Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despagubire de la primarie: dauna masina pe un drum public

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Primariile sunt verze de bani, taxele si impozitele abia le ajung pentru salarii,sporuri, chefuri si mici manarii, nu au ei treaba cu drumul ala, mai ales ca vad ca e spart de mici viituri, de acolo sunt "santurile" alea.  Raspunsul va fi" N-are rost sa-l facem ca oricum il tot sparge apa"

#20
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Stiu ca nu il puteti ajuta cu nimic, dar macar incurajatil. Mai stii, poate creeaza un precedent.

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fii serios, e timp pierdut.
Vezi sa nu spui la rutiera ca ai dat cu masina in "sant" ca te mai duc aia si pe la IML.

Edited by daniMMM, 16 August 2020 - 14:34.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cand ai luat casa era asfalt pe acolo?
Accesul cu autoturismul la domiciliu sau la o proprietate nu este vreun drept garantat sau ceva. E o facilitate.

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

 M-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 13:45, said:

Am cerut un deviz de la reprezentanta pentru a-mi repara stricaciunea la masina, si ma gandeam sa trimit devizul la primarie pentru a-mi deconta suma necesara pentru reparatie.
Si crezi ca aia de la Primarie vor sari in sus sa-ti plateasca devizul.....inseamna ca mai cresi in Mos Craciun.
Nu, va trebui sa ii chemi in judecata si aici deja sunt multe variabile.
Unde anume se afla drumul respectiv? Ca daca e pe vreun coclau unde locuiesc doua-trei familii...

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
La mine drumul,adicatelea ultimul km pina la poarta nu mai e asfalt,ci e identic cu ce ai postat tu in poza,doar ca e plan.Si femeia are si ea scursura d-aia de Posted Image radiaza-motorina la masina.Dar vine si pleaca incet,cu viteza unu si doi,cuminte.

#25
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 underb, on 16 august 2020 - 14:33, said:

Cand ai luat casa era asfalt pe acolo?
Accesul cu autoturismul la domiciliu sau la o proprietate nu este vreun drept garantat sau ceva. E o facilitate.

E casa parintilor, mai vin in weekend sa petrec cu baietii de la sat.

Nu era niciodata asfaltat, era doar un simplu "drum de piatra". Insa de 2-3 ani s-a tot degradat, n-a mai vazut nici o "mentenanta".

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 nico99900, on 16 august 2020 - 14:31, said:

Stiu ca nu il puteti ajuta cu nimic, dar macar incurajatil. Mai stii, poate creeaza un precedent.
precedente exista.
dar iti trebe proces verbal, facut atunci, cand organu' vede cu ochiu' lui paguba si gaura. nu merge pe juraminte ca acolo s'antamplat sa intri cu dansa'n'transa.

am un cunoscut care a distrus doua jante si cauciucurile aferente, intr-un sant sapat si neacoperit bine.
a chemat comunitarii atunci, aia au facut proces verbal. s-a judecat cu primaria si aia de la apa vreo 3 ani, la final a castigat banii pe jante si cauciucuri, plus o parte din cheltulielile cu procesul, ce a putut dovedi cu acte.
daca'l intrebi pe el, a meritat, că prințip, ca nu a ramas cu onoarea nereperata.
daca ma intrebi pe mine, ani pierduti in instante, bani, nervi, timp, nu merita...

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Înțelege că situația ta e delicată și, chiar dacă moral te susțin, pentru a avea câștig de cauză, trebuie îndeplinite niște condiții. De aceea e mai simplu cu CASCO. Dacă insiști, vorbește cu un avocat.

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 crocko.dilul, on 16 august 2020 - 14:36, said:

Si crezi ca aia de la Primarie vor sari in sus sa-ti plateasca devizul.....

Sunt condiții în care primăria e responsabilă dacă a acceptat un PUZ pentru accesul la proprietate (de aia se plătește imozit).
Nu cred că e cazul inițiatorului, el merge la o casă făcută acum alți zeci de ani. Doar un avocat îl poate lămuri.

#29
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 benis, on 16 august 2020 - 14:42, said:

Înțelege că situația ta e delicată și, chiar dacă moral te susțin, pentru a avea câștig de cauză, trebuie îndeplinite niște condiții. De aceea e mai simplu cu CASCO. Dacă insiști, vorbește cu un avocat.

Multumesc, am sa ma interesez, sper sa gasesc ceva care sa acopere si astfel de situatii.

#30
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ce localitate din Caraș?


#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 M-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 13:45, said:

Am cerut un deviz de la reprezentanta pentru a-mi repara stricaciunea la masina, si ma gandeam sa trimit devizul la primarie pentru a-mi deconta suma necesara pentru reparatie.
incearca, cel putin drumul trebuia semnalizat corespunzator, se vede ca-i doare-n cur

la englezi am vazut ca se practica, am vazut caz, individul n-a vazut o groapa-n drum, a nenorocit roata si cauciucul si a facut poze sa le trimita cu factura de la garaj administratorului drumului

bine, astia-s in alta liga dar nu se stie niciodata, fa fotografii zonei si insista pe faptul canu-i semnalizata

#32
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Fii serios, nu-i Transalpina semnalizata corespunzator , lipsesc parapeti si tu vrei sa puna indicatoare pe coclaurile alea? Dimpotriva, sa nu le dea idei, cumpara primaria niste indicatoare la pret de cocaina de raman satenii si fara curent, nu doar fara drumuri.

Edited by daniMMM, 16 August 2020 - 15:00.


#33
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 M-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 14:06, said:

Pai de asta intrebam, poate este nevoie de o constatare de la politie, acolo declar eu pe propria raspundere ce s-a intamplat. Daca primaru' are alta parere sa si-o bage undeva din partea mea Posted Image)

Ma gandeam ca exista o procedura pentru astfel de situatii.
Mi-am rupt ieri 3 roti intr-o groapa pe drum national. Am sunat la 112 si am cerut cu politia, au zis ca ei nu se deplaseza sa constate nimic atata timp cat nu sunt victime. Conteaza ca eu am 3 roti in minus? Nu. Urmeaza un proces in civil pentru recuperarea daunei.

#34
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
3 roti intr-o groapa??? In ce ai dat , in Depresiunea Petrosani?

#35
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ceva de genul asta...

Attached Files



#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
groapa-i pe celalalt sens de mers

si parca-i si linie continua

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate