Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi
 cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Porumb siloz-costuri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

Webmaster92

Webmaster92

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua!

Daca exista colegi care cultiva porumb siloz,am rugamintea sa ma ajute,daca se poate,cu o fisa de costuri de la infiintare pana la recoltare si de productiile obtinute in sistem irigat/neirigat!

cspot

cspot

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostWebmaster92, on 24 iulie 2020 - 16:22, said:

Buna ziua!

Daca exista colegi care cultiva porumb siloz,am rugamintea sa ma ajute,daca se poate,cu o fisa de costuri de la infiintare pana la recoltare si de productiile obtinute in sistem irigat/neirigat!

Siloz este un depozit unde se păstrează porumbul(si alte cereale)  după recoltare. Este de fapt o clădire.

foreverbanned

foreverbanned

Senior Member

Ai postat fara sa ai habar.
Inseamna si acel spatiu, dar initiatorul s-a referit la cu totul altceva si anume furaj pentru animale.

daniMMM

daniMMM

Guru Member

Buna ziua!

Sute de mii de euro, sute de mii de relatii incepand cu primaria din zona si terminand cu apia.

foreverbanned

foreverbanned

Senior Member

Initiator, nu cred ca e cineva pe forum care sa iti dea aceste date.
Am gasit acest PDF, citeste de la pagina 34 pana la 40.

Attached Files

Zuy

Zuy

Active Member

View Postforeverbanned, on 24 iulie 2020 - 17:22, said:

Initiator, nu cred ca e cineva pe forum care sa iti dea aceste date.
Am gasit acest PDF, citeste de la pagina 34 pana la 40.

Ce ai postat e ok, hibrizi de porumb care se pretează pentru siloz.
colegul cspot confundă două domenii diferite... Cerealele pentru depozitat în siloz, cu porumbul siloz.

Primele se depozitează în siloz pentru o vânzare ulterioară, porumbul siloz se pregătește în aer liber, pentru a fermenta și ulterior a fi administrat animalelor (vacilor). Porumbul pt siloz se recoltează în faza lapte -ceară (pt. neinițiați căutați cu google) iar cel înmagazinat în siloz, la altă umiditate.

Buna ziua!

Dacă nu e târziu, îți voi trimite Luni o fișă.

Webmaster92

Webmaster92

Junior Member

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor!Zuy,oricand poti,iti multumesc anticipat!
Am nevoie in principiu doar de costuri (cost samanta,cost lucrari agricole etc)

hunab

hunab

Active Member

View Postcspot, on 24 iulie 2020 - 16:50, said:

Siloz este un depozit unde se păstrează porumbul(si alte cereale)  după recoltare. Este de fapt o clădire.

Greșit....treci la loc esti pedepsit!

Inițiator, da-mi te rog un mesaj in privat cu un număr de telefon sau o adresa de email. Te ajut cu tot ce ai nevoie sa stii. In perioada asta chiat facem siloz de porumb, dar il facem in baloti infoliati de cca 800-1000 kg/balot. Nu pot să-ți dau informații despre varianta irigata pentru ca anul acesta abia cumpărăm motopompele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate