Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Vacanta prin Maramures (plecare din Bucuresti)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

As dori cat inca mai e vremea calda sa vizitez Maramuresul (pt prima oara) in 3 (2 adulti si 1 copil de 3 ani), cu masina din dotare.
Si pana acolo as dori si un drum frumos (gen Transalpina, Transfagarasan, rute pitoresti). Ce ar trebui sa vizitez neaparat in Maramures? Cazari frumoase (dotate si ingrijite corespunzator)? Ma gandeam ca fiecare noapte o alta cazare, asa acopar cat mai mult de vazut.

#2
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009
Ai un subcapitol intreg aici
https://forum.softpe...e/page__st__342

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Recomand această rută, obiective în zonă, gârlă, depinde cât timp stați și ce vreți să vedeți.
Attached File  Bucuresti_Viseu de sus.png   506.63K   93 downloads

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007
Cimitirul Vesel de la Sapanta; Memorialul de la Sighet; baile de la Ocna Sugatag, Manastirea Barsana, Borsa, Mocanita de pe Valea Vaserului.
Si da, ai putea sa o iei pe A1 si sa treci Transul, dar neaparat in cursul saptamanii, nu in WE.
Daca tot e in drum poti intra in Cheile Turzii si la salina.
Drumuri bune!

#5
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009
La intoarcere poti sa vi prin Moisei si sa te opresti la Turda pentru salina.
Nu uita de Baia Mare: Muzeul Mineralogiei, Muzeul Satului Maramuresan si Planetarium. La vizita din Baia Mare obligatoriu va opriti la Pastravaria Alex din Mara!
Pe Vadul Izei iti recomand Pensiunea Ioana in Valea Stejarului(suna si programeaza-te, sa fi sigur ca prinzi camera).
Plus ce s-a spus mai sus.

#6
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.03.2015
Orice la Turda doar la salina nu, e imbulzeala ca la piata, stai la cozi infernale la intrare, la scari la lifturi la barci .. adica la orice, si nici macar nu simti aerul sarat cu masca pe gura. E frumos sa intri , faci cateva poze la beculete si asta e tot. Noi in graba nu mai calcam pe acolo.

Tocmai ne-am intors din zona, au fost 5 zile superbe (exceptand salina), ce ne-a placut noua si recomand: Cheile Valisoarei, Cetatea Trascaului, Rimetea, Cheile Turzii, Cheile Borzesti, Cheile Turenilor (se pot vedea de sus, prin apa e mai greu cu copii), si am fost si mai departe un pic Cascada Sipote, Cascada Vanatarile Ponorului, Pestara Huda lui Papara, Muntele Mare.

#7
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,912
  • Înscris: 12.03.2009
La salina Turda am fost sambata, 01.08, pe la ora 13.30. Nu era imbulzeala, nu erau cozi la intrare. In interior se pastra distanta, chiar si la lift. Am urcat si cobarat pe scari ca sa treaca ceva prin masca! Posted Image Posted Image Posted Image
N-am dat la rame ca erau totusi destui oameni care faceau poze! Posted Image

#8
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.03.2015
Noi am fost miercuri 12 august, era nebunie la lift, am folosit si noi scarile, doar la nivelul 2 (sau -1), unde sunt barcile am coborat cu liftul, pe scari n-am avut cum sa coboram din cauza puhoiului ce urca

#9
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 zadada, on 17 august 2020 - 09:11, said:


Tocmai ne-am intors din zona,...  Cascada Vanatarile Ponorului, Pestara Huda lui Papara, Muntele Mare.

Inseamna ca ati urcat pe drumul spre Dumesti... eu am urcat doar pana la locul numit Panorama Salciua-Dumesti-Valea Poienii unde se termina asfaltul si luna trecuta era o terasa amenajata, nu stiu daca mai e si acum. N-ar mai fi fost mult de mers pana la cascada, fiica mea a fost pe jos, mie mi-a fost lene, era prea cald si la inapoiere trebuia urcat. Cum e drumul neasfaltat pana acolo, cu ce masina ati fost? ca mie mi s-a parut denivelat tare cam pe acolo unde e indicatorul turistic si  de unde se vede jos Huda lui Papara. Mi-ar placea sa mai ajung odata pe acolo.

#10
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.03.2015
Unde se termina asfaltul am lasat masina, a noastra e mai joasa ( Leon 1p) si nu ne-am riscat. dar treceau mai departe destui cu garda normala. Oricum a fost o plimbare placuta, max 30 min pana la cascada, a meritat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate