Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despagubire de la primarie: dauna masina pe un drum public

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Salutare,

Cu cateva zile in urma mi-am avariat masina pe un drum de piatra degradat, drum administrat de o primarie din Caras-Severin.

Mai exact, radiatorul de motorina s-a "frecat" de niste pietre si s-a fisurat, acuma curge motorina din el si ca solutie temporara l-am inlocuit cu unul SH.

Primaria stie ca drumul respectiv este greu accesibil (le-am semnalat acest lucru de nenumarate ori, prima notificare am facut-o cu doi ani in urma, am numar de inregistrare), insa in tot acest timp n-a intervenit sa-l repare, pe motiv ca nu exista fonduri.

Mai mult, in urma cu aproximativ un an de zile am solicitat si Politiei Rutiere sa sanctioneze administratorul, lucru care nu s-a intamplat, s-au ales doar cu o avertizare si au "indemnat" primaria sa repare drumul (asta reiese din raspunsul de la Rutiera).

Am cerut un deviz de la reprezentanta pentru a-mi repara stricaciunea la masina, si ma gandeam sa trimit devizul la primarie pentru a-mi deconta suma necesara pentru reparatie.

Trebuie sa mai fac si altceva? O constatare de la politie?

Attached Files



#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
"radiatorul de motorina"?

#3
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
"Diesel Fuel Cooler / C2C26525" - racitorul de motorina suna mai bine? :)) oricum este irelevant...

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Dar tu n-ai vazut ca drumu-i de 4x4?
De ce crezi ca exista masini 4x4?

#5
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Deci e vina mea ca administratia nu-si face treaba, si nesimtitul de mine a "indraznit" sa incerce sa ajunga cu masina acasa?

Crede-ma ca am vazut, de doi ani de zile il vad in fiecare weekend, dar in lipsa unei alte solutii am ales sa meg pe el asa cum este. De regula imi mai atingeam cu deflectorul de la bara fata de pietre, dar aia e, treceam mereu cu vederea

4x4 este pentru OFFroad.

Edited by M-A-R-I-U-S, 16 August 2020 - 14:03.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
notificare
asta a fost la munte, a bagat masina in garla, si acum da vina pe noi sa'i facem masina.
semnat: primaru'

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Privind partea buna, zona pare pitoreasca, aer curat, o desfatare. Cum ziceau colegii, un Land Rover trebuie acolo, nu e de masina mica.

#8
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Pai de asta intrebam, poate este nevoie de o constatare de la politie, acolo declar eu pe propria raspundere ce s-a intamplat. Daca primaru' are alta parere sa si-o bage undeva din partea mea :))

Ma gandeam ca exista o procedura pentru astfel de situatii.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Din partea ta, și-o baga undeva, din partea instantei, nu.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mariuse, lupta-te tata, lupta-te, vad ca esti setat pe asta.
Desigur ca tu n-ai nicio vina. Cand conduci nu te uiti la calitatea drumului, te uiti sa vezi cine-l administreaza, mi se pare extrem de logic, nu stiu cum de nu mi-a trecut prin cap asta pana acum.

#11
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://www.realitat...06af85273d1afd4

Quote

Impertinenţa şi proasta administrare a drumurilor se plătesc! O femeie din judeţul Argeş a dat primăria în judecată, pentru că drumul de la şoseaua principală până la casa ei este impracticabil. Şi a câştigat! Primăria trebuie să-i achite zilnic 80 de euro pentru închirierea unei maşini de teren, până când edilii vor asfalta drumul.

Daca chiar locuiesti acolo...
Am si eu mai la vale un vecin si la el e naspa rau drumul, gen a mea s-ar freca rau de burta pe acolo.Si el si sotia lui au masini de teren.

Personal m-am intors din drum in zone de genul/

Edited by SpeedDemon, 16 August 2020 - 14:13.


#12
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
@maccip esti nostim, sa mai postezi ;)

#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu zic ca nu aveai ce sa cauti cu masina normala acolo.Apoi sa ceri bani fara justificare e la moda acum...

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 M-A-R-I-U-S, on 16 august 2020 - 13:45, said:

s-au ales doar cu o avertizare si au "indemnat" primaria sa repare drumul (asta reiese din raspunsul de la Rutiera).



Sa "repare" drumul? Nu pare sa fi fost asfaltat vreodata si sa se fi degradat. Nu cred ca primesti ceva.
Referitor la condus daca vezi bolovani sau ridicaturi mari ,ocolesti , nu iei intre roti. Pai daca mergi pana la Sureanu, 17 km de drum forestier, vii cu masina in caruta?

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am condus fără probleme mașină mică pe astfel de drumuri. Dar este nevoie de îndemânare.
Pentru a primi despăgubiri este ideal un CASCO. Se ocupă ei de procese cu autoritățile,

#16
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 SpeedDemon, on 16 august 2020 - 14:13, said:

https://www.realitat...06af85273d1afd4


Daca chiar locuiesti acolo...
Am si eu mai la vale un vecin si la el e naspa rau drumul, gen a mea s-ar freca rau de burta pe acolo.Si el si sotia lui au masini de teren.

Personal m-am intors din drum in zone de genul/

Am lasat-o si eu de nenumarate ori mai jos, fara sa mai incerc sa ma bag pe drumul respectiv, insa uneori chiar am nevoie sa ajung cu masina, am chestii de carat, etc...

Si nu merg "ca orbul" pe acolo, incerc sa merg in zig-zag ca sa nu ajung cu toate rotile in sant...

Plm, acuma fiind pamantul ud a patinat si a alunecat intr-un "sant" din ala... am iesit de acolo dar s-a frecat nenorocita.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă ai mașină joasa, nu te bagi pe orice drum. Și eu am o mașină sport, garda joasa, suspensie sport. O folosesc doar pe asfalt.
Crezi ca îmi da bani primăria dacă ma bag cu ea pe drmuru de piatra rupte de ploi?
Nici ție nu îți va despăgubi dauna.

#18
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010

 daniMMM, on 16 august 2020 - 14:17, said:

Sa "repare" drumul? Nu pare sa fi fost asfaltat vreodata si sa se fi degradat. Nu cred ca primesti ceva.
Referitor la condus daca vezi bolovani sau ridicaturi mari ,ocolesti , nu iei intre roti. Pai daca mergi pana la Sureanu, 17 km de drum forestier, vii cu masina in caruta?

Da, sa-l repare.

Chiar daca nu este asfaltat ma gandesc ca trebuie intretinut, bagi o masina doua de piatra si o nivelezi, simplu.

Cunosc metoda "bolovanului mare", crede-ma ca nu ma bag intentionat in ei, dupa cum am spus mai sus, era ud pe jos si a alunecat masina intr-un "sant" din ala, si iesind de acolo un bolovan nesimit a facut hi5 cu bucata aia de aluminiu.

 maccip, on 16 august 2020 - 14:22, said:

Fii atent aici ce idee mi-a venit.
Du-te la politie sa le zici sa-ti ia carnetul pe motiv ca n-ai adaptat viteza la conditiile de drum.
Cu masina aia pe-acolo trebuia sa te fi deplasat cu 0km/h in conditii de siguranta.
Gandeste-te ca putea sa-ti explodeze masina, radiatorul ala de motorina ar fi radiat motorina direct in rau, ar fi murit pesti, catastrofa ecologica, eu ma mir cum de ai scapat cu viata tu si pestii.
Sa nu mai faci asa ceva. Bine ca ai scapat. Da carnetul si veziti de viata ta care in mod sigur e cu mult mai importanta decat cu masina.

Pai sa nu-ti mai vina idei din astea Posted Image)

Hai ca o iei pe aratura deja... te-as urma dar n-am 4x4 si poate poate mai fac o "catastrofa ecologica" Posted Image

Edited by M-A-R-I-U-S, 16 August 2020 - 14:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate