Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Probleme mari cu gazonul

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#127
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mi-am dat seama.

#128
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Eu ma intreb: cum castigi spatiu cu aceste  ... " chestii" ?

#129
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Intr-o gradina "traditionala" ai tendinta sa intinzi legumele pe toata suprafata ei, lasand de multe ori spatiu mult mai mare intre legume decat acestea au nevoie, pentru ca e loc.

In astea inaltate, fiind limitat de spatiu, maximizezi tot ce ai la dispozitie plantand toate legumele foarte apropiate, in genul sistemului  "square foot gardening".

Ca discutie, maximizarea spatiului poate fi facuta si intr-o gradina normala, doar ca eu nu am prea vazut acest lucru sa se intample.

Gradinile inaltate doar te obliga sa o faci, chiar daca vrei sau nu.

Edited by icrobert, 12 April 2022 - 09:57.


#130
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Dar și cu investiția aferentã.
Sincer nu mi se pare rentabil

#131
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Gradinaritul pentru uz personal nu cred ca va fi niciodata rentabil. Din punct de vedere comercial vorbesc. Insa din punct de vedere al satisfactiei personale, al timpului petrecut in aer liber si din punct de vedere al gustului (aici ma refer la cei care nu pun tone de chimicale ca sa iasa porodicea campioana) pragul de rentabilitate nu mai are absolut nici o relevanta.

#132
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Confirm, mi-a luat ani pana m-am obisnuit cu mancarea din Bucuresti. Ma deranjam tot timpul la stomac. Eram obisnuit ca majoritatea mancarurilor de acasa sa fie naturale. Acum sunt "imun".

#133
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
L-am tuns la treapta maxima. Asta este o poza in care imi place cum arata, dar mai este f mult pana sa arate cum trebuie. Cred ca ii mai trebuie o reinsamantare. Intre timp am inceput un nou proiect DIY. Am inceput sa ud si la furtun in anumite zone pt ca aspersoarele nu au cum le acopere si am impresia ca sunt si prost reglate. O sa chem firma care le-a montat sa se ocupe. PS Luminile alea sunt pt pisici. Si-au facut obiceiul sa treaca noaptea prin curte spre vecini si poate asa se sperie. Nu am o problema cu ele, dar isi mai fac nevoile si nu este o placere sa cureti dupa ele.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   605.41K   60 downloads

Edited by edi10000, 16 April 2022 - 07:22.


#134
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@edi10000 ...ca o parare personala, nimic mai mult...ar trebui sa il tunzi mai scurt, e prea mare cum arat in poza de mai sus, apa nu o sa ajuga prea multa la radacina .

P.S...tot ca o parere personala, discutand intre noi..sincer, nu vad rostul insulitei cu piatra...dupa aprere mea , arata ca naiba si nu ii vad rostul, in afara ca vara it inamgazineaza o gramada de caldura pietrele alea, dar in fine...nu trebuie sa imi palca mie. Mai bine puneai  florile alea direct in pamant si mai dese.

View Postedi10000, on 12 aprilie 2022 - 16:02, said:

Acum sunt "imun".
asta s-o crezi tu. pana o dai in altele mai nasoale, cu intaintarea in varsta, sa te vad cat de imun vei fi  atunci

Edited by cuculea, 16 April 2022 - 08:29.


#135
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Total de acord. Cu aranjamentul floral nu am avut alternativa, acolo trebuie sa mascheze ceva si nu am gasit o solutie mai buna.

Edited by edi10000, 16 April 2022 - 08:39.


#136
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Incepe sa arate a gradina. Mai fac greseli (de ex. sotia a pus langa aleea de acces 2 randuri de flori si a trebuit sa stric tot gazonul de acolo, s-a acoperit de pamant etc.). Ieri am suprainsamantat si pus ingrasamant. Problema este ca iarba are un ritm de crestere incredibil (trebuie tunsa de 2 ori pe saptamana) si nu stiu daca este ok sa tund la 2-3 zile dupa ce am pus seminte. Astea sunt chestii pe care doar cunoscatorii le stiu sau mai am varianta sa experimentez, pentru ca nu iti spune nimeni secretele meseriei. Ma gandeam sa pun sistem cu picurator pentru flori, deocamdata dau la furtun si ar trebui sa incerc sa automatizez si treaba asta. Dintre prioritati: trebuie sa vina ultima parte din mobila saptamana viitoare (intarziata de 6 luni!) si inca nu m-am apucat de proiectul garajului si al magaziei. La cum s-au scumpit materialele nu cred ca termin un garaj pt 2 masini deschis si o magazie cu 12k euro (: Trebuie sa cumpar un trimmer, pt ca a crescut iarba inalta pe langa unele flori si puieti de pom si nu pot baga masina pe acolo. Si asa am taiat 2 pui de magnolie cu masina si s-a suparat sotia rau pe mine.

Attached Files


Edited by edi10000, 09 May 2022 - 07:13.


#137
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Nu stiu ce tip de ingrasamant ai folosit (cu eliberare lenta sau rapida), dar fiindca ai aplicat la inceputul lunii mai, sfatul meu e ca urmatoarea data cand aplici ingrasamant sa fie pe la sfarsitul lunii iulie, lichid/foliar de recomandat pt temperaturile de atunci sau solid daca gasesti cateva zile cu temperaturi sub 30 de grade, desi e cam improbabil.

Dupa cum ai zis si tu, in perioada asta de sfarsit de aprilie si toata luna mai gazonul creste foarte mult (chiar si fara sa aplici ingrasamant) si trebuie sa tunzi des, adica cam de 2 ori pe saptamana.

Poti sa tunzi linistit la 2-3 zile chiar daca ai suprainsamantat, doar sa evizi sa fie prea ud pamantul ca sa nu lasi santuri cand treci cu rotile masinii de tuns.

#138
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am aplicat ingrasamant datorita suprainsamantarii. Stiu ca se recomanda sa ii dai starter. Am aplicat ingrasamant cu eliberare lenta.

#139
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
E prea tarziu sa mai scarific? As vrea sa scarific cu arborele cu sarme, fara supra-insamantare. Gazonul se prezinta in stare buna, dar se vede ca am destul de multe uscaciuni. Am tot amanat pana acum pentru ca nu am gasit un moment in care solul sa fie foarte uscat (pana acum nu am irigat deloc, totul de la ploaie)

#140
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Scarificarea se poate face pana la finalul lunii mai.

#141
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postiladi, on 09 mai 2022 - 08:04, said:

E prea tarziu sa mai scarific? As vrea sa scarific cu arborele cu sarme
E numai bine ca si perioada!

#142
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postedi10000, on 09 mai 2022 - 07:08, said:

Ma gandeam sa pun sistem cu picurator pentru flori, deocamdata dau la furtun si ar trebui sa incerc sa automatizez si treaba asta.
Poti sa instalezi aspersoare, la distanta de 4-5 metri unul de altul, cu duze care uda dreptunghiular.
Stiu ca apa este calcaroasa in zona, deci si la tine, si dupa ceva timp orificiile se vor infunda la sistemul cu picurare.
PS. Eu am facut sistemul la suprafata, asa este cand modifici gradinaPosted Image anual, pentru ca nu am vrut sa mai sap ca sa-l ingrop. Tu poti sa-l ingropi, esti la inceputPosted Image

Attached Files


Edited by cata, 09 May 2022 - 08:27.


#143
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Posttakashi90, on 12 aprilie 2022 - 13:14, said:

Dar și cu investiția aferentã.
Sincer nu mi se pare rentabil
Merita cu varf si indesat. Eu am straturi inaltate facute cu scandura, la 30 cm inaltime, cu 80 cm spatiu intre ele (acces stanga dreapta), in total aproximativ 16 m p de gradina inaltata. De la sfarsit de iunie pana tarziu in octombrie nu dau prin piata pentru legume. Si nu te gandi ca pun cine stie ce! circa 30 fire de tomate, diverse soiuri, 8-10 fire de ardei, gras si kapia, maxim 4 tufe de castraveti si 2-4 tufe de pepeni sau dovlecei, plus ierburi aromatice printre ele (busuioc, cimbru, patrunjel, salvie, marar etc). Partea unde economisesti este udatul, pentru ca nu uzi si alei si ai un strat superficial de udat.

View Postiladi, on 12 aprilie 2022 - 15:01, said:

Gradinaritul pentru uz personal nu cred ca va fi niciodata rentabil. Din punct de vedere comercial vorbesc. Insa din punct de vedere al satisfactiei personale, al timpului petrecut in aer liber si din punct de vedere al gustului (aici ma refer la cei care nu pun tone de chimicale ca sa iasa porodicea campioana) pragul de rentabilitate nu mai are absolut nici o relevanta.
Aferim, nu am facut niciodata un calcul cat costa kg de legume obtinut acasa, dar merita.

View Postiladi, on 09 mai 2022 - 08:04, said:

E prea tarziu sa mai scarific? As vrea sa scarific cu arborele cu sarme, fara supra-insamantare. Gazonul se prezinta in stare buna, dar se vede ca am destul de multe uscaciuni. Am tot amanat pana acum pentru ca nu am gasit un moment in care solul sa fie foarte uscat (pana acum nu am irigat deloc, totul de la ploaie)

Nu nu, da-i bataie, poti sa si suprainsamantezi dupa linistit

View Postcata, on 09 mai 2022 - 08:20, said:

Poti sa instalezi aspersoare, la distanta de 4-5 metri unul de altul, cu duze care uda dreptunghiular.
Stiu ca apa este calcaroasa in zona, deci si la tine, si dupa ceva timp orificiile se vor infunda la sistemul cu picurare.
PS. Eu am facut sistemul la suprafata, asa este cand modifici gradinaPosted Image anual, pentru ca nu am vrut sa mai sap ca sa-l ingrop. Tu poti sa-l ingropi, esti la inceputPosted Image

Pentru apa calcaroasa cel mai bine este ca in locul furtunului de picurare sa se foloseasca tub orb si microaspersoare, pentru ca se pot curata usor.

#144
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMirceaDWC, on 09 mai 2022 - 08:38, said:

Pentru apa calcaroasa cel mai bine este ca in locul furtunului de picurare sa se foloseasca tub orb si microaspersoare, pentru ca se pot curata usor.
Sau mai simplu si ieftin, pui teava de DN25 si din 50 de cm in 50 de cm dai gaura cu burghiu pentru lemn de 2 mmPosted Image

Edited by cata, 09 May 2022 - 08:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate