Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Declarație anaf broker

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Am un cont de brokeraj la trading 212 și am trimis in multe transe niște bani în cont. Ideea e ca am depus și retras de mai multe ori 4000 lei, care practic sunt aceeași bani, iar tranzacțiile astea le va vedea anafu, Pt ca sunt pe cardul meu personal

Ideea e ca nu vreau sa fiu taxat, deoarece eu nu am câștigat bani cu brokerul asta, cred ca vreo 20 lei maxim, dar anaf va tinde sa vadă tranzacțiile astea ca fiind venit din străinătate și vor sa îl impoziteze. Cum fac sa le arat ca nu am câștigat nimic din chestia asta și ca ăștia sunt practic banii mei pe care i-am plimbat de colo colo între contul meu și broker?

#2
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Ar trebui sa ai un statement (extras de cont) lunar care-ti arata intrarile/iesirile, vanzarile, cumpararile... Le arati statement-ul si asta e.

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Se impoziteaza castigul din tranzactii si nu rulajul banilor, ca doar nu ai impozit pe cifra de afaceri

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Spaima lui e că fiscul va considera banii trimiși de broker drept venit, ceea ce e foarte posibil.
Declari ăia 20 lei profit, atașezi extrasul cu tranzacțiile pe care l-ai primit de la broker și asta e.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View Postradunic, on 10 august 2020 - 18:51, said:

Spaima lui e că fiscul va considera banii trimiși de broker drept venit, ceea ce e foarte posibil extrem de improbabil.
Declari ăia 20 lei profit, atașezi extrasul cu tranzacțiile pe care l-ai primit de la broker și asta e.

Ți-am corectat eu textul. You're welcome!

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Faci declarație pe veniturile financiare din strainatate la final de an și totul va fi ok. Daca nu faci nicio declarație, este posibil să se sesizeze fiscul. (Dar nu și probabil, vezi mai sus)

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Yeah well... fiscul nu discută în termeni de probabilități.
Dacă ai încasări cu sursa un broker și nu declari ce și cum, vei sta cu frică șase ani. Și cum foamea de bani e mare, e foarte posibil să primești o decizie de impunere din oficiu. Pentru toată suma.

#8
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am si eu 2 intrebari exact pe problema topicului , cu dobanzi bancare si castiguri prin tranzactionare:

In raport cu notele informative trimise de banci in fiecare ianuarie, anual, catre ANAF:

4.a. Ce curs valutar se utilizeaza in conversia dobanzilor valutare in lei - in cadrul acestor raportari - deoarece au mai fost probleme in acest sens, bancile nu au folosit cursul valutar de la data incasarii dobanzii, ci cu totul altul - de neinteles - de la o alta data necunoscuta, cu un curs necunoscut - fapt care a generat o marire a sumelor in RON corespondente dobanzilor incasate in EUR sau USD - pe cale de consecinta per an rezultau sume ireal de mari raportate catre ANAF - iar ANAF a impozitat fara sa verifice realitatea conversiei.

In acest sens intr-un an am ajuns la judecata pentru contestarea sumelor iar in alt an le-am achitat asa cum au fost pretinse insa am fost chemat ulterior la Trezorerie sa-mi fie restituite - situatii care ar trebui evitate prin intelegerea modului de calcul.



4.b. Cum identifica ANAF pe nota informativa din ianuarie , anual, ca o parte din castiguri - de exemplu la banca Libra - sunt datorate - unele dintre ele - dobanzilor depozitelor la termen - cu impozitare 10% tinut la sursa - care este deja marcat pe nota infomativa bancara + 10% plata taxei CASS daca se depasesc cele 6 salarii minime brute - care va fi stabilita de catre ANAF, deci cum apare separatia intre aceste sume si castigurile NEIMPOZABILE inregistrate in urma achizitiei / maturarii  / tranzactionarii titlurilor de stat MFP RO deoarece toate aceste sume se vor regasi amestecat in conturile Libra , dat fiind ca Libra este si banca brokerului si banca corespondenta contului de tranzactionare ?

Brokerul face raportari separate catre ANAF ?

Edited by Malineanu, 29 July 2022 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate