Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ce liceu sa aleg pt profil mate-info?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TemIsBlyat

TemIsBlyat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2020
Sunt a VIII-a și iubesc informatica știind deja puțin C#. Nu mă pot decide între două licee: Grigore Moisil și Elena Cuza.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Liceul sau Colegiul Național "Grigore Moisil" exista in Timisoara, Tulcea, Brasov, etc.
La fel si Elena Cuza - este in Craiova, Bucuresti, etc.

Deci - despre ce localitate, (oras, sat, catun) vorbim ?

#3
TemIsBlyat

TemIsBlyat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2020
Da trebuia să fiu mai specific București, ignoranta mea nu are limite

#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
De ce nu incerci si la Tudor Vianu daca ai media buna? E foste important ca nivelul elevlor sa fie cat mai ridicat si omogen .

TOP 10 LICEE BUCUREȘTI (BAC 2019)
  • Colegiul Naţional de Informatică „Tudor Vianu” 4,81
  • Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” 4,79
  • Colegiul Naţional „Sfântul Sava” 4,79
  • Colegiul Național ”Mihai Viteazul” 4,76
  • Colegiul Național ”Spiru Haret” 4,65
  • Complexul Educational Laude-Reut 4,65
  • Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” 4,64
  • Colegiul Național Bilingv ”George Coșbuc” 4,61
  • Colegiul Naţional „Ion Creangă” 4,55
  • Colegiul Naţional „Grigore Moisil” 4,50
http://sparknews.ro/...e-analiza-ismb/

#5
TemIsBlyat

TemIsBlyat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2020
Vianu este forte departe de unde locuiesc acum și va fi departe și când mă voi muta peste un an sau doi

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Il alegi pe ala care e mai aproape de casa. Programa e aceeasi la toate.
Nu te astepta sa inveti info in liceu. Din multe motive nu vei invata.

#7
TemIsBlyat

TemIsBlyat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2020
Amândouă (Moisil și Elena Cuza) sunt pe aproape.

#8
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View PostTemIsBlyat, on 24 iunie 2020 - 14:28, said:

Sunt a VIII-a și iubesc informatica știind deja puțin C#. Nu mă pot decide între două licee: Grigore Moisil și Elena Cuza.

Baza se pune pe C++ in liceu. Ai fost in gimnaziu la olimpiada sau ce inseamna "iubesc informatica"?
Moisil, daca ai medie. Elena Cuza nu-mi spune nimic. Iti e aproape sau pe ce criteriu e Elena Cuza o optiune importanta?

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostTemIsBlyat, on 24 iunie 2020 - 15:03, said:

Amândouă (Moisil și Elena Cuza) sunt pe aproape.
Atunci da cu banu.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View PostTemIsBlyat, on 24 iunie 2020 - 14:54, said:

Da trebuia să fiu mai specific București, ignoranta mea nu are limite
Crezi ca mai conteaza la asemenea ignoranta ? App azi 24.06.2020 nu mai e nimeni in clasa VIII-a.Succesuri !

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTemIsBlyat, on 24 iunie 2020 - 14:28, said:

Sunt a VIII-a și iubesc informatica știind deja puțin C#. Nu mă pot decide între două licee: Grigore Moisil și Elena Cuza.
Logistic te duci la cel mai aproape, timpul pe care nu-l petreci pe drum il petreci cu nasul in carte.

Edited by MarianG, 24 June 2020 - 17:29.


#12
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Eu pot sa-ti zic experienta mea cu profesorii de informatica din liceu:
- 2 ani cu o fosta profesoara de desen tehnic, la care nu conta sa programezi efectiv cat sa-i scrii pe tabla pseudocodul....si la test iti dadea un cod pe hartie si trebuia sa-i spui de ce nu compileaza (evident, fara calculator).
- 2 ani cu o profa care ne lasa sa facem practic ce vrem si numai programare nu ne-a predat.

Acum sper sa ai experiente mai bune cu programarea, dar sincer iti recomand sa inveti singur, pt ca gasesti destule materiale pe net, si sunt mult mai utile.

#13
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
Nu are nicio importanta liceul si nici facultatea(poate doar ceva foarte de renume din afara, strict ca marketing).

Important e sa-ti fie comod sa mergi, sa nu ai colegi naspa(cat timp nu e prin rahova/ferentari probabil e ok)

Programarea e o meserie foarte individuala, se invata totul "de unul singur", scolile sunt doar pentru hartii.

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Liceul conteaza. La liceele cotate bine se intra cu medii mari, ceea ce presupune un nivel bun al elevilor. Adica profesorul va avea timp sa eplice noile concepte si nu va pierde timpul cu elevii mai slab pregatiti.

Vezi cu ce medii se intra la liceele mentionate. Daca se intra sub 7 nu merita sa te duci - decat daca media ta e sub 7 ..

Despre distanta .. e un lucru relativ

#15
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postunknown_35, on 25 iunie 2020 - 14:26, said:

Liceul conteaza. La liceele cotate bine se intra cu medii mari, ceea ce presupune un nivel bun al elevilor. Adica profesorul va avea timp sa eplice noile concepte si nu va pierde timpul cu elevii mai slab pregatiti.

Vezi cu ce medii se intra la liceele mentionate. Daca se intra sub 7 nu merita sa te duci - decat daca media ta e sub 7 ..

Despre distanta .. e un lucru relativ

Nu mai zic ca la liceele cu note slabe ajung si sa agreseze profesorii, mai mult sau mai putin evident. La un liceu prin zona de nord, mai spre margine, ajunsesera intr-a 12-a sa arunce cu ghemotoace in proful de mate, un batranel aproape de pensionare. Nu stiu cati pot ramane imuni la un astfel de mediu. Vai, ma duc eu acasa si invat de rup, cand anturajul e de alta natura, in viata reala nu prea sta in picioare. Vorbim de niste copii de 14-18 ani, nu de adulti. Doar ca liceul era la 5 minute de casa, nu stiu daca merita. Acum nici sa te duci la Sincai daca tu stai in Pajura. Daca ai medie. Daca n-ai, te multumesti cu ce prinzi.
Oricum in fisa trebuie trecute macar 5 optiuni, sa fie. Chiar astept sa vad repartizarea la ce note mari sunt in  Bucuresti, in special pentru Sava unde la bilingv si stiintele naturii erau oricum medii uriase. Acum cred ca va fi 10.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe ce criterii se stabilesc cotatiile astea?
Profesorul are acelasi timp (50 de minute) pentru toti. Fie ca liceul e bine cotat sau prost cotat.
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. La liceul "bine cotat" sa ingramadesc toti. Ca sa nu mai spun ca dupa inceperea anului incep sa se transfere de la alea "prost cotate" la alea (bineinteles) "bine cotate". Si uite asa la ala "bine cotat" sunt cate 35 intr-o clasa. Si profesorul e pur si simplu sufocat.

Si in liceele bune se arunca cu hartii in timpul orelor. Vorbesc din experienta.

Oricum copilu' a spus ca ambele licee sunt echivalente si la fel de aproape, deci...

Edited by Friskey, 25 June 2020 - 15:07.


#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Conteaza da profesorul explica unui elev care are baza, sau daca trebuie sa reia notiunile predate in anii anteriori. Profesorii buni fac asta. Daca elevii vin fara sa stie cum sa calculeze un procentaj, nu pot invata cum sa rezolve o problema cu concentratii la chimie. Cand elevii nu inteleg, nu sunt atenti si calitatea predarii scade.

De ex eu, am facut in paralel o facultate si un colegiu tehnic. La facultate am muncit ultimii 2 ani de liceu plus toata vara pt a intra pe locul 11. La colegiu doar am recitit cartea de fizica, ca algebra o stiam deja si am fost  pe locul 2. Problema a fost la cursuri, ca jumatete din colegi nu stiau ce e X derivat, chiuleau de la cursuri, si profului de informatia nu i-a ajuns un an sa treaca la pointer in C++ . Degeaba eram vreo 5 care eram seriosi, majoritatea care cauta doar o diploma ( nu stiu ce urmau sa faca cu ea ca nu stiau nimic) nu ne permitea sa avansam intr-un pas mai rapid.

Acum nu stiu cat iti ia sa ajugi la liceu, dar conteaza sa fie un liceu bine cotat. Cat despre transferurile de la liceele slabe, in mare parte sunt elevi buni, care  nu si-au ales bine prima optiune si au fost repartizati la sesiune din toamna pe locurile libere. Se mai intampla.

Edited by unknown_35, 26 June 2020 - 13:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate