Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Achizitie autofiletanta .

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014

 loock, on 01 iulie 2020 - 21:01, said:

Surubelnitele cu impact (impact driver) sunt inutile si ilegal de utilizat in apartament, bune pt. chemat politia ca produc 120 db si limita legala e 46 db la orele obisnuite si 36 db la ore de odihna, preferabil 20 db.
Sunt inutile pt. ca cele fara impact pot dezvolta cuplu mai mare decat ai nevoie fara atata zgomot.

Daca era vorba de chei cu impact, (impact wrench cu patrat) pt prezoane de la 10mm in sus, si de folosit in zone industriale cu antifoane, atunci da, acelea sunt utile, dar si la ele e o problema cu stabilirea si limitarea cuplului si alegerea si folosirea corespunzatoare.

Pt. gauriri si insurubari uzuale, de genul pana la 6x60 max 6x80 in T1 si 4 x 30 in T2, si gauriri de pana la 25mm in lemn in T1, maxim 35mm in lemn in T1 fortata, iti recomand Bosch GSR 12V-15 @ 2 x 2Ah si incarcator de 3A.
Dezvolta 15 Nm cuplu soft in T1 ( hard 30 Nm de la inertia de rotatie in T2 la oprirea in soc la turatie maxima cu sarcina mica...)
Angrenajul cu trepte coaxiale ii permite si in T2 un cuplu decent, mai mare decat diferenta proportionala de turatie.
Are 960 de grame cu tot cu un acumulator de 2Ah.
Este silentioasa si destul de puternica pt peste 99% din nevoile uzuale.
Ambreiajul cu autoblocare iti permite si sa strangi manual folosind scula ca pe o cheie, atat pt a aplica cuplu cu precizie - de ex. pt a nu da peste cap suruburi, cat si pt. a putea  strange peste cuplul ei maxim de ex. pt. strans 6x80 sau metrice de 6-7-8.
Are si fuel goge integrat, si lumina LED cu retardator, are si autonomie foarte mare, si putere, si usoara, si este si heavy duty oficial si testat pt clasa ei de putere si greutate, si are si preturi accesibile la piese.

Exista si varianta ei 12V-15 FC cu capete interschimbabile, cap unghiular, cap excentric, mandrina si cap port bit compact, insa cele 4 capete cresc pretul setului.


Exista si varianta brushless 12V-35 care dezvolta 20 Nm cupplu soft in T1 ( 35 hard), diferenta de cuplu este nesemnificativa, insa ca majoritatea celor brushless este mai zgomotoasa. Pretul pieselor este ceva mai mare dar inca mult mai accesibil fata de scule brushless de 18V si 14,4, ba la bosch e mai accesibil chiar si fata de cele de 18 si 14,4 cu perii. Are si varianta FC, dar in RO exista uneori un retard mare cu aprovizionarea anumitor modele.
Nici GSR 18V-55 nu a aparut in RO, si nici Hilti SFE cu capete interschimbabile...
GSR 12V-35 are si turatie mai mare, trage curent mai mare, motiv pt care o recomand cu pack cu soclu care are 6 celule, de 4Ah sau 6Ah, si nu cu cei compacti de 3Ah sau 2Ah.

DDF 481 e brushless foarte zgomotoasa, nefiabila si e foarte grea, nu e comoda pt utilizare uzuala.

La Makita nu ai usoare decat:
- DDF 483 de 18V @ 2AH si e mai greu de gasit in kit cu 2Ah sa se ia pe bucati setul, cu incarcatorul DC18-SD de 2,6A ca sa nu abuzezi acumulatorii cu 9A cum face DC18 RC. DDF483 are carcasa din plastic foarte subtire, si nu este nici in rest heavy duty, plus ca este brushless zgomos, plus ca pretul pieselor este foarte mare, numai driverul electronic costa cat scula...
- DF 332 de 10,8V zis 12MAX @ 2Ah care este iar brushless zgomotos si nu e heavy duty.
- DF 333 varianta cu perii iar nu e heavy duty.
- DF 330/331 sunt teapa, se strica imediat daca sunt folosite serios si nu au cuplu nici noi, iar limitatorul de cuplu este limitat la maxim 3,5 Nm care e ridicol de putin, iar pe pozitia de gaurire are doar 12 Nm noua si folosita serios se strica repede si aluneca si pe ea pe la 4-5 N, plus ca au acumulator de capacitate foarte mica de 1,3 Ah.

A fost DDF 343 varianta reincalzita de bdf 343 de 14,4V care cu acumulator de 1,3-1,5Ah era mai comoda. E scoasa din productie.
Nu e heavy duty dar piesele sunt accesibile.
DDF 453 cu pack de 2Ah e deja cam greuta la 1,6 Kg.
Cu pack mare de 3-4-5-6 Ah deja este nerezonabil de grea.
Are cuplu arhisuficient de mare chiar si pt suruburi monstru, 27 Nm cuplu soft in T1 si (42 hard).
Nu are insa lumina si are spatele mai lung pt a fi echilibrata cu packul compact de 2Ah ( sau 1,5 da recomand 2 Ah)
Anul trecut in 2019 inca se producea in China, modelul find din 2008 sau mai vechi.

In rest mai era DDF 459 care era OK cu pack de 2Ah, dar brushless si cu precizie redusa la variatorul din tragaci.

Alte modele trag peste 20A deci nu le recomand cu acumulator compact cu celule 18650.
DDF 456 cu perii de 36 Nm cuplu soft 50 hard si DDF 480 brushless zgomotos car acumulator mare, de genul 5Ah.
Au motoare de 360W si cu pierderile din variatorul de turatie si driverul electronic de 10-20% abuzeaza packurile mici, le distrug prematur, le descarca repede si nici nu pot dezvolta cuplul specificat.
DDF 456 permite schimbarea carbunilor fara sa desfaci toata carcasa, are si lumina, face ceva zgomot si la turatioe mica insa la turatie maxima se plafoneaza mai jos la zgomot fata de DDF 480, cu 8-9 db, deci de 8X mai putin. DDF 480 e silentioasa la turatie mica dar la maxim face ca turboreactorul pt ca motorul scurt are diametru mai mare, si ventilatorul dezvolta o viteza tangentiala extrem de mare.
Pot da gauri cu burghiu lung de 38mm diametru, carotari medii, etc. Sunt peste DDF 453 dar nu semnifcativ, pt ca si 453 poate insuruba mai mult devcat ai nevoie chiar si fara pregaurire, iar cu pregaurire chiar e arhisuficienta, nu are lumina dar ramane mai usoara cu pack de 2Ah.
456 si 480 cer pack mare si ajung foarte grele.

Pt. cuplu si mai mare recomand DDF 458 in loc de 481. E cu perii si mai silentioasa si cu preturi mai accesibile la piese.

DDF 484 are turatie mare si cere pack mare cu care e grea.
DDF 485 are si ea turatie mare, trage curent mare si probabil ca abuzeaza packurile mici si ajunge grea cu cei mari de 5Ah.
Sunt brushless zgomotos.

GSR 18 2 Li PLUS are cuplu mediu soft de 24 Nm in T1 (ignora cuplu hard de 63 Nm ca ala doar da peste cap si rupe suruburile), insa are turatie mai mare de 1900 RPM in T2 si 500 in T1, deci trage curent mare si nu recomand cu pack de 2Ah pt ca ii abuzeaza si nici nu ajunge la puterea maxima, ii distruge prematur sii ii si descarca repede.
Se recomanda cu pack de 4Ah pro core 2 cu un rand de 21700 care permit 40A, insa chiar si cu ei devine cam grea deci nu sunt fan, si nu e nici ea heavy duty.

GSR 18 2 Li fara plus rebranduita si Wurth BS 18 A - Light care dezvolta 17 Nm soft era OK cu pack de 2Ah, nu e heavy duty dar tine cam 2 ani de uz profesional dupa care insa blocul electronic coasta prea mult cu toate ca nu e brushless.

GSR 18V-50 e brushless zgomotos si ea cere curent mare si cu pack pro core 2 de 4Ah deja e prea grea pt uz general.


M -am uitat si la Bosch GSR 12V-15 dar am vazut ca este cam la aceeasi pret ca BOSCH GSR 18V-50 si pare mai slabuta la putere  acum zic si eu , adica daca la aceeasi bani am putere mai multa si niciodata nu se stie cind ai nevoie  de mai multa putere  .
Makita doar citeva modele mi au placut MAKITA DDF481Z  si Makita DDF484Z , acum sincer nici nu stiu ce sa mai merg dar parca totusi pretul este destul de  bun la  BOSCH GSR 18V-50 .

https://edigital.ro/...utm_term=752359

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu nu am încredere în DeWalt. Am văzut bormasini arse de la ei ceea ce nu e OK. O bormașina trebuie să rămână funcțională indiferent de regimul de lucru. Dacă începe să scoată fum sigur ceva a mers prost în procesul de fabricație.
     Milwaukee e OK dar e scump. E pentru oameni cu portofel ceva mai mare.
     Makita e mai accesibilă ca pret. Are o gama întreaga de scule de la bormașina până la pickamer. Cu un set de baterii poți folosi cam toată gama de scule inclusiv fierăstrău electric.
      Hilti are scule extrem de performante. Dar costa dublu sau triplu. Garanție pe viață. Astea sunt scule pe care le închiriezi de obicei. Dacă întrebi cât costă rămâi surd.

#21
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014
SI mai gasi o oferta la https://edigital.ro/...cd796d2-p455422

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 jojocosmin99, on 01 iulie 2020 - 18:30, said:


.
Da m -am exprimat gresit ideea ca vreau all in one , acum nu stiu care este mai buna impact driver  sau bormasina  .
Acum din ce stiu si eu parca BOSCH cea albastra sint profesionale de asta am si ales cele albastre , ma gindesc sa o iau pentru un timp indelungat nu sa cumpar in fiecare an cite una .

   Nu există all-in-one.
    Nu am înțeles întrebarea inițială probabil. Vrei scule profesionale sau ...
    Vrei o scula de unică intrebuintare? Mergi la Lidl. Cumperi un all-in-one ( din asta) de unică intrebuintare dai doua gauri, pui oglinda in perete. Pui bormașina la tomberon. Finish !


#23
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Uite una serioasa de la o firma bulgareasca renumita in motoare  electrice . Elprom. 850w .
2 trepte. Nu-i sta nimic in cale cand e vorba , de holsuruburi . Holsuruburi mari , de 8 cu cap de cheie , daca fortez , le reteaza ...
Mandrina normala cu autoblocare, folosesti si orice fel de burghiu pana la 13.  
Blana de test este fag uscat .
Si ieftina !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ND0kNbwCIvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by scub, 02 July 2020 - 07:02.


#24
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

 volint, on 01 iulie 2020 - 19:37, said:

Urmareste la lidl si ia-ti parkside cu acumulatorul de 20V. Lasa machitele, boşşi şi alte chinezisme. Au devenit niste mizerii scumpe.
Aia de la lidl le da clasa la orice ora si-n orice conditii oricarui model de la orice firma la nivelul pretului de achizitie (250 lei).
Pentru hobby sunt perfect sculele de la lidl, ba mai mult inca se gasesc acumulatori noi de vanzare si sunt ieftini la achizitie. Totusi sa nu uitam ca la lidl ai parte de cea mai buna garantie, banii returnati sau inlocuirea produsului dar de obicei se lasa cu banii returnati la casa de marcat pe cand cele "profi" pentru saraci astepti 2 saptamani pana sa iti vina rasunsul. Eu am una bucata parkside masina de gaurit/surubelnita electrica si merge bine de peste 2 ani de zile.

#25
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Se gasea (cred ca inca se gaseste) la Brico Depot un Dewalt brushless cu 2 acumulatori de 2 Ah la vreo 600 sau 700 lei. Cred ca e best buy.
Regim industrial cu acumulatori de 1.3 Ah....amuzant

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 jojocosmin99, on 02 iulie 2020 - 01:22, said:




M -am uitat si la Bosch GSR 12V-15 dar am vazut ca este cam la aceeasi pret ca BOSCH GSR 18V-50 si pare mai slabuta la putere  acum zic si eu , adica daca la aceeasi bani am putere mai multa si niciodata nu se stie cind ai nevoie  de mai multa putere  .
Makita doar citeva modele mi au placut MAKITA DDF481Z  si Makita DDF484Z , acum sincer nici nu stiu ce sa mai merg dar parca totusi pretul este destul de  bun la  BOSCH GSR 18V-50 .

https://edigital.ro/...utm_term=752359

GSR 18V-50 are cuplu maricel de 28 Nm in T1 @ o turatie maricica de 460 RPM in T1 si 1800 in T2, motiv pt. care inclin sa cred ca trage curent destul de mare.
Nu am pus clampmetru pe ea desfacuta, dar am motive sa banuiesc ca ar putea sa traga peste 20A, prea mult pt. acumulatorii compacti cu un rand de celule 18650, cum sunt cei de 2Ah. Exista compacti si de 3Ah la Bosch, dar tot OK pana la 20A.
Daca cere amperaj mai mare si nu are de unde, nu dezvolta puterea maxima, ba mai si abuzeaza acumulatorul, il degradeaza prematur si il descarca si prea repede.
Din acest motiv se recomanda cu acumulatorul bosch pro core 2 de 4Ah cu un rand de celule 21700 care permit 40A cu un singur rand de celule.
Insa acest pack pro core 2 de 4Ah are 0,5 Kg, si scula ajunge astfel cu el la cel putin 1,5Kg. Nu ar fi chiar grea, e cam la limita decentei 1,5 Kg, insa e oricum mai mult decat 960 grame cat are GSR 12V-15 @ 2Ah.
Apoi GSR 18V-50 fiind brushless face galagie mai mare, motorul are diametru mai mare si ventilatorul dezvolta viteza tangentiala foarte mare, motoarele brushless ajung la 20 - 30 K RPM, zeci de mii RPM, si cu diametru mai mare cum au majoritatea celor brushless, ventilatoarele genereaza 8-9 db in plus, adica de 8X mai multa presiune acustica...
Si la brushless de 18V preturile pt driverul electronic si motor sunt f. mari.

Sigur ca 28 Nm in T1 e mai mult decat 15, si sigur ca permite si in T2 mai mult cuplu util.
Dar si cu 15 Nm in T1 cu GSR 12V-15 poti sa rezolvi majoritatea nevoilor dintr-un apartament, si are cuplu decent si in T2.
Doar pt. barne groase de lemn ai nevoie de cuplu mare, mai rar in apartament, sau pt. carotari mari.
Oricum insurubarile grele in lemn se fac cu pregaurire ca sa nu crape lemnul, deci si cu 12V-15 poti sa strangi holsuruburi lungi daca ai paturi suprapuse din lemn...
Si are ambreiaj cu autoblocare care-ti permite sa strangi manual peste cuplul ei, daca ai nevoie sa strangi mai bine 6x80 din dibluri de beton, sau 6x 200 cu pregaurire in lemn, sau 7x 60 la un suport TV chit ca poti pune 6x60 pe care le strange fara probleme singura.
Si in T2 poate ingropa in PAL fara zencuire 4x30. La 4,5mm trebuie zencuire cu orice bormasina pt ca au floarea mai mare, si la MDF iar trebuie zencuire cu orice bormasina si cu floare mica.
12V-15 da gauri in T1 si de 25mm, si fortat chiar si 35mm care e insa deja abuz, dar le da.
Si face destule fiind si silentioasa si usoara si compacta si heavy duty si cu piese accesibile dupa tzaspe ani de abuz zilnic profesional.

Edited by loock, 02 July 2020 - 12:08.


#27
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014

 cspot, on 02 iulie 2020 - 04:09, said:

   Nu există all-in-one.
Nu am înțeles întrebarea inițială probabil. Vrei scule profesionale sau ...
Vrei o scula de unică intrebuintare? Mergi la Lidl. Cumperi un all-in-one ( din asta) de unică intrebuintare dai doua gauri, pui oglinda in perete. Pui bormașina la tomberon. Finish !

Normal ca vreau profesionala asa numai ajungeam pe forum , luam o trotinerta de aia la 240 lei si terminam bilciul , de cind ma stiu cind cumpar cite ceva iau ceva calitativ indiferent ca vorbesc de scule  , haine , telefoane , calculator si asa mai departe  .
Vad ca ce cer eu nu este bun trebuie numai acumulatori de 4 Ah , atunci mai stau putin si iau virful de gama ca o fii bosch , makita sau milwaukee  cu acumulatori de 4 Ah si aia este , ca de 4 zile ma tot invirt sa iau ceva si nu este ce trebuie ba ca bormasina este buna si vine la pachet cu acumulatori de 2 Ah si nu este oke , am incercat sa iau si la bucata , adica bormasina , acumulator , incarcator  fara geanta si deja urcam la pret  ca la una de top asa ca mai stau dq 2 luni si iau virful de gama .

Edited by jojocosmin99, 02 July 2020 - 16:32.


#28
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005

 jojocosmin99, on 01 iulie 2020 - 17:09, said:

Va salut , vreau sa mi fac un setup de scule , vreau sa ma apuc de apartament (renovat ) ......
...
Înseamna , că se amâna și începerea lucrărilor de renovare , tot cu 2 luni, .. până apare ceva pe piață de top :)
Mai glumim ..  :)

#29
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Eu folosesc Milwaukee în regim industrial... Am testat cam tot ce e pe piața mai puțin Hilti și am rămas la astea de vreo 10-12 ani.
Gama de 12v pentru chestii ușoare și 18v pentru cele grele...au cel mai bun raport calitate-preț după părerea mea.

#30
jojocosmin99

jojocosmin99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.03.2014
Am pus comanda nu stiu cit este este de buna dar pentru ce am nevoie este suficient .

Masina de gaurit Bosch Professional GSR 18V-50 cu acumulator (2x 2,0Ah acumulator)
Livrabil 657,93 RON
Set Bosch Impact Control 31 piese
Livrabil 74,68 RON  
Taxă serviciu curierat   39,99 RON
Taxa ramburs   4,90 RON  

Total de plată 777,50 RON

Va multumesc pentru parerile voastre  si timpul acordat .

Edited by jojocosmin99, 03 July 2020 - 15:33.


#31
felixvet

felixvet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.03.2017
pt folosit din an in paste trebuia sa iei una pe fir. acc ca sa-i folosesti la potentialul maxim trebuie utilizati regulat, durata lor de viata e limitata chiar daca nu-i folosesti. oricum ar trebui sa te tina macar 5 ani daca respecti conditiile de utilizare si depozitare a acc, nu abuza de ea chiar daca e bosch, totusi e un mid range! succes!

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Asa am zis si eu initial. Insa pana la urma am preferat confortul si libertatea de miscare in defavoarea fiabilitatii(sa zicem) a acumulatorilor.
Si nu-mi pare rau, din contra, ma gandesc sa trec pe acumulatori si la rotopercutor, chiar si alte scule de putere.
Motivul e ca bateriile au devenit destul de bune si sculele cu baterii destul de accesibile.  E drept ca poate n-or sa te tina 10 ani, dar mai poti schimba acumulatori.
Si daca mergi pe un "ecosistem", poti cumpara doar scula, fara baterii, daca ai baterii compatibile de la sculele anterioare.
N-am facut-o inca, dar ma gandesc pe viitor usor, usor sa trec la un ecosistem de asta, probabil la Einhell deoarece sunt mai ieftine.

#33
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

 jojocosmin99, on 03 iulie 2020 - 15:31, said:

Bosch Professional GSR 18V-50 cu acumulator (2x 2,0Ah acumulator)

Va multumesc pentru parerile voastre  si timpul acordat .

O chinezoaica imbracata  de polonezi, aproape special pt piata est-europeana. S-o folosesti sanatos.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 felixvet, on 04 iulie 2020 - 10:04, said:

pt folosit din an in paste trebuia sa iei una pe fir. acc ca sa-i folosesti la potentialul maxim trebuie utilizati regulat, durata lor de viata e limitata chiar daca nu-i folosesti. oricum ar trebui sa te tina macar 5 ani daca respecti conditiile de utilizare si depozitare a acc, nu abuza de ea chiar daca e bosch, totusi e un mid range! succes!

Scula este heavy duty la fiabilitate, scrie si pe ea, pt clasa ei de putere si greutate.

Medie e la clasa de putere, nu de fiabilitate, si are cuplu mediu-inalt, dezvolta 28Nm cuplu soft ( si 50 hard) este foarte mult pt. utilizare uzuala.
Exista mediu inalt si mai inalt, de 36-40 Nm, dar si 28 este arhisuficient, si de altfel cu 15 Nm poti sa faci peste 99% din treburi.
Ce e posibil sa nu fie OK este combinatia cu acumulatori compacti cu un rand celule 18650, deoarece are si turatie mai mare si cu acel cuplu e posibil sa traga multi amperi si sa abuzeze acumulatorii, sa nici nu dezvolte puterea maxima si sa si uzeze acumulatorii mai repede, plus sa-i descarce fortat mai repede.
Am recomandat-o cu acumulatorii pro core 2 de 4Ah cu un rand de celule 21700, cu care devine mai grea dar inca ramane in jur de 1,5 Kg deci OK.
Cu aceia nu avea probleme.
Acumulatorii Li-ion daca nu sunt abuzati de scule care trag curent mai mare decat pot da ei, si se pastreaza incarcati la 50% sau pe langa tensiunea nominala sau usor sub, deci nu la 20,5V cat au cand sunt incarcati full, ci usor sub 18V sau macar 18V, tin multi ani.
Daca ai grija de ei tin mult mai mult.
Si daca nici nu-i incarci full ci pana la 80% sau 3,9V pe celula ( 19,5V) sunt OK si dupa 10 ani.

Eu o am in colectie cu acumulatorii pro core 2 de 4Ah.
Nu o folosesc pt ca la fel ca majoritatea modelelor brushless este zgomotoasa, motorul are diametru mai mare si ventilatorul dezvolta o viteza tangentiala foarte mare.
O alta problema este ca blocul electronic de 18V este foarte scump pt brushless, si motorul e mai scump, si angrenajul de turatie mai mare, si chiar daca e heavy duty, cand se strica nu merita reparata.

 volint, on 05 iulie 2020 - 23:02, said:

O chinezoaica imbracata  de polonezi, aproape special pt piata est-europeana. S-o folosesti sanatos.

Pe a mea ( GSR 18V-50) scrie ca e facuta in Malaezia, asa cum sunt majoritatea GSR-urilor.
Desigur e asamblata din piese facute majoritatea in China.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 sean70, on 02 iulie 2020 - 22:43, said:

Eu folosesc Milwaukee în regim industrial... Am testat cam tot ce e pe piața mai puțin Hilti și am rămas la astea de vreo 10-12 ani.
Gama de 12v pentru chestii ușoare și 18v pentru cele grele...au cel mai bun raport calitate-preț după părerea mea.

Milfucky nu sunt industriale la fiabilitate.
Ca asa se eticheteaza ei e altceva...
Sunt rebranduite si Wurth unele Milfucky de 28V si facute gri, dar nu sunt heavy duty.
Nu a tinut niciuna mai mult de 2 ani folosita in regim profesional, nu industrial ca la ala nu rezista nici 2 saptamani...
Este un brand 100 % chinezesc, cumparat de TTI din HK.
Nu sunt proaste, dar nici heavy duty, deci partea cu regimul industrial tzaspe ani fara probleme e o aberatie.
Nu nu se mai fac acum scule de mana cu fiabilitate industriala cum se faceau inainte nici la alte branduri mai de sus, de genul Fein, si nu Fein facut in China, ci nici Fein facut acum in Germania.
Nu as mai baga mana in foc nici pt Atlas Copco si Ingersoll Rand electrice facute acum.
Hilti se fac doar in China deja de multi ani, si a scazut si la ele fiabilitatea, si oricum nu mai era mare de zeci de ani...nu se faceau ca in anii 90 nici acum 13 ani.
Apoi nu compari la fiabilitate scule de acum 10-12 ani cu modele de acum, cele noi sunt tot mai putin fiabile.

Am scule Makita din 2004, 2005, 2007 si pana in prezent, majoritatea facute in China, si doar cateva in UK, USA si Japonia, si unele sunt folosite profesional zilnic de atunci fara reparatii, dar nu regim industrial, doar profesional.
Si nu rezistau atat nici la regim profesional cele cu acumulatori.
Doar rotopercutante pe cablu am care au rezistat fara service din 2004 si 2007.
La cele cu acumulator, au rezistat fara servisare doar cele folosite rar.
Tot cam 2 ani tin majoritatea celor Makita, Bosch, Wurth/Bosch la uz profesional modelele fiabile, dupa care cele cu perii se pot repara usor, insa cele brushless nu merita reparate pt ca piesele costa mai mult decat scula. Si Hilti la fel.
La firma printre altele e o Makita bdf 343 de 14,4V din 2008 care inca e folosita, dupa ce am schimbat 3 motoare, doua cutii de viteza si un tragaci cu electronica inclusa.
Pe motor am dat 25 de lei ultima data...Dezavantajul e ca trebuie cositorit, nu are papuci. Nu e heavy duty dar se repara usor.
Si GSR 18 2 Li fara plus rebranduita si Wurth BS 18 A Light tot 2 ani tine si tot cositorite sunt legaturile la motor. Insa dupa doi ani, dupa ce schimbi motorul capsulat cu perii terminate, care costa peste 100 lei, se arde apoi imediat blocul electronic care costa peste 200 lei si nu merita reparata.
La cele brushless de 18V blocul electronic este si mai scump, si motorul mai scump, si cutia de viteze mai scumpa.

La cele heavy duty am vazut ca au tinut 5 ani la utilizare zilnica profesionala GSR 10,8 2 LI redenumita GSR 12V-15, dupa care inca nu sunt complet terminati carbunii, si am schimbat blocul electronic cu 82 lei + TVA.. Motorul original inca tine, si e 45 lei.
Si blocul electronic se cupleaza la motor cu papuci, nu mai trebuie cositorit.
Insa e f inghesuita si e cu bibil pana o aranjezi...
La acelasi regim de lucru, Milfucky nu tine mai mult de 2 ani.

La Milwaukee imi place ca au manerul inclinat la cele de 10,8V, dar din pacate acumulatorul e pus invers fata de Bosch, cu partea plata in spate, si e foarte butucanos si neergonomic, deci practic gripul e naspa chiar daca imi place inchinatia. Prostia asta e si la Metabo cu acumulator in maner, la modelul care a fost rebranduit si Mafell (facuta in China).
Metabo a scos si o serie noua cu acumulator cu prindere pe patina sub maner, dar e mai mare scula...

Edited by loock, 06 July 2020 - 13:27.


#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Milfucky au si modele de 10,8V (zis 12 max) mai puternice, dar brushles zgomotos, si trag curent mare, si cer acumulatori cu soclu in care au inca 3 celule pe langa cele din maner.
Cu cei normali nu dezvolta puterea maxima si abuzeaza si acumulatorii.
Nu ar fi asta o problema sa iei packuri de 4Ah sau 6, dar tot butucanos e manerul cu 2 celule in spate si una in fata, sunt si zgomotoase, si nu sunt nici heavy duty.
Am vazut electronica din ele si m-am lamurit de ce nu sunt heavy duty.
Dar te lamuresti si fara sa vezi electronica - e suficient sa vezi cat de groase sunt cablurile ca sa realizezi care e nivelul de economie facut.
Si cablurile erau scurte si ieftine si era nevoie sa tina curent mare  fara sa se incalzeasca.
Packul normal poate debita 20A iar cel cu soclu 40A.
Cablurile alea sunt extrem de departe de a avea o sectiune de cupru de  4A pe mm2 ...
Si la alte branduri sunt departe din pacate, dar totusi nu extrem de departe...
Si nu rezolvi doar punand cabluri mai groase.
Nu tine electronica regim heavy duty, MOSFETii alesi si ce mai au.
Si nici nu sunt oferte in RO la ele ( de cele rebranduite Wurth nici nu mai zic...)
In RO gasesti chiar si Fein si Festool made in Germany la pret sub Milfucky...

Edited by loock, 06 July 2020 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate