Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Canon’s 5D DSLR Line is Dead

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ce-ai făcut Bobiță? :D A mai murit unu :D
https://petapixel.co...0EXO4sgtJedo7dg

#2
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostReactor2015, on 22 iulie 2020 - 07:35, said:

Ce-ai făcut Bobiță? Posted Image A mai murit unu Posted Image
https://petapixel.co...0EXO4sgtJedo7dg
Si ce justificare penibila a gasit unul despre Pentax agatat de SRL... Ca daca toti restul abandoneaza productia de DSLR, Pentax sa ramana singura firma i-ar putea satisface pe nostalgici. Posted Image

Why Pentax is Making the Right Call in Sticking with DSLRs

#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Da, e foarte penibil, utilizatorii de DSLR-uri trebuie ignorati, ce naiba... doar cei de mirrorless merita aparate foto :rolleyes:

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 22 iulie 2020 - 14:03, said:

..utilizatorii de DSLR-uri trebuie ignorati, ce naiba.....
Esti prea bland. Cel putin inchisi fara posibilitatea de a se gandi macar la DSLR. Iar firmele care fac (D)SLR sa fie declarate ilegale. Pot scapa doar daca se leapada, inchizitie gen.

Edited by crokodilu, 22 July 2020 - 14:09.


#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Voiam sa propun sa li se scoata ochii, sa nu se mai poata uita vreodata prin vizoarele optice. Dar merge si-un sistem VR montat permanent pe cap.

Acum, un pic mai serios - pare-se ca se-ntampla deja lucruri in favoarea strategiei Pentax.
Canon a taiat seria 7D si acum ar taia si seria 5D (putem avea incredere in zvonurile CR2?). Nikon se incapataneaza, spre binele utilizatorilor, lansand D780 si vom mai vedea ce; dar tot pe mirrorless se concentreaza.

Edited by TS030, 22 July 2020 - 14:16.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Realitatea este că am văzut că e avalanșă de achiziții de Nikon D780. Pur și simplu magazinele nu mai fac față cererii. Să vedeți și pe D6 ce bătaie este.
În altă ordine de idei, Nikon pregătește în curând un 70-200 f2.8 pentru seria Z.

Mie îmi place genul de umor involuntar adoptat de unii. Râd, dar nu-i râsul lor.

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu-nteleg de ce cred unii ca e vorba de o lupta pe viata si pe moarte, si nu de dreptul fiecaruia de a alege ce tip de aparat sa foloseasca.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Asa se intampla cand argumentul logic paleste in fata unei idei/ideologii. Faptul ca faci apel la logica, pentru unii, reprezinta ca un razboi pe viata si pe moarte. Din pacate nu prea ai ce sa (le) faci.

Edited by crokodilu, 22 July 2020 - 14:59.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Propun să deschidem un topic de filozofie fotografică.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.digitalc...ZC2LuxOWUeuMsMb

Tehnologia evoluează. Unii evoluează odată cu ea. Alții însă opun rezistență până când nu mai au încotro. Așa a fost și la trecerea de la analogic la digital sau de la film la digital. Un lucru e clar însă, indiferent cât de vocali sunt cei puțini care refuză tehnologia, viața merge înainte.
Eye-AF pe care toți canoniștii îl luau în derâdere, e top ca interes acum când și canon l-au introdus. Apropos, și pe Nikon merge foarte bine chiar și pe aparate mai entry.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cum era vorba, nu mor ursii cand vor cainii...

Suferim, pierdem razboiul, film vs digital, cai vs avioane... si dai si lupta impotriva celor ce prefera vizoarele optice.

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cine luptă împotriva celor ce vor vizoare optice? De unde naiba scoateți toate aberațiile astea?
Voi chiar aveți niște obsesii babane :D

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asa, asa, mai zi cum suntem noi...

Sugerez schimbarea titlului in "Sfarsitul DSLR-urilor Canon si Nikon".
Pentax, stim prea bine, e fara moarte ;)

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Canon’s 5D DSLR Line is Dead! Ăsta e titlul știrii, nu afirmația mea.

https://petapixel.co...0EXO4sgtJedo7dg

#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
well, pentru unii n-are sens sa treaca de la DSLR la mirorless, asa ca banuiesc ca tot telefoanele inteligente vor avea de castigat. :))))

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostReactor2015, on 22 iulie 2020 - 07:35, said:

Ce-ai făcut Bobiță? Posted Image A mai murit unu Posted Image
Era de așteptat. Din păcate 5D este victima propiului succes.
Trag cu 5D M3 aproape de când a fost lansat și fac cu el cea mai mai mare parte din bănuții pe care-i câștig.
Nu simt nici acum nevoia să trec la M4 și nici nu mă bate vreun gând să trec la alt sistem.

5D M3 este pur și simplu foarte bun pentru ce fac eu. Și ca mine sunt destul de mulți.

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostDaculScoril0, on 22 iulie 2020 - 22:25, said:

...
5D M3 este pur și simplu foarte bun pentru ce fac eu. Și ca mine sunt destul de mulți.
Știu. Nu am făcut eu acest topic. Este o tâmpenie, eu doar am pus un link, o știre, atâta tot. E făcut cu intenție să pară că aș avea eu ceva cu Canon. Uite bă, pentru mizeriile pe care le faceți, nu o să scăpați de mine.

5Dmk3 și 5Dmk4 sunt cele mai apreciate aparate făcute de Canon în ultimii ani. Inclusiv versiunea cu S.

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostDaculScoril0, on 22 iulie 2020 - 22:25, said:

Era de așteptat. Din păcate 5D este victima propiului succes.
Trag cu 5D M3 aproape de când a fost lansat și fac cu el cea mai mai mare parte din bănuții pe care-i câștig.
Nu simt nici acum nevoia să trec la M4 și nici nu mă bate vreun gând să trec la alt sistem.

5D M3 este pur și simplu foarte bun pentru ce fac eu. Și ca mine sunt destul de mulți.
Tocmai asta-i chestia... utilizatori de DSLR sunt garla, doar ca nu prea-si mai schimba aparatele, nu simt nevoia.
Canon/Nikon mizeaza ca-i vor convinge sa treaca la mirrorless, alte aparate, si mai ales alte obiective... dar ce faci cu cei care nu vor mirrorless?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate