Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Acoperis plat tip terasa vs 2 ape.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012
Buna ziua. Avem in proiect sa construim o casa P+1, dar din motive de buget am spart proiectul in 2 etape.

Etapa 1: parter + casa scarii + un sfert de etaj.
Etapa 2, peste 5-10 ani de la finalizarea etapei 1, restul etajului.

Etapa 1 lasa un plafond e aprox 70mp peste parter. Arhitectul ne-a proiectat aceasta suprafata ca acoperis plat. Dar toata lumea ne sfatuieste sa nu facem asa ceva si ne ingrijoreaza atat posibilele inflitrati, cat si umezeala care urca din parter si inteleg ca ramane in placa de etaj. Intrebarea mea este, ce varianta este mai ieftina pentru un acoperis care trebuie sa reziste 10 ani?

1. Acoperis plat tip terasa - placa beton etaj, membrana difuzie, polistiren 20cm, sapa inclinata, membrana bituminoasa
2. Acoperis clasic in 2 ape - capriori, vata bazaltica, tigla metalica

Ma intereseaza atat cost materiale cat si cost intretinere (inteleg ca la cel tip terasa trebuie schimbata membrana la cativa ani)

Attached Files



#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Faci casa mai mica? Cati copii ai de iti trebuiesc 5 dormitoare? Mai fa unul la parter si ai deja 3 dormitoare + camera de zi. Daca sunteti doar voi doi la ce iti trebuie ditai casoiul?

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Arata bine tip terasa, dar din ce am citit nu e recomandat avand in vedere clima din Romania. In ce zona construiesti?

#4
zardes123

zardes123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.05.2012

View Postammaus, on 07 august 2020 - 23:38, said:

Faci casa mai mica? Cati copii ai de iti trebuiesc 5 dormitoare? Mai fa unul la parter si ai deja 3 dormitoare + camera de zi. Daca sunteti doar voi doi la ce iti trebuie ditai casoiul?

Casa va satisface mai multe nevoi ale familiei.

View Postgreenvision, on 08 august 2020 - 00:18, said:

Arata bine tip terasa, dar din ce am citit nu e recomandat avand in vedere clima din Romania. In ce zona construiesti?

Zona Bucuresti/Ilfov

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgreenvision, on 08 august 2020 - 00:18, said:

... clima din Romania.

Păi și blocurile?!
Mai sînt și de 8/10/20 etaje.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Pentru acoperiș tip terasă trebuie bani. Am văzut pe propria piele; nu este mare filozofie construcția în sine. Trebuie decis dacă e circulabilă sau necirculabilă. În cazul ăsta e clar necirculabilă.

Tot secretul este să n-o faci cu dorei. Toată terasa trebuie făcută cu firmă (care există pe piață de mai mulți ani, verificați la registrul comerțului), cu factură, cu diriginte de șantier, fix ca la normativ. Betonul impermeabilizat trebuie dus la laborator, trebuie adus un inginer consultant plătit cu ora (care se traduce în cam 200 de lei pe oră) care să acorde consultanță în materie de punere în aplicare a planului de execuție, dirigintele de șantier trebuie să fie acolo și el non-stop ...

Dezbaterile pe teme de genul hidroizolația peste sau sub termoizolație nu se termină niciodată. Alegeți în funcție de firma pe care o găsiți și ce oferă ei. În București sunt opțiuni multe. Eu în vestul țării am găsit o firmă care face hidroizolații din 2002, și am făcut polistiren sub șapă, apoi 2 straturi de hidroizolație termosudabile și un strat final de ceva lichid polimeric peste hidroizolație. La stratul 2 de hidroizolație am folosit o membrană mai scumpă făcută pentru acoperiș tip grădină, chit că probabil nu voi avea niciodată grădină pe acoperiș.

Toate astea le putea face "echipa" la negru cu materiale de la Dedeman și arzător ca la pârlitul porcului, dar am ales să plătesc o firmă (cu costuri mai mari, de la TVA desigur până la cheltuielilor lor cu juristul, secretarele etc). Astfel am obținut garanție 30 de ani în scris, și măcar am făcut tot ce am putut conform normativelor și bunelor practici agreate de industrie și legiuitor.

Edited by britneysbitch, 08 August 2020 - 01:37.


#7
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Acoperiș in 2 ape , termoizolație eps dispusă pe placa , urmand sa desfaci și să muți mai sus  șarpantă , învelitoarea ,termoizolatia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate