Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Alegere furnizor gaze naturale?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
5729 replies to this topic

Poll: Topic gaze naturale (76 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre diferiti furnizori si serviciile acestora, preturi, etc (72 votes [51.43%] - View)

    Percentage of vote: 51.43%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (34 votes [24.29%] - View)

    Percentage of vote: 24.29%

Vote Guests cannot vote

#4879
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

View PostSwatKat, on 26 ianuarie 2022 - 20:37, said:


Si de cand intra in vigoare noul pret? Tot 1 martie 2022?
Eu asa sper.
Februarie ar trebui sa fie acelas pret contractat cu CEZ.
Pana acum asa am platit.
Sunt in cautari,de furnizor cu pretul mai mic🤔


#4880
daniel_sandu

daniel_sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2007

View Postbbseptik2017, on 26 ianuarie 2022 - 18:57, said:


De unde ai scos valorile astea? Pe cele 5 luni trebuie sa fie 1500 m3. De la 1100 cu tot cu marja de 10% pana la 1500 este o diferenta de 400 m3. De unde iti iese tie doar 226??????
Am citit OUGul nou in Monitor.......mare păcaleală/minciună cu mărirea plafonului de consum la gaze de la 200  la 300mc........ au promis si ar fi trebuit sa avem in total 300x5=1500mc in loc de 200x5=1000mc. De fapt au crescut plafonul doar pentru 2 luni!?si au adaugat doar 200mc la cei 1000 ce mizerie...
Avem acum Consum mediu lunar (mc), inclusiv abaterea de 10% 155,57 mc/nov,  226,94 mc/dec,  260,61 mc/ianuarie,  351,17 mc/februarie și 325,71 mc/martie (culmea...)”
Am mai spus, cu150-200 mc pe luna consum se incadrează doar 15-20% din consumatori/populație (cei care locuiesc in apartamente mici din blocuri termoizolate situate in partea mai calduroasa de SUD a tarii si cu max. 20 grade temperatura in casa....) 300 mc ar fi fost mai real/aproape de adevar pentru DECEMBRIE IANUARIE nu in MARTIE cand se incalzeste afara

#4881
T#OR

T#OR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 28.01.2007
Și cine te opreste sa nu dai index mai mic în ianuarie ?
Dupã aceea în februarie și martie dai un index mai mare ca sa te incadrezi in cantitatea compensata.

#4882
daniel_sandu

daniel_sandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.02.2007

View PostT#OR, on 27 ianuarie 2022 - 20:51, said:

Și cine te opreste sa nu dai index mai mic în ianuarie ?
După aceea în februarie și martie dai un index mai mare ca sa te incadrezi in cantitatea compensata.
E și asta o variantă....românească (ei se fac ca ne compensează, noi ne facem că ne incadram), dar nu e corect asa. Aș prefera să ne respectăm reciproc  vorbesc de stat (sună cam a fraier știu.. dar am pretentii in primul rand de la institutiile statului (român) și chiar si de la multinationale  multprofit(oare)abile ).

Și (doar) de dragul unei discuții, varianta ta nu prea merge (poate la cei cu depasiri mici) : Parcă la final de perioada, in aprilie,  se face regularizare pe total consum pe cele 5 luni si daca totalul depaseste 1000mc (acum1200mc) dai banii inapoi pe toate compensatiile primite (beneficiezi doar de plafonare) poate doar sa fii pe aproape scapi. Iar in multe cazuri (cum e si al meu) lunar citeste indexul Operatorul de distributie.

Edited by daniel_sandu, 27 January 2022 - 23:12.


#4883
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Salut.
E cineva pe aici care a trecut la Nova cu gazele dupa 01.01.2022 ?
Ma intereseaza in mod deosebit daca in contract apare ceva despre penalizari in cazul in care nu respecti perioada contractuala.
De fapt, intrebarea cu care trebuia sa incep este daca exista o astfel de lege in vigoare si furnizorii pot profita de ea. Sincer sa fiu nu stiu ce nr are legea sau daca a fost aprobata, citisem ceva pe forum despre o astfel de lege.
Pe scurt, ideea e asa : acum sunt la CEZ Vanzare, iar pana in 28.02.2022, am un pret de 1.4 lei per mc, din contractul semnat anul trecut. Am fost notificat ca incepand cu 01.03.2022, pretul va ajunge pe la 9.3-9.5 lei / mc, in functie de PCS (calculat de mine, ca e in kwh, stiti povestea).
La Nova pretul este de vreo 7.2-7.5 lei / mc, tot in functie de PCS si sunt cei mai ieftini la gaze in acest moment. Sunt curios daca trec la Nova si peste vreo 4 luni apare o oferta mai buna si ma mut la alt furnizor, daca Nova imi va percepe penalizari. Asta e principala problema si nelamurire.

View PostJAWS, on 25 ianuarie 2022 - 14:15, said:

Intreb aici pt ca n-am vazut topic dedicat CEZ:

Mi se pare mie sau matematica furnizorului CEZ la gaze scartaie grav?
Asta e raportul strict din platforma, facturile inca nu s-au emis.
A mai observat careva treaba asta?

Eu.
Am vazut ca merg pe estimari, nu pe cititri. Desi le-am dat lunar, cu strictete.
De exemplu, ieri, mi-au emis factura, si, desi le-am dat citirea cu cateva zile in urma pentru intervalul 25.12-25.01, ei mi-au facturat mult mai putin, mi-au facturat pe consumul la care am dat citirea in noiembrie !!!! Si suntem in ianuarie...
Eu sper sa nu se tina de prostii si sa tot decaleze facturarea pe consum la zi, citit si trimis, ca in martie sa imi factureze din urma la noul pret, care e de 6.75 ori mai mare !!! Nu de alta dar am minus vreo 700 mc in acest moment si iese scandal mare daca imi vor factura la alt pret decat cel din contract de la momentul consumului si al trimiterii citirii.

View PostDe-LuX, on 26 ianuarie 2022 - 17:51, said:

Al meu, cu CEZ expira pe 01.03 si deja am primit notificarea pe 14.01. Noul pret e naspa.
Inainte 116Lei/Mwh, acum 808Lei)Mwh, cu toate taxele incluse��

Idem.
Ce facem, mergem la Nova, aka cei mai ieftini acum ?

View PostDe-LuX, on 27 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Eu asa sper.
Februarie ar trebui sa fie acelas pret contractat cu CEZ.
Pana acum asa am platit.
Sunt in cautari,de furnizor cu pretul mai mic��

Da, sigur ramane asa pana pe 28.02, nu au facut prostii pana acum. Au respectat preturile din contract. Doar ca din 01.03 e jale, mai jale ca la aia cei mai ieftini...

#4884
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Eu zic sa mai astepti. Ofertele de pe ANRE sunt valabile pina la 31.01.2022. Si eu sunt in aceeasi situatie, chiar mai grav. adica de la 01.02.2022 mi se termina contractul cu CEZ de la care am primit notificare de pret ( 640 lei/MWh fara nici o taxa ).

#4885
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Pai asta e ideea, ca nu stiu ce sa fac.
Dar daca preturile nu o iau in jos, ma ard astia de la Cez in mod barbar.
De aia ma gandeam sa trec pt o perioada la Nova, iar daca preturile se mai linistesc si o iau in jos, in vara (cand teoretic ar fi cele mai mici preturi), sa ma mut la altii unde imi convine mai mult.

Problema e ca nu stiu daca e vreo lege in acest moment prin care furnizorii te pot penaliza daca nu respecti perioada contractala cu pret fix.
Pe forum a aparut asta acum vreo 2 luni, dar nu stiu daca e reala, daca a fost un proiect, daca s-a amanat...
Stie cineva despre ce lege e vorba, macar sa o caut pe net ?

#4886
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Alegi un pret variabil si gata. Doar la pret fix au clauze.

#4887
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View PostDe-LuX, on 26 ianuarie 2022 - 17:51, said:

Al meu, cu CEZ expira pe 01.03 si deja am primit notificarea pe 14.01. Noul pret e naspa.
Inainte 116Lei/Mwh, acum 808Lei)Mwh, cu toate taxele incluse��
De ce ti se pare noul pret naspa? Ai 0.80 lei/Kwh cu toate taxele.  Naspa era, dupa parerea mea,  0.8 lei/Kwh fara taxe,etc. asa cum mi-au marit mie pretul talharii de la Engie  (0.64 lei/Kwh fara taxe).Se poate mult mai rau.Oricum ai plafonare in februarie si martie la 0.31 lei /kwh + compensare pe care unii o aplica cum vor ei si n-au nici o treaba cu legea. La Engie, eu n-am vazut compensare pe nici o factura. A primit cineva?

Edited by patraulea100, 28 January 2022 - 11:39.


#4888
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
E vorba de gaz.

#4889
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Posthackoo, on 28 ianuarie 2022 - 11:30, said:

Alegi un pret variabil si gata. Doar la pret fix au clauze.

Stiu ce zici, dar parca nu prea imi vine sa fac asta.
As vrea sa fiu acoperit de un pret fix si in caz ca mai creste pretul si lucrurile nu vor merge cum vrem noi, consumatorii.
Daca ei sunt smecheri, vreau sa fiu si eu macar asigurat.

#4890
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Si pe mine ma batea gandul sa trec la Nova, insa pretul e fix? MAcar talharii astia dela Engie un pret fix pe care-l respecta.

#4891
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
E pret fix, dar e foarte mare. Ce vrei sa te asiguri ? Ca o sa platesti un an 8 - 9 lei pe mc de gaz !?

Preturile sunt facute doar pentru compensare . Parerea mea.

#4892
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Postpatraulea100, on 28 ianuarie 2022 - 11:45, said:

Si pe mine ma batea gandul sa trec la Nova, insa pretul e fix? MAcar talharii astia dela Engie un pret fix pe care-l respecta.

Da. Asa stiu. La Nova nu au fost probleme, preturile au fost respectate.
Am cu ei contract de electricitate, de anul trecut din februarie, pe 1 an. Am prins la 0.68 lei / kwh, pret final, l-au respectat. Ca din martie anul asta voi trece la 1.18 lei / kwh, pret final, e alta discutie.
La electricitate ramane de vazut daca raman la Nova sau zbor la Hidroelectrica. Desi, cu Hidroelectrica sunt cam neincrezator si astept niste feedback-uri de la colegii de forum care au trecut deja la ei.

#4893
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postaysmen, on 26 ianuarie 2022 - 18:58, said:

Mi-a venit și mie factura de la FUI Engie fiind transferat de la Restart.Daca împart cei 117 mcubi cu tot cu plafonare și compensare am undeva la 3,07 lei m cub.Din ce citisem pe aici știu ca plafonarea+compensarea pica undeva la 2.7 lei pe metru cub.
Fără plafonare este enorm, 13 lei metru cub...1634 lei pt 117 mcubi.
Eu cred ca atat plafonarea cat si compensarea sunt facute dupa "ureche", dupa cum vor ei. Pretul pe care trebuie sa-l platesti ar trebui sa fie mai mic.

Edited by patraulea100, 28 January 2022 - 11:59.


#4894
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Posthackoo, on 28 ianuarie 2022 - 11:51, said:

E pret fix, dar e foarte mare. Ce vrei sa te asiguri ? Ca o sa platesti un an 8 - 9 lei pe mc de gaz !?

Preturile sunt facute doar pentru compensare . Parerea mea.

E si asta o varianta.
Pai nu prea am ce sa fac. Am zis, CEZ mi-o trage cu 9.3 lei per mc. Nova cu "doar" 7.3 lei per mc. La iarna, in caz ca lucrurile se imput, diferenta asta de 2 lei per mc, la un consum de 400 mc, se traduce printr-o diferenta la factura de 800 lei. E semnificativ.

#4895
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Oricum nu o sa putem sa le platim !

#4896
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Magicwisewolf, eu trec la Hidroelectrica de la inceputul lui februarie.Nu stiu ce asteptari ai, curentul e acelasi. E adevarat, nu au sistem bun ca Enel spre ex (cu MyEnel -consum bagat de tine, facturi etc) ,nu au modalitati de plata multe (deocamdata) insa incet,incet, cred ca se vor rezolva. Nu emit lunar facturile pentru ca nu ii intereseaza prea mult C1, merg pe estimari deocamdata. Insa pui banii lunar in plic si platesti la trei luni, insa mult mai putin. Eu zic ca merita efortul. Pe forumul celelalt dedicat Hidro, se plangeau cativa ca nu pot strange banii pentru ca eicheltuie tot lunar. Pentru ei, nu merita transferul, e clar. Posted Image La Enel mi-au bagat 0.88 lei/kwh fara taxe de la 1 februarie, cu toata platforma lor spectaculoasa.

Edited by patraulea100, 28 January 2022 - 12:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate