Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Angajat al politiei condus la gro...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1916 replies to this topic

#1873
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostDorel-Jefuitorul, on 30 ianuarie 2024 - 19:55, said:

La voi in CT din ce stiu eu este jungla
Dupa parerea mea, situatia sta in felul urmator; avem in Constanta:
1. Firmele mari gen: Fereastra ADF, Barrier, Qfort, Almaterm, etc...ei nu se incurca cu lucrari mici, nu vor sa auda de repartii. Oamenii vin si inlocuiesc fereastra cu totul.
2. Firme mici, ateliere obscure. Poti avea noroc sa dai peste oameni priceputi si sa iasa treaba buna dar niciodata nu o sa primesti toate informatiile legate de distribuitorul lor de sticla si fabrica unde o asambleaza/debiteaza. Daca incep sa intreb de modul in care este asamblat pachetul de sticla si baghetele WE si in ce fabrica deja ii vezi ca incep sa evite raspunsul. Si oricum, ei pot sa spuna ce vreau eu sa aud ca nu ii pot verifica. Cum verifici daca pachetul este sigilat corect sau ca nu are abateri si ca sticlele sunt aliniate corespunzator si ca argonul este la locul lui?

Edited by Y0samiteSam, 01 February 2024 - 16:39.


#1874
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
De asta ti-am zis sa il intrebi pe cel care face sticlele in ce fabrica le face? Atat, denumirea ei, nu sa te apuci tu sa verifici calitatea pachetului de geam. Dar sa citesti o eticheta nu este foarte greu. Daca pe eticheta gasesti denumirea unei fabrici mari nu mai trebuie sa verifici decat sa fie respectata configuratia convenita. Nu stii care sunt fabricile in care se face sticla buna, intrebi aici, poate ai noroc si cineva de aici stie despre fabrica x.
Sigur nici lipoplast nu este fabrica mica, numai ca nu mai este ce a fost si vina pentru problemele tale cu sticla este exclusiv a producatorului de sticla.

#1875
BogdanBBT19

BogdanBBT19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2024
Salutare,
     De curand ma apuc de renovarea completa a apartamentului si vreau sa incep cu geamurile.
     Rog pe cineva sa ma indrume ce marca sa merg, Schuco (Izosmart - Iasi) sau Salamander (Iasi)?
     Multumesc anticipat.

#1876
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View PostY0samiteSam, on 01 februarie 2024 - 16:38, said:

Dupa parerea mea, situatia sta in felul urmator; avem in Constanta:
1. Firmele mari gen: Fereastra ADF, Barrier, Qfort, Almaterm, etc...ei nu se incurca cu lucrari mici, nu vor sa auda de repartii. Oamenii vin si inlocuiesc fereastra cu totul.
2. Firme mici, ateliere obscure. Poti avea noroc sa dai peste oameni priceputi si sa iasa treaba buna dar niciodata nu o sa primesti toate informatiile legate de distribuitorul lor de sticla si fabrica unde o asambleaza/debiteaza. Daca incep sa intreb de modul in care este asamblat pachetul de sticla si baghetele WE si in ce fabrica deja ii vezi ca incep sa evite raspunsul. Si oricum, ei pot sa spuna ce vreau eu sa aud ca nu ii pot verifica. Cum verifici daca pachetul este sigilat corect sau ca nu are abateri si ca sticlele sunt aliniate corespunzator si ca argonul este la locul lui?
In Constanta multe firme lucreaza cu Romconstruct,Almaglass .Chrismark din Medgidia lucreaza cu pvc si sticla la Madrugada Oradea.

#1877
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Si sticla de la madrugada? Esti sigur? Stiu de noua fabrica de sticla madrugada si nu inteleg de ce la mine in zona salamanderistii inca folosesc sticle “de garaj”.

#1878
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 februarie 2024 - 17:31, said:

Si sticla de la madrugada? Esti sigur? Stiu de noua fabrica de sticla madrugada si nu inteleg de ce la mine in zona salamanderistii inca folosesc sticle “de garaj”.
Cumnatul meu si-a facut un p+2,cu multiple supr.vitrate.A avut o sticla gresita si a ridicat-o personal de la Madrugada.Eu am facut la ei 2 usi exterioare.,,,,,

Edited by conu71, 02 February 2024 - 19:34.
Nume firma sters


#1879
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Asta este de bine, de foarte bine, inseamna ca madrugada livreaza sticle produse de ei. Nu inteleg de ce la mine in zona nu vad sticle produse de madrugada.

#1880
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 15.01.2008

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 februarie 2024 - 19:38, said:

Asta este de bine, de foarte bine, inseamna ca madrugada livreaza sticle produse de ei. Nu inteleg de ce la mine in zona nu vad sticle produse de madrugada.
si in BUCURESTI firmele asa zise care lucreaza cu Salamander au sticle facute undeva in garaj . se vede clar dupa cum sunt lucrate ,puse baghetele  lipite etc. cred ca nici vorba de argon . la mine tripan se aude mai bine de afara decat cu vechile  ferestre de lemn. si destul de captusite pe toate partile cu extrudat. degeaba, blue92

#1881
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
extrudatul nu izoleaza fonic. daca te duci sa cumperi tripan de la geamgiu(garaj) te va costa dublu fata de o fabrica de sticla din cauza cantitatilor de sticla pe care le cumpara fabrica/geamgiu. nu cred sa existe termopanist care sa isi ia sticlele de la geamgiu cand fabrica de sticla termoizolanta ti le aduce unde doresti, inclusiv direct la lucrare.


ca nu sunt alimiate baghetele asta este alta mancare de peste si tine de mana boului care ar trebui sa le alinieze si pe care il doare la basca din cauza ca trebuie sa isi faca norma.

Edited by conu71, 03 February 2024 - 08:46.


#1882
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
De asta exista tps, tpx, duratherm, ca sa nu mai existe boul si nu numai. Insa stim cu totii de ce se lucreaza cu garaje, nu pretul este motivul. Acesta fiind mai mic uneori dar nu atat cat sa merite compromisul, pretul poate fi la fel ca la un mare producator, sau poate fi mai mare. Motivul compromisului nu este pretul.
Mai stim si ca motivul unei izolari fonice mai slaba decat a ferestrelor de tip vechi nu are cum sa fie extrudatul care intradevar nu izoleaza fonic, evident, nici calitatea pachetului de geam nu poate fi motivul.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 03 February 2024 - 21:41.


#1883
PetrikPe

PetrikPe

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2021
Salutare,

  Aș avea nevoie de o părere pentru alegerea unui pachet de tâmplărie, cu un raport  preț/calitate cat mai bun.

S-a terminat faza de roșu a casei, peretii exteriori sunt din BCA si sau tencuit, intenționez sa-i izolez cu 15cm vată BAZALTICĂ, IPAT parter si etaj .


Cum vi se par ofertele primite ?

Este cineva care m-ar putea ajuta cu niste sfaturi referitoare la ofertele primite?

De asemenea sunt in dubii referitoare la profilul ales, nu stiu daca sa aleg varianta Salamander BluEvoution 92 sau sa merg pe varianta de la Veka Softline 82mm

Atasez aici ofertele primite, mentionez ca montajul doresc sa se realizeze in varianta cu precadre.

Va multumesc!

Attached Files



#1884
PetrikPe

PetrikPe

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2021

View Postconu71, on 13 februarie 2023 - 16:47, said:

daca vrei sa discutam mai mult si in detaliu, lasa aici o adresa de mail pe care o sterg ulterior.
Va salut,

Am nevoie de niste sfaturi referitoare la alegerea tamplariei pentru o casa.

Daca ma puteti ajuta, as aprecia.

Pot fi contactat pe adresa de e-mail: l.petrica87  @gmail.com, sau pe WhatsApp la numarul: 0049 1516 629 70 57.

Va multumesc mult!

Edited by conu71, 04 February 2024 - 17:53.
editare adresa mail


#1885
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
ti am trimis mail

#1886
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 01 februarie 2024 - 17:00, said:

Nu stii care sunt fabricile in care se face sticla buna, intrebi aici, poate ai noroc si cineva de aici stie despre fabrica x.
Astazi am fost la Almaglass si am intrebat despre sticla folosita si procesul de asamblare.
Mi-au spus ca lucreaza cu Saint Gobain si ca foile de sticla sunt debitate si sigilate automat. Bagheta distanțier fabricata de Swisspacer.

Edited by Y0samiteSam, 05 February 2024 - 23:58.


#1887
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 12.08.2020
Asta inseamna ca sticlele vor fi aliniate, cu sigilant de calitate, iar bagheta dintre ele se executa si se aplica manual, nu este rau. Un proces de productie automatizat cam doua treimi, inseamna un produs bun ca pachet de geam, nu unul extraordinar, dar bun. Utilajele care fac tot procesul de productie al pachetului de geam au aparut acum cativa ani si inainte de asta se producea geam de calitate buna in RO.

#1888
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Nu stiu daca bagheta se executa si se aplica manual; spun asta pentru ca am intrat in hala de productie si am vazut utilajele.
Aveau foile de sticla intregi la 7000 x 4000 si o macaraua (brat, robot) care le manipula, apoi se debitau si undeva spre final era un dispozitiv dedicat care punea bagheta  si de acolo automat geamul pleca pe o banda spre sigilare si mai departe la argon. Imi pare rau ca nu am facut si poze, erau multe utilaje in hala.
Asa arata un geam facut de ei:
Attached File  sticla almaglass.jpg   113.06K   48 downloads
Se poate vedea bagheta cat si supapele pe unde este "injectat" argonul.

#1889
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
N-are 4000mm, că atât e TIR-ul. Foaia Jumbo are 6000mm x 3210mm.

https://youtu.be/bVN...5JpakBv3G4y8XSb

Edited by Digix, 07 February 2024 - 11:34.


#1890
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
Astazi am observat inca o chestia la ferestre: baghetele care tin sticla nu sunt la fel, sunt mixate; o fereastra are 2 baghete subtiri si 2 groase sau 3 subtiri si 1 groasa, de aici si imbinarea urata la colturi.
M-am uitat cu atentie la toate ferestrele si peste tot am observat diferenta dintre baghete:
Attached File  20240209_100620.jpg   288.85K   48 downloads
Attached File  20240209_102643P.jpg   148.18K   45 downloads
Attached File  20231028_105449.jpg   91.82K   42 downloads
Avand in vedere ca am pachetul de sticla de 44mm oare se schimba ceva daca inlocuiesc baghetele subtiri si pun peste tot groase?
Exista posibilitatea sa cumpar bagheta de undeva si apoi sa o tai eu la dimensiune si la 45 grade?

Edited by Y0samiteSam, 09 February 2024 - 21:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate