Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Ce tipuri de computere aveau carcasă din asta?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postpasilla, on 29 iulie 2020 - 21:11, said:

Cateodata ai nevoie si de "vechituri".
De ex, am niste role de film Super 8, facute cand aveam 10-12 ani si mi-ar place sa le vad/digitalizez.
Nu am cumparat la timpul respectiv (1990) un proiector, acum este dificil/costisitor.
Am mai fost apoi dupa ceva vreme la alta filmare, tot ca figurant, ne-au imbracat pe toti la costum si cravata, eram niste bancheri, si am primit fiecare cate un laptop, tableta, telefon mobil pe care sa lucram, prefacandu-ne ca suntem ocupati, astea erau ceva mai noi, dar tot nefunctionale, cumparate la kilogram cel mai probabil.
Dupa ce s-a terminat filmarea, asistentii de la figuratie au avut mult de furca sa colecteze totul inapoi, ne-au tot explicat ca gadgeturile ce ni le-au dat nu-s bune de nimic, sunt stricate, invechite, dar unii le-au ascuns pe sub haine, se faceau ca ploua, credeau probabil ca au dat lovitura si au pus mana pe un laptop sau o tableta valoroasa.

#38
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ belena6 : Da' să ai una de acum 27 de ani şi înăuntru un i5... cred că ar fi      Posted Image
În reclama postată pe prima pagină (imaginea 2) să vă căutaţi unul dintre produsele de la "UMAX". O să vedeţi vechitură valoroasă şi azi.

Edited by djl, 29 July 2020 - 21:51.


#39
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007
DJL, asa au fost carcasele intrate in Romania prin 1991. Inca nu se gaseau carcase turn, midi, ori miniturn ca as fi cumparat in 1991 cand am luat ceva asemanator cu cea din poza ta de la Computerland-ul lui Badea-dinamovistul, ce avea un magazin pe langa piata Dorobanti pe vremea aia. In aia mi-am incropit primul AT cu I 286 si doi mega de memorie, plus grafica EGA cu 16 culori, un flopy de 720 K si HDD de... cateva zeci de MB, cred. Mouse cu bila si tastatura AT-XT.

#40
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Adică ai avut carcasă desktop?
Hardul cred că avea 40 sau 80 M.B. Cam astea erau la vremea aia. M-am jucat anii trecuţi cu un 286 cu 40 M.B.
Nu-mi plac deloc desktopurile    Posted Image     Poate doar vreun XT, că ăla cred că era un pic mai spaţios.
Off-topic: 286-le funcţiona bine mersi şi cu mouse...  optic    Posted Image
"Computerland" am auzit că era mişto, dar cu preţurile pe măsură.

Edited by djl, 29 July 2020 - 21:57.


#41
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, o mai fi supravieţuit carcase din astea pe la noi? Pe unde am fost (magazine mai vechi), nu am găsit. Dacă nu caut la timp...

View Postpasilla, on 29 iulie 2020 - 21:11, said:

Cateodata ai nevoie si de "vechituri".
De ex, am niste role de film Super 8, facute cand aveam 10-12 ani si mi-ar place sa le vad/digitalizez.
Nu am cumparat la timpul respectiv (1990) un proiector, acum este dificil/costisitor.

Mie mi-ar plăcea unul de 16 m.m. Să am şi dispozitive de tăiat filmele. Cine ştie ce documentare nedigitizate găsesc.

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate prin cotete pe la tara...
Desi ABS-ul ala ar trebui sa fie cam copt si ingalbenit acum. Poate si plin de crapaturi.
Tot ce am avut carcase din astea au sfarsit date pe la tara ( cu calculator cu tot ).

#43
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si cei mai inventivi/indemanatici au facut cuibare de gaini din acele carcase.
Nici cei de la tara nu mai "inghit" toate deseurile pe care le arunca orasenii!
De cand cu internet pe orice device capabil!

#44
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteiffel, on 30 iulie 2020 - 13:53, said:

Poate prin cotete pe la tara...
Desi ABS-ul ala ar trebui sa fie cam copt si ingalbenit acum. Poate si plin de crapaturi.
Tot ce am avut carcase din astea au sfarsit date pe la tara ( cu calculator cu tot ).

Păi măi colegule, dacă erau chestii aşa de valoroase, de ce ai făcut asta?    :(

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru ca.... vechituri inutile.

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai ai nevoie de ceva, e una. Dar de ce nu dai pasionaţilor?
Unele dintre computere erau operă de artă. Cam de astea mi-e mie că au fost aruncate. De alea proaste nu pot să zic că-mi pasă prea mult, dar alea care erau super, da. Vezi mai jos, de la 5:17. Şi carcasele, dacă mai erau bune, alea de ce nu sunt refolosite? Aşa cum poţi moderniza sau recompartimenta interiorul unei clădiri sau vagon de călători, aşa merge şi cu carcasa.
Nu pot să compar un computer vechi cu un vehicul de epocă, că unele vehicule de epocă se pot descurca bine şi azi... dar, totuşi la aspect şi la munca necesară realizării lor se pot compora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GnTzJfTW-TY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 31 July 2020 - 15:13.


#47
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
dji - daca te intereseaza si faci colectie am un procesor pentium 4 dintr-o serie rara - 1.8 A. mergea stabil in 2.8 si intram in boot si la 3.2  dar crapa rapid. cred ca iti gasesc si o pereche de rdram cu care a functionat la vremea lui. daca o mai functiona site-ul ala care contoriza overclockingul apare pe undeva in top 3 mondial la vremea lui la sectiunea racit cu aer.

dar te ocupi de colectarea lor din bucuresti  zona berceni - piata sudului.

Edited by belogerer, 31 July 2020 - 15:52.


#48
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am ceva "A.M.D." de generaţia aia, dar dacă am treabă prin zonă, trec, dacă-mi dai un mesaj privat cu nr. de telefon.
Eu caut carcasă din aia mare şi ceva care să aibă slot I.S.A.

#49
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postdjl, on 31 iulie 2020 - 16:29, said:

Am ceva "A.M.D." de generaţia aia, dar dacă am treabă prin zonă, trec, dacă-mi dai un mesaj privat cu nr. de telefon.
Eu caut carcasă din aia mare şi ceva care să aibă slot I.S.A.

controllerele isa din generatia aia cu carcase mari de servere erau cu dip switchuri. nici mama mamei omida nu ti le mai face sa mearga din pacate. daca le vrei de poza cel mult...

Edited by belogerer, 31 July 2020 - 16:46.


#50
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Chestie din aia am şi pe o placă I.S.A. pe care vreau s-o folosesc. Atât timp cât găsesc un manual care îmi spune ce să fac sau chiar spune pe placă fiecare poziţie, e aşa de greu?

#51
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Carcasa din ultimul link, cea full tower, arată la fel ca primul meu pc, din anii 90. :)

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce configuraţie avea? Dar era la fel de mare carcasa?

#53
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Era, începeau o grămadă de hdd -uri înăuntru. L-am făcut din bucăți, carcasa mi-a dat-o un prieten și când am schimbat pc-ul am dat-o și eu unui la altul.

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 31 iulie 2020 - 15:08, said:

Nu mai ai nevoie de ceva, e una. Dar de ce nu dai pasionaţilor?
Unele dintre computere erau operă de artă.
Ce opere de arta visezi? Niste cutii cu electronica inauntru, totul facut industrial, pe banda rulanta. Auzi la el ... "arta".
Niste gunoaie bune azi doar de tinut intr-un muzeu (daca arata impecabil) asa, ca titlu informativ: "uite, asa aratau computerele vremurilor" ... atat. In rest - reciclare.

Daca vrei sa vezi opere de arta uita-te la ce obtin baietii cu sistemele de azi, racire cu lichid, instalatie cu tuburi rigide, sticla peste tot samd ... nu gonoaiele alea de 2 decenii.

Inteleg sa zici "arta" la ceva construit cu mana, reglat manual ... ceva analogic (anii '40-'50) ... dar astea ? Astea sunt departe de a fi arta.

Edited by ro_explorer, 31 July 2020 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate