Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vanzare parte din casa intre rude

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
E o casa veche din pamant si caramida care are 2 proprietari (frate si sora)
Fratele are cota mica din ea si vrea sa vanda partea lui la sora pe o suma relativ mica (aprox 1000 euro). Cat ar costa toate actele la notar?
Eu am intrebat un notar dar mi s-a parut cam mare suma care a pretins-o si mi-a cerut si certificat energetic care din cate am auzit costa mii de euro,deci este absurd.

Edited by maria_laura_alexa, 21 July 2020 - 13:45.


#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003
Nu putea cumparatorul sa renunte la certificatul energetic daca doreste ?
Nu costa asa mult certificatul energetic daca chiar e obligatoriu
Din pacate pretul actelor e facut la pretul de vanzare sau la pretul de grila daca e mare ala.
Daca pretul este mic fata de zona, n-ar strica sa dea si familia vanzatorului declaratie ca e de acord si pretul e real ca sa nu va treziti cu contestari dubioase din cauza de pret derizoriu...in caz ca va certati

Edited by radu103, 21 July 2020 - 13:52.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Sa faca act de donatie sau de renutare la mostenire, in favoarea surorii.

#4
asimton

asimton

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.07.2020
Vanzarea unei case cu etaj langa un oras mare - se face succesiunea dupa tatal decedat si 2 copii renunta la mostenire. Ramane doar sotia decedatului mostenitoare, mama copiilor. Dupa cateva luni mama vinde unui copil toata casa la notariat cu exact suma de 5000 lei si de fata la notariat este si celalalt copil care este de acord sa se vanda casa asa. Nu a trebuit certificat energetic. Casa si terenul valorau mult mai mult dar asa s-au inteles. Cateva sute de lei au costat taxele notarului.

#5
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
- Certificatul energetic e in jur de 100 lei pentru un apartament cu 2 camere. Poate la casa sa coste mai mult ca trebuie sa mai si munceasca cine il face, nu doar copy/paste de la un apartament la altul, dar oricum ar fi, suma nu are cum sa fie foarte mare. Din cate stiu certificatul energetic e obligatoriu.
- Daca n-ai certificat energetic, am o senzatie ca nici documentația cadastrală (cadastru și intabulare) necesare vanzarii nu exista, iar astea costa intradevar sume ceva mai consistente.
- Notarii au niste tabele cu preturile minime pe zone, iar taxa notariala si impozitul pe vanzare se calculeaza la acea valoare minima in cazul in care pretul din contract este mai mic (in cazul tau 1000euro).
- Daca e vorba de mostenire la care nu s-a facut inca partajul (desi cred ca a trecut acest moment), fratele nu renunta la mostenire ci doar se intelege cu sora in fatza notarului ca ea sa ia casa si sa-i plateasca lui o sulta evaluata de comun acord (1000euro). In cazul acesta fericit, scapati in aceasta faza de certificate, cadastru si vanzari.

Care sunt actele necesare pentru vânzare unei locuințe și ce taxe trebuie să plătești

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Un certificat energetic pentru apartament cu 3 camere era pe la 200 de lei acum cativa ani, nu cred ca pentru casa e chiar mii de euro. Cu cateva sute de euro indeplinesti recomandarile din acel certificat sa il treci in clasa superioara de eficienta energetica.
Dar taxele notariale ANCPI-ul sunt la pretul zonei, exista grile la notari cu preturi minime si in functie de alea se platesc.

#7
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

Quote

Prețul pentru eliberarea certificatului de performanță energetică este, în medie, de 130 de lei pentru o garsonieră, 150 de lei pentru un apartament cu 2 camere, 160 de lei pentru un apartament cu 3 camere și 170 de lei pentru un apartament cu 4 camere.
În cazul caselor, prețul este negociat, de cele mai multe ori, în funcție de suprafața și complexitatea proprietății.
...
În medie, documentația cadastrală costă 400 de lei pentru un apartament cu 2 camere, sumă la care se adaugă o taxă în valoare de 120 de lei care se plătește către Oficiul Cadastral și de Publicitate Imobiliară (OCPI) de la nivel local. Termenul de eliberare este de 18 zile lucrătoare. Costurile cresc la 450 de lei, plus 120 taxă OCPI, în cazul apartamentelor cu 3 camere și 500 de lei, plus taxă OCPI, în cazul apartamentelor cu 4 camere.
...
Tariful pentru eliberarea extrasului de carte funciară este de 40 de lei în regim normal (cel puțin 2 zile) și de 200 de lei în regim de urgență (1 zi).
...
onorariul perceput de biroul notarial unde se semnează contractul de vânzare-cumpărare.
Acesta este calculat în funcție de valoarea locuinței și poate varia între 150 de lei, în cazul locuințelor cu o valoare de până la 15.000 de lei
...
Taxa de eliberare a extrasul de carte funciară de la Biroul de Carte Funciară din cadrul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, pe baza căruia notarul public poate autentifica un act de vânzare a unui bun imobil, ... Valoarea sa este de 40 de lei în regim normal, respectiv de 200 de lei în regim de urgență.
...
Tariful de intabulare solicitat de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară este achitat tot de cumpărător. Acesta reprezintă 0,15% din prețul vânzării.
...
Proprietarul trebuie să plătească impozit în urma tranzacției imobiliare, dar doar în cazul în care proprietatea are o valoare care depășește 450.000 de lei.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaria_laura_alexa, on 21 iulie 2020 - 13:45, said:

certificat energetic care din cate am auzit costa mii de euro,deci este absurd.
E obligatoriu la vanzare dar e vreo 100-300 lei...

View Postbaribalu, on 21 iulie 2020 - 13:56, said:

Sa faca act de donatie sau de renutare la mostenire, in favoarea surorii.
Ce treaba avem cu mostenirea ? Sunt 2 proprietari in viata, mostenirea intervine doar cand moare unul din ei, in rest fac ce vor.

Da, se face donatie si e perfect, nu are cine sa o conteste si nu plateste impozit pe tranzactie.

Edited by andreic, 21 July 2020 - 15:51.


#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmaria_laura_alexa, on 21 iulie 2020 - 13:45, said:

E o casa veche din pamant si caramida care are 2 proprietari (frate si sora)
Fratele are cota mica din ea si vrea sa vanda partea lui la sora pe o suma relativ mica (aprox 1000 euro). Cat ar costa toate actele la notar?
Eu am intrebat un notar dar mi s-a parut cam mare suma care a pretins-o si mi-a cerut si certificat energetic care din cate am auzit costa mii de euro,deci este absurd.

Conteaza unde este casa. Notarul stabileste onorariul dupa o grila nu dupa suma din contract. Certificatul energetic costa vreo 300 de lei. Daca nu aveti cadastru mai costa si ala niste bani. Taxele la fisc platite sa fie. Abia apoi fratele poate sa-si vanda cota indiviza.

Edited by mircea812, 21 July 2020 - 17:02.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tariful notarial este un procent din suma. Suma este ori cea din contractul de vanzare cumparare, ori cea din normativ (e o lista cu preturile minime prevazut si sub care notarii nu pot tarifa).

Ca exemplu: Casa este evaluata (conform normativului) la 20.000E, iar vanzarea se face la 1.000E, tarifarea se face la 20.000E. Daca pretul de vanzare este 30.000, tariful se aplica la 30.000.

Legat de certificatul energetic, sunt firme care fac masuratorile si elibereaza certificatul energetic pentru cladire. La blocuri (pentru dezvoltatori) sunt preturile pot ajunge la cateva mii de euro (dimensiunea blocului este mare, ca intreg), dar la apartamente/case, certificatele sunt 100-500E maxim.

Edited by Pololica, 22 July 2020 - 06:16.


#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
https://www.certific...icat-energetic/

#12
lucas2oo

lucas2oo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2017
Pretul pentru emiterea unui certificat energetic pleaca undeva de la 250 lei pentru un apartament si poate ajunge maxim la 1000 de lei pentru o casa sau vila. Eu am facut o cerere pe  https://certificataudit.ro si in  doua zile am avut certificatul pentru apartament. 500 de euro mi se pare exagerat. Poate doar daca faci la tot blocul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate