Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Vanzare auto, pasi

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 691
  • Înscris: 28.04.2006
Vreau sa imi vand masina.

Din ce am citit, pasii ar fi:

1. Merg la finante si scot dovada fiscala ca nu am amenzi sau taxe.

2. Merg la o firma de acte auto impreuna cu cumparatorul, fac actul de vanzare-cumparare, 5 exemplare.

3. Ii dau cumparatorului dovada fiscala, primeste si el act de vanzare-cumparare, unde scriu ca masina a fost instrainata la data de .. catre .. numele lui, moment in care primesc banii si el ia masina.

4. Apoi eu merg rapid si radiez masina de la ANAF in baza contractului de vanzare-cumparare si practic nu mai am treaba, indiferent daca el primeste amenzi sau nu o inmatriculeaza pe numele lui.

Mai trebuie si altceva? Sau daca omit vreun pas?

Editat de Sephh, 19 iulie 2020 - 21:21.


#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.802
  • Înscris: 26.06.2014
daca ar fii asa simplu ar fi misto, dar uiti in ce tara traiesti :)

trebuie sa mergi de manuta cu cumparatorul la fisc si in baza c.v. scoti certificatul fiscal si i-l dai lui, si apoi el iti da banii si la revedere

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.526
  • Înscris: 01.12.2001
Ce treaba are ANAF-ul?

#4
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 691
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdorin_2k, on 19 iulie 2020 - 21:32, said:

Ce treaba are ANAF-ul?

Directia de Fiscalitate Impozite si Taxe Locale.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.526
  • Înscris: 01.12.2001
DITL nu e ANAF

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.850
  • Înscris: 07.02.2003
E mai simplu decat credeti. Se merge la biroul de acte cu viitorul proprietar, se dau banii, se fac si se semneaza actele in 5 exemplare si copiile aferente de pe cartile de identitate, a masinii, toate cu "conform cu originalul" scris de mana... ala e "dosarul"... vanzatorul pastreaza temporar cartea de identitate a masinii, cu ea si dosarul merge la fisc de unde se radiaza (poate merge si cu cumparatorul daca e in acelasi sector/localitate ca sa faca si transcrierea dar nu e obligatoriu), un exemplar de contract ramane la fisc, altul la vanzator si 3 pentru cumparator. Vanzatorul primeste si certificatul de radiere, pe contract sunt deja stampilele de certificare fiscala (nu se mai da hartie separata).
Se noteaza pe talon instrainarea cu data zilei cand masina e predata, de dau restul de acte cheile si masina cumparatorului si al revedere. Daca vrei sa fii prevazator faci o copie de pe talon cu mentiunea de instrainare si cartea masinii in caz ca apare vreo rovigneta sau ceva de plata incepand cu data instrainarii.
Cumparatorul merge si el cu dosarul la fisc in termen de 30 zile, se integistreaza, ii raman 2 copii contract, merge la inmatriculari in termen de 90 zile si se inmatriculeaza si lasa si acolo un contract, ramane cu unul singur.

Treaba vanzatorului se termina efectiv in momentul in care este radiat, cumparatorul e proprietar in drept si fapt in momentul in care smeneaza contractul. Conform unor modificari de legi din 2018, organul fiscal notifica instrainarea vehiculului in termen de 5 zile lucratoare astfel ca si cei de la inmatriculari vor sti destul de repede ca masina e instrainata deci atentie cei care vor sa faca tepe Posted Image Tot conform acelei legi cumparatorul daca nu inscrie in termen pierde temporar dreptul de circulatie, poate fi oprit in trafic la control.

Editat de andreic, 19 iulie 2020 - 22:41.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postandreic, on 19 iulie 2020 - 21:48, said:

E mai simplu decat credeti. Se merge la biroul de acte cu viitorul proprietar, se dau banii, se fac si se semneaza actele in 5 exemplare si copiile aferente de pe cartile de identitate, a masinii, toate cu "conform cu originalul" scris de mana... ala e "dosarul"... vanzatorul pastreaza temporar cartea de identitate a masinii, cu ea si dosarul merge la fisc de unde se radiaza (poate merge si cu cumparatorul daca e in acelasi sector/localitate ca sa faca si transcrierea dar nu e obligatoriu), un exemplar de contract ramane la fisc, altul la vanzator si 3 pentru cumparator. Vanzatorul primeste si certificatul de radiere, pe contract sunt deja stampilele de certificare fiscala (nu se mai da hartie separata).
Se noteaza pe talon instrainarea cu data zilei cand masina e predata, de dau restul de acte cheile si masina cumparatorului si al revedere. Daca vrei sa fii prevazator faci o copie de pe talon cu mentiunea de instrainare si cartea masinii in caz ca apare vreo rovigneta sau ceva de plata incepand cu data instrainarii.
Cumparatorul merge si el cu dosarul la fisc in termen de 30 zile, se integistreaza, ii raman 2 copii contract, merge la inmatriculari in termen de 90 zile si se inmatriculeaza si lasa si acolo un contract, ramane cu unul singur.

Treaba vanzatorului se termina efectiv in momentul in care este radiat, cumparatorul e proprietar in drept si fapt in momentul in care smeneaza contractul. Conform unor modificari de legi din 2018, organul fiscal notifica instrainarea vehiculului in termen de 5 zile lucratoare astfel ca si cei de la inmatriculari vor sti destul de repede ca masina e instrainata deci atentie cei care vor sa faca tepe Posted Image Tot conform acelei legi cumparatorul daca nu inscrie in termen pierde temporar dreptul de circulatie, poate fi oprit in trafic la control.


Sa-mi bag pu§%a in ea de birocratie mioritica.Ultima masina am radiat-o in 5 minute.Am vandut-o in Romania,am revenit in Austria am predat actele la societatea de asigurare si mi-au radiat-o in 5 minute.Am pus actele la posta si le-am trimis in Romania.

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.807
  • Înscris: 01.10.2004
Si la noi o poti radia intr-o zi. Mai greu acum cu programul asta de stat ascunsi in spatele unor usi.
Eu am facut Contractul de instrainare in 10 minute, cu tot cu semnaturi, cu copii de pe CI-ul cumparatorului, al meu si CIV-ul masinii l-am depus la DITL, care ii dau un numar de inregistrare si certifica faptul ca nu am debite la ei. Mi l-au dat in 2 zile lucratoare.
Talonul scris pe spata instrainat la data de...
Luat banii, dat masina.
Mai greu este cu retinerea numerelor, se fac programari on-line si in Bucuresti si am gasit loc abia peste vreu 12 zile.
Asa ca am vorbit cu cumparatorul sa nu se duca sa o inmatriculeze la el in judet pana nu platesc eu taxa de retinere numere. Era 30 lei, nu stiu acum.
Altfel, pierd numerele.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Dupa ce ati vorbit de tot si toate:
  • Faceti contractul (puteti si voi) cu fisa de inmatriculare si tu (vanzatori) scoti fiscalul
Dupa ce ati semnat contractul:
  • Vaznatorul merge la taxe si impozite (de domiciliu) si ceri scoaterea din evidente a masinii. Din cele 5 copii, 1 ramane la taxe si impozite si pleci cu 4, din care pastrezi 1 si dai mai departe (la vanzatori) 3 copii. Aici se termina treaba vanzatorului

  • Cumparatorul merge la taxe si impozite  (de domiciliu) pentru sensul invers, adica sa-si declare masina (pas fara de care nu o poate inmatricula. Aici, dupa ce completeaza o cerere de inregistrare a masinii (fiscalizarea), lasa o copie a contractului (din cele 3) si primeste o viza pe celelalte 2 copii de contract si pe fisa de inmatriculare. Cu actele astea (cele 2 copii ale contractului vizate si fisa de inmatriculare) + RCA se face programare la inmatriculari (DRPCIV). La inmatriculari se completeaza o cerere de inmatriculare si se lasa fisa de inmatriculare si o copie dupa contract, la care se adauga talonul si cartea masinii. Si se aspteapta eliberarea cartii (completate cu numele cumparatorului) si a noului talon.
Documente necesare in original si copie (cu exceptia contractului de vanzare-cumparare, care se face direct in minim 5 copii originale):
  • talon
  • cartea masinii (CIV)
  • buletin (atat vanzator, pentru taxele lui, cat si cumparatorul pentru taxele lui, dar si pentru inmatriculare)
  • RCA (pe numele cumparatorului)
Cand mi-am cumparat masina SH, am avut si o copie de buletin de-a lui la contract, dar nu mi-a trebuit pe nicaieri.

PS: ANAF nu are treaba cu vanzarile de masinii la persoane fizice, doar taxele si impozitele locale (primaria).

Editat de Pololica, 20 iulie 2020 - 06:14.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.503
  • Înscris: 13.10.2010
Iote:
https://forum.softpe...re-masina-2020/

#11
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.213
  • Înscris: 05.04.2008
In bihor la sat nu iti ia mai mult de 5 minute sa vinzi/cumperi o masina. Nici macar nu trebuie sa mai mergi la cei ce se ocupa cu documente. Contractul se gaseste tipizat, se completeaza, mergi la primarie la taxe si impozite, depui o declaratie de scoatere din evidenta impreuna cu copie civ, copie buletin, buletin in original, contractx5, copie talon, talon in original, copie buletin cumparator. Simplu si usor. Fiscalul nu este obligatoriu, daca doreste cumparatorul il poate plati el.
La final sa nu uiti sa depui cererea de restituire a diferentei de asigurare pe lunile ramase.
Dar ma rog, daca foloseai google si intrai pe site-ul primariei/sectorul unde este masina de inmatriculare gaseai acolo tot ce trebuie. De asemenea puteai si suna dar na, lenea e mare.

Editat de ammaus, 20 iulie 2020 - 10:55.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.850
  • Înscris: 07.02.2003

View Postammaus, on 20 iulie 2020 - 10:54, said:

Fiscalul nu este obligatoriu, daca doreste cumparatorul il poate plati el.
Se da la radiere din oficiu, e obligatoriu pentru a instraina ceva, orice, masina, casa, teren... nu se plateste. Fiscalul e o stampila care se pune pe contract.

Fișier atașat  fiscal.png   549,08K   29 download-uri

Editat de andreic, 20 iulie 2020 - 13:47.


#13
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.213
  • Înscris: 05.04.2008
Stiu, dar la oradea de exemplu idiotii cer certificat fiscal chir daca ai contract semnat, la sat in schimb iti cere fie fiscal fie contract stampilat, dar ma rog, daca tot mergi la impozite poti scoate si un certificat pentru 30 de lei in aceeasi zi.

#14
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 11.03.2016
Eu am vandut masina in toamna lui 2017 si apoi m-am trezit cu amenda de lipsa rovinieta. Am stat linistit ca am radiat o de la taxe cand am vandut o dar n-am stiut ca trebuia sa merg si la politie la inmatriculari in Pipera s-o scot si de acolo. Am contestat amenda si de abia dupa 1 an mi-au anulat o... Acum iar am masina la vanzare si n-o sa mai fac aceeasi greseala, dupa ce o scot de la taxe o sa merg si in Pipera la politie.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.586
  • Înscris: 30.07.2007
Mergi in Pipera (care, apropo, nu e Politie) ca sa faci ce?

#16
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 11.03.2016
Ca s-o radiez si de la DRPCIV.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.586
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

dupa ce o scot de la taxe o sa merg si in Pipera la politie
Cum o scoti de la taxe?

View Postcrocko.dilul, on 10 mai 2024 - 13:00, said:

Mergi in Pipera (care, apropo, nu e Politie) ca sa faci ce?

View Postnmc2006, on 10 mai 2024 - 13:15, said:

Ca s-o radiez si de la DRPCIV.


#18
nmc2006

nmc2006

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 11.03.2016
Am senzatia ca intrebi la misto, asa ca nu o sa continui aceasta discutie cu tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate