Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tabletele low cost.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Va salut! Am decis sa deschid un topic nou ca oamenii sa impartasesca aici opinii despre tabletele low-cost. Care este parerea voastra despre tabletele chinezesti no name sau rebranduite?   Ce parere aveti despre tableta asta si ce variante exista?  https://www.vonino.r...ri-m8-1666.html

#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Experiența mea în materie de tablete (și nu numai).

În general, nu am avut probleme cu tabletele low-cost. La TV-uri de exemplu, mi s-a intamplat ca un Samsung sa tina mult mai putin decat unul no-name.
Revenind, Vonino nu-și merită banii pentru că, deși au chipset-uri Mediatek majoritatea, prețurile sunt umflate.

De exemplu, de pe Gearbest am luat un Lenovo Tab 3 8 Plus, 4G cu Snapdragon 625 cu 120 de dolari (acum un an jumate). La fel, gasești no-name-uri (gen Teclast), 10.1 inch, 4G, cu un procesor slăbuț spre mediu la vreo 110 dolari (adică 450 de lei). La prețul ăsta, în România găsești cel mult pocnitori.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am avut un akai pe care am dat 190 de lei in 2014. m-a tinut pana s-a stricat mufa de incarcare.
de atunci sunt patit, mi-am luat cabluri magnetice.

#4
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Prima mea experienta cu o tableta no name a fost cu un Vonino pluri q8 care desi avea 1 gb de ram se misca decent.  Problema era cu ecranul de proasta calitate care facea valuri cand o apasam mai tare,iar odata mi-au aparul dungi verzi pe ecran dar s-a erezolvat cu o reparnire a tabletei. Pe partea audio[atat in convorbiri cat si media] era un dezastru total. Acum detin un Samsung tab 3 cu kitkat care a trecut prin multe si inca se tine bine. 😂 Ce sugestii aveti pentru oamenii care nu isi permit sa isi cumpere tablete de firma? Eu m-as incumeta sa imi cumpar acest jaf de vonino pentru filme,you tube si ceva joculete.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Am avut si eu un vonino, dar s-a stricat repede si problema a fost de natura software banuiesc, dar nu am mai putut-o repara desi e detectabila prin interfata seriala, nu si cea USB.
In rest, am mers pe samsung si am fost multumit, toate le-am luat SH si au tinut pana s-a spart ecranul, vonino fiind luata de noua.
Am avut si un Nexus (cred ca Asus sau Google), care a tinut tot asa, pana s-a spart.
Acum copii au 2 samsung identice. SM T560(cred), care au o mica problema hardware(sau software poate). Mai trebuie resetate, cateodata se blocheaza de zici ca-s moarte, singurul remediul e sa o desfaci sa-i scoti cateva secunde bateria dupa care merge bine. Problema mica sau mare, depinde daca esti dispus s-o deschizi si s-o repari, trebuie cateva scule de plastic sa nu o julesti.

Toate tabletele SH le-am luat de pe olx, la plesneala si pretul a variat intre 400 si 600 de lei, deci nu m-am aruncat la chestii scumpe, nici nu merita oricum astia ai mei le cam sparg, le trantesc, una s-a spart in rucsac. Nu rezista fizic, in rest sunt bune.

Edited by maccip, 02 August 2020 - 13:49.


#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Chiar azi făceam curat şi mi-am găsit tableta Lenovo Tab 2 A7-10 pe care n-am mai folosit-o de foarte mult timp.
A fost cumpărată acum 5 ani de zile (tot în august), ce am observat e că tabletele astea low cost cel puţin nu prea au mai evoluat de atunci, şi acum o ard cu 1-2 GB RAM şi chipset-uri învechite.

Edited by driftking91, 02 August 2020 - 14:06.


#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am invatat (dupa o tableta Vonino de 10 inch) sa iau marfa mai de calitate.  Cele de firma au, in general, componente mai de calitate, mai-ales bateria.
La Vonino pe care am avut-o bateria s-a epuizat dupa un an si ceva.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am avut un Vonino acum cativa ani primit cadou de la Orange.

O porcarie. Era una ieftina, ceva cu vreo 8GB stocare, 1GB RAM, nu mai stiu ce procesor. Dar totul era prost pe ea - display slab calitativ, touch-ul raspundea foarte greu la atingeri, constructia parea solida pentru ca era groasa, dar un plastic de 2 lei cu rama de 2cm pe toate laturile, bateria nu tinea mult iar software-ul jalnic - cu reset-uri si reset-uri si iar reset-uri, degeaba, aplicatiile ei preinstalate dadeau erori ocazional dar constant. Am aruncat-o.

Oricum, sunt de parere ca tabletele nu prea au sens, daca nu ai un scop clar pentru ele si-ti sunt absolut necesare. Ori ceva simplu dar fiabil pentru a controla diferite chestii smart prin casa, ori una scumpa si buna daca vrei sa faci ceva desene si chestii grafice precum cele de la Apple cu stylus, altfel... Telefon si laptop si poti face aceleasi lucruri dar mai bune.

#9
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Spre exemplu eu nu am laptop si mi se pare inutil de vreme ce nu lucrez la proiecte si nu am firma. Pentru filme online ori folosesti laptop ori o tableta. Pentru asta sunt cele mai bune. Telefonul meu are 6.1 inchi si parca e prea mic pentru filme. Pe you tube parca mai merge.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
O tableta in primul rand trebuie să aibă un display bun. Dar asta nu găsești la modelele low cost.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La cat costa o tableta buna, cu ecran mai mare si bun pentru filme, mai bine iei laptop - si va tine si mai bine in timp. Si este si mai versatil.
Daca lumea ar cumpara laptop doar pentru proiecte si firme, ar fi ceva rar intalnit si auzit. Dar nu-i asa.
Iar tabletele low end sunt vai de ele, doar ecran mai mare si mai prost fata de telefon au, ca in rest nimic.

Acum poate depinde si de pretentii, eu stiu...

#12
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Majoritatea laptopurilor nu au ecran tactil si imi oboseste mana cat dau pe chestia aia ca am si uirat cum se cheama. Ca sa dau cu mousul pe ecran este un mare chin.

#13
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postd4m4g3, on 02 august 2020 - 16:00, said:

La cat costa o tableta buna, cu ecran mai mare si bun pentru filme, mai bine iei laptop - si va tine si mai bine in timp. Si este si mai versatil.
Daca lumea ar cumpara laptop doar pentru proiecte si firme, ar fi ceva rar intalnit si auzit. Dar nu-i asa.
Iar tabletele low end sunt vai de ele, doar ecran mai mare si mai prost fata de telefon au, ca in rest nimic.

Acum poate depinde si de pretentii, eu stiu...

O tableta decenta pleaca de la ~1000lei, nu gasesti laptop in mintile lui la banii astia, sau la tine decent inseamna Intel Celeron/4GB/1TB HDD, cea mai mare janghina pe Windows 10, ruleaza de-ti vine sa-l arunci pe geam.

Un latop "decent" pleaca de la i3/8GB ram si neaparat un SSD, si asta e o solutie minimala pentru office, browsing si multimedia adica filme, vorbim de ~2000lei.

Un Samsung Tab A il gasesti pe la ~1000lei cu reduceri, este una decenta pentru filme si multimedia, ceva mai profi este un S6 Lite pe la ~2000lei sau un Ipad 7 tot pana in 2000lei, Apple ofera cele mai multe pe partea de tablete.

Edited by kosmin90, 02 August 2020 - 18:42.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, normal ca de la 2000. Dar poti face mult mai mult si mai bine si ai flexibilitate.
Nu ramai nici cu un sistem de operare fara update-uri, suport, etc dupa 2 ani.
Plus ecran mai mare si ok pentru filme.

Oricum, tabletele low cost tot praf sunt si mai bine nu - mai bine se mareste bugetul macar pana la una decenta, ca altfel sunt doar bani aruncati.

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Am luat acum 3 ani un Vonino Magnet M1, la abonament de date. O mai am si acum, dar o folosesc putin spre deloc.

Puncte tari: ecranul e destul de luminos si reda culorile bine, nu e prea saturat. Are un spate cauciucat, e usor de tinut in mana, desi e ditamai magaoaia de 10". Se poate folosi si ca telefon, desi nu stiu cum ai putea tine asa ceva la ureche :w00t: Poate doar prin casti. Are jack de 3.5 si radio FM. Viteza buna la date (4G Orange), nu i-am facut teste de viteza, dar e comparabila cu telefonul in aceeasi retea).

Partile proaste: bateria tine cam 2 ore SOT (am incercat sa citesc carti pe ea si, in afara ca e incomoda, se si duce bateria repede). Iar camerele foto sunt o gluma proasta.

O luasem pentru mama, care o considera prea grea si n-o prea foloseste. Asa ca cred ca va fi ultima tableta pe care o voi cumpara. Nu prea le vad utilitatea.

#16
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
O tabletă peste 8" e plină de compromisuri.
Dar o tabletă bună de 8" e minim 1000 lei.
De când cu telefoanele xx+ e greu să mai găsești utilitatea unei tablete. E drept prețul la un astfel de telefon nu e mic.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Posteu-DECEBAL, on 02 august 2020 - 12:57, said:

Va salut! Am decis sa deschid un topic nou ca oamenii sa impartasesca aici opinii despre tabletele low-cost. Care este parerea voastra despre tabletele chinezesti no name sau rebranduite?   Ce parere aveti despre tableta asta si ce variante exista?  https://www.vonino.r...ri-m8-1666.html
Cu aceiasi bani as lua un iPad Mini 1 fara sa scau pe ganduri. E la ani lumina fata de orice tableta la banii astia.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Tableta o consider ca pe o jucarie pentru copii, eu n-am ce face cu o tableta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate