Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dune (2020)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Dune, regia Denis Villeneuve,  premiera 18 dec.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1EI-UrAweXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Au bagat ceva actori cunoscuti...dar paca actoru principal nu prezinta mare garantie...

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Iar reincalzesc aceiasi ciorba? Nu mai sunt in stare sa gaseasca scenarii originale?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Un univers foarte complex, care sfarseste normal prin a fi mutilata de adaptarea TV.

#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

View PostAdm, on 13 iulie 2020 - 18:09, said:

Un univers foarte complex, care sfarseste normal prin a fi mutilata de adaptarea TV.
Asa pare,din pacate.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Ce nume grele in distributie!!!!! : Dave Bautista,Jason Momoa(aici sunt curios cum il va interpreta peDuncan Idaho)
,Josh Brolin,Stellan Skarsgård(unul din actorii mei preferati) un actor absolut perfect pt. Baron  Harkonnen ,Charlotte Rampling,David Dastmalchian(cum a interpretat personajul din The Dark Knight a fost absolut fantastic).Clar o sa merg la cinema 3d sa vad acest film,din nefericire CinemaOne nu are un sistem 3d bunPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image.

#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Sper sa fie filmul mai reusit decit cartile, ca eu n-am reusit s-o citesc nici pe prima. Ca toata lumea se vaita de Mary Sue-uri, pai personajul principal din Dune e definitia lui Gary Stu, asa un personaj umflat cu pompa n-am mai vazut, orice besina trage e semn ca e Cel Ales.

Culmea ca am citit carti care evident s-au inspirat din Dune, dar care au facut o treaba infinit mai buna. O sa ma uit la film pentru ca am sperante de la Dennis Villeneuve, face filme bune chiar si cind scenariul e de rahat (vezi Arrival, dar, man, BR 2049 e un instant classic).

#8
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Daca nu citesti cartea, n-ai cum sa intelegi toate subtilitatile.
Nu e mare provocare... daca-ti place genul o sa reusesti sa o intelegi.

Prima versiune, aia cu Kyle MacLachlan, a fost vaduvita de mult continut important, cu toate ca a mai existat ceva voce in background cu introspectii si naratiuni.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAdm, on 13 iulie 2020 - 18:09, said:

Un univers foarte complex, care sfarseste normal prin a fi mutilata de adaptarea TV.


Probabil va fi un film bun, din punct de vedere cinematografic, cu efecte mult peste ce a fost posibil pe vremea lui Lynch, insa sunt curios cat de aproape de carte va fi. Pentru mine asta va fi jumatate de nota.

#10
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Astia tot reincep povesti si nu le termina. Sa faca o continuare la filmul Dune din 1984, ca doar au cartile material pentru inca 10-15 filme in serie. Dar nu, o luam de la inceput si il lasam dupa ce-am prezentat primele capitole, nici macar prima carte cu totul.

Si la fel fac la toate povestirile mai interesante. Te lasa cu "blue-balls" si-atat.

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostStecheru, on 13 iulie 2020 - 19:45, said:

Astia tot reincep povesti si nu le termina. Sa faca o continuare la filmul Dune din 1984, ca doar au cartile material pentru inca 10-15 filme in serie. Dar nu, o luam de la inceput si il lasam dupa ce-am prezentat primele capitole, nici macar prima carte cu totul.

Si la fel fac la toate povestirile mai interesante. Te lasa cu "blue-balls" si-atat.
LGBTPosted Image

#12
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
@hellmarvel: un film mai reușit decât cartea de la care pleacă? Hmm, o glumă foarte bună. Sau nu poți imagina ceea ce citești.

#13
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Eu am citit prima carte, mi-a placut ideea si povestea, dar stilul narativ si prea multe descrieri ma faceau sa adorm dupa cateva pagini. Asa ca nu le-am mai citit si pe restul.
Sper sa pot sa iasa filmul in format 4DX. Posted Image

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Posthellmarvel, on 13 iulie 2020 - 18:35, said:

Sper sa fie filmul mai reusit decit cartile, ca eu n-am reusit s-o citesc nici pe prima.
Asta e echivalent cu a înjura în biserică. :(

#15
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005

View Postiladi, on 13 iulie 2020 - 19:36, said:

Probabil va fi un film bun, din punct de vedere cinematografic, cu efecte mult peste ce a fost posibil pe vremea lui Lynch, insa sunt curios cat de aproape de carte va fi. Pentru mine asta va fi jumatate de nota.

Miniseria din 2000 de pe SyFy (cam 4-5 ore), a respectat destul de bine cartea, dar nu vad cum ar putea comprima toata actiunea intr-un film de 1.5-3 ore.
Eu sunt curios de actori si efecte, daca vor reusi sa redea atmosfera din carte, pentru ca filmele anterioare nu mi s-au parut prea reusite.


View PostStecheru, on 13 iulie 2020 - 19:45, said:

Astia tot reincep povesti si nu le termina. Sa faca o continuare la filmul Dune din 1984, ca doar au cartile material pentru inca 10-15 filme in serie. Dar nu, o luam de la inceput si il lasam dupa ce-am prezentat primele capitole, nici macar prima carte cu totul.

Exista continuare facuta dupa cartile 2 si 3, Children of Dune din 2003.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbbox, on 13 iulie 2020 - 20:47, said:

Eu sunt curios de actori si efecte, daca vor reusi sa redea atmosfera din carte, pentru ca filmele anterioare nu mi s-au parut prea reusite.
Pai aici e buba, tu ti-ai imaginat intrun fel atmosfera din carte, regizorul ne va prezenta varianta lui. Daca nu se potrivesc, o sa fie un film naspa. :)

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbbox, on 13 iulie 2020 - 20:47, said:

dar nu vad cum ar putea comprima toata actiunea intr-un film de 1.5-3 ore.


Eu nu ma refer la compresie ci la adaptare. Mi-e limpede ca nu se va putea comprima, dar cand am vazut poza cu Momoa mi-am pus intrebarea cat de tare se va schimba firul cartilor in adaptare film , dat fiind faptul ca personajul Idaho e sublim dar aproape inexistent in prima carte.

View PostBursul, on 14 iulie 2020 - 05:32, said:

Pai aici e buba, tu ti-ai imaginat intrun fel atmosfera din carte, regizorul ne va prezenta varianta lui. Daca nu se potrivesc, o sa fie un film naspa. Posted Image

In plus, poate o mare parte dintre cei care au vazut varianta Lynch, cu toate lipsurile ei, vor pleca la vizionare usor conditionati de prima impresie de acu peste 30 de ani.

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postmarianvasile, on 13 iulie 2020 - 19:52, said:

@hellmarvel: un film mai reușit decât cartea de la care pleacă? Hmm, o glumă foarte bună. Sau nu poți imagina ceea ce citești.

Sophi's choice?

In alta ordine de idei speram sa ecranizeze cineva urmatoarele carti, de prima sunt chiar plictisit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate