Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Rusia anilor '90 versus România anilor '90

* * - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu, in Rusia am vazut oameni foarte bogati si oameni foarte sarci. Intre ei, prapastie. Rusii sunt disperati sa mearga la munca in UE, altii sa plece in State sau oriunde, semn ca nu o duc prea bine acasa. Ca tara, nu pot spune, dupa mintea mea, ca Rusia a ramas pe loc in anii '90. Au gobnici lor 9nu stiu cum li se spune exact), echivalentul cocalarilor de la noi. Eu in Moscova am fost. Am vazut acolo si trening si pantofi, dar si oameni imbracati dupa ultima moda, cu clasa, atat la propriu cat si la figurat. Totusi, comunismul se vede, chiar daca gasesti cladiri moderne, teendul este cel obtuz, gri, comunist. In plus, libertatea de exprimare la ei este sub cea din Romania. Inca o data, din ce am vazut eu. Politia are putere, ca-n comunism.Dar numai in fata prostimii. Dasa vreun mare smecher parcheaza aiurea, nu-l deranjeaza nici trecatorii.
Ucraina este cumva alta poveste. O tara puternica. Lor le-a prins foarte bine despartirea de Rusia, dar iarasi, aceasta este parerea mea. Mi s-a parut mai mult occident in Ucraina, pe unde am fost eu, fata de Rusia si mai exact Moscova.

Editat de YOUR_GOD, 08 august 2020 - 15:58.


#20
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.836
  • Înscris: 14.04.2005
ce făceau rușii chiar nu mă interesează.
singuru' clip interesant găsit pe net ar fi ăsta - despre românia. nu știu cât de bine documentat e, dar pare ok.
[autorul respectiv s-a chinuit să atragă niște bani pe patreon, dar n-a reușit și într-un final cred că a renunțat la postări pe youtube.]


djl-ule chiar te plictisești cu subiecte din astea, dar e dreptul tău pe softpedia: dreptul de a posta :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1IR83qeZhdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Legat iar de Rusia, nu cunosc istorie, dar liderii lor din timpul razboiului nu au fost deloc luminati. Cu usurinta nemtii i-au int-rs impotriva propriilor oameni, cel putin in Al Doilea Razboi, de si-au condamnat la moarte mari generali, la conducerea armatei ajungand oligofreni pupatori. In Rusia, natura i-a batut pe nemti, nu tara sau armata rusa.

Editat de YOUR_GOD, 08 august 2020 - 16:01.


#22
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.774
  • Înscris: 29.10.2017

 corina_geo, on 08 august 2020 - 15:21, said:

Vorbesti prostii! Cand ai fost ultima oara in Rusia? (daca ai fost vreodata)

Poate ca inegalitatea sociala e ceva mai mare la ei, desi prindem f. puternic din urma, in rest Rusia nu prea e deloc in urma Romaniei. Si cand spui "sunt si acum", ai uitat de cresterea meteorica pe care au avut-o inainte sa se dezumfle petrolul, acum 7-8 ani  si decada dinainte Rusia era cu 30-50% sau mai mult in fata Romaniei, deci nu e niciun dubiu ca eram mult mai sarmani din majoritatea punctelor de vedere. Iar in mijlocul anilor '90, cu toata criza lor, Romania era mult in urma de asemenea. Practic in afara ultimilor ani cand Romania a redus decalajul si e aproape pe picior de egalitate (PIB pe cap de locuitor in termeni reali), in rest nu i-am depasit vreodata.

Vezi aici GDP nominal per capita adica in US dollar de la IMF si World bank, ca asta e relevant
Purchasing power parity e cu dus si intors si depinde de multi factori si metoda de calcul
https://en.wikipedia...by_GDP_(nominal)_per_capita

Romania a depasit Rusia, desi nu suntem exportatori majori de petrol si gaze

https://en.wikipedia...cles_per_capita

Vezi list of vehicles per capita unde Romania are 458 bucati si Rusia 381

#23
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Vrem sau nu vrem suntem destul de asemanatori ca rusii in multe privinte.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Am fost identici, dar dupa '89 ne-am indepartat din ce in ce mai mult.

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

 djl, on 08 august 2020 - 14:46, said:

Sunt curios cum a stat Rusia în anii '90 comparativ cu România anilor '90. Şi la ei a fost hiperinflaţie, pierderea locurilor de muncă, sărăcie, plus Războiul din Cecenia. Dar per ansamblu cum a fost comparativ cu noi.

Per ansamblu a fost mai bine.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.696
  • Înscris: 24.11.2015

 Aldulescu, on 08 august 2020 - 15:06, said:

Are resurse, dar in rest nu mai are nimic, totul e la ei o spoiala, fals, butaforie, o caricatura.

Roaga-te sa nu trimita Putin armata peste noi si niste nucleare, apoi vezi tu fals Posted Image

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.321
  • Înscris: 06.07.2007

 corina_geo, on 08 august 2020 - 15:48, said:



Ai aruncat macar o privire pe link-urile alea? Stii ce inseamna costul de trai? Geaba ai tu 2500.3000 de CHF in Zurich pe luna, care ti s-ar parea o mica avere la Vaslui, daca in Zurich cu banii astia esti cersetor practic ca numai asigurarea medicala o sa fie vreo 500 pe luna, 1500-2000 sa inchiriezi un studio modest....iar mancare probabil odata pe zi.

La fel daca ai un salar echiv. cu 400 de euro in Romania, esti sub cel minim insa daca ai acelasi salariu, echivalentul a 400 euro in Madagascar sau in Congo, esti acolo mare boier.

Intelegi acum? Nu te uita la GDP/PIB neajustat, ca ala nu inseamna absolut nimic.



1. Linkurile alea ale tale nu merg
2. Costul de trai e consecinta pib-ului per capita.
Sau ce vrei sa spui? Ca 11 000 de euro valoareaza mai mult in Rusia fata de Romania? Sunt chiriile mai mici orasele Rusiei? Sunt preturi mai mici la acelasi salariu raportat in euro?
Cat e salariul mediu in Rusia?
3. In concluzie... Minti.

Editat de dan1980_25, 08 august 2020 - 17:21.


#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.118
  • Înscris: 04.06.2009

 YOUR_GOD, on 08 august 2020 - 16:00, said:

In Rusia, natura i-a batut pe nemti, nu tara sau armata rusa.
Si pe Napoleon, la fel. Hitler nu a citit suficient.

#29
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.093
  • Înscris: 30.09.2008

 YOUR_GOD, on 08 august 2020 - 15:52, said:

Eu, in Rusia am vazut oameni foarte bogati si oameni foarte sarci. Intre ei, prapastie. Rusii sunt disperati sa mearga la munca in UE, altii sa plece in State sau oriunde, semn ca nu o duc prea bine acasa. Ca tara, nu pot spune, dupa mintea mea, ca Rusia a ramas pe loc in anii '90. Au gobnici lor 9nu stiu cum li se spune exact), echivalentul cocalarilor de la noi. Eu in Moscova am fost. Am vazut acolo si trening si pantofi, dar si oameni imbracati dupa ultima moda, cu clasa, atat la propriu cat si la figurat. Totusi, comunismul se vede, chiar daca gasesti cladiri moderne, teendul este cel obtuz, gri, comunist. In plus, libertatea de exprimare la ei este sub cea din Romania. Inca o data, din ce am vazut eu. Politia are putere, ca-n comunism.Dar numai in fata prostimii. Dasa vreun mare smecher parcheaza aiurea, nu-l deranjeaza nici trecatorii.
Ucraina este cumva alta poveste. O tara puternica. Lor le-a prins foarte bine despartirea de Rusia, dar iarasi, aceasta este parerea mea. Mi s-a parut mai mult occident in Ucraina, pe unde am fost eu, fata de Rusia si mai exact Moscova.

Nici la indicele GINI, cel care masoara inegalitatea Romania nu sta deloc bine, e printre ultimele din UE.
Stam putin mai bine decat Rusia, dar asta e in principal pentru ca ei au oligarhii lor multi-miliardari, multi-multi, pe cand noi nu avem cine stie cati miliardari, ii numeri pe degetele de la o mana si-ti mai si raman 3-4 degete Posted Image pe cand Rusia are vreo 45-50 de miliardari (in $)
https://www.indexmun...V.GINI/rankings

In ceea ce priveste o clasa de mijloc bine delimitata, eu zic ca Rusia sta mai bine, in primul rand pentru ca gradul lor de urbanizare este 75% vs. 55% pentru Romania si de asemenea agricultura de subzistenta care in Romania este inca in floare, in pofida subsidiilor UE, pe cand in Rusia este rara avis in ziua de azi.

 stalker2142, on 08 august 2020 - 16:12, said:

Vezi aici GDP nominal per capita adica in US dollar de la IMF si World bank, ca asta e relevant
Purchasing power parity e cu dus si intors si depinde de multi factori si metoda de calcul
https://en.wikipedia...by_GDP_(nominal)_per_capita

Romania a depasit Rusia, desi nu suntem exportatori majori de petrol si gaze

https://en.wikipedia...cles_per_capita

Vezi list of vehicles per capita unde Romania are 458 bucati si Rusia 381

Da....sigur...ce argument. Avem intr-adevar Passat-uri din anii 90 de la germani mai multe, asadar stam mai bine ca rusii, care au inca o industrie, asa cum e dar au, a lor de masini, nu a francezilor sau mai stiu eu cui. Si chiar cumpara chestii rusesti rusii daca au ocazia, mult mai mult decat cumpara romanii chestii romanesti.

Iar daca spui ca PPP este cu dus si intors....ai inventat o unitate de masura mai buna, mai eficace?  Eu stiu ca am umblat prin multe tari si chiar am un tic sa-i spunem asa in a observa lucrurile astea si se cam potrivesc. Cu siguranta exista si lacune, dar versus a compara tari doar pe baza nominalului, e infinit mai bine. De ceva timp ne-a batut gandul sa ne mutam in Elvetia, pentru o oferta de job a sotului, anul trecut de fapt si dupa ce a vizitat de cateva ori, interviu, am mers si eu cu el, ne-am dat seama ca desi salariul ala era +3x mai mare decat cel pe care il are aici, nu ieseam mai castigati, clar de ce. Si legat de Rusia nu vorbesc din auzite, am fost acum 2 ani si ceva in Sankt Petersburg, am cativa colegi/colege din Rusia iar sotul are cam jumatate din colegii sai ori rusi ori din sfera CIS, si lucreaza in analiza economica, deci e bine pus la punct ca sa zic asa.

Moscova spre exemplu era mult mai scumpa acum ceva ani, insa in ziua de azi, multumita colapsului rublei, e mult mai "affordable", nu e diferenta foarte mare fata de Bucuresti daca vorbim de restaurante, hoteluri etc. La chirii, da, e cu siguranta mai scump, dar si salariile in Moscova sunt  semnificativ mai mari decat in Bucuresti. Iar spre deosebire de Romania unde in afara de Bucuresti, Cluj, si alte cateva orase, in restul tarii este.....asa cum este, pe cand in Rusia au ZECI de orase regionale cu oportunitati, dezvoltate, care construiesc, au industrie puternica, etc. Romania in schimb, daca nu era in UE, ar fi  fost probabil astazi nu departe de nivelul Moldovei.

#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.795
  • Înscris: 04.01.2018

 TruculMagic, on 08 august 2020 - 17:08, said:

Roaga-te sa nu trimita Putin armata peste noi si niste nucleare, apoi vezi tu fals Posted Image
Daca ar face asta, in secunda urmatoare Rusia ar inceta sa mai existe. Au nucleare, dar n-au economie, n-au nicio influenta reala in lumea de azi, sunt depasiti la GDP pana si de Italia sau Brazilia, sunt un fel de Nigerie cu bombe atomice.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.782
  • Înscris: 01.02.2014

 Aldulescu, on 08 august 2020 - 21:00, said:

Daca ar face asta, in secunda urmatoare Rusia ar inceta sa mai existe. Au nucleare, dar n-au economie, n-au nicio influenta reala in lumea de azi, sunt depasiti la GDP pana si de Italia sau Brazilia, sunt un fel de Nigerie cu bombe atomice.

Te pomenesti ca si Romania are nucleare?
Sau tu chiar crezi ca daca ne arde putin americanii dau cu nucleare in el?
Esti naiv daca crezi asa ceva...

#32
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.774
  • Înscris: 29.10.2017

 corina_geo, on 08 august 2020 - 19:29, said:

Da....sigur...ce argument. Avem intr-adevar Passat-uri din anii 90 de la germani mai multe, asadar stam mai bine ca rusii, care au inca o industrie, asa cum e dar au, a lor de masini, nu a francezilor sau mai stiu eu cui. Si chiar cumpara chestii rusesti rusii daca au ocazia, mult mai mult decat cumpara romanii chestii romanesti.

Iar daca spui ca PPP este cu dus si intors....ai inventat o unitate de masura mai buna, mai eficace?  Eu stiu ca am umblat prin multe tari si chiar am un tic sa-i spunem asa in a observa lucrurile astea si se cam potrivesc. Cu siguranta exista si lacune, dar versus a compara tari doar pe baza nominalului, e infinit mai bine. De ceva timp ne-a batut gandul sa ne mutam in Elvetia, pentru o oferta de job a sotului, anul trecut de fapt si dupa ce a vizitat de cateva ori, interviu, am mers si eu cu el, ne-am dat seama ca desi salariul ala era +3x mai mare decat cel pe care il are aici, nu ieseam mai castigati, clar de ce. Si legat de Rusia nu vorbesc din auzite, am fost acum 2 ani si ceva in Sankt Petersburg, am cativa colegi/colege din Rusia iar sotul are cam jumatate din colegii sai ori rusi ori din sfera CIS, si lucreaza in analiza economica, deci e bine pus la punct ca sa zic asa.

Moscova spre exemplu era mult mai scumpa acum ceva ani, insa in ziua de azi, multumita colapsului rublei, e mult mai "affordable", nu e diferenta foarte mare fata de Bucuresti daca vorbim de restaurante, hoteluri etc. La chirii, da, e cu siguranta mai scump, dar si salariile in Moscova sunt  semnificativ mai mari decat in Bucuresti. Iar spre deosebire de Romania unde in afara de Bucuresti, Cluj, si alte cateva orase, in restul tarii este.....asa cum este, pe cand in Rusia au ZECI de orase regionale cu oportunitati, dezvoltate, care construiesc, au industrie puternica, etc. Romania in schimb, daca nu era in UE, ar fi  fost probabil astazi nu departe de nivelul Moldovei.

Varsta medie a masinilor in RO si RU este mare, undeva peste 13 ani..mult peste media vestului europei deci nu sunt un exemplu in domeniul asta. AutoVaz(Lada) cel mai mare producator auto din Rusia este o subsidiara a Renault, guvernul francez detine 67% din actiuni.. deci aici ai cam dat-o in bara Posted Image In rest majoritatea producatorilor (Nissan, Hyundai, Toyota, VW etc) sunt producatori din lumea vestica care au fabrici acolo la fel cum sunt si la noi Dacia si Ford

Uita-te pe statistica PPP atunci si o sa vezi ca e tot pe acolo Rusia cu Romania, daca presupunem ca formulele sunt 100% corecte asta inseamna ca viata e undeva cu putin mai ieftina in Rusia dar cu o margine mica de diferenta.

Zonele centrale din Sankt Petersburg si Moskova unde se duc turistii sunt singurele pastrate la un standard mai inalt decat tot restul Rusiei
Doar in anumite domenii sunt salarii bune in Rusia, in rest marea majoritate lucreaza pe salarii mici penibile.
A fost un scandal de curand cu niste doctori rusi care si-au postat fluturarii de salarii pe internet, sa zicem ca doctorii aia ar fi plans daca ar fi vazut fluturasul de salariu al unui agent de la Politia locala sector 4, nu mai zic de al unui doctor.

Editat de stalker2142, 08 august 2020 - 23:48.


#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.827
  • Înscris: 16.10.2012
Rsuia? Anii  Marelui Betiv  Boris ?
Comparativ cu Romania?!

Pai comparand Rusia anilor 90 cu Romania aceleiasi epoci .... diferentele ar fi fots ca in Romania titu era ocinai harasho! Nu se fura, lumea traia bine si era .. prosperitate!!!

Ho! Nu am inebunit subot samd. Doar am comprarat!

Pai vericule si vericilor in Rusia gasca desteapat din jurul Marelui Betiv a facut miliarde de DOLARI! Cu condita sa ai destule valzie pline cu $$$$ .....caci 1/3 din dolarii fizic existenti circulau in ... Rusia (sa va zic o cestie. Cand Statu-n Cur decide ca mai emite suma de N in moneda nationala .. de fpat el emite  doar o suna n de moneda nationala. Rewst e moneda de cont. Adica virtuala) Si de fp[at dolaru SUA era moneda locala pr marile afaceri - si penale si ca sa cumperti un fleac de ... 30 mil tone petrol, sau 300.000 tine aluminiu sau sau sau.. Totu era sa ia cu ce umple vaizlele necesare !~!!

Si unii s-ua super supra imbogaatit. Au devenit milairdari in 2-3 ani! MAri milairdari si au speriat Londra cu extravagantele lor. Londrra care credea ca nec plus ultra in materiie de kentuieli extravagante ar fi fots printii sauditi. Ete na! Prunti petrolului erau baieti low-profile fata de noi rusi!!!
Incepeti sa cutati Abramovici - da da ala cu Chelsea FC.. Sau Hodorhovski. Da cel ce incepu fu i Boris Berezovsky „seful” milardarilor „familie” Eltin si amantu’ Tatianei Diatchenko (fica lu Eltin , consilglier prezidential al tatului ei intre 96-2000 manjita si ea cu zeci sau sute de milioane $ partial proveniti de la FMI) deci cvasi ginere a tarului votcii …....

SI in Rusia , mai ales cand nu se intelegau cu afacerile mureau . Din cauze natirale. Intizxicatii polimetalice de cal 7,62 sau 9,2 dar apoi s-au importata si din alea pe baza de 9mm para. Odata citeai ca unu a murit din cauza de poluare cu metale. Odata cu el si nevasta, copii si poa bona copiilor. In gnl pisica supravietuia .

Si tot in Rusia salariile nu spua p0latit cu lunilr!

#34
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.827
  • Înscris: 16.10.2012
RECUPERAT! E din 2015 :

Sa-i vorbim de rau pe morti
.

In primul rand Nemtov ala opozantul democrat samd etc samd .
Sa-i ierte Al de Sus pacatele ca le avea .. incepand cu tinerele blonde sau nu – ca la 55 de ani era langa o tinerica nu langa consoarta veche de 25 de ani si mai bine .. Avea insa pacate si mai grave ..ca a facut parte din „familie”.

Familie adica gasca lu Boris Eltin . A facut parte din guvernu rus in perioada Marii Fraudatizari cand din nimic unii -cativa – au devemit mari miliardari . In cativa ani niste …… multi cu P(ile)C(nuostinte)R(ude) in PCUS si radacini in Consomol au „acumulat” averi ptr care in occident au fost necesara cateva generatiii. A ca iar se dadu in spectacol Hodorkovski – bisnitar devenit bancher si care a pus laba pe Iukos devenind un mare petrolist ultrabogat si milardar …bine-ntels „democrat” ca a dorit sa isi securize raptu’ prin vanzarea Iukos catre firme americane , totu’ sub protectia lui Eltin si a guvernului sau .. (a da mai a fots si un scandal bancar ..). Prin 1998-98 situatia se imputise atat de rau incat si protectorii amerloci ai „democratiei a la russe” se aratau ingrijorati de nivelul coruptiei.

A credeti ca la noi este coruptie? Pai comparativ cu Abramovici, Hodorkovsky , Ciubais si altii SOV, Cocos, Udrea, Videanu, Gigi Kent samd sunt daca nu cinstiti macar „cu bun simt” si modici in pretentii!!

Ziceam ca prin 99 se aratau ingrijorati de niveleul coruptiei ruse.. Pai Hodorkovsky era implicat si in „disparita” a numa vreo 4,8 mld dolarei imprumutati de la FMI (parte din astia au ajuns in banci americane. Ca asa e cu „democratia” hotii e buni atunci cand impart cu Marele Tata Alb – 3 parti lui tatucu una ptr hoti). Mai erau ingrijorati ca 1 din 3 dolari „fizici” (adica bacnota) circulau in Rusia (pai daca doreai numa vreo 4 petroliere de titei sau un tren de lingouri de aluminiu plateai cu valizele). Putea iesi incurcatura* mare de tot …

Si in timpu asta se impusca nene! Se impusca pe strada, pe sosele, in case .. Au inceput cu Makarovu’ . Vreo 2 romantici si-au facut rost de 357 Python da iute au trecut pe avtamat si nu’ numa Stecekin cu coburpat ci si AKM … bruuuum!!! Erau impuscati ziaristi care erau prea curiosi si guralivi, diversi „dobitoci” care credeau in bancu’ cu democratia si societatea civila , directori de firme prea „neintelegatori”, oameni de afaceri (alti golani pradatori!) care nu acceptau „fuziuni” si mai erau si victime colaterale .. Frumoase vremuri! Democratie si sub atenta conducere a lu’ raposatu Nemtov fidelutza lu’ Boris cel Betiv!

A da.. alumiul rusesc a fost o cestie interesanta .. Industria aluminiului fusese acaparata de 2 mari grupari de interese… multi morti in conditii extrem de brutale (de ex intrat in casa unuia si bruum!!! pac pac!! ) Acu alea 2 gasti se „respectau” prea mult ca sa se incaiere. Asa ca au facut conclav si au gasit solutia : casatoria ! unu avea o fica .. altu avea un pupil de incredere si care pupil era „nepatat” (de sange) Oleg Deripaska! Care fu incoronat tarul aluminiului rusesc – RUSAL si este si regele aluminiului mondial. Care stapaneste si industria aluminiului din Romania .. si a carui oameni au fost bagati de Clopotel Lenuta la Cotroceni.. Mafia ? Mici copii .. fata de asta!!

Si se facuse un amestesc sa zicem „mafiot” din lipsa de alt termen. Care cuprindea criminali din vechea garda (se pare ca in Rusia exista o veche si „buna” criminalitate de mare calibru pe care nici Stalin nu a reusit sa o elimine complet!!), „noi recruti” , functionari adtivi (inclus contabili si directori de la intrepinderile de stat), politicieni si kagehebisti de toate rangurile (militenii da… da nu merita sa fie pomeniti!) si care in final avea conexiuni pana la Boris cel Betiv.

Se vorbea de cestia ca Rusia risca sa ajunga primul stat criminal** din istorie (ma rog ar mai fi fost si Algerul pirateresc) .

Cestie absolut neconvenabila – stat nuclear, prea mult armanent numa bun de exportat cui da mai mult, prea multe resurse neceare economiei globalizate .. nu puteai avea incrdere in derbedeii aia ..

A sa va mai zci una rea. Si in acea perioada de „mununata” constrictie democratica la care particiap si Nemtov .. 90 % din totalul rublelor (banii aia emisi de Statu in crus de criminalizare.. hartiile alea cu care era platita prostimea – inlcus ofiterii, inclus profesorii, medicii, balerinele de la Balsoi si minerii si petrolistii din Siberia) se invrtaeau in triunghiul Moscova- Stk Petresburg-Nijni Novgorod. Restu Rusiei se decurca cu restu de 10 % .. inlcuiv Siberiea care dadea gazele, diamentale samd. Cum se descurca ? Pai cu trocu’ (iti dau 3 soseste pe care le dai lu’ Ivan ptr 5 pachete de Belormorkanal asa ca da-mi si mie 2 paini!) , caietu de datorii si nci Dracu nu stie cum ca lefurile nu s eplateau cate 3-4 luni la rand! Democatie te halesc!!!

Si asta este fondul pe care a aparut tacut si modest un anume polcovnic de KGB de se intreba toata lumea „cine p…a dnei ma-sa este si maruntelu’ asta?” si caruia Boris cel Betiv i-a cedat tronul (nu lu Boris Fideluta Nemtov, nu lu Gaidar al celor 500 de zile care au furat Rusia, nu lu Ciubais pemier atotfraidatizator si mai ales nu lui Boris Berezovsky „seful” milardarilor „familie” Eltin si amantu’ Tatianei Diatchenko (fica lu Eltin , consilglier prezidential al tatului ei intre 96-2000 manjita si ea cu zeci sau sute de milioane $ partial proveniti de la FMI) deci cvasi ginere a tarului votcii …
Si cand se rdica scundacu toti astia ori au pecat in Anglia ori au pupat mana lu Vladimir cel Sobru .
Si dintre ei se numara azi „democratii”….

Uitati d’aia Vladimir cel Sobru este atat de sigur pe el. Fiindca este ori El (care plateste totusi lefurile si penziile si face ceva ordine) ori "ei" – dezordine, mizerie , impuscaturi in strada multiplicate de nspe ori ce mai bardac i bacaleinia lavka si rasputitza . Oalegere simpla nu?

* Incuratura provenita din excesu de dolari in Rusia. La o adica dolareii aia ar fi fugit „acasa” in SUA. Unde ar fi fost un exces de lichiditati care ar fi dus la un „boom” si „baltire” si … criza. Ma rog criza a fost da nu provocata de Rusia.

** stat criminal – adica condus de criminali de drept comun. Adica nu criminali motivati ideologic ci de insi gen Capone, Luchy Luciani, Guzic. Cu observatia ca Cosa Nostra este o organizatie politicoasa, amabila si care incearca sa evite violenta . Bandele rusesti sunt .. cam arierate , nepoliticoase si imbatate de sange (a ! e buna! Cica la Palermo magazinele de bijuterii sunt cam toate pe aceiasi strada. Pe strada aia nu se fura din buzunare. Nici magazinele de bijuterii nu au alarme antifurt scumpe si moderne. Se multumec cu iale .. Si nici un patrin nu tresare speriat din somn „am incuiat?” ca nu se dau spargeri! Si in caz de spargere aia primul telefon pe care il dau nu este la politie ci la MAFIE. Ca toti cotizeaza la MAFIE. si onorabila socetate se stie ca nu le are cu drepurile omului si avocatii asa ca nu este bine sa furi de la cei care isi platesc taxa la MAFIE. De un se vede ca mai bine Cosa Nostra decat „democratii” rusi)

#35
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 30.01.2017
Aceiași superioritate am observat o și la basarabeni față de români.
Și ei credeau și încă mai cred că ne sunt superiori.La fel ca rușii.
Da Moskova ,Petersburg.. sunt probabil în ansamblu peste România ca infrastructură și poate nivel de trai.
Dar acestea au împreună cam10% din populația Rusiei.În rest , sărăcie mare.Așa de mare că și basarabenii care munceau acolo dacă nu pot merge n Occident vin la muncă n România.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate