Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Problema DHL vama

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
andreiutzu332

andreiutzu332

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2020
imi cer scuze daca am postat prost dar mi-am facut cont aici sa imi explic eventuala problema cu DHL si daca ma poate ajuta cineva va rog frumos

Am comandat de 26 euro + 4 euro transport din columbia . ( produsele erau 50% reducere adica am dat 13 euro pe cate un produs - pretul complet era 26 euro bucata adica 52 euro in total ) .
Coletul e pe drum de 3-4 zile dar e prima data candd am comandat asa ceva si nu stiam ca se aplica taxe vamale tva etc... Initial m-au taxat pe card cu 150 lei adica 30 euro si dupa am primit bani inapoi .
Am citit review si sunt probleme foarte mari cu acest DHL si cu taxele . Eu mai mult de 50 de lei nu as plati suplimentar pentru ce am luat , exista varianta returnarii ? Am 18 ani nu ma pricep absolut deloc la aceste procese  , am mai citit pe forum despre ceva evitare a unei taxe de 100 de lei abuziva ceva de genul .

#2
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Odata ce au fost importate in Romania, nu mai ai sanse de scapare. O sa te caute niste domni in costum negru si ai sa platesti absolut tot.
DHL-ul e cel mai scump servicu din lume pentru transport.

Tot ceea ce se importeaza in UE se supune taxelor vamale.
< 10 euro: nu se percep taxe;
10 – 150 euro: se plătește doar TVA;
> 150 euro: se percep TVA și taxe vamale

DHL percepe taxa de 100 RON pentru a face hartiile vamale in locul tau. Nu esti obligat. Dar atunci vei umbla tu singur sa-ti faci vama la produse.

#3
andreiutzu332

andreiutzu332

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2020

View Postloveparade, on 31 iulie 2020 - 08:42, said:

Odata ce au fost importate in Romania, nu mai ai sanse de scapare. O sa te caute niste domni in costum negru si ai sa platesti absolut tot.
DHL-ul e cel mai scump servicu din lume pentru transport.

Tot ceea ce se importeaza in UE se supune taxelor vamale.
< 10 euro: nu se percep taxe;
10 – 150 euro: se plătește doar TVA;
> 150 euro: se percep TVA și taxe vamale

DHL percepe taxa de 100 RON pentru a face hartiile vamale in locul tau. Nu esti obligat. Dar atunci vei umbla tu singur sa-ti faci vama la produse.

m-am lamurit vreo 70% sa zicem , o chestie nu inteleg / mi-au tras ieri de pe card 150 lei cei din SUA pentru colet adica 30 euro produsele+transport ceva de genul , ok pana aici am inteles . O sa platesc doar TVA cand ajunge la vama ? fiindca e sub 100 de euro . Cat e acel TVA ? e produs alimentar in colet daca conteaza , sunt dovleac tare scuzami posibila ipocrizie dar intreb pe bune , nu ma pricep deloc... O sa imi dea aia mail cand ajunge si am inteles ca trebuie sa aleg Varianta 2, am imprimanta si ma misc repede cu buletin si cod eori , factura tradusa dar nu inteleg ce plata trebuie sa fac la trezerorie , am internet banking . Acela e TVA plata la banca care o sa o fac ? Sau sunt 2 alte plati , adica cam la cat e posibil sa ajung de la acei 150 lei + cat ? mersi de raspuns

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E plin forumul de astfel de pățanii. Ai 2 variante plătești tot și asta e sau refuzi coletul și pierzi banii plătiți pe el.

#5
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020
Vama nu platesti la ce ai luat, dar platesti TVA de 19%.
Mai este o taxa DHL de 99 de lei pentru plata vamii - realizare si depunere declaratie vamala, plata vama in numele tau ca sa nu umbli tu.
Poti evita plata celor 99 de lei daca ai cod EORI pe persoana fizica. Acesta se obtine gratuit dar dureaza 2-5 zile (e valabil cativa ani).
Daca nu il ai, mai bine da astia 99 lei - ca pana il obtii si faci tu declaratia vamala si platesti trec multe zile. Ba mai mult poate nu faci declaratia bine si trebuie sa o faci din nou. Dupa 3 zile iti baga taxe de inmagazinare de 31 de lei pe zi, daca bine tin minte.
Da-le aia 99 sa eviti stresul si umblatul - si pe viitor cumpara din Uniunea Europeana sau Amazon.com ca se ocupa ei de tot.

#6
andreiutzu332

andreiutzu332

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.07.2020

View PostAztecWarrior, on 31 iulie 2020 - 14:50, said:

Vama nu platesti la ce ai luat, dar platesti TVA de 19%.
Mai este o taxa DHL de 99 de lei pentru plata vamii - realizare si depunere declaratie vamala, plata vama in numele tau ca sa nu umbli tu.
Poti evita plata celor 99 de lei daca ai cod EORI pe persoana fizica. Acesta se obtine gratuit dar dureaza 2-5 zile (e valabil cativa ani).
Daca nu il ai, mai bine da astia 99 lei - ca pana il obtii si faci tu declaratia vamala si platesti trec multe zile. Ba mai mult poate nu faci declaratia bine si trebuie sa o faci din nou. Dupa 3 zile iti baga taxe de inmagazinare de 31 de lei pe zi, daca bine tin minte.
Da-le aia 99 sa eviti stresul si umblatul - si pe viitor cumpara din Uniunea Europeana sau Amazon.com ca se ocupa ei de tot.
E supliment alimentar si stiam ca e de 9% dar nu e rau problema nici de 19% asta este . In legatura cu cod EORI sunt pe cale de al obtine pentru ca coletul imi va ajunge peste cateva saptamani si sa fiu pregatit .
Recent am luat si ceva de pe UK , am cautat de 100 de ori pe google si toate siteuri specializate etc si spune ca pana pe 31.12.2020 fiind perioada de tranzitie nu se plateste la vama nimic din UK dupa 2021 vom vedea , e adevarat? Adica numai am probleme de genul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate