Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandari Traseu Romania - Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
FoxWizzy

FoxWizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Salut colegii

Peste 2 saptamani vreau sa plec in Italia cu masina proprie si as vrea sa stiu ce traseu ii recomandati find prima data cand fac acest traseu, am ceva taxe de platit pe drum (vinieta...etc).
Mentionez ca voi avea in masina tot felu de scule pentru ca merg sa lucrez.

Multumesc Frumos si o dupamasa frumoasa

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Primul punct din traseu la spital,sa-ti faci control de Covid.Dupa aia ai mai multe variante.Cel mai favorabil imi pare sudul Ungariei si Austriei.

#3
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pai ma exprim ca le-am bagat la greu,vreo 18 ani.....Clasicul e Ungaria,Slovenia,Italia.Apoi ca la sex,pentru prima oara nu te baga in perversiuni,ramii la conventional Posted Image .Daca folosesti ceva program de navigatie,mai bine.Ia bani cu tine de stat in carantina,cel putin acum.Kean zice bine,dar nu e pentru tine,zic eu.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
conteaza si de unde pleci. ca una e sa pleci din Satu Mare, si alta e sa pleci din Drobeta. orice traseu ai alege, documenteaza-te cum e cu intrarea in tarile pe unde treci. o gramada de tari ne-au pus pe lista rosie, inclusiv Italia (pana pe 9 august romanii care intra in Italia intra in carantina)=> carantina 2 sapatamani. Prin Ungaria parca poti trece, dar nu te poti opri.

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Iesi din  tara pe la Oradea, tii drumul pana la Budapesta via Debrecen,  dupa pe autostrada de-a lungul lacului Balaton, dupa intri in Slovenia si mergi Maribor-Ljubljana si intri in Italia pe la Trieste. Cam asa merg eu cand vin din Italia, acu depinde si unde stai in RO

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 carturarulobosit, on 03 august 2020 - 18:48, said:


Si in conditii de carantina,? Ca saptamana trecuta am revenit din Italia si am venit ata. Dar intre timp, am fost "inrositi" de unii. Doar in Slovenia, am facut un ocol de vreo 50-60 de km, in zona Gorenje, ca se lucra la autostrada. Taxe de drum in Slovenia 15 euro in Ungaria parca 13, intervalul cel mai mic. In Italia, in functie de distanta.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 myshyk, on 03 august 2020 - 20:01, said:

in Slovenia,
in zona Gorenje
mai exact ... pe unde e zona asta ?

Edited by adrian_r5, 03 August 2020 - 21:01.


#8
FoxWizzy

FoxWizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 strongsss, on 03 august 2020 - 17:59, said:

conteaza si de unde pleci. ca una e sa pleci din Satu Mare, si alta e sa pleci din Drobeta. orice traseu ai alege, documenteaza-te cum e cu intrarea in tarile pe unde treci. o gramada de tari ne-au pus pe lista rosie, inclusiv Italia (pana pe 9 august romanii care intra in Italia intra in carantina)=> carantina 2 sapatamani. Prin Ungaria parca poti trece, dar nu te poti opri.
Plec din Arad
Plec dupa data de 19.08 , sper ca pana atunci sa fie mai bine

 carturarulobosit, on 03 august 2020 - 18:48, said:

Iesi din  tara pe la Oradea, tii drumul pana la Budapesta via Debrecen,  dupa pe autostrada de-a lungul lacului Balaton, dupa intri in Slovenia si mergi Maribor-Ljubljana si intri in Italia pe la Trieste. Cam asa merg eu cand vin din Italia, acu depinde si unde stai in RO

vinieta ceva taxe de drum ? pt ungaria o fac aici in roania stiu, Slovenia si Italia ?

Edited by FoxWizzy, 03 August 2020 - 22:17.


#9
FoxWizzy

FoxWizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
De exemplu, in italia se plateste tot asa o singura data taxa de autostrada sau exista porti de plata (toll gates) ? si trebe sa am o gramada de maruntis la mine :lol:

#10
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
La italieni sunt la iesirile din autostrada case de plata,unde accepta orice monede sau bancnote euro.Va trebui sa te uiti atent unde tragi la cea cu operator.

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 FoxWizzy, on 03 august 2020 - 22:17, said:

Slovenia
dars.si

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu cumpara vignete din Ungaria, (desi poti plati in lei, cele mai mici intervale de timp  pentru Slovenia si Ungaria, costa 185 de lei) pentru ca te jumulesc nesimtitii aia. Alimenteaza la iesirea din tara. la benzinaria dinainte de frontiere Nadlac, (cred ca au si vignete unguresti, poate si slovene, daca nu, iei din Slovenia vigneta)si nu mai alimenta pana in Slovenia, (daca te duce masina, desi ar trebui sa te tina) , in Slovenia benzina e 1.03 euro /l, la autostrada. Si fa-ti plinul inainte de a intra in Italia, ca acolo benzina e intre 1,38 si 1,80 euro/l. Nu cred ca diferenta la motorina e mare fata de benzina. Cat despre taxe in Italia, cand intri pe autostrada la ei, iti scoti un tichet ca cel de la parcarile automate, si la iesire iti calculeaza cat ai de plata. Poti plati si cu bancnote si cu monede, dar iti da restul doar in monede. Daca nu esti tare grabit, poti alege soselele rapide , fara taxe, doar ca acolo ai viteza limitata la 90-100 Km/h, si dureaza mai mult drumul. Taxele de drum sunt cam piparate, de la intrarea in Italia si pana la Brescia, taxa e de 25 de euro, asta ca sa stii informativ la ce sa te astepti.
Gorenje e in zona apropiata cu frontiera cu Italia.Nu stiu daca si la dus incolo se face ocolirea, eu am facut-o doar la intors.
In Italia, platesti taxa de autostrada ori de cate ori cobori de pe autostrada.

Edited by myshyk, 04 August 2020 - 12:04.


#13
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Myshyk,daca imi permiti niste corectii.Restul in monede il iei doar de la casa de plata automata.Reteaua de asa numite superstrazi nu e nici macar ca in Franta de dezvoltata sa poti avea alternativa autostrazilor.Si viteza e de max 110,iar pe autostrazi italiene e 130 si pe alocuri 140..Apoi,traseu mai exact iti faci cu plecare si destinatie pe diverse site-uri,Google Maps,Via Michelin si multe altele.

#14
FoxWizzy

FoxWizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
Multumesc tuturor pentru informatii, mi-am facut un traseu de urmat si o idee cu ce taxe am de platit si unde, pentru italia am gasit asta http://www.autostrad...e_en-gis/gis.do , poate mai este de folos cuiva iti calculeaza cat vei plati din punctul de intrare pe autostrada pana unde iesi

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mcd2020, on 04 august 2020 - 12:52, said:

Myshyk,daca imi permiti niste corectii.Restul in monede il iei doar de la casa de plata automata.Reteaua de asa numite superstrazi nu e nici macar ca in Franta de dezvoltata sa poti avea alternativa autostrazilor.Si viteza e de max 110,iar pe autostrazi italiene e 130 si pe alocuri 140..Apoi,traseu mai exact iti faci cu plecare si destinatie pe diverse site-uri,Google Maps,Via Michelin si multe altele.
Ai dreptate, doar ca in  zona de nord, majoritatea caselor sunt automate. Dar, nu e nici o problema folosirea monedelor in numar mare  la orice plata in Italia.
Cat despre "vicinale" sunt potrivite pe distante medii, in nici un caz de la Trieste pana la Roma. Dar pana la Milano. poti economisi cam 40 de euro. E mult, e putin, asta deja depinde de felul in care i-ai castigat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate