Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Somn agitat noaptea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
Buna ziua!
Am o fetita de 11 luni și cam de o săptămână are un somn foarte agitat noaptea. Se întoarce pe toate partile. Nu am schimbat nimic în alimentația ei, nu ii dau alti dinți pentru moment. În rest totul este normal. Mănâncă normal, scaunul este normal. Peste zi este totul ok. Menționez ca nu o las la tv/tableta/telefon. Am vb si cu pediatrul dar a zis ca nu știe ce sa mi spuna... ca se mai întâmplă. A mai pățit cineva asa? Mulțumesc!

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Noapte , un radio pe muzica, sonor mic, abia sesizabil in camera respectiva.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Poate e prea cald în camera, tot cam de o săptămână e caniculă în mare parte din tara, ce-i drept nu ai menționat în ce zona a tarii locuiești.
Câți dinți are acum fetita?
O alta posibilitate ar fi paraziții intestinali.
Ce ii dai seara sa mănânce, înainte de culcare? Mai mănâncă pe timpul nopții sau nu? Ai încercat să-i dai apa noaptea, sa vezi dacă se mai liniștește, poate ii este sete și de aceea se agita?

#4
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
Buna ziua!
Locuim în București. Ce-i drept, în camera unde dormim, nu scade temperatura sub 26 de grade noaptea. Are 8 dintisori acum, 4 sus, 4 jos. Nu mai mâncăm noaptea de ceva timp iar înainte de somn ii dau hipp combiotic,  240 ml. Am făcut coproparazitologic, coprocultura si coprocitograma acum maxim o luna. Dacă ar fi ceva paraziți nu ar apărea ceva si în timpul zilei? Apa nu am încercat sa i dau, dar chiar am sa încerc în aceasta noapte. Mulțumesc pentru răspuns.

Edited by Dany_Darke, 30 July 2020 - 08:48.
nu se citeaza postarea imediat anterioara. vezi postarile din topic si regulamentul


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca-i normal la unii copii sa fie agitati. Sigur ii dau dintii acum, din experienta noastra cu un bebe de 18 luni problema cu dintisorii e pana iasa in exterior, deja cand vezi ceva la suprafata trece faza aia cu durerile.

View Postboatcadaniela, on 30 iulie 2020 - 08:35, said:

Buna ziua!
Locuim în București. Ce-i drept, în camera unde dormim, nu scade temperatura sub 26 de grade noaptea. Are 8 dintisori acum, 4 sus, 4 jos. Nu mai mâncăm noaptea de ceva timp iar înainte de somn ii dau hipp combiotic,  240 ml. Am făcut coproparazitologic, coprocultura si coprocitograma acum maxim o luna. Dacă ar fi ceva paraziți nu ar apărea ceva si în timpul zilei? Apa nu am încercat sa i dau, dar chiar am sa încerc în aceasta noapte. Mulțumesc pentru răspuns.

Da-i neaparat apa sau ceai sa bea atunci cand e agitata. Daca sunt 26 de grade e destul de cald. Ce haine poarta copilasul noaptea?

Edited by Dany_Darke, 30 July 2020 - 08:48.


#6
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
O culc în pantalonaș de pijama lejer și un tricou.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postboatcadaniela, on 30 iulie 2020 - 07:44, said:

Am vb si cu pediatrul dar a zis ca nu știe ce sa mi spuna... ca se mai întâmplă.
:facepalm:
Schimbă-l! Preferabil cu unul care are și el copii...

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postboatcadaniela, on 30 iulie 2020 - 08:52, said:

O culc în pantalonaș de pijama lejer și un tricou.

La noi in dormitor sunt 23-24 de grade, bebe doarme doar in body si se descopera de tot aproape. De dormit cateodata doarme mai bine, cateodata doarme mai rau. De transpirat transpira, e clar ca are nevoie de apa, cand ii dam sa bea se linisteste.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai probabil căldura e de vina. Ai aer condiționat?
Încearcă sa o lași sa doarmă doar în body cu mânecă scurta, fără s-o mai invelesti cu ceva. Și merita încercat să-i dai sa bea apa când se agita noaptea. Deschide geamul camerei măcar spre dimineața, când se mai răcorește afara.
La paraziți m-am gândit deoarece bebeii cam baga în gura diverse (mânuțele, jucăriile). O duci în parc, o lași sa se joace în nisip (dacă parcul/locul de joaca are asa ceva)?

#10
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
Da, am aer condiționat dar nu prea ajunhe si în dormitor. De când cu toată nebunia asta legata de covid 19 prefer sa nu ies cu ea în parc. Iesim la plimbare în jurul blocului. Nu pune mana pe nisip.

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Poate si asta e o problema ca nu are unde sa isi consume energia peste zi.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
La 11 luni...eu cred ca totusi ii cam dau dintii, sunt sub gingie poate, si de aia nu ii vezi tu, dar la varsta aia, problemele cu dintii ar trebui sa fie in floare.

View PostXTH, on 30 iulie 2020 - 08:04, said:

Noapte , un radio pe muzica, sonor mic, abia sesizabil in camera respectiva.
O idee mai proasta nu se putea...creerul copilului nu e tocmai bine dezvoltat, daca il culci in zgomot, faci mult rau asupra psihicului. Intreaba orice psihoatru si ai sa vezi ce zice cu privire la somnul bubelusului in zgomot, oricat de mic ar fi zgomotul

#13
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
La fel, intr-o perioada copilul dormea agitat, varsta asemanatoare, pana am realizat ca eu eram sursa agitatiei. Veneam sear destul de tarziu si na, ne harjoleam putin, inainte de culcare. Cum am terminat joaca la ore tarzii, cum si-a revenit cu somnul.
Acm cazurile difera, eu asa am patit-o.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Lasă aerul condiționat sa funcționeze și noaptea, ușile din apartament deschise, un pic de răcoare tot va ajunge și în dormitor.
Cuculea, pentru calmarea/adormirea bebelușilor agitați din cauza colicilor se recomanda, printre altele, și white noise.
Eu ii puneam copilei un cd cu muzica pentru bebeluși (melodii de Mozart, prelucrate special în acest scop), la cel mai mic nivel sonor, dormea buștean în timp ce eu puneam mașina de spălat rufe în funcțiune sau dădeam cu aspiratorul în sufragerie. Copiii trebuie învățați sa doarmă și cu zgomot de fond, nu în liniște deplina, pentru ca altfel se trezesc sau se sperie din somn la cel mai mic zgomot din casa.
Bebelușii oricum sunt obișnuiți cu un fond sonor, încă din burtica mamei, ii aud inima, glasul, zgomotele intestinale, muzica din exterior, etc.
https://www.aptanutr...d-698-cmsid-187

#15
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
Aerul condiționat funcționează toata noaptea dar nu prea face fata. Sub 26 de grade nu scade în dormitor.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

View Postboatcadaniela, on 30 iulie 2020 - 07:44, said:

Menționez ca nu o las la tv/tableta/telefon.
Ce sa faca cu ele? Sa le bage in gura sau sa dea cu ele de pamant poate.


26 grade e mult pentru un copil, foarte mult. E mult si pentru un adult. Copiii au metabolism ridicat, le e mai bine la racoare. Daca o mai si infofolesti, e clar de ce e agitata.
Noi avem 24 grade si tot e cam mult, transpira tot timpul. Dar o imbracam foare lejer. Doar ceva deasupra si in pempers. Are 10 luni.

Noi nu reducem nivelul de zgomot din casa cat timp doarme ziua. Noaptea, normal ca-l reducem ca dormim si noi.
Dar nu suntem genul care sa facem liniste ca doarme copilul.
Ideea e sa n-o obisnuiesti sa fie sensibila la zgomote. Si in felul asta doarme si noaptea mai profund. A noastra se trezeste dimineata pe la 7jumate, nici nu mai mananca noaptea de vreo luna-doua...
Se mai foieste noaptea, dar asta cred ca fac toti copiii. Oricum, nu se trezeste sa planga.

Iar cu privire la alimentatie, acum i se schimba aproape zilnic meniul in sensul ca mananca cate ceva nou aproape in fiecare zi. Acum doua zile a mancat pentru prima data peste, ieri a mancat cascaval, alivenci. Fructele le variem de la zi la zi. Acum ca suntem in concediu, serveste ciorba de o au astia aici, dar pasata la blender. Nu-i dam borcanele pentru ca nu-i plac.
Deci nici schimbarea alimentattiei nu ar trebui sa fie o problema, oricum asta-i perioada in care incepe sa manace variat.

Edited by maccip, 30 July 2020 - 13:48.


#17
boatcadaniela

boatcadaniela

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2020
Ma refer la faptul ca nu stau pe telefon langa ea si sa o las sa se uite la el sau, nu o pun in pat si sa ii dau drumu la tv sa vada desene/cantecele. Din pacate da, la 26 de grafe e cald pentru ea dar nu consider ca o infofolesc...nu o invelesc noaptea. Din pacate aerul conditionat nu face fata si nu imi scade temperatura sub 26 de grade. Multumesc pentru raspuns.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postboatcadaniela, on 30 iulie 2020 - 12:40, said:

Aerul condiționat funcționează toata noaptea dar nu prea face fata. Sub 26 de grade nu scade în dormitor.

Pe ce temperatura și viteza este setat?
O metoda de a "împinge" aerul rece către dormitor este sa pui un ventilator de camera pe pragul ușii de la sufragerie (dacă acolo este amplasata unitatea ac), în felul acesta ventilatorul "trage" aerul rece din sufragerie și îl "împinge" către dormitor. Asa procedam eu când locuiam "la 2 camere" (pe partea însorită a blocului) și aerul amplasat în dormitor nu făcea fata sa răcească rapid și sufrageria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate