Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Moartea- existenta superioara?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#1
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018
E un   banc de la  un coleg forumist  pe care a postat-o pe un alt topic si am considerat ca ar merita un topic dedicat:

 gushpi, on 12 iulie 2020 - 18:13, said:

În pântecele mamei erau doi copii. Unul l-a întrebat pe celălalt:
- "Crezi în viață după naștere?
Celălalt a răspuns: -“De ce? Desigur! Trebuie să fie ceva după naștere. Poate că suntem aici ca să ne pregătim pentru ceea ce vom fi mai târziu.”
- “Prostii!”, a spus primul. “Nu există viață după naștere. Ce fel de viață ar fi asta?”
Al doilea a supus: - “Nu știu, dar va fi mai multă lumină decât aici. Poate ne vom plimba cu picioarele și vom mânca cu gura noastră. Poate că vom avea alte simțuri pe care nu le putem înțelege acum.”
Primul a răspuns: - “Asta e absurd. Mersul pe jos e imposibil. Și să mâncăm cu gurile noastre? E ridicol! Cordonul ombilical ne alimentează cu hrană și cu tot ce ne trebuie. Iar cordonul ombilical e atât de scurt, nu am putea pleca de aici. Deci, viața după naștere este exclusă, logic.”
Al doilea a insistat: - “Ei bine, totuși eu cred că este ceva și poate că este diferit decât este aici. Poate că nu vom mai avea nevoie de acest cordon fizic.”
Primul a răspuns: - “Prostii. Și mai mult, dacă există viață, atunci de ce nu s-a mai întors nimeni de acolo? Nașterea este sfârșitul vieții, iar în după-naștere nu există decât întuneric, liniște și uitare. Nu ne duce nicăieri.”
- “Ei bine, nu știu,", a spus al doilea, "Dar cu siguranță ne vom întâlni cu Mama și ea va avea grijă de noi."
Primul a răspuns: - "Mama? Tu chiar crezi în Mama? Asta e de râs. Ai văzut-o vreodată? Dacă Mama există, atunci unde este ea acum?"
Al doilea a spus: - "Ea este peste tot în jurul nostru. Suntem înconjurați de ea. Noi suntem de la ea. Fără ea, lumea asta nu ar fi și nu ar fi putut exista.
A spus primul: - "Păi nu o văd, deci este logic că nu există."
Dar al doilea a răspuns: - "Uneori, când ești în tăcere și te concentrezi și asculți, îi poți percepe prezența și îi poți auzi vocea iubitoare venind de sus.
"


Attached File  Untitled.png   1.48MB   31 downloads





Deci, ce ar putea fi in afara universului astuia?
Majoritatea credem ca dupa ce murim urmeaza VIDUL/NIMICUL suprem, dar  asa ar putea crede si un fetus care nu cunoaste lumea din afara pantecului mamei.
Suntem oare intr-un alt pantec? Este acest univers vast de fapt un alt pantec?  
Dupa ce murim ne nastem intr-o dimensiune superioara unde experimentam o noua viata?


Apoi.....ne nastem din pantec si iesim din vaginul mamei ca toti oamenii care au trait, traiesc si vor trai pe planeta asta, si cand murim, ajungem ingropati in Pamant, putrezim si ne dezintegram.
Dar ce se intampla cu autobservabilitatea noastra,  aptitudinea noastra de a controla un corp dupa ce creierul moare si putrezeste?

Elementul comun al nasterii si mortii il reprezinta GAURA!

Poate ca aceste gauri   sunt de fapt usi simbolice sau portaluri  dintre dimensiuni!


Iesim dintr-o GAURA:
[ https://cdn.the-scientist.com/assets/articleNo/34099/aImg/9375/restoring-c-section-babies-microbiota-l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Si intram  intr-o alta GAURA  sau Groapa :  
[ https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/542053a8e4b0c6a70bc09cfb/1414428698232-GMLKGDYQMIFPAOHDU535/ke17ZwdGBToddI8pDm48kFcjIIX1FKcdO91v_2sr_2x7gQa3H78H3Y0txjaiv_0fDoOvxcdMmMKkDsyUqMSsMWxHk725yiiHCCLfrh8O1z5QPOohDIaIeljMHgDF5CVlOqpeNLcJ80NK65_fV7S1USW_WVzW7aVXo2Ry4s1rbuMMhsaMdDaYTr6tab37c5BbKULy2O2411SvyKR8oCtcyw/concrete-burial-vault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 22:34.


#2
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cam despre ce existenta poate fi vorba in burta unor rame?

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 22:24, said:

ne nastem din pantec si iesim din vaginul mamei ca toti oamenii care au trait, traiesc si vor trai pe planeta asta,  
Cu parere de rau, eu nu am iesit printr-un vagin.
Inca de pe vremea mea se inventase cezariana.
Surprinzator, asa-i?

#4
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 liviu_np, on 14 iulie 2020 - 22:36, said:

Cu parere de rau, eu nu am iesit printr-un vagin.
Inca de pe vremea mea se inventase cezariana.
Surprinzator, asa-i?

E tot aia sa stii.
Nu iesi dintr-un vagin, dar iesi din burta.  
Tot iesi dintr-o "gaura", fie si aia taiata.


 wagmich, on 14 iulie 2020 - 22:34, said:

Cam despre ce existenta poate fi vorba in burta unor rame?
Pai particulele tale moarte nu raman vesnic acolo.
Rama le elimina, ajung tot in pamant, se combina cu niste minerale, incoltesc plante.......albinele le polenizeaza, sau ajung mancate de animale......poate chiar de om, omul ti le consuma, fie direct din plantele care incoltesc din tine, fie animalul pe care le-a mancat ,  apoi particulele tale  ajung in sangele tau, si poate peste cateva zeci sau sute de ani ai sansa sa te nasti din nou!

And....Repeat!
Dar asta e reincarnarea.

Eu vorbesc despre constiinta, despre aptitudinea de a simti, de a avea control.
Nu cred ca dispare asa, pur si simplu!
Probabil ceea ce numim noi "suflet" sau "eu"  se duce intr-o alta dimensiune cosmologica cuantica pe care creierele noastre primitive din trupurile pe care le controlam nu  o poate percepe.

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 22:41.


#5
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Lorin Fortuna ce zice?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 22:24, said:

Dupa ce murim ne nastem intr-o dimensiune superioara unde experimentam o noua viata?
Nu... iesim din existenta, noi nu mai experimentam nimic.
"Noi" reprezinta o structura unica mentinuta de viata, ce se dezintegreaza la moarte, deci nu ne mai reprezinta.

Edited by andreic, 14 July 2020 - 23:55.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 liviu_np, on 14 iulie 2020 - 22:36, said:


Cu parere de rau, eu nu am iesit printr-un vagin.
Inca de pe vremea mea se inventase cezariana.
Surprinzator, asa-i?

    Dap ? Si pe unde ai intrat ? Întreb pentru un prieten !

#8
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 andreic, on 14 iulie 2020 - 23:54, said:

Nu... iesim din existenta, noi nu mai experimentam nimic.
"Noi" reprezinta o structura unica mentinuta de viata, ce se dezintegreaza la moarte, deci nu ne mai reprezinta.
Da ma, stiu, vesnica replica idioata "cand murim, gata, se rupe filmul, nu o sa mai fie NIMIC".
Sunt in 2020 si deja m-am saturat de raspunsul asta lipsit de imaginatie.


Pe bune, tu si cu inca cativa forumisti nu v-ati saturat sa tot trollati  pe tema asta si sa tot va dati destepti, de parca ati fi detinatorii supremi ai adevarului?  
De unde stii tu ca nu o sa mai fie NIMIC dupa moarte?
Ai fost acolo?

Nimeni nu stie  ce se intampla dupa moarte.
Cum ideea despre viata de dupa moarte e o banuiala, asa si ideea ta ca dupa moarte urmeaza NIMIC sau VID e tot o banuiala.
Ambele banuieli sunt concepute in creierele noastre primitive de PRIMATE!

Si apropo, ce este "existenta"?
Dar "non-existenta" ce este?

Nu stii nici macar sa explici ce este de fapt "NIMICUL".

Ai facut tu vreo cercetare pe tema asta?
Ai doctorat, ai lucrari publicate, ai conferinte organizate in care ai demonstrat tu, andreic de pe forumul Softpedia, ca dupa moarte nu o sa mai fie NIMIC?

Si apoi, de ce n-ar trebui sa existe viata dupa moarte, poate o judecata dreapta?
De ce sa nu existe un rai pentru sufletele bune si un iad pentru sufletele rele?

Nu ti-ai dori sa stii ca Hitler , Stalin, Bin Laden sau Trump  ard in iad pentru pacatele lor, pentru toate crimele si nedreptatile comise in vietile lor ?

De ce sa nu existe DREPTATE macar dupa moarte?

Edited by zakhischneur, 15 July 2020 - 01:14.


#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 liviu_np, on 14 iulie 2020 - 22:36, said:

Cu parere de rau, eu nu am iesit printr-un vagin.
Inca de pe vremea mea se inventase cezariana.
Surprinzator, asa-i?

Deci cum s-ar zice, tu ai te-ai nascut printr-un "infarct". :)

#10
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 zakhischneur, on 15 iulie 2020 - 01:13, said:

Da ma, stiu, vesnica replica idioata "cand murim, gata, se rupe filmul, nu o sa mai fie NIMIC".
Sunt in 2020 si deja m-am saturat de raspunsul asta lipsit de imaginatie.


Pe bune, tu si cu inca cativa forumisti nu v-ati saturat sa tot trollati  pe tema asta si sa tot va dati destepti, de parca ati fi detinatorii supremi ai adevarului?  
De unde stii tu ca nu o sa mai fie NIMIC dupa moarte?
Ai fost acolo?

Nimeni nu stie  ce se intampla dupa moarte.
Cum ideea despre viata de dupa moarte e o banuiala, asa si ideea ta ca dupa moarte urmeaza NIMIC sau VID e tot o banuiala.
Ambele banuieli sunt concepute in creierele noastre primitive de PRIMATE!

Si apropo, ce este "existenta"?
Dar "non-existenta" ce este?

Nu stii nici macar sa explici ce este de fapt "NIMICUL".

Ai facut tu vreo cercetare pe tema asta?
Ai doctorat, ai lucrari publicate, ai conferinte organizate in care ai demonstrat tu, andreic de pe forumul Softpedia, ca dupa moarte nu o sa mai fie NIMIC?

Si apoi, de ce n-ar trebui sa existe viata dupa moarte, poate o judecata dreapta?
De ce sa nu existe un rai pentru sufletele bune si un iad pentru sufletele rele?

Nu ti-ai dori sa stii ca Hitler , Stalin, Bin Laden sau Trump  ard in iad pentru pacatele lor, pentru toate crimele si nedreptatile comise in vietile lor ?

De ce sa nu existe DREPTATE macar dupa moarte?
Si tu habar nu ai cati trolleaza pe tema unei fiinte supreme care a creat tot, este peste tot, vede tot, stie tot... dar nu face nimic atunci cand trebuie.
Ai mers tu dincolo ca sa ne spui si noua cum e ?
Binele si raul sunt valabile dor intr-un univers dual cum e al nostru, de ce ar mai fi valabile si dupa moarte intr-un loc fara timp, spatiu si dualitate ?

#11
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
"Sunt in 2020 si deja m-am saturat de raspunsul asta lipsit de imaginatie."
Dar de ce te-oi fi saturat aici pe forum si nu undeva in fundul curtii? Crezi ca asta e o dovada ca am imaginatie?

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 liviu_np, on 14 iulie 2020 - 22:36, said:

Cu parere de rau, eu nu am iesit printr-un vagin.
Inca de pe vremea mea se inventase cezariana.
Surprinzator, asa-i?

Așa atipic, probabil ai supt de la tata... ;)

#13
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 22:41, said:

Eu vorbesc despre constiinta, despre aptitudinea de a simti, de a avea control.
Nu cred ca dispare asa, pur si simplu!
Probabil ceea ce numim noi "suflet" sau "eu"  se duce intr-o alta dimensiune cosmologica cuantica pe care creierele noastre primitive din trupurile pe care le controlam nu  o poate percepe.
Daca s-ar duce undeva, cum se face ca uita unde se duce cand dormim fara vise sau suntem inconstienti?

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Cum se face ca nu stie (aduce aminte) nici de unde a venit daramite unde se duce...

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 andreic, on 14 iulie 2020 - 23:54, said:

Nu... iesim din existenta, noi nu mai experimentam nimic.

E corect ce spui. Ieșim din această existență. Mai departe, nimeni nu se poate pronunța, încă.
Însă e prostie mare să crezi că niște chimicale pot genera conștiința. E un subiect spre care încep să se aplece timid oamenii de știință.

#16
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
incearca sa intelegi mecanica vietii organice si o sa intelegi si legatura dintre chimie si biologie. o sa intelegi si de ce mintea nu poate trai fara corp( sau aparate care imita functiile corpului).
constiinta nu-i magie, e doar greu de inteles in timp ce o folosesti. la fel cum un om credincios se mai intreaba cateodata care o fi planul, fara sa isi de-a seama ca atat timp cat este in mijlocul lui nu are cum sa-l vada.
e greu de inteles constiinta, pentru ca nu-i poti scapa. e inevitabila, cu toate limitele ei. dincolo de aceste limite, tot ce nu intelegem e mister - filme cu zei, deja vu si altele asemenea.

#17
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018
Degeaba o ardeti apoi la modul ateu.
Uitati-va la argumentele bebelului sceptic.
Sunteti exact ca el!

 TOPCATBV, on 15 iulie 2020 - 08:54, said:

Daca s-ar duce undeva, cum se face ca uita unde se duce cand dormim fara vise sau suntem inconstienti?


Cand dormi bustean, esti in coma sau in moarte clinica nu esti MORT!
Creierul tau inca functioneaza, inca traiesti in acest corp.

 morenno, on 15 iulie 2020 - 10:14, said:

incearca sa intelegi mecanica vietii organice si o sa intelegi si legatura dintre chimie si biologie. o sa intelegi si de ce mintea nu poate trai fara corp( sau aparate care imita functiile corpului).
constiinta nu-i magie, e doar greu de inteles in timp ce o folosesti. la fel cum un om credincios se mai intreaba cateodata care o fi planul, fara sa isi de-a seama ca atat timp cat este in mijlocul lui nu are cum sa-l vada.
e greu de inteles constiinta, pentru ca nu-i poti scapa. e inevitabila, cu toate limitele ei. dincolo de aceste limite, tot ce nu intelegem e mister - filme cu zei, deja vu si altele asemenea.


Nu-i magie!  Clar!
Nu cred nici eu in spiritualitate.

Dar cred ca e ceva la nivel cuantic sau cosmic care ne da posibilitatea sa simtim ca traim intr-un trup.  
Poate constiinta e un deseu ca rezultat al proceselor biochimice din organism si al experientelor dobandite prin interactiunea cu mediul inconjurator si alti indivizi.
Dar totusi, ce ne da acel control si simt ?
Ce ne da acel simt de auto-observabilitate.

Pentru ca n-are nicio logica sa spui ca eu simt si controlez acest corp doar pentru ca s-au cuplat mama si tata si gata.  
De ce m-am nascut la 13 miliarde de ani dupa Big Bang, de ce pe planeta Pamant, de ce in trupul asta?  
De ce nu pot sa controlez alte trupuri ?
De ce nu m-am nascut intr-un alt trup?


Poate pentru ca exista un sistem cuantic de reincarnare si teoria microcosmosului e valida.  
Ori cand murim, iesim dintr-o existenta  si intram in alta existenta, acel lucru pe care noi il numim "suflet", "eul", acel care ne da capacitatea de a controla un trup!

Edited by zakhischneur, 15 July 2020 - 11:03.


#18
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 ursamajor, on 15 iulie 2020 - 09:11, said:

E corect ce spui. Ieșim din această existență. Mai departe, nimeni nu se poate pronunța, încă.
Însă e prostie mare să crezi că niște chimicale pot genera conștiința. E un subiect spre care încep să se aplece timid oamenii de știință.

Sam Parnia e printre putinii oameni de stiinta (nici nu a putut termina un studiu pe care l-a inceput acum mult timp si pe baza caruia spune el ca isi bazeaza concluziile) care cred asemenea nazbatii.

 zakhischneur, on 15 iulie 2020 - 11:00, said:

Pentru ca n-are nicio logica sa spui ca eu simt si controlez acest corp doar pentru ca s-au cuplat mama si tata si gata.  
De ce m-am nascut la 13 miliarde de ani dupa Big Bang, de ce pe planeta Pamant, de ce in trupul asta?  
De ce nu pot sa controlez alte trupuri ?
De ce nu m-am nascut intr-un alt trup?
Raspunsul la intrebarile tale este acelasi: pentru ca suntem o creatie a trupului.

 zakhischneur, on 15 iulie 2020 - 11:00, said:

Dar cred ca e ceva la nivel cuantic sau cosmic care ne da posibilitatea sa simtim ca traim intr-un trup.  
Poate constiinta e un deseu ca rezultat al proceselor biochimice din organism si al experientelor dobandite prin interactiunea cu mediul inconjurator si alti indivizi.
Dar totusi, ce ne da acel control si simt ?
Ce ne da acel simt de auto-observabilitate.
Foarte probabil pentru ca avem o imensa capacitate de a modela simbolic realitatea (necesara pentru a face predictii in scop de supravietuire), realitate din care face parte si corpul nostru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate