Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Teapa auto Vito WDF63970513810380

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:28, said:

Oamenii nu inteleg diferenta de aceea ei dau km inapoi. Omul vede 400.000 la masina adusa de afara si stramba din nas ca is prea multi si zice ca a vazut el altul care da mai ieftin masina din ro cu istoric care are 200.000 dar nu intelege ca km nu is egali. Si atunci normal ca ei dau km inapoi ca sa echilibreze putin piata pentru ca nu e normal ca o masina rulata in Romania sa se vanda mai scump decat una cu rulaj dublu in afara.
Dar daca vrem sa fim corecti ar trebui raportate 2 cifre, km in ro si km in afara ro si atunci o sa vedeti ca nimeni nu mai da km inapoi. Dar nu se poate asa ceva.
Aha, abia acum am inteles... Deci, "vanzatorii profesionisti" au vazut cat de prosti sunt cei care cumpara masini (basca faptul ca nu se pricep la masini) si incearca sa ii aduca pe visatori cu picioarele pe pamant. Sau, cum zici tu, "echilibreaza piata".

#20
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017

View PostBogdansv1, on 03 iulie 2020 - 21:29, said:

Asta voiam eu să spun, în România e afectat trenul de rulare, în vestul Europei uzura e la motor. Și la ei ca și la noi, sunt destui care merg la service doar când pică ceva, nu toți sunt avuți iar ora de service costă.
Am lucrat și lucrez și prin țări străine și între discuțiile dintre bărbați invariabil ajungem și la mașini.
Este afectat si motorul ca nu ai cum sa elimini complet vibratiile.
Daca vrei sa stii care e starea motorului faci un test de compresie cu 50 de lei, si nu te uiti la km..

#21
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
chiar nu vroiam sa scriu. ca au raspuns altii inaintea mea. si multi bat campii de parca se duc la sapa.

ce vorbiti voi aici? tren de rulare, masini rulate afara? romanii fac ceva, dar stai, germanii fac altceva. si de aici deducem ca?

samsari care dau kilometrii inapoi? cine ar fi crezut.

e belea topicul asta. uite cum sta treaba in viata reala:

1.nu conteaza daca masina e rulata afara sau in Romania. cum a zis cineva, cel mult schimbi bucsi si capetele de bara + amortizoare.
2.avem si noi asfalt, cel putina pe o raza de 50 de km, e greu sa gasesc vreo groapa.
3.avem Logan cu 1 milion de kilometrii, rulati in Romania, in conditii de taxi. zici ca masinile astea-s facute din carton sa se strice cand dau de o groapa.
4.minciunea e minciuna, imi spui adevarul si decid eu daca merita masina aia atatia bani.
5.in final conteaza masina si numai masina. rularea ei conteaza cand a mers ala subturat cu dieselul prin oras si facea schimbu de ulei la 30.000. dar asta se poate intampla si in Germania si in China si in Romania.

auzi ce zic aia la loganul de 1 milion:

Spre surprinderea lor, mecanicii au confirmat kilometrii masinii si spun ca motorul este cel original, fara sa fi fost segmentat vreodata. Mai mult, compresia era buna si egala in toate cele patru pistoane, iar cutia de viteze este de asemenea cea din fabrica. Si sursa ca poate nu ma crezi: https://haihuin2.com...cia-sub-capota/

Edited by bobitad, 03 July 2020 - 21:46.


#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:10, said:

Dar in europa drumurile sunt oglinda

Probabil ca ai vazut "faimoasele drumuri din Europa" prin poze de acum 30 de ani. Mergi in Berlin, in Paris, in Budapesta sau Viena sa vezi ce varza sunt drumurile. Unele din ele sunt mai naspa ca la noi.

Nici chiar autostrazile nu sunt peste tot foarte bune, iar o masina cu siguranta nu merge 100% doar pe autostrada.

O sa prefer oricand o masina la care au facut reviziile anual, la 15.000km, decat una alergata pe autobanda la care au facut reviziile la 30-50.000km. Bucse, planetare si amortizoare schimbi mai repede decat un set motor...

#23
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:38, said:

Este afectat si motorul ca nu ai cum sa elimini complet vibratiile.
Daca vrei sa stii care e starea motorului faci un test de compresie cu 50 de lei, si nu te uiti la km..
Aham deci sa inteleg atunci ca motorul meu are "in interne" peste 3 milioane? al dracului Fiat, nu stiam ca sunt atat de fiabile

#24
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017

View Postbobitad, on 03 iulie 2020 - 21:39, said:

chiar nu vroiam sa scriu. ca au raspuns altii inaintea mea. si multi bat campii de parca se duc la sapa.

ce vorbiti voi aici? tren de rulare, masini rulate afara? romanii fac ceva, dar stai, germanii fac altceva. si de aici deducem ca?

samsari care dau kilometrii inapoi? cine ar fi crezut.

e belea topicul asta. uite cum sta treaba in viata reala:

1.nu conteaza daca masina e rulata afara sau in Romania. cum a zis cineva, cel mult schimbi bucsi si capetele de bara + amortizoare.
2.avem si noi asfalt, cel putina pe o raza de 50 de km, e greu sa gasesc vreo groapa.
3.avem Logan cu 1 milion de kilometrii, rulati in Romania, in conditii de taxi. zici ca masinile astea-s facute din carton sa se strice cand dau de o groapa.
4.minciunea e minciuna, imi spui adevarul si decid eu daca merita masina aia atatia bani.
5.in final conteaza masina si numai masina. rularea ei conteaza cand a mers ala subturat cu dieselul prin oras si facea schimbu de ulei la 30.000. dar asta se poate intapla si in Germania si in China si in Romania.

auzi ce zic aia la loganul de 1 milion:

Spre surprinderea lor, mecanicii au confirmat kilometrii masinii si spun ca motorul este cel original, fara sa fi fost segmentat vreodata. Mai mult, compresia era buna si egala in toate cele patru pistoane, iar cutia de viteze este de asemenea cea din fabrica. Si sursa ca poate nu ma crezi: https://haihuin2.com...cia-sub-capota/

Ala e doar un Logan cu ceva senzor sau calculator defect si ii numara 1 km la 200 de metri.
Si probabil mosu merge si incet si de aceea nu si-a dat seama nimeni inca

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 20:46, said:

Irelevant ca are 450 de mii pentru ca sunt km facut pe autostrada.
100 de km pe autostrada romaneasca fac cat 10 km de oras romanesc si daca e autostrada europeana fac cat 1 km de oras romanesc. Deci practic masina aia are sub 45.000 de km dpdv mecanic
Masina nu are aceeasi uzura pe autostrada ca si cum are in oras.
Daca vrei sa iei teapa ia masina cu 100.000 de km romanesti sa vezi atunci cum schimbi pe piese tot la 3 zile.
Am luat eu in 2012. 97 000 Km avea. O am si acum. Poti sa vii sa o verifici. Km facuti in Romania si culmea, masina functioneaza normal.

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:49, said:

Ala e doar un Logan cu ceva senzor sau calculator defect si ii numara 1 km la 200 de metri.
Si probabil mosu merge si incet si de aceea nu si-a dat seama nimeni inca
las-o ca macane, am vazut cu ochii mei logan 2 taxi cu 770k km la bord, asta prin 2015 sau 2016.

Edited by _-livio-_, 03 July 2020 - 21:56.


#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

View PostBucifon, on 03 iulie 2020 - 20:55, said:


Era masina unei batranici, mergea doar la piata cu ea Posted Image



Nu poti raporta anuntul? Si/sau data pe mana politiei 'tule mama lor de hoti.
este rara masina care nu are dati km inapoi.in rest toate sunt manarite nu stiu ce visati voi la km reali mai ales la masinile aduse

View Post_-livio-_, on 03 iulie 2020 - 21:55, said:

las-o ca macane, am vazut cu ochii mei Logan 2 taxi cu 770k km la bord, asta prin 2015 sau 2016.
eu am vazut unul la care nu a fost oprit motorul 3 ani.a lucrat la taxi masina in schimburi zi si noapte

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:28, said:

Oamenii nu inteleg diferenta de aceea ei dau km inapoi. Omul vede 400.000 la masina adusa de afara si stramba din nas ca is prea multi si zice ca a vazut el altul care da mai ieftin masina din ro cu istoric care are 200.000 dar nu intelege ca km nu is egali. Si atunci normal ca ei dau km inapoi ca sa echilibreze putin piata pentru ca nu e normal ca o masina rulata in Romania sa se vanda mai scump decat una cu rulaj dublu in afara.
Dar daca vrem sa fim corecti ar trebui raportate 2 cifre, km in ro si km in afara ro si atunci o sa vedeti ca nimeni nu mai da km inapoi. Dar nu se poate asa ceva.
kilometrii sunt kilometri. iar diferenta asta pe care o clamezi tu e de natura penala. scurt pe doi, lasa vrajeala.

ar trebui samsarii sa se organizeze dreq in breasla si sa aiba si comisie de integritate a lor care sa judece care kilometri au fost dati inapoi cu bun simt si care au fost dati inapoi cu nesimtire. ceva gen Colegiul Samsarilor. cand te consideri pacalit sa-i poti reclama acolo, ca si pe medici. si la fel ca si la medici sa primeasca doar o mustrare colegiala...

daca legea zice ca n-ai voie sa te atingi de asta ce-i asa greu de inteles?

Edited by Fane, 03 July 2020 - 22:35.


#29
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu sunt curios de unde stie autorul ca masina respectiv are kilometrii dati inapoi. Intreb si eu. A platit un raport? Daca da de ce nu l-a atasat?

#30
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 20:46, said:

Irelevant ca are 450 de mii pentru ca sunt km facut pe autostrada.
băi a minţit, e infracţiune, fals in acte şi toate cele, deci ar trbeui puşcărie.

Edited by calinkgb, 03 July 2020 - 23:52.
Ia lasa matale politica pentru Poiana, nu imi polua aici.


#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
aceeasi labareala,km nemtesti sunt kosher,or fi furat si ei din lungime la drumuri?

#32
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:10, said:

Pe bune, voi comparati drumurile de la noi cu autostrazile din europa?
Eu iti arat masina luata noua aici cu istoric complet la rar de la 0 km si care la 100.000 e mai obosita decat aceeasi masina adusa din germania cu peste 300.000 km!
Vibratiile de la canele,gropi etc afecteaza in timp toate piesele inclusiv motorul care dupa 10.000 de km in ro deja nu mai are tolerantele din fabrica.
Dar in europa drumurile sunt oglinda si acolo faci si 2 milioane de km lejer cu motorul ala
Daca toate sunt asa bune si frumoase atunci care e ratiunea sa dai inapoi kilometrajul? Si daca tot sustii o anumita tendinta prin pozitia adoptata, esti cam offtopic vorbind despre drumurile Europei sau despre uzurile produse masinilor in anumite locatii. Esti cumva avocatul mincinosilor/teparilor sau chiar te numeri printre ei?

Edited by iuliean50, 04 July 2020 - 07:07.


#33
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 21:10, said:

Pe bune, voi comparati drumurile de la noi cu autostrazile din europa?
Eu iti arat masina luata noua aici cu istoric complet la rar de la 0 km si care la 100.000 e mai obosita decat aceeasi masina adusa din germania cu peste 300.000 km!
Vibratiile de la canele,gropi etc afecteaza in timp toate piesele inclusiv motorul care dupa 10.000 de km in ro deja nu mai are tolerantele din fabrica.
Dar in europa drumurile sunt oglinda si acolo faci si 2 milioane de km lejer cu motorul ala
Ai permis? Amvelopele si supensia ce fac? Motorul sta pe niste suporti (tampoane) ce se mai schimba si ele

#34
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postbotoxy, on 03 iulie 2020 - 20:46, said:

Irelevant ca are 450 de mii pentru ca sunt km facut pe autostrada.
100 de km pe autostrada romaneasca fac cat 10 km de oras romanesc si daca e autostrada europeana fac cat 1 km de oras romanesc. Deci practic masina aia are sub 45.000 de km dpdv mecanic
Masina nu are aceeasi uzura pe autostrada ca si cum are in oras.
Daca vrei sa iei teapa ia masina cu 100.000 de km romanesti sa vezi atunci cum schimbi pe piese tot la 3 zile.

Da, si o jumatate de Kg de rosii din spania is decat 1Kg pe cantarele "oltenesti" pentru ca au facut drum lung!

Cand dai kilometrajul inapoi comiti o infractiune exact ca si cand ai fura pe cineva la cantar in piata!

#35
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postbobitad, on 03 iulie 2020 - 21:39, said:

cum sta treaba in viata reala:

1.nu conteaza daca masina e rulata afara sau in Romania. cum a zis cineva, cel mult schimbi bucsi si capetele de bara + amortizoare.
2.avem si noi asfalt, cel putina pe o raza de 50 de km, e greu sa gasesc vreo groapa.
3.avem Logan cu 1 milion de kilometrii, rulati in Romania, in conditii de taxi. zici ca masinile astea-s facute din carton sa se strice cand dau de o groapa.
4.minciunea e minciuna, imi spui adevarul si decid eu daca merita masina aia atatia bani.
5.in final conteaza masina si numai masina. rularea ei conteaza cand a mers ala subturat cu dieselul prin oras si facea schimbu de ulei la 30.000. dar asta se poate intampla si in Germania si in China si in Romania.


View Postcipri2bau, on 03 iulie 2020 - 22:41, said:

băi a minţit, e infracţiune, fals in acte şi toate cele, deci ar trbeui puşcărie.

aici este vorba despre tentativa de inselaciune (art 248 CP) si se sanctioneaza cu inchisoare.
nu mai bagati in seama diverse persoane necinstite, care induc în eroare si care înșală scriind pe acest topic.

Daca exista certitudinea ca kilometrajul a fost masluit, depuneti la Politie toate dovezile pe care le aveti.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Trebuie sa dovesdesti ca cel in cauza a masluit Km. Ca daca a luat-o la mana a cinspea, nu ai nicio sansa sa castigi. Si aproape toate sunt date din mana in mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate