Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Buna dimineata. Va rog sa ma ajutati in alegerea unui monitor din cele 2 de mai jos, ce va fi folosit 95% in jocuri :

-Asus, model PB 277Q de 27”, rezoluție 2k ( 2560x1440) - https://www.emag.ro/...q/pd/D8BJ72BBM/

-Lenovo Legion Y25f-10 Monitor - https://www.pcgarage...freesync-144hz/
Configuratia calculatorului este : I5-6600k, MB Z170A, 16 GB DDR 4,  - Sapphire RX 580 4gb,sursa Zalman 550 W.

Ambele le pot cumpara la 600 lei, sunt SH dar in stare foarte buna.
Sau daca aveti alte recomandari pentru monitor in maxim 600 lei va rog sa le postati.
Vreau sa dau comanda luni, deci am timp sa ma hotarasc.

Multumesc anticipat, o zi buna!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ambelete sunt TN, insa unul are o rata de refresh de 75Hz pe cand celalalt are 144Hz. Macar daca ala cu 75Hz sa fi avut VA, in cazul asta puteai spune ca alegi o calitate a imaginii mai buna in detrimentul unei rate de refresh mai mici ca oricum poate nu duce placa video.
Dar asa, raspusnul ar fi unul singur, alege acel Legion, macar ai o rata de refresh mai mare daca tot nu te poti bucura de un panel VA.


edit: diferenta intre 24.5 si 27 nu este cine stie ce.
edit2: Eu as merge pe Legion.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2020 - 05:51.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
https://www.pcgarage...-freesync-75hz/
NOU CU GARANTIE

Panel ips, 75Hz

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 08 august 2020 - 05:49, said:

edit: diferenta intre 24.5 si 27 nu este cine stie ce.
Poftim? E enorma.

#5
Tai_o_Ceapa

Tai_o_Ceapa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2020

View PostDonGiovani, on 08 august 2020 - 05:40, said:

-Asus, model PB 277Q de 27”, rezoluție 2k ( 2560x1440) - https://www.emag.ro/...q/pd/D8BJ72BBM/
Cu 2k/27" ai o rezerva mai buna pentru viitor. Plus tehnologiile pe care le suporta.

#6
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012
Sincer si eu inclinam mai mult spre cel de 27”, dar am următoarea dilema...  diferenta intre 75 hz. si 144 hz. conteaza foarte mult la nivelul jucătorilor ” de plăcere” ( 14 ani, jocuri gen Star Wars, Jump Force, etc. ) ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as merge pe 24.5 deoarece are 1ms si 144Hz. Consider ca intre 24,5 si 27 nu este mare diferenta.



Apropo, in foto se afla un 24 vs 27. Al tau va avea 24,5. Deci diferenta va fi si mai mica.
Attached File  2724.jpg   99.87K   20 downloads

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Diferenta este clar mai mare, in suprafata. Imaginea aia e inselatoare.

Uite aici diferenta exacta: http://www.displaywa...vs-24-inch-16x9

Ai suprafata mai mica cu 20% ... o cincime. Enorm.
Am 2 monitoare QHD .. 24 si 27 " la birou, unul langa altul (in extended desktop). Diferenta e mare.

Edited by ro_explorer, 10 August 2020 - 16:36.


#9
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012

View PostDonGiovani, on 10 august 2020 - 16:09, said:

...  diferenta intre 75 hz. si 144 hz. conteaza foarte mult la nivelul jucătorilor ” de plăcere” ( 14 ani, jocuri gen Star Wars, Jump Force, etc. ) ?

Aici se va simți mult diferența intre monitoare?
Sunt deschis la orice alte recomandări, cele doua exemple de mai sus le-am dat tocmai pentru diferența dintre ele dar si avantaje/dezavantaje  dintre tehnologiile implementate.

#10
Tai_o_Ceapa

Tai_o_Ceapa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2020
1"=2.54cm
La Asus ai peste 6.5 cm in plus pe diagonala, diferenta fiind enorma.
Desi suprafata utila este mai mare, la Asus ai 0.233 dimensiunea unui pixel, comparativ cu 0.282 la Lenovo. O alta diferenta enorma, pe care ai sesiza-o imediat daca ai compara direct cele doua monitoare,
In rezolutie 2k ai 77% mai multa suprafata utila de lucru comparativ cu FHD.
Monitorul Asus este incadrat la Profesional, monitorul Lenovo la Gaming, insa fara cei 144Hz ar fi unul de duzina.
Asus are cateva implementari care lipsesc la Lenovo, insa sunt must have: Flicker free si Blue Light Filter. Fiind monitor profesional, suporta si PiP/PbP dar nu stiu cu ce te pot ajuta in gaming.

Placa ta video o sa aibe probleme serioase atat cu cei 144 Hz ai lui Lenovo cat si cu rezolutia 2k a lui Asus.

#11
marinescualex87

marinescualex87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.02.2012
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in privinta achizitie unui monitor 4k care va fi folosit pentru un playstation 4 pro.
Am ajuns la varianta de monitor din cauza spatiului redus si doar un monitor pana in 32 .
1. Cand se va face achizitia in maxim 2 saptamani
2. La ce va fi folosit Gaming pentru playstation p4 pro
3. Bugetul maxim  3200
4. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) orice magazin
Monitorul as dori sa aiba functia de High-dynamic-range si daca se poate curbat
Va multumesc
o zi buna

#12
DonGiovani

DonGiovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.12.2012

View PostTai_o_Ceapa, on 10 august 2020 - 18:39, said:

1"=2.54cm
La Asus ai peste 6.5 cm in plus pe diagonala, diferenta fiind enorma. ...
Placa ta video o sa aibe probleme serioase atat cu cei 144 Hz ai lui Lenovo cat si cu rezolutia 2k a lui Asus.

Daca tot sunt forțat sa schimb in viitor placa video am sa aleg monitorul Asus. Dupa ce schimb placa video si juniorul mai capătă ceva experiență / îndemânare in jocuri am sa-i iau alt monitor lui si acest Asus il voi pastra eu pentru browsing, filme, You Tube, etc.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor, o seara plăcută!

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmarinescualex87, on 10 august 2020 - 18:43, said:

Buna ziua,
Nu iti ajunge topicul dedicat pe care l-ai deschis? cat ai mai intrebi?

View PostDonGiovani, on 10 august 2020 - 19:30, said:

am sa aleg monitorul Asus.
O alegere buna (din cele 2 optiuni).

#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostDonGiovani, on 10 august 2020 - 19:30, said:



Daca tot sunt forțat sa schimb in viitor placa video am sa aleg monitorul Asus. Dupa ce schimb placa video si juniorul mai capătă ceva experiență / Ă®ndemânare in jocuri am sa-i iau alt monitor lui si acest Asus il voi pastra eu pentru browsing, filme, You Tube, etc.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor, o seara plăcută!
Ambele monitoare sunt niste gunoaie.
Trebuie sa te duci la un magazin altex ori la prieteni ca sa vezi diferenta intre panel tn si cel ips.
Panel tn e ok la 4k.
Daca stai in fata unui monitor full hd cu panel tn si ai miscat capul 1 cm ai alta imagine. Unghiurile de vizualizare sunt mai slabe ca la ips. Decat sa stai in pat ca sa vezi un film la un astfel de monitor mai bine opresti pc ul si dai drumul la radio si asculti o piesa de teatru.
La pc nu mai ai ce upgrade sa faci la placa video pt ca nu te ajuta procesorul.
Cumperi un monitor ips la 75 hz si gata investittile in unitate.


#15
Tai_o_Ceapa

Tai_o_Ceapa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2020
La un tn ai 175 grade pe orizontala si 160 grade pe verticala (doar in sus) in care nu se modifica nimic. Centimetrul e valabil doar in jos, dar pentru filmul vazut din pat poti schimba pozitia monitorului din suportul lui.
Tocmai ce am trecut de la un tn 24" 75Hz la VA 27" 165Hz, curbat. Singurele care m-au impresionat au fost curbura ecranului si marimea lui. Diferenta la hz se vede si ea (chiar am placa care sa umple cei 165Hz), dar nu e acel wow care il striga multi. E must have pentru profesionisti, amatorii in jocuri se pot descurca ok si cu 60-75Hz. La culori chiar ca nu vad diferente, insa pe tn le personalizasem, pe cel nou inca bajbai si deocamdata ma folosesc de preseturi.

#16
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Tai_o_Ceapa nu ar strica un control oftalmologic daca nu vezi diferenta la imagine intre tn si va.


#17
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Intreb si eu aici, daca nu e o problema, ce monitor sa aleg dintre acestea?

Monitor TN LED Samsung 21.5" LS22F350FHUXEN, Full HD
sau
Monitor IPS LED Spacer 23.8" SP-S238W, Full HD

#18
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
La ce-l vei folosi, și care e bugetul? Panelul TN e recomandat pentru jocuri, cel IPS pentru grafică, iar cel VA pentru filme. Oricum, diagonala de 21" e mică, de preferat ar fi un monitor cu diagonala de minim 23-24".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate