Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
76loredana

76loredana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.08.2008
Bună ziua! Sunt în clasa 8. Am dat Evaluarea Nationala si am obtinut nota 10 la limba romana si 9.10 la matematica. As dori sa urmez o facultate de ASE,  pentru ca imi place domeniul economic,  dar insa am nelamuriri in legatura cu liceul. Pot sa urmez aceasta facultate daca termin un profil uman, filologie?  Imi place mult limba engleza,  romana,  germana si orice tine de acestea,  dar urasc biologia,  fizica,  chimia si geometria. Ce imi recomandati sa fac? Am sanse sa reusesc la o facultate de stiinte economice? Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc anticipat!

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Facultatea e facultativa, poti urma ce vrei, te intereseaza sa te descurci.
Despre sanse se vorbea cand exista examen de admitere, dar nu mai e cazul.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aici se cam intra de ceva ani pe baza de dosar, conteaza media la bacalaureat, de regula. Insa pt. cursurile din facultate, ar fi de preferat un profil real de liceu.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa o luam cu inceputul

1. esti pe aria de emigrare, din enuntul postarii tale nu rezulta nimic de vreo facultate in alt stat, corect? tu vrei doar sa intrebi ce liceu sa faci. daca lamuresti situatia, mutam si topicul in aria corecta

2. liceul si facultatea nu mai sunt legate in zilele noastre. fiind pe baza de dosar, poti sa mergi si la poli daca ai medie pt a intra. universitatile au nevoie de studenti, nu-i intereseaza din ce domeniu vin si in care vor sa intre. pt ei numarul conteaza

3. intrebarea ta de a reusi, daca se refera la admitere, vezi punctul 2. daca se refera la a o si termina, tine doar de tine si de cat de atrasa esti de domeniu si cum te descurci efectiv la cursuri si examene. nu avem de unde sti pasiunea ta reala

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Până termini clasa 12 te răzgândești de câteva ori în privința facultății.
Alege orice liceu. Cel mai apropiat de tine.
Cum de ai ales aceasta arie sa pui întrebarea asta?

#6
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostDany_Darke, on 28 iunie 2020 - 10:53, said:

sa o luam cu inceputul

1. esti pe aria de emigrare, din enuntul postarii tale nu rezulta nimic de vreo facultate in alt stat, corect? tu vrei doar sa intrebi ce liceu sa faci. daca lamuresti situatia, mutam si topicul in aria corecta

2. liceul si facultatea nu mai sunt legate in zilele noastre. fiind pe baza de dosar, poti sa mergi si la poli daca ai medie pt a intra. universitatile au nevoie de studenti, nu-i intereseaza din ce domeniu vin si in care vor sa intre. pt ei numarul conteaza

3. intrebarea ta de a reusi, daca se refera la admitere, vezi punctul 2. daca se refera la a o si termina, tine doar de tine si de cat de atrasa esti de domeniu si cum te descurci efectiv la cursuri si examene. nu avem de unde sti pasiunea ta reala
Cum sa nu fie legat liceul de facultate?
Cati de la uman s-au dus la Poli? Anul asta nici macar nu-i primesc daca nu au dat BACul la mate sau fizica/info pentru ca pe baza lor se calculeaza media de intrare. Cine stie ce situatie va fi peste 4 ani? Poate alta pandemie, poate se decid sa scoata examenul si ei.

Edited by ptap, 28 June 2020 - 13:56.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View Post76loredana, on 28 iunie 2020 - 10:21, said:

As dori sa urmez o facultate de ASE


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși ceva e "putred". Ai cont din 2008, ești în clasa 8. Cum naiba ți-ai făcut contul la 3 ani? Cum naiba ai deschis topicul pe aria Emigrari?

#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postdorin_2k, on 28 iunie 2020 - 15:41, said:

Totuși ceva e "putred". Ai cont din 2008, ești Ă®n clasa 8. Cum naiba ți-ai făcut contul la 3 ani? Cum naiba ai deschis topicul pe aria Emigrari?
E maica-sa, născută în 76.
Ar fi ok sa alegi un liceu la care să înveți materii care sa te ajute și în facultate.

#10
ContAbil74

ContAbil74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.06.2020

View Post76loredana, on 28 iunie 2020 - 10:21, said:

Bună ziua! Sunt în clasa 8. Am dat Evaluarea Nationala si am obtinut nota 10 la limba romana si 9.10 la matematica. As dori sa urmez o facultate de ASE,  pentru ca imi place domeniul economic,  dar insa am nelamuriri in legatura cu liceul. Pot sa urmez aceasta facultate daca termin un profil uman, filologie?  Imi place mult limba engleza,  romana,  germana si orice tine de acestea,  dar urasc biologia,  fizica,  chimia si geometria. Ce imi recomandati sa fac? Am sanse sa reusesc la o facultate de stiinte economice? Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc anticipat!

Incearca sa vezi daca intri la Mihai Viteazul - recomand - un liceu ce te invata sa gandesti - sau, Basarab- un liceu cu multe activitati extra - prietenos. Copilul meu mare a terminat la Mihai Viteazul in 2019, acum este student la medicina, asa ca, iti dau un sfat avizat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate