Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Corectare sapa autonivelanta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
Florina_1

Florina_1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2020
Buna dimineața.
Date: una bucata prieten toarnă sapa (nu e de meserie, dar a mai turnat), eu nu verific având în vedere că a folosit boloboc...eu am pus izolația, am pus parchetul laminat (respectând distanțele fata de pereți), pus plinte, mobila la loc...
Problema: podele flambează spre doi pereți (spre unul doar pe o porțiune de 10 cm, la celălalt pe toată lungimea.
Întrebarea mea e: ce pot sa fac sa remediez problema?


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Numele "șapă autonivelantă" înseamnă că se nivelează singură. Posted Image
E oarecum fluidă, dacă nu e dreaptă e clar că a făcut-o mai groasă.

Scoți parchet scoți izolația și mai bagi un strat dar de data asta o preparați corect.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M6pDL3Ktkzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de waterman, 17 iulie 2020 - 09:08.


#3
Florina_1

Florina_1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2020
Mulțumesc pt raspuns. Sapa a fost diluata cu apă mai multa decât prevede rețeta 😁 (am și făcut gălăgie pe tema asta...că nu respecta rețeta), s-a folosit sapa Mapei (întărire rapida), reteta: 6l apa la sac de 23-24 kg.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e chiar autonivelanta, mai trebuie ajutata nitel. Am turnat si eu in sufragerie acum ceva ani, a iesit binisor eu fiind destul de bot la lucrari de constructii Posted Image As incerca sa mai pun ceva folie pe bucatica respectiva ca sa compenseze. Ideal e sa mai torni autonivelanta cum trebuie problema e ca nu poti turna doar o pelicula ca nu iese ce trebuie.

Editat de dreaQ, 17 iulie 2020 - 11:01.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum nu e frate autonivelantă ?

E lichid în puii mei, ai văzut tu lichid să nu fie plană suprafața ?

Normal că dac-o faci ca gemu și nu mai e autonivelantă trebuie s-o tragi cu dreptaru ăla și cu poloboc, dar dacă o faci corect n-are cum să nu iasă dreaptă.

A pus puțin de aia nu a ieșit, sau a facut prea gros maclavaisu.

Tu când pui apă-n cadă stă mai ridicată într-o parte ?

#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 05.10.2015
Si daca mesteci in ea pana face clabuci ca frisca, .....

#7
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.236
  • Înscris: 09.01.2004
Folosesti rola cu tepi si se rezolva...
Ca de aia e trecuta si in instructiunile de folosire!

#8
Florina_1

Florina_1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.07.2020
Mulțumesc frumos pt raspunsuri. Ideea e că: dau jos parchetul, folia, trag un rand de sapa (diluata bine fata de instrucțiuni) și după mă apuc sa le pun din nou. Sper să facă priză și să nu am surprize. O zi buna tuturor. Revin cu detalii după efectuarea operațiunilor.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Diluată ca in instrucțiuni nu BINE FATA DE INSTRUCȚIUNI și mai ales respecți cantitatea necesară pentru suprafața ta. Care sigur e direct proporțională cu denivelările de la fata locului

#10
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Problemele de genul asta apar de obicei cand:
- se foloseste prea putin material de sapa raportat la suprafata
- materialul e prea gros facut sau nu s-a folosit amorsa si trage paroseala, nu se da cu gletiera de metal sau cu rola cu tepi pentru egalizare corespunzatoare si scos aerul
- suprafata e prea neregulata cu diferente mai mari de 1 cm sau crapaturi care nu s-au corectat in prealabil cu ceva mortar de reparatii.

Oricum ar fi, trebuie scos ceva parchet si ai sanse destul de mari sa deteriorezi ceva placi. Daca operatiunea se face cu grija si ai parchet de calitate mai gros, poate ai noroc sa il refolosesti tot, oricum e o idee buna numerotezi placile cu un creion mai ales alea taiate. Completezi cu pasla in zonele mai lasate, dupa care pui peste ea izolatia folosita. E de evitat folosirea la completari a izolatiei din polietilena expandata pentru ca se taseaza la greutate si nu mai revine la forma initiala si reapare problema cu flambarea. Daca e prea groasa folia de pasla, o poti taia cu un cuter pe grosime, dar daca in zona vei pune mobila, sa iei in calcul ca te va tasa oricum.

Varianta mai cu deranj e sa torni alt strat de autonivelanta si daca e prea groasa trebuie sa schimbi si gaurile la plinta, stai vreo 3 saptamani sa se usuce.........

Editat de danutlupu, 20 iulie 2020 - 08:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate