Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Cu mașina din Germania spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Bună ziua tuturor, ați putea să-mi explicați cei care ați fost în Croația anul acesta sau anul trecut, cum e modalitatea de plată pentru autostrada, adică trebuie să scot tichet la intrare și să-l plătesc la iesirea de pe autostradă sau îl plătesc la prima barieră și merg mai departe până la a doua?
Eu voi merge la Brela ,plaja  punta rata ,câte stații de plată sunt pe drum?

#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 mircea_kevin, on 28 iunie 2020 - 17:36, said:

Bună ziua tuturor, ați putea să-mi explicați cei care ați fost în Croația anul acesta sau anul trecut, cum e modalitatea de plată pentru autostrada, adică trebuie să scot tichet la intrare și să-l plătesc la iesirea de pe autostradă sau îl plătesc la prima barieră și merg mai departe până la a doua?
Eu voi merge la Brela ,plaja  punta rata ,câte stații de plată sunt pe drum?
În Croația iei tichetul la intrarea pe autostradă și plătești la ieșirea de pe autostradă, îți calculează câți km ai făcut și cât trebuie să plătești.

#3
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
La intrarea si la iesirea de pe autostradă trebuie să intrii într-un loc,stil parcare pentru a lua tichetul sau sunt direct amplasate pe toată lățimea autobenzii ?

Timpii de așteptare sunt mari?

#4
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 mircea_kevin, on 28 iunie 2020 - 17:50, said:

La intrarea si la iesirea de pe autostradă trebuie să intrii într-un loc,stil parcare pentru a lua tichetul sau sunt direct amplasate pe toată lățimea autobenzii ?

Timpii de așteptare sunt mari?
Eu nu am așteptat mult.
Attached File  desktop.png   1.52MB   90 downloads

Edited by Mr_nobody_, 28 June 2020 - 18:01.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,804
  • Înscris: 30.10.2003
Nu exista parcare pentru tichet. Pur si simplu mergi cu masina pana la bariera si iei tichetul fara sa te dai jos din masina. La fel e si la iesirea de pe autostrada cand trebuie sa platesti distanta parcursa.

Singurul loc unde ai timpi de asteptare sunt pe centura Zagrebului si poate la granita. Cand te intorci acasa si cumva, treci pe la Zagreb alege plata cu cardul. Exista doua seturi de bariere: cash si card.
Vara in weekend e coada foarte mare acolo, la plata cu cash. La aia cu cardul e mai liber.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mircea_kevin, on 28 iunie 2020 - 17:50, said:

La intrarea si la iesirea de pe autostradă trebuie să intrii ĂŽntr-un loc,stil parcare pentru a lua tichetul sau sunt direct amplasate pe toată lățimea autobenzii ?

Timpii de așteptare sunt mari?

     Te descurci la locul faptei.
     Trebuie să caști ochii și sa te uiți după indicatoare.
     Exista diverse sisteme.
     Bariere cu plata.
     Vignete.



#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 12.12.2006
Cred ca pe portiunea intre Zagreb si Bregana e o singura bariera de taxare, nu mai iei ticket.
In principiu e simplu, cand iti arata semn de tichet iei tichet, cand iti arata semn de plata, cel mai bine pregatesti cardul. Si iti alegi o ghereta unde se plateste cu cardul.

Exista si ceva sistem ENC pentru localnici care au abonament, trebuie doar sa nu o iei pe acolo.

Mai au taxe la tunele, de exemplu la tunelul de la Makarska, ultima oara cand am trecut pe acolo era taxa.

Concediu placut!

Edited by mdt, 28 June 2020 - 22:32.


#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mdt, on 28 iunie 2020 - 22:31, said:

Cred ca pe portiunea intre Zagreb si Bregana e o singura bariera de taxare, nu mai iei ticket.
In principiu e simplu, cand iti arata semn de tichet iei tichet, cand iti arata semn de plata, cel mai bine pregatesti cardul. Si iti alegi o ghereta unde se plateste cu cardul.

Exista si ceva sistem ENC pentru localnici care au abonament, trebuie doar sa nu o iei pe acolo.

Mai au taxe la tunele, de exemplu la tunelul de la Makarska, ultima oara cand am trecut pe acolo era taxa.

Concediu placut!

Pt Brela se da jos mai repede, nu are de ce sa mearga prin Makarska, am testat 5 ani traseul. La Sestanovac se da jos.
Initiator: pt Brela, intreaba-ma orice. Stiu ospatari, stiu tot p-acolo.

Edited by denky, 29 June 2020 - 07:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate