei decat trimite comerciantul pentru ca imbecilii fac conversie valutara desi e un simplu virament de LEI.
Sunt banci suficiente pe piata din Romania si aproape toate au pachete gratuite mai avantajoase decat OTP.
Daca faceti cumparaturi la comercianti multinationali sau plati in valuta fugiti mancand pamantul de OTP.

#250
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Astia au limite la platile online cu cardul?
M-am trezit ca nu pot sa fac o plata de ~7000 lei. Aveam 2 produse in cos asa ca am impartit in 2 comenzi. Prima de 3800 lei mi-a luat-o, a doua iar nu ma lasa sa o efectuez.
Au limita la plati online de 4-5000 lei pe zi? Asa mica?

Cum se pot schimba limitele cardului din aplicatie? Sau macar prin internet banking?

#251
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Eu nu tin cu ursul ca si pe mine ma deranjeaza dubla conversie ca ma atinge la Netflix dar am impresia ca prea ne asteptam sa fie totul gratis in lumea si capitalismul de azi. Pana la urma si banca imi ofera niste servicii, tine niste angajati, niste servere etc. Astea cine le plateste ca nu e firma de stat sa curga banii ca are profit ca n-are. Sunt avantaje si dezavantaje. Fiecare isi gaseste pana la urma varianta convenabila (de aceea folosesc si RZB si BT pe langa OTP).

View PostStecheru, on 10 februarie 2022 - 16:21, said:

Astia au limite la platile online cu cardul?
M-am trezit ca nu pot sa fac o plata de ~7000 lei. Aveam 2 produse in cos asa ca am impartit in 2 comenzi. Prima de 3800 lei mi-a luat-o, a doua iar nu ma lasa sa o efectuez.
Au limita la plati online de 4-5000 lei pe zi? Asa mica?

Cum se pot schimba limitele cardului din aplicatie? Sau macar prin internet banking?

Ai in aplicatie modificare limite dar probabil depinde de tipul cardului - credit, debit si bineinteles de suma din cont.

#252
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012
Ce porcarie este conversia valutara lei-euro-lei doar pentru ca procesatorul este din afara Romaniei. Normal ar fi sa faca conversia prin euro doar daca valuta tranzactiei este diferita de lei - cum fac Raiffeisen si ING (si UniCredit, cred) - indiferent unde se afla procesatorul platii.

Asa daca gresesti la o plata la POS in Europa si alegi conversia dinamica oferita de POS, te poti astepta ca OTP-ul sa faca iar conversia lei-euro-lei, deh, tranzactie din afara Romaniei Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate