Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Cu cortul in Bucegi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Salut.

Am si eu nevoie de niste idei , pentru 2 zile , o noapte de mers cu cortul ( bucegi de preferat, ca i cel mai aproape ). Ultima data am fost 2 nopti in zona Padina, super frumos pe malul raului, liniste relaxare, mai ales acum, de preferat cat mai putina aglomeratie. De data asta cand am trecut pe acolo, in timpul saptamanii, pustiu, nici macar un cort sau o rulata, a fost wow peisajul pentru mine, obisnuit cu vremurile in care de abia erau cativa metri intre 2 corturi

Ce idei/sugestii aveti pentru o noapte de mers cu cortul ? Padina as taia o de pe lista ( nu m au impresionat niciodata afisele cu amenzi, campatul interzis si restul, dar de data am o presimtire ca daca nu coboara ursul, vine jandarmul cu chitantierul :)))))) )

Prioritatile ar fi cam in urmatoarea ordine
- sa gasesc o zona populata cu corturi/rulote, sa nu fiu singur
- zona accesibilia cu auto
- de preferat sa nu vina nici ursul si nici jandarmul sa mi bata la cort

Ca idei, m am gandit la cheia, pe valea teleajanului stiu ca erau foarte multi cu corturi rulote ( a trecut cineva recent pe acolo ? oare e la fel de pustiu ca la padina?) , sau valea cerbului( la fel, a fost cineva recent ? sunt corturi/ rulote )


Multumesc pentru idei.

#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
carpati punct org.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Alex522, on 18 iulie 2020 - 00:58, said:

...sau valea cerbului( la fel, a fost cineva recent ? sunt corturi/ rulote )
Se dau amenzi pe Valea Cerbului, nu se mai da voie la campare (vezi foto), am inteles ca unii era sa ia amenda si ca au intins patura pe iarba verde! In rest pe acolo se fac defrisari masive!  Nu stiu daca mai exista loc de campare in Poiana Tapului, stiu doar  ca exista o zona amenajata! (Edit: din ce vad pe Google Map si siteul (linkul)  pus la detalii, CAMPING AVIATOR e deschis si in 2020, dar nu prea vad imagini conditii prea bune acolo)
In ultimul timp iti iei amenda daca pui cortul in zone neamenajate si in zone  usor accesibile (in rest nu vine nimeni sa te viziteze, poate ursul Posted Image ). O alta varianta safe (tot cu plata ) e la Camping Zănoaga.

Edited by stlk, 18 July 2020 - 01:48.


#4
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Interesanta zona Bucegi, urmaresc topicul, multumesc!

#5
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007
In poiana din fata cabanei Malaiesti !

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Alex522 Luni saptamana viitoare ma duc spre Camping Zanoaga.Montez cortul,apoi bantui prin Cheile Zanoagei pana la lacul Scropoasa.Apoi la Podul cu Florile iar a doua zi urc pe Transbucegi,las masina si ma indrept spre Varful Omu,ma intorc pe Obarsia Ialomitei,vizitez Pestera Ialomitei si mai vad eu  :) Nu ma duc sa stau in cort.In cort nici noaptea nu se sta :) La o bere rece langa un foc mic doar :) Vezi ca in Camping Zanoaga nu mai sunt locuri in weekend pana in Septembrie.Doar in cursul saptamanii gasesti ceva.Au si casute,dar avea doar una pentru cursul saptamanii.Noi mergem in grup.Bafta!

#7
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
[...]

 stlk, on 18 iulie 2020 - 01:34, said:

Se dau amenzi pe Valea Cerbului, nu se mai da voie la campare (vezi foto), am inteles ca unii era sa ia amenda si ca au intins patura pe iarba verde! In rest pe acolo se fac defrisari masive!  Nu stiu daca mai exista loc de campare in Poiana Tapului, stiu doar  ca exista o zona amenajata! (Edit: din ce vad pe Google Map si siteul (linkul)  pus la detalii, CAMPING AVIATOR e deschis si in 2020, dar nu prea vad imagini conditii prea bune acolo)
In ultimul timp iti iei amenda daca pui cortul in zone neamenajate si in zone  usor accesibile (in rest nu vine nimeni sa te viziteze, poate ursul Posted Image ). O alta varianta safe (tot cu plata ) e la Camping Zănoaga.
Urat asa, multumesc O sa iau in considera zona Cheia, daca vad lume p acolo punem cortul, daca nu, o sa alegem pe moment, intre cautatul de cazare / dormitul in masina / mersul inapoi acasa noaptea

 Adi blondu, on 18 iulie 2020 - 07:58, said:

Alex522 Luni saptamana viitoare ma duc spre Camping Zanoaga.Montez cortul,apoi bantui prin Cheile Zanoagei pana la lacul Scropoasa.Apoi la Podul cu Florile iar a doua zi urc pe Transbucegi,las masina si ma indrept spre Varful Omu,ma intorc pe Obarsia Ialomitei,vizitez Pestera Ialomitei si mai vad eu  Posted Image Nu ma duc sa stau in cort.In cort nici noaptea nu se sta Posted Image La o bere rece langa un foc mic doar Posted Image Vezi ca in Camping Zanoaga nu mai sunt locuri in weekend pana in Septembrie.Doar in cursul saptamanii gasesti ceva.Au si casute,dar avea doar una pentru cursul saptamanii.Noi mergem in grup.Bafta!
Distractie placuta. Si mie imi place sa vizitez cat mai mult si sa stau in camera/cort mai deloc, dar de data asta mi am propus 2 zile, in care sa nu fac nimic, doar sa stau
Bine de stiut, multumesc. Luasem in calcul si camping ul de la zanoaga, dar momentan incerc sa evit zonele cu chestii comune( bai, dusuri etc ), in eventualitatea in care nu gasesc chiar nimic de campat, o sa raman la varianta cu o camera la pensiune

Edited by Barboso, 18 July 2020 - 11:16.
Citat raspuns post sters.


#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 ChemTeacher, on 18 iulie 2020 - 07:56, said:

In poiana din fata cabanei Malaiesti !
Cam vine ursul pe acolo am vazut o gramada de turisti care s-au plans pe grupuri de Facebook (cu poze ca dovezi) ca a venit  ursul si le-a daramat corturile, pana la urma s-au cazat la cabana Malaiesti. Uite AICI (pe facebook)  un video recent cand dau ursii atacul la mancare Posted Image bine ca nu le-au stricat corturile cu au patit altii.

Edited by stlk, 18 July 2020 - 11:26.


#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Nu m-as risca cu cortul.De cand este pandemia, lumea circula mai putin prin munti multi si ursii sunt prezenti cam peste tot.Acum cateva zile am fost pe munte pe poteci circulate des de turisti si baligutele de urs erau proaspete pe acolo pe unde au circulat oamenii,deci...Eu as evita asa ceva (cortul),cel putin acest an.Anumite trasee erau chiar blocate de autoritati din cauza abundentei animalelor salbatice.

#10
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.03.2015
Alex522, acum 3 saptamani am fost la Cheia si Zarnesti, iar  in weekend era plin de corturi si rulote oriunde era un petec de iarba, atat pe Dn1a, cat si pe valea Berii la Cheia, iar la Zarnesti pe drumul catre Plaiu Foii la fel

#11
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 stlk, on 18 iulie 2020 - 11:17, said:

Cam vine ursul pe acolo am vazut o gramada de turisti care s-au plans pe grupuri de Facebook (cu poze ca dovezi) ca a venit  ursul si le-a daramat corturile, pana la urma s-au cazat la cabana Malaiesti. Uite AICI (pe facebook)  un video recent cand dau ursii atacul la mancare Posted Image bine ca nu le-au stricat corturile cu au patit altii.

 PiticVerde, on 18 iulie 2020 - 11:26, said:

Nu m-as risca cu cortul.De cand este pandemia, lumea circula mai putin prin munti multi si ursii sunt prezenti cam peste tot.Acum cateva zile am fost pe munte pe poteci circulate des de turisti si baligutele de urs erau proaspete pe acolo pe unde au circulat oamenii,deci...Eu as evita asa ceva (cortul),cel putin acest an.Anumite trasee erau chiar blocate de autoritati din cauza abundentei animalelor salbatice.
Multumesc de sfaturi, o sa respect regulile cu mancarea si masina o sa fie parcata foarte apoape de cort, sper sa fie ok

 zadada, on 18 iulie 2020 - 19:42, said:

Alex522, acum 3 saptamani am fost la Cheia si Zarnesti, iar  in weekend era plin de corturi si rulote oriunde era un petec de iarba, atat pe Dn1a, cat si pe valea Berii la Cheia, iar la Zarnesti pe drumul catre Plaiu Foii la fel
Perfect , ce mi recomanzi, sa fiu vineri la 9 - 10 dimineata la cheia, sa prind loc bun ( oare e cineva acolo vineri atat de dimineata ? ) sau sa o las pe sambata dimineata, sa fiu sigur ca gasesc lume si sa risc sa prind un loc mai indepartat de apa/ mai aproape de drum ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate