Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina electrica? Multumesc, dar ....

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
9754 replies to this topic

#235
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
E bine. Ia-ti pullover.

#236
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007

View Postkolfleading, on 21 iunie 2022 - 19:30, said:

Am facut Timisoara - Bucuresti - Timisoara (1100 Km) intr-o singura zi, cu 4 pauze de incarcare de aprox. 45 de minute fiecare.
  • la prima pauza am luat micul dejun la Deva
  • la a doua pauza am mancat pranzul la un restaurant din statiunea Calimanesti
  • la a treia pauza am mancat cina in Rm. Valcea
  • la a patra pauza am dormit pentru ca altfel n-as fi rezistat sa conduc pana la Timisoara
A asteptat masina dupa mine sa-mi termin mancarea, n-am stat eu dupa masina la incarcare.
minunat.bravo........ce ar fi daca 25 % dintre masini ar fi electrice??? ar mai sta masina dupa tine, sau ai cauta un loc liber sa incarci????  nu mai zic ca sunt orase in care de multe ori este o problema sa gasesti un loc de parcare, ce sa mai vorbim de lasat masina la incarcat si mancat alaturi in restaurant......

#237
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cand o sa fie 25% electrice o sa fie si statii de incarcare caci nu e nimeni prost sa lase o vaca asa grasa nemulsa.

#238
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcostini, on 21 iunie 2022 - 21:48, said:

Cine n-are timp ia avionul (50e cu Ryan dus-intors, 1h in fiecare directie). Sau trenul si lucreaza / doarme in orele alea. Mersul cu masina Buc - Tm - Buc e orice, numai eficient dpdv al timpului nu. Indiferent de masina.
Eu am fost in Bucuresti dupa aproximativ 40 kWh de baterii LiFePo4 pentru sisteme fotovoltaice, avand o greutate totala de aprox. 270 Kg.
Vanzatorul din Bucuresti le aduce din China cu containerul, dar nu vrea sa le dea mai departe in Romania decat cu predare personala, verificare personala la ridicare.
N-aveam cum sa merg cu trenul sau cu avionul.

https://www.kiwisolar.ro/battery => "*Toate produsele se ridica de la sediul Furnizorului"

#239
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,916
  • Înscris: 05.07.2007

View Postro_explorer, on 21 iunie 2022 - 23:32, said:

Cand o sa fie 25% electrice o sa fie si statii de incarcare caci nu e nimeni prost sa lase o vaca asa grasa nemulsa.
apreciez optimismul......
p.s. oare asta inseamna ca atunci vor fi taxati proprietarii de electrice mult mai mult, anuland practic avantajul fata de termice? :)

#240
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e optimism, e cerere si oferta, dupa care se ghideaza planeta asta de la revolutia industriala incoace. Daca exista cerere de incarcare, cineva o sa vrea sa faca bani din asta, si o sa ofere incarcare.

O sa ajunga mai scump curentul? Da. Va costa mai mult incarcarea electricelor? Vor deveni electricele mai scumpe per total (cost achizite + cost exploatare) decat cele pe combustie? Improbabil.

#241
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

View Postro_explorer, on 21 iunie 2022 - 23:32, said:

Cand o sa fie 25% electrice o sa fie si statii de incarcare caci nu e nimeni prost sa lase o vaca asa grasa nemulsa.
Acum fiind de ....0,148% 😂😂😂


#242
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu vad ce e de ras. In Romania mai ales procentul de electrice din parcul auto e f f f f mic. Asta nu înseamnă că nu o sa crească accelerat în viitorul apropiat. Lumea se dezvolta în jurul tau indiferent ca îți place sau nu.

#243
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postro_explorer, on 21 iunie 2022 - 23:32, said:

Cand o sa fie 25% electrice o sa fie si statii de incarcare caci nu e nimeni prost sa lase o vaca asa grasa nemulsa.

Cind o sa fie atitea probabil autonomia lor va fi mai mare si multi vor alege incarcarea acasa deci s-ar mai rezolva problema aglomerarii la statiile de incarcare.
Utilitatea EV este maxima cind autonomia este suficienta sa ajungi in punctul dorit fara reincarcari pe traseu.

#244
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIon_Bumbu, on 22 iunie 2022 - 10:57, said:

Utilitatea EV este maxima cind autonomia este suficienta sa ajungi in punctul dorit fara reincarcari pe traseu.
Nu sunt de acord cu asta. Depinde de traseu, depinde de șofer.

#245
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postro_explorer, on 22 iunie 2022 - 10:37, said:

Nu vad ce e de ras. In Romania mai ales procentul de electrice din parcul auto e f f f f mic. Asta nu înseamnă că nu o sa crească accelerat în viitorul apropiat. Lumea se dezvolta în jurul tau indiferent ca îți place sau nu.
Lumea se dezvolta doar atât cât ii permite bugetul/venitul.In România, majoritatea romanilor își cumpără autoturisme SH și electrocasnice noi, cele mai ieftine.Doar din cauza venitului.

#246
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postro_explorer, on 22 iunie 2022 - 11:07, said:

Nu sunt de acord cu asta. Depinde de traseu, depinde de șofer.

Bineinteles ca putati sa fiti in dezacord, este o tara libera insa e vorba de utilitate exact aia m-a dat inapoi de la o electrica, autonomia.
Cind merg apoi merg nu stau sa ma uit tot timpul ma km ramasi, trebuie sa am siguranta ca ajung fara intirzieri unde am de mers.
Asa si la Megane ma enerveaza rezervorul, au pus doar de 47l, macar sa fi fost de 55-60l sa am autonomia de 1000Km+ asa cum sint invatat de la alealalte.
Probabil asa ne dreseaza pentru electrice.

#247
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Range anxiety nu mai ai după ce ai 300km asigurați indiferent de vreme. Îți spun din experienta. Restul cu 1000km autonomie, asa o fi, cum zici, dar eu nu am cunoscut pe nimeni în deceniile astea de viata care sa conducă frecvent mai mult de 3-500km fără o pauza de măcar 20min. Nu zic ca nu exista dar procentual sunt mai rari decât electricele în România.

#248
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
concluzia logica e ca tu cunosti cam 2-3 oameni

#249
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Te las pe tine sa analizezi stupiditatea acestei "concluzii logice".

#250
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttatimeu, on 22 iunie 2022 - 11:52, said:

concluzia logica e ca tu cunosti cam 2-3 oameni

O sa vii acum sa povestesti despre taximetristi, agentii de vanzari, sau eventual soferii de TIR, nu?

#251
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postro_explorer, on 22 iunie 2022 - 11:32, said:

Range anxiety nu mai ai după ce ai 300km asigurați indiferent de vreme. Îți spun din experienta. Restul cu 1000km autonomie, asa o fi, cum zici, dar eu nu am cunoscut pe nimeni în deceniile astea de viata care sa conducă frecvent mai mult de 3-500km fără o pauza de măcar 20min. Nu zic ca nu exista dar procentual sunt mai rari decât electricele în România.

Am cunoscut eu 14 din zona care lucrau cu mine, pe tara erau vreo 150, aia asa au ramas setati, copii mei la fel, drum de Germania Romania se face dintr-o bucata, pauza de alimentare si 5 min o data si la drum.
Nu est anxietate, este eficienta, acolo e buba, masina electrica e buna de mers punct la punct si acolo o alimentezi, asta dupa mine, dupa altii, clar este perfect ca dupa 200Km sa faca o pauza de 1h, apoi alta, alta si tot asa pe altarul electrificrii.
Da, e perfecta pentru oras si distante scurte, pentru drum lung, inca nu.

#252
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 ro_explorer, on 22 iunie 2022 - 11:32, said:

Range anxiety nu mai ai după ce ai 300km asigurați indiferent de vreme. Îți spun din experienta. Restul cu 1000km autonomie, asa o fi, cum zici, dar eu nu am cunoscut pe nimeni în deceniile astea de viata care sa conducă frecvent mai mult de 3-500km fără o pauza de măcar 20min. Nu zic ca nu exista dar procentual sunt mai rari decât electricele în România.
Foarte mulți pe autostrada, fac de regula, pauze de maxim 5 minute, în parcări auto unde nu exista benzinarii.Necesitati fiziologice, o gura de apa, câțiva pași,verificare telefon, mâncat o banana și la drum.Sigur ca exista și oameni care procedează cum zici tu însă din ce am căzut eu, foarte putini.Niciodata nu am stat mai mult decât am mâncat un Sandwich, un fruct, băut apa, mers la WC, spalat un pic și la drum.Asta la drumuri cu întindere de 1000-1400km.Este adevărat, nu în România.Marea majoritate a km pe care ii fac, nu ii fac în România.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate