Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ceva probleme redare Blue Ray 100 GB disk

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am ramas uimit acum cand am tras niste filmari pe un DVD Blue Ray de 100 GB BD_R XL Verbatim luate la cutie jewel de 5 discuri, s-a tras cu 4 x adica cat suporta, ca am achizitionat Nero versiunea 22.0.1011 (nu stiu daca e 2019 sau in ce an a fost lansat) si imi trage si astea cu 1-4 x (nu ca Nero 7 care tragea cu maxim 1 x), a durat cam 1 ora ai 50 de minute de tras cam 93 GB.
A zis ca s-a tras ok.
Dupa aia am dat sa vad ce s-a tras si am vrut sa trag un mp4 de 750 MB.
Merge cu 1-1,39 MB/s ! Ce dracu ? Plus ca fac urat, se aude ca si cum abia se cazneste sa citeasca, am filmat putin ritmul infect in care copiaza fisierul ala de pe disc pe HDD, dar si audio cum face unitatea. Si cand trasesem cu 1 x cu celalalt Nero, la fel facea ! Ce draci se intampla ?

Tin sa zic ca si unitatea cealalta face la fel care e acelasi model luat doar cu 1 an in urma, deci nu ca ar fi defecta, ca la DVD normale si dual layer merge f bine.
Pai ce dracu, daca un fisier de 750 MB sta in halul ala, daca am nev sa copiez mai mult pe HDD ce fac ?

Ce se intampla si cum poate fi remediata situatia ? Am zis sa testez copiere un mp4 de pe disc pe HDD, sa nu zic ca-s multe fisiere mici si ca de aia ar merge mai incet.

Atasat fisierul mkv prima data viteza de copiere a acelui fisier, apoi audio zgomotul unitatii, dati putin mai tare si se aude f clar.

Unitatea este Asus BW-16D1HT, unitate interna pe SATA, calculator nou luat in ianuarie 2019 foarte performant, softul Nero am zis versiunea, discurile la fel.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 30 June 2020 - 00:26.


#2
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Aaa si am uitat, am tras cu Blue Ray UDF, insa si cand trasesem pe celalalt cu 1 x pe iso, era tot aia cam. Nu stiu cat conteaza, daca am dat toate informatiile ca sa aveti tot.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E Blu-ray.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Cum o fi, nu am fost neaparat atent ca e Blue sau Blu, eu am pus niste intrebari, tu ai raspuns ceva ce nu are legatura cu intrebarea.

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
am mai intilnit unitati optice care nu se impaca bine cu anumite modele sau branduri de discuri. poate asta e si cazul tau.

incearca un alt model/brand de discuri. vezi daca unitatea oprica are update de firmware. (atentie, update-ul de firmware poate deveni catastrofal, daca nu se face cum trebuie si cu fisierul care trebuie - in sensul ca te lasa cu un bibelou in loc de unitate optica daca ceva merge rau, dar poate rezolva unele probleme si incompatibilitati daca reuseste).

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Aoleo man, am dat 50 lei pe un Verbatim dracu. Ai auzit cu face cum se aude ? Ca si cum se cacaie fff greu sa citeasca. Dar la scriere merge normal,  merge cursiv.
Da-o dracu, chiar mi-ai dat o veste proasta.
Sa schimb si unitatea la o adica, discuri...si de unde sa stiu eu ce discuri merg cu unitatea asta, si de ce n-ar merge cu discurile astea, ca mecanismu de citire ar fi acelasi la toate.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Deci cu ce viteza ai scris ? Unitatea vad ca e de 16 writing.
Alt aspect, discurile de mare capacitate sunt lente by default. Daca scrii pe BR normale o sa vezi ca merge repede.

Edited by andreic, 30 June 2020 - 07:06.


#8
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ești sigur că vrei să arzi cu Nero așa ceva? Îmi amintesc de la BD normale că acum ceva ani că Nero dădea erori de scriere.
Studiază și compatibilitatea cu anumite discuri, eventual folosește cele recomandate de Asus. Vezi cum merg discurile pt multiplicări.
Ai ultima versiune de fw? Version 3.10 din 2019/03/08

Edited by vgabi, 30 June 2020 - 07:47.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View PostMinettoMatoi, on 30 iunie 2020 - 02:54, said:

Aoleo man, am dat 50 lei pe un Verbatim dracu. Ai auzit cu face cum se aude ? [...]

e foarte posibil ca pe un disc mai ieftin sa mearga mai bine. sau nu!
patesc des in ultima perioada cu dvd-uri. am identificat chiar si un brand care, desi permitea scrierea si verificarea corecta, dupa 2-3 luni dadea erori la citire, chiar cu unitatea care inscriptionase! si asta la 6-7 discuri din 10! si ce mi-e un disc dvd si ce mi-e altul bluray!
discurile din ziua de azi nu mai au aceeasi calitate cu cele din anii trecuti. asta e parerea mea si mi-o mentin.
pretul unui produs nu reflecta calitatea lui, din pacate.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
vgabi, da, aveam FW ala, 3,10 pus, de aia nici nu am pus problema de FW.
De ce sa nu ard cu Nero ?! Ce are ? Nu a dat nici o eroare la scriere. Doar e soft de scriere mai ales ca am luat versiunea recenta cumparata, cealalta versiunea 7.10 tragea doar cu 1 x astea de 100.

Am tras cu 4 x, am specificat aseara, ca atata suporta discul, data trecuta trasesem cu 1 x si tot aia era.
Ce inseamna la voi BR normale ?! Alea de 25 si 50 GB ?

Azi am facut un experiment, am bagat un RW de 25 GB din nou, pe care aveam muzica trasa, a stat un 4-5 minute cu caraiala aia sa-si ia discu cum s-ar zice, cand nici lista nu o puteau vedea daca dadeai click pe drive-ul respectiv, dupa aia caraiala a disparut si mergea normal, copia de pe el pe HDD cu 14 MB/s.Dar exagerat sa stai atata sa-si ia discu cumva.
La un DVD normal de 4,7 sau 8 GB, cum il bagi, dureaza f putin cat caraie pana sa poti sa-l folosesti. Stiti la ce ma refer, la inregistrarea de aseara caraiala aia.

Si altceva, eu am impresia ceva, cu cat DVD e mai mare ca si capacitate, cu atata e mult mai sensibil la erori si probabilitatea de a da erori e mai mare, oare e asa ?!

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Gata oameni buni, a mers ! Trebuia sa las sa caraie el minute intregi pana sa initializeze discul, trage tot cu 14 MB/s ca si la alea de 25 GB, oricum mersi de raspunsuri la toti, daca o mai fi ceva, o sa va spun.

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Deci la DVD de 25 GB  BD RE RW, ca sa-ai ia DVD dureaza 19 minute ! Abia dupa 19 minute poti folosi okey, la o incarcare de 90 % cu date adica mp3-uri si wave-uri.
19 minute se aude zgomotul ala, caraiala aia in unitate. Interesant.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
personal, NU as considera situatia respectiva ca fiind normala...

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Normal ca nici mie nu mi se pare normal sa stea 19 minute sa-si ia DVD, caraiala aia ce inseamna ? Nu isi pune bine laserul sau ? De fapt ce proces e ala cand caraie pana poti sa-l folosesti ? E ca si cum e zgariat DVD, cred ca stii la ce ma refer, si caraia si dadea eroare.

Da, am constat ceva urat de tot, am impresia ca dupa ce am tras BDXL alea si un BD RE am pus-o, acuma si la DVD normale caraie in continuu, ce dracu sa se fi intamplat ?
Eu cred ca le dau in cap cu unitatea la aia de auziti de mine la TV, sunt pachet de nervi, chiar isi bat joc sa faca numa chestii de doi lei ?
Prin 98 am luat unitate CD Teac 24 X si m-a tinut ani de zile.
Imprimanta Xerox Phaser s-a stricat dupa 2,5 ani, noroc ca intamplator prelungisem garantia cu inca un an, UPS s-a defectat dupa 1 an, asta luat de la PC garage, trebe si pe asta sa-l dau la garantie, am pus aici topic mai acum o luna, nu pricep ce se intampla.
Imprimanta aia nu am folosit-o des deloc.

Am impresia ca astia au nev de procese, eu cred ca e bataie de joc asta.
Unitatea asta DVD Blue Ray are 1,5 ani doar, noroc ca mai are garantie 6 luni.
Banii cresc in pomi ? Sa ia oamenii mereu si mereu altele aiurea ? Ca daca expira garantia asta se intampla.

#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am gasit cauza, ca prostul nu mi-a dat prin minte ca Bid Defenderul scana DVD-urile, de aia statea atat si caraia in prostie, am dezactivat si acuma merge.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate