Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Moartea- existenta superioara?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#199
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 01 septembrie 2020 - 15:07, said:

Bineînțeles că nu. Doar cei care sunt de acord cu tine înțeleg. Restul, nu. Schordinger ăsta o fi fost vreun ageamiu, de a formulat celebrul paradox. Lasă aerele astea de atotștiutor, că nu ține, să știi.
L-o fi formulat, dar asta nu inseamna ca nu are o rezolvare (care consta in existenta ADN-ului si a faptului ca un organism nu e sistem inchis).

View Postmario_bril, on 01 septembrie 2020 - 15:07, said:

Așa, și ce tot îi turui cu emergența asta, de parcă ar fi cheia descifrării universului? Este o proprietate ca oricare alta și atât.
E o proprietate interesanta, pentru ca ne arata ca in universul nostru pot exista sisteme cu proprietati ireductibile. Aceasta ireductibilitate insa este un artefact al nivelului de descriere al acelui sistem.

#200
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postheart_of_ice, on 01 septembrie 2020 - 13:27, said:

În lumea noastră, există sisteme (naturale) care funcționează după niște principii bine stabilite... avem o "infinitate" de forme de viață, unele mai interesante decât altele, de o complexitate și frumusețe incredibile. Aceste tehnologii naturale, care necesită o inteligență și o inginerie superioare minții umane, au fost proiectate de o minte superioară... omul, cu toată știința și inteligența lui, nu a reușit nici pe departe să egaleze performanțele unor vietăți, care chipurile au apărut din întâmplare, din interacțiunea unor atomi goi și proști sub presiunea unor forțe oarbe și impersonale... da da... Posted Image
Pai da-ne si tu niste exemple de complexitate naturala cu care ingineria umana sa nu poata concura... sau mai bine zis niste exemple de creatie si spune-ne de ce au fost create asa si nu altfel.

View Postmario_bril, on 01 septembrie 2020 - 15:07, said:

Așa, și ce tot îi turui cu emergența asta, de parcă ar fi cheia descifrării universului? Este o proprietate ca oricare alta și atât.
E doar una din cheile...

#201
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postmario_bril, on 31 august 2020 - 21:53, said:

câtă vreme ești sigur că nu există Dumnezeu.
Tu de ce esti sigur ca exista ? Ce argumente ai ?

#202
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 01 septembrie 2020 - 16:02, said:

L-o fi formulat, dar asta nu inseamna ca nu are o rezolvare (care consta in existenta ADN-ului si a faptului ca un organism nu e sistem inchis).
Mata' știi ce e ăla un paradox?

View PostTOPCATBV, on 01 septembrie 2020 - 16:02, said:

E o proprietate interesanta, pentru ca ne arata ca in universul nostru pot exista sisteme cu proprietati ireductibile. Aceasta ireductibilitate insa este un artefact al nivelului de descriere al acelui sistem.
Este pe dracu'. Este o proprietate la fel de banală ca toate celelalte proprietăți. Cu nimic  mai specială și care nu aduce nicio explicație.

View PostFluk3, on 01 septembrie 2020 - 18:53, said:

E doar una din cheile...
... iadului. Posted Image
Termină cu prostiile, ești om matur, ce naiba!
Brain_try to use it.jpg

Edited by mario_bril, 02 September 2020 - 00:30.


#203
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Eu stiam ca in momentul in care crezi nu-ti mai folosesti logica si creierul... pt ca iti stau doar in cale...

De ce te-o fii suparand atat de tare o amarata de proprietate a universului de a se transforma din simplu in complex eu nu inteleg... si ca sa revenim, chiar asta explica cum anume se transforma un lucru simplu intr-un lucru complex si mai evoluat. Eu inteleg ca tu, negasind elementul "etheric" in toata treaba asta, il discreditezi din start si ti se pare banal si neexplicand nimic, adica nu explica de ce anume nu avem un dzeu care face toata treaba asta.

Acest fenomen nu explica de ce ceva anume devine din simplu - complex ci doar cum. De ce, e explicat prin alte fenomene ca si atractia, nevoia de conservare etc.
Uite, de ce se formeaza societati, orase, comunitati... un simplu om e un simplu om, cand sunt mai multi se numeste familie, cand sunt si mai multi e un grup de oameni, mai multi e un sat, oras, metropola, tara etc. De ce se formeaza toate aceste entitati superioare ca si forma de organizare ? E valabil in orice sistem.

#204
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 02 septembrie 2020 - 00:29, said:

Mata' știi ce e ăla un paradox?
Mata' știi ce e ăla un paradox rezolvat?

View Postmario_bril, on 02 septembrie 2020 - 00:29, said:

Este pe dracu'. Este o proprietate la fel de banală ca toate celelalte proprietăți. Cu nimic  mai specială și care nu aduce nicio explicație.
Nu e vorba de a explica, simplul cuvant nu explica nimic, trebuie sa fii ceva mai curios (ca sa fiu elegant) si sa mergi in detaliu ca sa si explice. E vorba mai ales de o paradigma.
De banalitate nu poate fi vorba, o proprietate ireductibila dar totusi nefundamentala nu e banala. Sigur, pe langa zeul care face puf-si-gata, e probabil banalitate.

Edited by TOPCATBV, 02 September 2020 - 07:18.


#205
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 02:54, said:

Eu stiam ca in momentul in care crezi nu-ti mai folosesti logica si creierul... pt ca iti stau doar in cale...
Știai prost. Au existat și există destui savanți eminenți creștini.

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 02:54, said:

De ce te-o fii suparand atat de tare o amarata de proprietate a universului de a se transforma din simplu in complex eu nu inteleg...
Nu există așa ceva. Poți înțelege măcar atâta lucru? Universul nu are o astfel de proprietate. Nu înțeleg de unde naiba le scoateți. Zici că eu sunt ateul și tu creștinul, pe cuvântul meu.

Emergența este cu totul și cu totul altceva. Citește-i definiția și dacă nu o înțelegi sunt dispus să ți-o explic.

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 02:54, said:

... si ca sa revenim, chiar asta explica cum anume se transforma un lucru simplu intr-un lucru complex si mai evoluat. Eu inteleg ca tu, negasind elementul "etheric" in toata treaba asta, il discreditezi din start si ti se pare banal si neexplicand nimic, adica nu explica de ce anume nu avem un dzeu care face toata treaba asta.

Nu explică domnule nimic, să fim serioși. Arată-mi dumneata vreo lucrare științifică serioasă care afirmă o astfel de bazaconie.

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 02:54, said:

Acest fenomen nu explica de ce ceva anume devine din simplu - complex ci doar cum.
Om bun, prietenul meu drag, o proprietate nu explică nimic. Legile fac asta. Proprietățile în schimb, nu. Nu ai vrea mata' să folosești rațiunea, în loc să emiți idei sforăitoare, complet aiurite?

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 02:54, said:

Uite, de ce se formeaza societati, orase, comunitati... un simplu om e un simplu om, cand sunt mai multi se numeste familie, cand sunt si mai multi e un grup de oameni, mai multi e un sat, oras, metropola, tara etc. De ce se formeaza toate aceste entitati superioare ca si forma de organizare ? E valabil in orice sistem.
Așa, ia explică mata' de ce. Hai, că sunt curios! Da' să nu vii cu explicații de genul pentru că... emergența!, că mă supăr, să știi.

View PostTOPCATBV, on 02 septembrie 2020 - 07:17, said:

Mata' știi ce e ăla un paradox rezolvat?
Nu, în cazul acestuia. Paradoxul lui Schrodinger a rămas nerezolvat în sine.

View PostTOPCATBV, on 02 septembrie 2020 - 07:17, said:

Nu e vorba de a explica, simplul cuvant nu explica nimic, trebuie sa fii ceva mai curios (ca sa fiu elegant) si sa mergi in detaliu ca sa si explice. E vorba mai ales de o paradigma.
Așa deci, am trecut de la emergență la paradigmă. Și despre ce paradigmă este vorba, deci?

View PostTOPCATBV, on 02 septembrie 2020 - 07:17, said:

De banalitate nu poate fi vorba, o proprietate ireductibila dar totusi nefundamentala nu e banala.
Da' cum e? Hai că m-ai făcut curios!

Edited by mario_bril, 02 September 2020 - 11:16.


#206
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Știai prost. Au existat și există destui savanți eminenți creștini.
Da, e adevarat ca exista si oameni de stiinta crestini, e si foarte adevarat ca acei oameni de stiinta nu il pun pe dumnezeu in lacunele stiintifice pe care le intalnesc ci pur si simplu isi fac treaba ca si oameni de stiinta si cerceteaza, cauta dovezi etc.

Quote

Nu există așa ceva. Poți înțelege măcar atâta lucru? Universul nu are o astfel de proprietate. Nu înțeleg de unde naiba le scoateți. Zici că eu sunt ateul și tu creștinul, pe cuvântul meu.
Emergența este cu totul și cu totul altceva. Citește-i definiția și dacă nu o înțelegi sunt dispus să ți-o explic.
Mai stii... cica dupa unii si ateismul este o credinta...

Quote

In philosophy, systems theory, science, and art, emergence occurs when an entity is observed to have properties its parts do not have on their own. These properties or behaviors emerge only when the parts interact in a wider whole. For example, smooth forward motion emerges when a bicycle and its rider interoperate, but neither part can produce the behavior on their own.
Emergence plays a central role in theories of integrative levels and of complex systems. For instance, the phenomenon of life as studied in biology is an emergent property of chemistry, and psychological phenomena emerge from the neurobiological phenomena of living things.
In philosophy, theories that emphasize emergent properties have been called emergentism. Almost all accounts of emergentism include a form of epistemic or ontological irreducibility to the lower levels.[1]

Quote

Nu explică domnule nimic, să fim serioși. Arată-mi dumneata vreo lucrare științifică serioasă care afirmă o astfel de bazaconie.
E ciudat ca dintr-o data vrei sa crezi ce spune stiinta...?
Ok, uite aici niste lucrari stiintifice din domeniul chimiei si microbiologiei:
https://www.nature.c...jects/emergence

https://www.academia...he_human_genome

Si cu covid daca vrei... pacat ca e in olandeza : https://www.academia...schap_en_Corona


Quote

Om bun, prietenul meu drag, o proprietate nu explică nimic. Legile fac asta. Proprietățile în schimb, nu. Nu ai vrea mata' să folosești rațiunea, în loc să emiți idei sforăitoare, complet aiurite?
O proprietate nu explica nimic ? Pai cum asa ? Nu ne spune de exemplu biblia despre dumnezeu cum ca este : bun, razbunator, dragoste etc etc... astea sunt proprietati, sa inteleg ca din aceste proprietati nu stim nimic despre dumnezeu ?
Termenul de emergenta este unul foarte nou in stiinta, posibil sa devina si o anume lege a naturii posibil ca sa nu... mai sunt multe de dezbatut, ti-am spus, oamenii de stiinta nu cred ca a scris cineva intr-o carte demult...
Oricum e o chestie buna cred... ca-ti sunt prieten drag Posted Image)


Ok, spune-mi ce intelegi tu din termenul asta ... ce inseamna pt tine faptul ca o celula, un om, o unitate se pot grupa si forma o alta forma structurala care sa aiba alte proprietati si din care sa rezulte alte comportamente ?

Edited by Fluk3, 02 September 2020 - 11:51.


#207
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postmario_bril, on 02 septembrie 2020 - 11:26, said:

Nu, în cazul acestuia. Paradoxul lui Schrodinger a rămas nerezolvat în sine.
Mai documenteaza-te

#208
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 11:46, said:

Deci, ce ziceai că explică emergența aia?

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 11:46, said:

O proprietate nu explica nimic ? Pai cum asa ? Nu ne spune de exemplu biblia despre dumnezeu cum ca este : bun, razbunator, dragoste etc etc... astea sunt proprietati, sa inteleg ca din aceste proprietati nu stim nimic despre dumnezeu ?
Proprietățile nu explică, ci descriu. Nu stăpânești noțiunile astea, din câte observ. De aici și concluziile dumitale lipsite de temei.

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 11:46, said:

Ok, spune-mi ce intelegi tu din termenul asta ... ce inseamna pt tine faptul ca o celula, un om, o unitate se pot grupa si forma o alta forma structurala care sa aiba alte proprietati si din care sa rezulte alte comportamente ?
Simplu de tot: suma a două sau mai multe celule are o proprietate diferită de cea a fiecărei celule în parte, numită proprietate emergentă.

View PostTOPCATBV, on 02 septembrie 2020 - 12:15, said:

Mai documenteaza-te
Am făcut-o deja. Spre deosebire de dumneata care până acum habar nu aveai despre paradoxul Schrodinger, susținând sus și tare că bat câmpii.

Edited by mario_bril, 02 September 2020 - 13:16.


#209
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Simplu de tot: suma a două sau mai multe celule are o proprietate diferită de cea a fiecărei celule în parte, numită proprietate emergentă.

Intrebarea era...cum iti explici ca doua sau mai multe celule ajung sa aiba aceasta proprietate emergenta ?

Eu unu ti-am explicat mai sus cum...atractie, legea conservarii, etc.

Uite un alt exemplu, un musuroi de furnici sau un stup de albine. ambele insecte luate individual au o inteligenta aproape nula din punctul nostru de vedere, cu toate astea ca si "societate" construiesc adevarate lucrari de inginerie... si da, emergenta nu explica de ce ci doar ca o fac in schimb altele explica acest comportament fundamental al oricarei societati de microbi, celule, virusi, insecte, pasari, oameni...

#210
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 17:04, said:

Intrebarea era...cum iti explici ca doua sau mai multe celule ajung sa aiba aceasta proprietate emergenta ?

Eu unu ti-am explicat mai sus cum...atractie, legea conservarii, etc.
Explicația dumitale nu este în conformitate cu fizica, din păcate. Răspunsul științei este că deocamdată nu știm.

View PostFluk3, on 02 septembrie 2020 - 17:04, said:

Uite un alt exemplu, un musuroi de furnici sau un stup de albine. ambele insecte luate individual au o inteligenta aproape nula din punctul nostru de vedere, cu toate astea ca si "societate" construiesc adevarate lucrari de inginerie... si da, emergenta nu explica de ce ci doar ca o fac in schimb altele explica acest comportament fundamental al oricarei societati de microbi, celule, virusi, insecte, pasari, oameni...
Legătura cu emergența fiind... care?

#211
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Explicația dumitale nu este în conformitate cu fizica, din păcate. Răspunsul științei este că deocamdată nu știm.
Pai tocmai ti-m aratat studiile alea cu privire la emergenta, ideea este ca stim foarte bine de ce se intampla asta.


Quote

Legătura cu emergența fiind... care?
legatura fiind tocmai nevoia de a supravietui, de a crea un adapost si de a perpetua specia... in cele mai bune conditii.

#212
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 03 septembrie 2020 - 12:25, said:

Pai tocmai ti-m aratat studiile alea cu privire la emergenta, ideea este ca stim foarte bine de ce se intampla asta.
Recitește-le, că dai dovadă că nu ai prea înțeles despre ce este vorba acolo.

View PostFluk3, on 03 septembrie 2020 - 12:25, said:

legatura fiind tocmai nevoia de a supravietui, de a crea un adapost si de a perpetua specia... in cele mai bune conditii.
Și astea ce legătură au cu emergența? De când emergența joacă vreun rol, în biologie?

#213
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Recitește-le, că dai dovadă că nu ai prea înțeles despre ce este vorba acolo.
Stiu... nu vrei sa citesti ceva in care nu crezi. E ok.



Quote

Și astea ce legătură au cu emergența? De când emergența joacă vreun rol, în biologie?
In biologie, organismele multicelulare indeplinesc functii pe care organismele unicelulare nu le pot indeplinii tocmai datorita actiunii sinergetice a mai multor celule individuale.

Diferite celule se unesc pentru a forma un anume tip de tesut.
Organele sunt formate din mai multe tesuturi cu functionalitate diferita.
Pe urma organele interactioneaza intre ele pentru a forma un sistem de organe care indeplineste o functie specifica a corpului.
Sistemele acestea de organe functioneaza intr-un colectiv care impreuna sustin functiile vitale ale unui organism



La nivelul unei singure celule se intampla exact ce ti-am spus mai sus, aceasta se hraneste, incearca sa supravietuiasca si sa sa reproduca, toate astea in cele mai bune conditii. Pe langa asta functiile acelei mici celule sunt specifice, asta ca vorbeam de diferite tesuturi si organe.

#214
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 03 septembrie 2020 - 23:37, said:

In biologie, organismele multicelulare indeplinesc functii pe care organismele unicelulare nu le pot indeplinii tocmai datorita actiunii sinergetice a mai multor celule individuale.

Diferite celule se unesc pentru a forma un anume tip de tesut.
Organele sunt formate din mai multe tesuturi cu functionalitate diferita.
Pe urma organele interactioneaza intre ele pentru a forma un sistem de organe care indeplineste o functie specifica a corpului.
Sistemele acestea de organe functioneaza intr-un colectiv care impreuna sustin functiile vitale ale unui organism

La nivelul unei singure celule se intampla exact ce ti-am spus mai sus, aceasta se hraneste, incearca sa supravietuiasca si sa sa reproduca, toate astea in cele mai bune conditii. Pe langa asta functiile acelei mici celule sunt specifice, asta ca vorbeam de diferite tesuturi si organe.
Și unde ziceai că apare emergența aia?

#215
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Apare la celulele care formeaza un tesut la tesuturile care formeaza un organ si la organele care formeaza un organism.

#216
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Așa zice biologia sau așa susții mata'?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate