Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Diploma de bacalaureat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dianadr01plndr

Dianadr01plndr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2020
Este posibil, din punct de vedere legal, sa-mi fie refuzata inmanarea diplomei de bacalaureat pe motivul nepredarii tuturor manualelor?

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu, este un abuz. Acum, ce poți face, greu de spus. Începe cu o cerere scrisă, după care, dacă nu se rezolvă, te adresezi unei instanțe.

Sunt destul de sigur că se rezolvă după cerere, pentru că ar fi nașpa să îți refuze un drept așa, fără vreun motiv întemeiat.

Edited by SmurfK, 07 July 2020 - 16:26.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Diploma de Bac îți apartine. Nu ți-o poate lua nimeni.
     În ce privește manualele cred că va trebui să vorbești cu cei din școală.
      Dacă s-au pierdut, s-au pierdut !


 SmurfK, on 07 iulie 2020 - 16:25, said:

Nu, este un abuz. Acum, ce poți face, greu de spus. Începe cu o cerere scrisă, după care, dacă nu se rezolvă, te adresezi unei instanțe.

Sunt destul de sigur că se rezolvă după cerere, pentru că ar fi nașpa să ĂŽți refuze un drept așa, fără vreun motiv ĂŽntemeiat.

   Nu mai speria copilul de pomană !
   Cărțile sunt gratuite !
    Ideal ar fi să le predai înapoi ca să mai învețe și altii.
    Ei bine, în viață nu e ca in filme.


#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Asta cu instanta fu amuzanta. E posibil ca ai lui colegi sa termine facultatea și el încă sa nu termine cu procesul.
Cauta manualele la librărie, le plătește, sigur are școala o soluție, nu o fi el primul care a aruncat cărțile în gârlă.

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 slai, on 07 iulie 2020 - 16:31, said:

Asta cu instanta fu amuzanta. E posibil ca ai lui colegi sa termine facultatea și el încă sa nu termine cu procesul.

Cu atât mai mult, în cazul unui proces, se poate cuantifica, în bani, cât de afectată i-a fost viața de acest abuz.

 cspot, on 07 iulie 2020 - 16:31, said:

   Nu mai speria copilul de pomană !

Eu îl sperii? Îl sperie dobitocul care nu-i eliberează diploma. Eu doar i-am spus care sunt căile legale, că astea sunt, cerere în scris, după care să se adreseze superiorului, hai să zicem Inspectoratul școlar, iar dacă nu se poate, instanței. Ce-i așa "de speriat"? E un parcurs firesc.

De fapt asta e o problemă mare a țării noastre, că sunteți mulți, îndoctrinați și speriați, așa, de vedeți instanța de judecată ca pe o chestie de speriat. Totuși, dacă măcar un elev, pus în situația asta, ar fi urmat acești pași, acum nu mai aveam discuția asta, pentru că orice elev se putea duce cu jurisprudența respectivă, și-i putea da în cap directorului.

Edited by SmurfK, 07 July 2020 - 16:37.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 Dianadr01plndr, on 07 iulie 2020 - 14:25, said:

Este posibil, din punct de vedere legal, sa-mi fie refuzata inmanarea diplomei de bacalaureat pe motivul nepredarii tuturor manualelor?
Le ceri semnatura pentru primire manual.
Sa dovedeasca ei ca ti-au predat respectivele bunuri.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Dianadr01plndr, on 07 iulie 2020 - 14:25, said:

Este posibil, din punct de vedere legal, sa-mi fie refuzata inmanarea diplomei de bacalaureat pe motivul nepredarii tuturor manualelor?

A existat un astfel de caz, acum 1 an, la un liceu din Ploiești.
http://glasulploiest...rdut-un-manual/

Însă anul acesta, în contextul pandemiei, fiecare inspectorat școlar județean decide cum procedează. De exemplu, în Prahova, elevii de a XII-a puteau sa predea manualele primite de la școală, cu ocazia orelor de pregătire ptr bac. Cum acestea au fost opționale, nefiind obligatorie prezenta, cei care nu le-au predat în iunie, o pot face la începutul anului școlar 2020-2021.
https://www.observat...lar-prahova?amp

Cel mai bine ar fi sa te interesezi la secretariatul liceului sau la inspectoratul școlar județean.

Edited by corinadaniela, 07 July 2020 - 17:14.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 corinadaniela, on 07 iulie 2020 - 17:14, said:

A existat un astfel de caz, acum 1 an, la un liceu din Ploiești.
http://glasulploiest...rdut-un-manual/

Quote

Nu este voie. Ministerul Educației ne interzice să strângem bani de la elevi. Nu avem articol bugetar pentru așa ceva
Bine ca fondul scolii se poate strange.

Edited by MarianG, 07 July 2020 - 17:36.


#9
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Diploma ta de bacalaureat este emisa de Min Educatiei, nu de liceul in cauza, iar inmanrea ei este un drept, ce nu poate fi refuzat de liceu, indiferent de temei.
Faptul ca nu ai dus toate manualele este o problema administrativa care priveste relatia dintre tine si liceu si nu are nicio treaba cu diploma.

Liceele au practica asta, astfel incat fostii elevi sa aduca inapoi toate cartile/manualele imprumutate de la biblioteca. Dar nu este legala, e doar o sperietoare.

#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 SmurfK, on 07 iulie 2020 - 16:34, said:

De fapt asta e o problemă mare a țării noastre, că sunteți mulți, îndoctrinați și speriați, așa, de vedeți instanța de judecată ca pe o chestie de speriat.

Instanta de judecata din Romania raspunde: "hold my beer" :)

https://www.krossfire.ro/am-martori/

#11
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 25.04.2007

 MarianG, on 07 iulie 2020 - 16:54, said:

Le ceri semnatura pentru primire manual.
Sa dovedeasca ei ca ti-au predat respectivele bunuri.
Mai Mariane ce-i cu tine, ca de catva timp postezi cel putin ciudat? Ca sa nu zic altfel.

#12
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 MarianG, on 07 iulie 2020 - 17:36, said:

Bine ca fondul scolii se poate strange.

Eu n-am platit niciodata fondul scolii. Nu ni s-a cerut, nu ca aveam eu ceva contra. Bucuresti.
Initiator, nu poti sa achiti cat iti cer si sa scapi de ei? Pana la urma nu erau noi, cat sa vrea pe ele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate