Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Salutare! Ce profil de liceu este bun?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
Salutare! Eu m-am gandit la un subiect de discutie.Acest subiect este despre diferitele profile de liceu si care ar fi bune pentru diferite tipuri de copii.
Eu incerc sa spun ca,sunt foarte multe tipuri de adolescenti iar eu cred ca este un profil de liceu sau scoala profesionala pentru fiecare.Eu am sa insir mai multe profile de liceu si daca puteti sa spuneti carui tip de adolescent i se potriveste si daca stiti ce diploma veti lua la sfarsitul liceului (adica daca plimti o dimploma inafara de cea de bacaleaureat) si daca mai stiti care ar fi o cariera recomandata in campul de munca specific diplomei (pentru profilele tehnice/tehnologice si daca se poate pentru celelalte)
-Mate info
-Stiintele Naturii
-Stiinte Sociale
-Filologie
<acestea de sus cu sau fara bilingv la germana,franceza,engleza,rusa>
-Electric
-Electronica Automatizari
-Comert
-Economic
-Turism si alimentatie (cu sau fara bilingv la germana,franceza,engleza,rusa)
-Constructii,instalatii si lucrari publice
-Electromecanica
-Agricultura
-Mecanica
-Industrie Alimentara
-Protectia Mediului
-Estetica si Igiena Corpului omenesc
-Chimie industriala
-Teologie Ortodoxa
-Sportiv
-Muzica
-Coregrafie
-Arte Plastice
-Productie Media


Multumesc mult!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 AlexNAC04, on 15 august 2020 - 19:27, said:

diferitele profile de liceu si care ar fi bune pentru diferite tipuri de copii.

total gresit.

nu aduci profilul la copil, ci copilul la profil. sper ca stii vb aceea cu muntele si mahomed.

copilul e singurul care e in stare sa aleaga in functie de ceea ce-l duce mintea sa faca mai departe, dar mai ales, ceea ce-i place. in acest caz, doar el poate alege, nu decide nimeni altcineva pt el.

o alta vb romaneasca: dragoste cu de-a sila nu se poate.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Niciodata sa nu ii impui copilului tau ce sa faca, ci doar sa il ghidezi, parerea mea. Tu trebuie doar sa vezi ce ii place si catre ce are inclinatie.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Liceul impartit pe profile e o aberatie. Liceul e (sau ar trebui sa fie) scoala de cultura generala. Scolile profesionale si cele postliceale trebuie impartite pe profile.
2. Profilul liceului nu ajuta cu nimic. nici la angajare, nici la scolile postliceale (facultate sau orice altceva).

Ex.: Am facut liceul la profil mate-info. Din 27 cati eram in clasa doar 3 am urmat facultati de info si 2 de mate. Restul au urmat cu toate alte domenii. La facultatea de calculatoare am avut colegi de toate profilele, inclusiv litere.
Din cunostinte: liceu profil economic -> fac de drept -> jurist. Profil economic -> fac de medicina dentara -> dentist. Liceu stiinte ale naturii -> fac. calculatoare -> programator. Liceu mate-info -> fac. fizica -> programator. Liceu mate-info -> fac medicina -> medic chirurg. Liceu mate-info -> fac. economie -> broker asigurari. Liceu litere -> fac. litere -> grafician pe calculator. Liceu litere -> fac. litere -> insotitoare de zbor (stewardesa). Liceu mate-info -> fac. de constructii -> administrator de retea de calculatoare. Liceu mate-info -> fac. constructii automobile -> sofer/proprietar duba, actual somer. Cireasca de pe tort: liceu profil tractoristi (da, acum 20 de ani erau si astfel de profile) -> fac. calculatoare -> inginer la Dacia.
Si lista poate continua muuult si bine.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
a trecut trenul.revino la anul

#6
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Un profil care ii permite sa lucreze la stat doar cu liceu, este cel mai bun.

#7
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 EMPP, on 16 august 2020 - 06:17, said:

a trecut trenul.revino la anul
eu deja mi-am ales liceul,iar eu m-am gandit sa fac acest post sa ii ajut pe alti si sa cresc traficul pe acest site chiar daca e minuscula cresterea.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
nu de trafic ducem lipsa

 AlexNAC04, on 16 august 2020 - 11:23, said:

eu deja mi-am ales liceul,iar eu m-am gandit sa fac acest post sa ii ajut pe alti si sa cresc traficul pe acest site chiar daca e minuscula cresterea.


#9
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 EMPP, on 16 august 2020 - 13:02, said:

nu de trafic ducem lipsa
eu doar am vrut sa ajut oameni,atata tot

#10
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020

 Dany_Darke, on 15 august 2020 - 19:59, said:

total gresit.

nu aduci profilul la copil, ci copilul la profil. sper ca stii vb aceea cu muntele si mahomed.

copilul e singurul care e in stare sa aleaga in functie de ceea ce-l duce mintea sa faca mai departe, dar mai ales, ceea ce-i place. in acest caz, doar el poate alege, nu decide nimeni altcineva pt el.

o alta vb romaneasca: dragoste cu de-a sila nu se poate.
eu spun sa se caracterizeze o mare parte de profile ca sa stie adolescenti la ce liceu sa se duca,mai ales ca pe o mare parte din ei nu ii ajuta parintii cand isi aleg liceul sau le spun gresit

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cu scuzele de rigoare, dar asta e inca o dovada de analfabet functional.

#12
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
functional,nefunctional intelegi mesajul care l-am vrut sa il transmit

#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Unde ai intrat?

OnTopic: Contează ce vrei, școală poți face și în Vaslui! Eu am terminat matematica-informatica, cu ce ar ajuta pe cineva opinia mea? Fiecare vede diferit.
Când intrasem toți îmi spuneau că o să fie cumplit acest profil, de fapt a fost foarte ușor dacă te ții de treaba (ca fapt divers).

Edited by WishShadow, 22 August 2020 - 14:05.


#14
Marlboro_Red

Marlboro_Red

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 14.08.2020
La profilul electric la un liceu tehnologic cu ultima medie de intrare 7.70 in tot liceul si la electric 8.08 stiu ca e un liceu semi serios

Edited by Dany_Darke, 03 September 2020 - 00:10.


#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 AlexNAC04, on 02 septembrie 2020 - 23:28, said:

La profilul electric la un liceu tehnologic cu ultima medie de intrare 7.70 in tot liceul si la electric 8.08 stiu ca e un liceu semi serios

Posibil ca da , depinde si de elev daca vrea sa munceasca , altfel degeaba ar fi la o scoala/clasa cu nivel ridica ca tot nu va performa .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate