Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despagubire de la primarie: dauna masina pe un drum public

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Uita-te la poza din mijloc. Am ocolit groapa de pe sensul meu si am dat in groapa marianelor. Sau tu de ce crezi ca cel cu logan era tot pe celalalt sens de mers?

Edited by ammaus, 16 August 2020 - 15:25.


#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 16 august 2020 - 14:05, said:

Privind partea buna, zona pare pitoreasca, aer curat, o desfatare. Cum ziceau colegii, un Land Rover trebuie acolo, nu e de masina mica.
G class nu merge?

#39
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu am spus-o in diferite ocazii si sub diferite forme.Aceia,eu inclus,ce au umblat vreun weekend sau vreo 20 de ani prin afara tarii,se intorc cu niste prostii in cap,gen dreptate,despagubiri,drepturi,si ale similaritati.Reveniti-va,suntem in tara poporului roman,ce pretinde un loc in Europa,ca sunt bani europeni atragatori.Si de multe ori,trebuie sa imi amintesc si eu cine suntem,ca din motiv de sedere prea indelungata prin straini,am uitat de unde am plecat si unde m-am intors.

#40
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Da, de aia suntem unde "îs"!
Deoarece moartea unui interlop este eveniment de interes național!
Prostia și curvia sunt promovate la rang înalt!


#41
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Primaria este obligata sa refuze dezdăunarea si sa ducă procesul cu tine pana la ultima instanta. Dupa ce ai sentința definitiva vei aștepta sa pună in buget suma stabilita si dacă nu o fac vei face demersuri de executare silita

#42
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postwb626ek, on 16 august 2020 - 15:42, said:

Da, de aia suntem unde "îs"!
Deoarece moartea unui interlop este eveniment de interes național!
Prostia și curvia sunt promovate la rang înalt!
Nu-i orisice interlorp, vorbim totusi despre Edi Pian. Mie mi se pare superb sa-ti spuna lumea Pian. Nici pe Lipatti nu-l poreclea lumea Pian.
Imi pare rau ca am pierdut inmormantarea de la RTV, banuiesc ca au transmis live.

#43
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Bă, mie îmi place cum sunt unii avocatii incompetentei si je m'en fiche-ismului primarilor. Deci trebuie cetateanul sa-si cumpere fadroma ca sa poata merge pe drum intravilan, nu trebuie primarul sa intretina drumul la un nivel acceptabil. Si asta nici macar nu inseamna asfaltare. Impozitele locale sunt platite pentru ce?

Edited by un huligan, 16 August 2020 - 22:05.


#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostM-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 14:37, said:



E casa parintilor, mai vin in weekend sa petrec cu baietii de la sat.

Nu era niciodata asfaltat, era doar un simplu "drum de piatra". Insa de 2-3 ani s-a tot degradat, n-a mai vazut nici o "mentenanta".
Eram ironic la faza cu asfaltul. Nu are nimeni nicio obligatie sa asfalteze un drum comunal cu 5 case insirate pe 3 km.
Ai cam uitat de unde ai plecat...
Macar mai locuieste cineva pe acolo sau sunt doar niste case semiparasite insirate oe un drum de tara pietruit (se putea si mai rau de atat).

View Postun huligan, on 16 august 2020 - 22:04, said:

Bă, mie Ăźmi place cum sunt unii avocatii incompetentei si je m'en fiche-ismului primarilor. Deci trebuie cetateanul sa-si cumpere fadroma ca sa poata merge pe drum intravilan, nu trebuie primarul sa intretina drumul la un nivel acceptabil. Si asta nici macar nu inseamna asfaltare. Impozitele locale sunt platite pentru ce?
Cat crezi ca plateste colegul nostru impozit pt casuta aia?

Si sunt curios daca a reclamat vreodata starea drumului...

Edited by underb, 16 August 2020 - 22:19.


#45
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

View Postunderb, on 16 august 2020 - 22:17, said:

Eram ironic la faza cu asfaltul. Nu are nimeni nicio obligatie sa asfalteze un drum comunal cu 5 case insirate pe 3 km.
Ai cam uitat de unde ai plecat...
Macar mai locuieste cineva pe acolo sau sunt doar niste case semiparasite insirate oe un drum de tara pietruit (se putea si mai rau de atat).


Cat crezi ca plateste colegul nostru impozit pt casuta aia?

Si sunt curios daca a reclamat vreodata starea drumului...

In ultimii doi ani am platit impozit de ~4000 lei numai pe masina, iar pe casa n-am idee, probabil mai putin (o platesc parintii).

Am mentionat in primul post ca prima data cand le-am scris despre problema a fost acuma doi ani, intre timp i-am mai intrebat ce actiuni au mai luat, dar nimic...

Pe strada respectiva sunt sub 10 case locuite, dar hei, asa-i mai toata localitatea...

N-am pretentia sa asfalteze sau mai stiu eu ce SF-uri, numai din impozitul platit de mine pe ultimii 2-3 ani se puteau aduce 2-3 masini de piatra, nivelata si compactata (e doar o estimare, poate gresesc).

Drumul are ~500m, din care jumatate arata ca in poza (prost) iar jumatate este decent.

Edited by M-A-R-I-U-S, 16 August 2020 - 22:34.


#46
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Ce  diferenta de nivel este pe acea portiune?

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Exact cum ma asteptam cand am zis ca sunt o mana de case insirate pe un drum care nu duce nicaieri.
Ce sa faci cu 3 masini de piatra la 500m de drum? O poteca de jumatate de metru latime?

Reabilitarea drumului ala e mult mai scumpa decat crezi si, desi pare cinic, nu merita pt cateva case.

#48
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postunderb, on 16 august 2020 - 22:17, said:

Eram ironic la faza cu asfaltul. Nu are nimeni nicio obligatie sa asfalteze un drum comunal cu 5 case insirate pe 3 km.
Ai cam uitat de unde ai plecat...
Macar mai locuieste cineva pe acolo sau sunt doar niste case semiparasite insirate oe un drum de tara pietruit (se putea si mai rau de atat).


Cat crezi ca plateste colegul nostru impozit pt casuta aia?

Si sunt curios daca a reclamat vreodata starea drumului...
Oh ba da. Are obligatia, pana si codul rutier o zice.
O duduie a castigat apa potabila si asfalt pentru 3 case! deci se poate, legea e de partea noatra.
https://adevarul.ro/...5557/index.html
Art. 3 – (1) Administratorul drumului public este obligat să asigure viabilitatea acestuia.
Art. 5 – (1) Administratorul drumului public este obligat să ia măsuri de înlăturare imediată a cauzelor evenimentelor rutiere datorate configuraţiei, stării sau dotării tehnice necorespunzătoare a acestuia.

Edited by ammaus, 16 August 2020 - 23:12.


#49
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

View Postunderb, on 16 august 2020 - 22:46, said:

Exact cum ma asteptam cand am zis ca sunt o mana de case insirate pe un drum care nu duce nicaieri.
Ce sa faci cu 3 masini de piatra la 500m de drum? O poteca de jumatate de metru latime?

Reabilitarea drumului ala e mult mai scumpa decat crezi si, desi pare cinic, nu merita pt cateva case.

Pai in localitate au mai ramas intre 100 si 150 de case locuite, iar majoritatea locuitorilor sunt batrani.

Daca e sa gandim asa atunci hai sa nu se mai intretina/modernizeze nimic, pentru ca oricum in 15-20 de ani lumea o sa moara, ce ne trebuie noua drumuri normale si alte SF-uri, nu meritam...

Daca zici ca investitia este mai scumpa atunci exista PNDL, fonduri Europene, etc. Nu trebuie executata neaparat din fonduri locale.

Edited by M-A-R-I-U-S, 16 August 2020 - 23:12.


#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postbenis, on 16 august 2020 - 14:42, said:

Înțelege că situația ta e delicată și, chiar dacă moral te susțin, pentru a avea cĂąștig de cauză, trebuie Ăźndeplinite niște condiții. De aceea e mai simplu cu CASCO. Dacă insiști, vorbește cu un avocat.

Posibil ca un astfel de drum să intre și la excluderi pe Casco, nu m-ar mira.

Edited by caiuscorneliu, 16 August 2020 - 23:27.


#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostM-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 23:11, said:



Pai in localitate au mai ramas intre 100 si 150 de case locuite, iar majoritatea locuitorilor sunt batrani.

Daca e sa gandim asa atunci hai sa nu se mai intretina/modernizeze nimic, pentru ca oricum in 15-20 de ani lumea o sa moara, ce ne trebuie noua drumuri normale si alte SF-uri, nu meritam...

Daca zici ca investitia este mai scumpa atunci exista PNDL, fonduri Europene, etc. Nu trebuie executata neaparat din fonduri locale.
Ar fi mai ieftina exproprierea decat drumul ala.

#52
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu propun sa nu se mai asfalteze nimic in tara asta, deorece demografi este pe minus de 30 de ani. Eu zic sa trecem toti la transportul in comun. Oh stai, care transport in comun?

View Postcaiuscorneliu, on 16 august 2020 - 23:23, said:

Posibil ca un astfel de drum să intre și la excluderi pe Casco, nu m-ar mira.
Nu ar avea de ce sa intre. Este drum public deschis circulatiei! nu este drum forestier inchis circulatiei.

#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poti sa zici sau sa propui ce vrei, mai ales daca nu e deplasat.
Pana la urma costul trebuie sa se regaseasca in beneficii iar realitatea e ca nu prea se regaseste in cazul din topic unde sunt cateva case batranesti pe un capat de drum si probabil nicio masina care sa circule pe acolo in afara de cei care vin ocazional.

Edited by underb, 16 August 2020 - 23:44.


#54
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ti-am dat mai sus o stire. Primaria este obligata sa traga apa canalizare si asfalt pentur 3-4 case...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate