Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

pergola de lemn fara multi stalpi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Salutare!

Am o dilema la amenajarea terasei mele, are 4,4m*7,15m si prima treapta de 5,33m. Am facut trepte asa de mari ca sa nu fie nevoie de balustrada macar pe partea spre curte, sa se poata cobori pe oriunde. Ar fi trebuit sa fie trepte chiar pe toata lungimea insa miscommunication cu meseriasu'...
Inaltimea terasei este de ~43cm.

Prima dilema este cum sa fac eu sa nu ii pun balustrade, nu imi plac, imi inspira a balcon, daca ar fi fost dupa mine mi-as fi facut terasa la nivel cu pamantul. Acum e prea tarziu, ne-am cocotat, asa a zis arhitectul, asa a zis toata lumea....asta e.....
Am gasit alternativa de a pune niste jardiniere inalte, ori una continua, ori mai multe mari...insa parca arata ciudat in simularea mea sa am acele jardiniere fara acoperis la terasa.....

Asa ajung la a doua dilema:e nevoie de acoperis? terasa e orientata pe NE, soare e doar pana la pranz.....sub nicio forma nu vreau un acoperis la terasa care sa imi umbreasca interiorul, deci raman 2 variante: o copertina retractabila sau o pergola pe care sa punem panze impletite.

Oare pot sa pun 2 stalpi la distanta de 5,3m cu o grinda deasupra dintr-o bucata? Nu as vrea 3 stalpi pe terasa.

pergola retractabila de aluminiu am eliminat-o din motive financiare.

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ca posesor de casa prevazuta cu pergola pe terasa, din start am prevazut acoperis si e una din deciziile pentru care ma felicit. Ce faci cand ploua, cari mobila in casa ? de asemenea, soarele poate fi suficient de deranjant in moiezul verii.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Terasa fara acoperis nu se poate, e doar o fitza inutila pana incepi sa o folosesti, daca incepe ploaia ce faci cu pernele din poza ?!. Daca nu ii faci acoperis nu o poti folosi ca terasa decat cateva luni pe an. Asa de voie de nevoie iarna mai tii cate ceva acolo chiar si temporar. Toamna si primavara cand ploua e total inutila ba mai trebuie sa stai si cu grija mobilei, a pernelor, etc. Referitor la grinda daca nu o incarci cu nimic poti pune lemn pe deschiderea aia fara probleme, o pergola sau ceva retractabil tine. Daca vrei lumina poti pune un acoperis care sa aiba niste fasii de plastic transparent, nu stiu cum sa iti explic dar te prinzi tu, am vazut la anumite spalatorii self-service ca sa ai acoperis dar sa ai si lumina cand speli masina.

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
O grinda lamelara 90x200x6000 face treaba asta, fara stalp intermediar. E vreo 400 lei. Probabil la comanda poti avea si mai lunga de 6 m.

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 deliacrin, on 18 august 2020 - 09:51, said:

.... 2 stalpi la distanta de 5,3m cu o grinda deasupra dintr-o bucata? Nu as vrea 3 stalpi pe terasa.
Grinda este din lemn lamelar si mi-a fost recomandat cu deschidere de pana in 5 ml...eu am ~ 3,5 ml deschiderea
Acoperirea se va face cu un sistem retractabil de panza rezistenta la UV si ploaie...
Am ales acest sistem din acelasi motive ca si dumneavoastra

Attached Files



#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Adrianradu, on 18 august 2020 - 10:42, said:

,
Acoperirea se va face cu un sistem retractabil de panza rezistenta la UV si ploaie...
,

Sorry,dar cand nu e acoperita,arata ca o spanzuratoare multipla.

#7
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Se poate grinda dintr-o bucata fara probleme. Dar trebuie stiut de la inceput solutia de inchidere/umbrire pentru a se lua in calcul incarcarea din aceasta. Banuiesc ca fata de acel desen mai vin si niste grinzi/capriori transversali, nu e doar un portal

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"un acoperis care sa aiba niste fasii de plastic transparent,"
Cea mai proasta idee. apare efectul de sera si terasa devine inutila. De atfel, efectul de sera apare in cele mai multe cazuri, tocmai din ideea unor constructii usoare. In plus, la un acoperis stabil, trebuie avuta in vedere si eventuala incarcare suplimentara pe timp de iarna, la ninsori mai substantiale.
Deschiderea de 5 m poate fi consolidata cu niste intarituri la 45° intre imbinarile grinzilor cu stalpii, imbinarea facandu-e cu nut si pana.

Edited by myshyk, 18 August 2020 - 11:28.


#9
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Da, as pune niste grinzi transversale dar subtiri, cat sa tina o panza impletita.

Legat de acoperit, in special pe partea asta de NE multi vecini au ajuns sa isi inchida terasa aproape de tot, mai intai ca bate vantul, apoi ca daca ploua bate pe sub acoperis de care o fi.....si am vazut si la prieteni terase tip pridvor, eventual inchise cu folie transparenta....Chestiile alea sunt orice numai terase nu sunt....
De exemplu mie acum imi place cand ies pe terasa, stau pe un fotoliu tolanita si ma uit spre cer.

Mobila de exterior este pentru tinut afara. Mai degraba ma deranjeaza praful care e peste tot in jurul Bucurestiului decat ploaia care va uda pernele. Pernele vor fi impermeabile. Pot fi puse in cadrul mobilierului (imi plac canapelele de la Ikea de exterior, modulare), vor avea huse lavabile....whatever...

Revenind: cum sa fac terasa fara balustrade?

Daca totusi facem pergola, punand stalpii in extremitatile terasei automat mai apare un stalp pe mijloc...

 Adrianradu, on 18 august 2020 - 10:42, said:

Grinda este din lemn lamelar si mi-a fost recomandat cu deschidere de pana in 5 ml...eu am ~ 3,5 ml deschiderea
mie mi se pare ca arata bine. deci terasa are cam 7m?
ce veti pune la margine? vad ca e mai mult de o treapta pe laterale

Edited by deliacrin, 18 August 2020 - 20:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate