Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenajare exterioară imobil cu cale de acces îngustă

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011
Bună,

Avem un imobil pe care încercăm să îl renovăm pentru a-l închiria ca spațiu de birouri, are o locație foarte bună, fiind amplasat semicentral în Cluj-Napoca. Din păcate calea de acces actuală este extrem de incomodă, nu doar pentru birouri, ci și pentru locuință, accesul făcându-se pe o scară îngustă de beton în stânga garajului. Garajul este și el foarte îngust și practic inutil (lățimea la stradă e cu totul 3.2m).

Terenul fiind în pantă, cu casa amplasată în spatele curții, am dori un acces în pantă mai lină, eventual niște idei de amenajare a exteriorului. Arhitectul cu care lucrăm a sugerat desființarea garajului, însă înainte de a renunța la el aș fi vrut să vedem dacă există vreo variantă ok în care să păstrăm măcar un carport, fără a compromite accesul pietonal în aceeași măsură ca cel actual. Autorizație pe garajul actual există, dacă îl desființăm însă cu siguranță nu se mai autorizează deoarece suntem într-o zonă ce necesită PUD, fiind supusă modernizării.

Atașez o schiță a arhitectului pentru a vedea înclinația pantei, precum și câteva fotografii care arată starea actuală.

Idei?

Attached Files


Edited by loria48, 11 August 2020 - 10:17.


#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
O cale de acces subteran prin garaj direct in casa mi s-ar parea de efect. Vrei acces nerestrictionat, scoti masinile, muti mobila si utilaje.


Altfel, un lift hidraulic cu profil de scari in fata garajului. Si garajul prelungit in interior, pentru a intra doua masini.


Cati bani ziceai ca ai alocati pentru "acces mai comod"?

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Un sudor ar putea face o scara metalica care sa gliseze peste cea de beton, atunci cand este nevoie de acces in garaj.
Eventual, demolata scara aceea incomoda din beton si construita o scara metalica suficient de comoda de urcat, suficient de lata, formata din 2 jumatati, una fixa si una care sa gliseze peste cealalta, cand nu e nevoie de garaj, scara este desfasurata, pentru accesul facil al clientilor, cand este nevoie de garaj, jumatatea de scara aluneca peste cealalta, putand fi actionata de un motoras electric.

Edited by draculescu, 11 August 2020 - 11:41.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pai dacă acel garaj e foarte îngust și practic inutil, nu vad de ce ar trebui păstrat, dacă tot nu poate fi folosit.

#5
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011

View Postcorinadaniela, on 11 august 2020 - 11:49, said:

Pai dacă acel garaj e foarte îngust și practic inutil, nu vad de ce ar trebui păstrat, dacă tot nu poate fi folosit.

Ne gândeam să îl transformăm în carport după schița arhitectului, însă nici el nu e convins deoarece nu prea știe cum să facem accesul pietonal...

View Poststevetlangat, on 11 august 2020 - 11:21, said:

O cale de acces subteran prin garaj direct in casa mi s-ar parea de efect. Vrei acces nerestrictionat, scoti masinile, muti mobila si utilaje.


Altfel, un lift hidraulic cu profil de scari in fata garajului. Si garajul prelungit in interior, pentru a intra doua masini.


Cati bani ziceai ca ai alocati pentru "acces mai comod"?

Momentan investigăm opțiuni, în afară de demolarea completă a garajului și amplasarea unor scări de piatră mai late, nu prea avem idei. Cale de acces subteran nu cred că e posibilă, casa e veche, din 1968, nu e construcție nouă.

View Postdraculescu, on 11 august 2020 - 11:37, said:

Un sudor ar putea face o scara metalica care sa gliseze peste cea de beton, atunci cand este nevoie de acces in garaj.
Eventual, demolata scara aceea incomoda din beton si construita o scara metalica suficient de comoda de urcat, suficient de lata, formata din 2 jumatati, una fixa si una care sa gliseze peste cealalta, cand nu e nevoie de garaj, scara este desfasurata, pentru accesul facil al clientilor, cand este nevoie de garaj, jumatatea de scara aluneca peste cealalta, putand fi actionata de un motoras electric.

Îmi place ideea dvs, ar însemna că am avea ceva flexibilitate... Însă mă întreb dacă în România există firme care pot realiza așa ceva?

#6
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011
În ideea în care renunțăm la garaj, ne gândeam la o variantă de genul acesta pentru calea de acces. Oare ar rezista iernilor de la noi?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate