Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Recomandare model iRobot, va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
M-am decis, o sa cumpar un iRobot dar mi-am prins urechile in variante si versiuni, nu stiu ce sa aleg. Buget, maxim 4000 lei, dar nu e obligatoriu sa-i cheltui pe toti.
Casa e destul de mare, 180mp x 2 nivele, parchet, foarte putine covoare. Zona linistita, cantitate relativ mica de praf in exterior.
Ce ma intereseaza:
1. Sa nu cada pe scari - obligatoriu!
2. Sa-l pot programa de pe iPhone - obligatoriu
3. Sa fie silention - preferabil, dar nu obligatoriu (ca sa-l pun la treaba si noaptea)
4. Sa stie sa se incarce singur atunci cand e nevoie - obligatoriu
5. Sa stie sa comunice cu mopul iRobot - preferabil, dar nu obligatoriu (poate in viitor cumpar si mop automat)
6. Sa stie sa goleasca singur mizeria stransa din casa - preferabil,dar doar daca optiunea asta nu costa o caciula de bani
7. Sa vad marcat pe harta unde a facut curat si unde nu.
7. Alte optiuni care sa merite banii?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

PS
Va rog treceti peste incercarile de a ma convinge sa cumpar alta marca, vreau iRobot si gata!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
1. iRobot este prea scump pt ceea ce ofera, la orice nivel.
2. Mergi pe produsele Xiaomi, recomand S5 max
3. problema ramane cu golirea automata, care e in alta liga de jucarii.

#3
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 Adm, on 03 iulie 2020 - 12:58, said:

1. iRobot este prea scump pt ceea ce ofera, la orice nivel.
2. Mergi pe produsele Xiaomi, recomand S5 max
3. problema ramane cu golirea automata, care e in alta liga de jucarii.
Omul a zis ca nu vrea nimic altceva...

Eu ii zic sa se gandeasca de 2 ori, eu am un Roborock S5 Max de ceva timp, aspira in fiecare zi, chinezul asta mic pune in fund orice alt robot de genul. E si mai ieftin, luat cu 1700 lei.

LE: bine, nici el nu stie ce vrea: zice sa i se dea alte optiuni si apoi sa nu il convingem de alti producatori.
In fine, @Initiator vezi ca iRobot Roomba alea mai vechi nu au mapping. (https://www.androidc...-vs-roborock-s6)

Edited by CryTeku, 03 July 2020 - 13:06.


#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 23.10.2015
Si eu m-am uitat la S5 Max, dar am inteles ca are nevoie de lumina pt ghidare (camere video). Am ales Neato D7, se ghideaza cu laser.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 10.02.2017
Citeam niste comentarii, ca te ia de cap doar cand auzi cat tine acumulatorul - 6 luni, exact cat are garantie. Dupa? Altul sau reparatie, cica, pentru cateva sute de lei.
Aroganta maxima.

#6
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 LukRo, on 03 iulie 2020 - 13:04, said:

Si eu m-am uitat la S5 Max, dar am inteles ca are nevoie de lumina pt ghidare (camere video).
S5-ul are navigatie cu laser denumita LiDar.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu tot Xiaomi am... bine eu am Roborock2, versiunea putin mai veche de care sunt extrem de multumit.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 23.10.2015

 CryTeku, on 03 iulie 2020 - 13:09, said:

S5-ul are navigatie cu laser denumita LiDar.

Inseamna ca era alt robot, am vazut zeci de reviewuri... nu mai tin minte exact.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
S5 Max este cu laser.
Toate care au dom sus, sunt cu laser.

C1 este optic

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Roborock S5 Max e cel mai bun de pe piata...

#11
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Va rog mult, nu-mi stricati topicul, rugamintea mea a fost sa ramaneti strict la modelele de iRobot si nimic altceva. Un admin, se poate face putina curatenie pe topicul asta?

#12
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eu am irobot de 6 ani. Nu as cumpara altceva, sunt incredibil de bine construite si de robuste.

Nu cad pe scari pentru ca au cliff sensors. Eu de multe ori il pun pe sifoner sa culeaga praful de acolo. Face o treaba minunata.

Daca iei un model irobot, iti recomand sa iei un model cu aplicatie pe smarphone cu care sa poti sa il programezi sa faca curat cand vrei tu si cu care sa poti sa il ghidezi prin locuri greu de accesat, periculoase pentru oameni.

Si mai recomand sa iei un model cu doi tamburi de cauciuc. Modelele mai ieftine au un tambur de cauciuc si o perie. In peria aia se aduna tot parul mai lung si trebuie sa o cureti mult mai des. Cu tamburii de cauciuc nu ai problema asta.

De exemplu recomand modelul asta: https://www.amazon.d...0NsaWNrPXRydWU=

Edited by murdar, 03 July 2020 - 14:24.


#13
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
OK, discutati intre voi despre ce vreti, din partea mea se poate inchide/sterge topicul.

#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 _D_A_N_, on 03 iulie 2020 - 14:31, said:

OK, discutati intre voi despre ce vreti, din partea mea se poate inchide/sterge topicul.

Ignora-i, asta ii ustura cel mai tare ;)

#15
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 rex, on 03 iulie 2020 - 14:35, said:

nu e threadul tau, asa ca se poate discuta despre orice robot-aspirator asemenator

 CryTeku, on 03 iulie 2020 - 14:24, said:

Deci vii pe un forum GENERAL sa rogi o parere, ti se ofera alte pareri si tot tu esti ala deranjat?

Mai bine mergi tu pe forumul iRobot, acolo cu siguranta vei primi raspunsuri doar de iRobot. Succes!

 LukRo, on 03 iulie 2020 - 14:12, said:

Si totusi, am ales Neato D7 datorita:

[....]

PS: initiator, ai cerut si alte optiuni la punctul 7, nu te inflama

Omul a scris clar ca vrea recomandare pt un model de iRobot. Voi ati inceput sa discutati de alte modele. Care e scopul unor discutii fara legatura cu intrebarea omului? Pt ce, ca sa ce?? Si tot voi il certati ca a cerut pareri strict despre iRobot? Voi cititi ceea ce scrieti?

Iar la punctul 7 s-a referit la alte optiuni necesare la un aspirator iRobot, nu la alte firme producatoare de astfel de aspiratoare.

Ca si raspuns, eu as zice ca iRobot Roomba i7+ face ce vrei tu. Doar ca pretul din Ro e mai mare decat bugetul tau. pe Amazon pare mai ok ca pret, dupa doar o simpla cautare. nu am intrat in amanunte privind taxele de transport. te interesezi tu

Edited by kimi_ro, 03 July 2020 - 14:55.


#16
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Initiatorul a solicitat clar o tema.  Daca nu aveti nimic util de spus  abtineti-va !

#17
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Terminați cu Xiaomi. Chinezării scumpe. Am ajuns la concluzia că ăștia care sunteți cu Xiaomi semănați cu o sectă. Există și alte branduri care oferă ce oferă Xiaomi la preț mult mai bun. Plus accesorii căcălău și disponibile la click, nu după 5 săptămâni de așteptat AliExpress.

În ceea ce mă privește eu m-am hotărât deja ce voi lua, nu zic ce brand (nu e nici Xiaomi, nici iRobot) ca să nu se pară că e reclamă, dar dacă omul vrea iRobot, foarte bine, lăsați-l să-și ia iRobot. Și acum să explicăm:

a. Opțiunile 1, 4 sunt comune pe orice robot aspirator care costă de la 5-600 RON în sus. Nici nu merită amintite.
b. Opțiunea 6 îți restrânge, practic, posibila plajă de alegere la 2 mari și late: Roomba i7/i7+ și Roomba s9/s9+ („+” înseamnă că îl cumperi cu tot cu baza de golire coș, fără „+” înseamnă că iei doar aspiratorul și apoi, dacă ai chef, cumperi și baza de golire coș).
c. Bugetul te constrânge să cumperi NUMAI i7+. Chiar și așa, cel mai ieftin i7+ e în acest moment în jur de 4999 RON, deci nu prea te încadrezi. Poate găsești undeva un i7 la mâna a doua sau resigilat și apoi iei baza separat...

Așa că... succes la achiziție!

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
iRobot redus la 281 de euro. Super pret pentru specificatii:

https://www.amazon.d...0NsaWNrPXRydWU=

Mi l-am comandat sa inlocuiesc vechiul roomba 681 care inca merge perfect si pe care am sa il donez soacrei.

Edited by murdar, 13 July 2020 - 07:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate