Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Recimentare coroane zirconiu

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
Salut.
In 2012 mi s-a facut o lucrare din zirconiu la primii doi premolari de după canin,pe maxilă partea stanga.
Lucrarea este dintr-o bucată,nu-s individuali.
Acum 6 luni mi s-a dezlipit lucrarea în timpul masticației și am fost la un alt cabinet de stomatologie unde mi i-au lipit înapoi spunându-mi că sunt încă buni și nu are rost să îi refac.

Problmea este că de atunci de cand mi i-a lipit,îi simt mai înalti ca toti dintii din gură,cu toate că mi s-a slefuit puțin din lucrare.

Eu i-am tot spus că tot îi simt inalti si atunci dînsul a inceput să imi slefuiasca din dintii de pe mandibulă,dintii de jos cu care intra in contact.
Văzând ca îmi slefuieste dintii buni am preferat sa îi spun că este bine și nu îi mai simt înalti.

Acum,după masa de prânz de exemplu,dacă mestec mâncarea doar in partea aceea si la vreo 2-3 ore după ce am mâncat,mănânc un măr tot in partea acea, incep să simt o durere la lucrare,mai exact mă doare osul in zona aceea a maxilei,îi simt ca si cum pune presiune pe os.

Intrebare:  Normal la relipirea lucrării,nu trebuia mai întâi curățată pe interior de vechiul adeziv si atunci cu siguantă nu ar mai fi fost asa înaltă?

Edited by renock, 20 June 2020 - 23:02.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-a slefuit dintii naturali de jos  (mandibula) ? Imi este greu sa cred.

Edited by MembruAnonim, 20 June 2020 - 23:24.


#3
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
Da,mi-a pilit din lucrare de 3 ori si tot văzând că eu îi spun că simt înaltă lucrarea a inceput sa pileasca putin din dintii buni de jos,unde face contactul cu lucrarea si in momentul acela am zis ca e ok nu mai este inalt.
Mi-a pilit mai exact vârful la premolarul de lângă caninul de pe mandibula.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
Mi-am recimentat anul trecut coroana de zirconiu, a fost curățată bine inainte de a fi montată din nou. Am avut o senzație ca nu e ca inainte și a mai pilit din ea stomatologul.

Edited by george_alexandru, 20 June 2020 - 23:53.


#5
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
Ok merci de raspuns, deci m-a lucrat de toti banii...

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
Pilit dinte bun, mai rar, în mod normal pilea din coroana de zirconiu până o luau dracii, dar nu se atingea de dintele bun.

#7
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
O să mă duc la un alt cabinet stomatologic să îmi mai pilească din lucrare că e prea înaltă.

Edited by renock, 21 June 2020 - 01:08.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrenock, on 21 iunie 2020 - 01:06, said:

O să mă duc la un alt cabinet stomatologic să îmi mai pilească din lucrare că e prea înaltă.

Eu as cere si recimentarea. Cine stie cum a facut-o. In mod normal nu ar trebui sa fie foarte inalta lucrarea.

#9
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
Da,dar crezi ca o să poată da jos lucrarea fără să o strice?

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
O poate da jos, dacă nu mă înșel folosește ultrasunete să slăbească cimentul cu care e prinsă coroana. Apoi curăță cimentul și de pe coroană, și de pe pivot și o pune din nou.

#11
renock

renock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.11.2013
Ok, deci asta nu stiam. Trebuie sa caut un cabinet mai dotat pentru ca nu cred ca au toti aparat cu ultrasunete.
Multumesc  @George.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
Detartrajul tot cu ultrasunete se face, nu trebuie neapărat un cabinet smecher, doar un stomatolog care își face meseria. Vezi și tu printre cunoscuți, poate iti recomandă vreunul un stomatolog bun.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,416
  • Înscris: 13.01.2011
Hai și eu cu povestea, sînt fericitul posesor al unei coroane, care a ,,crăpat " după două săptămîni.
Iar asta s-a întîmplat tocmai la omul care ciugulește de mic copil ca o păsărică  :lol:

Mai exact, a sărit ceramica spre interior, spre limbă, și se vede o mică porțiune de metal.
Buba" este aproape de măseaua de minte.

Nu sînt mîncător de pietre, de nuci cu tot cu coajă, mănînc dumicați mici de cînd mă știu, cîne eu sînt la felul unu restul au ajuns la desert.
Nu am stilul ăla de mîncat cu ambele fălci pline, mărunțesc mîncarea mai întîi pe caninini, abia apoi duc bolul alimentar pe măsele.

Cu toate astea, aseară am simțit fenomenul de nisip în dinți, cînd mă uit, tragedie.
Două săptămîni vechime.
Mai ține 20 de ani cîrpită? Adică, dacă pune nu știu ce maclavais pe spărtură.

Este posibil să se repare, să cer să o refacă total?

Probabil nu a fost coaptă corect, sau, stratul de porțelan este prea dubțire, nu știu ce să zic.

#14
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Am de facut o lucrare la stomatolog pentru 4 dinti din fata cu coronite si pentru ca maine trebuie sa-i dau un raspuns daca sa fie varianta clasica ceramica-metal sau varianta mai scumpa cu zirconiu (dubla ca pret), incerc sa ma lamuresc daca sunt suficiente argumente incat sa fac un efort financiar pentru zirconiu.

  Fiind vorba de dintii frontali e clar ca estetica conteaza cu atat mai mult si am inteles ca zirconiul ar putea arata mai natural dar totusi am auzit si cazuri cu persoane nemultumite chiar si de varianta asta, un rol in calitatea finala a lucrarii avand-o tehnicianul de exemplu, plus daca cimentul folosit e bine ales etc.

   Eu personal am avut o coronita ceramica-metal iar in partea de sus sub gingie se vedea o dunga subtire de metal, inestetica binenteles.

   Ati avut experiente in legatura cu acest aspect sau cunoasteti persoane multumite/ nemultumite de coronitele cu zirconiu?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 UncertainId, on 02 septembrie 2020 - 16:31, said:

Am de facut o lucrare la stomatolog pentru 4 dinti din fata cu coronite si pentru ca maine trebuie sa-i dau un raspuns daca sa fie varianta clasica ceramica-metal sau varianta mai scumpa cu zirconiu (dubla ca pret), incerc sa ma lamuresc daca sunt suficiente argumente incat sa fac un efort financiar pentru zirconiu.

  Fiind vorba de dintii frontali e clar ca estetica conteaza cu atat mai mult si am inteles ca zirconiul ar putea arata mai natural dar totusi am auzit si cazuri cu persoane nemultumite chiar si de varianta asta, un rol in calitatea finala a lucrarii avand-o tehnicianul de exemplu, plus daca cimentul folosit e bine ales etc.

   Eu personal am avut o coronita ceramica-metal iar in partea de sus sub gingie se vedea o dunga subtire de metal, inestetica binenteles.

   Ati avut experiente in legatura cu acest aspect sau cunoasteti persoane multumite/ nemultumite de coronitele cu zirconiu?

Daca diferenta nu este chiar mare, mergi pe zirconiu. Sunt multe avantaje. Un avantaj destul care cantareste destul de greu este procesul de executie, se executa prin frezare computerizata, ai sigurana ca este exact mulajul "recoltat". In afara de asta zirconiu este biocompatibil si bioinert. La tine o sa fie dintii frontali, un motiv in plus sa alegi zirconiu. Investitia este pe termen lung. Nu ca un tv care il schimbi peste 2-3-4 ani. Zirconiu aduce a dinte natural.
Metalo ceramic afecteaza gingia in timp.

edit: Integral zirconiu sau ce ti-a spus medicul? Sau ceramica pe suport de zrconiu?

Edited by MembruAnonim, 02 September 2020 - 18:35.


#16
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
Nu stiu toate detaliile, o sa o intreb azi.
Din ce am citit, preferabil e ceramica pe zirconiu dar cica la dinti mici e mai greu de adaugat ceramica peste zirconiu si uneori se face coronita doar din zirconiu din cauza asta, ori poate am inteles eu gresit.

Oare o coronita din ceramica pura e mult mai scumpa decat una ceramica plus zirconiu?!

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Metalo ceramica.. va disparea de tot in ceva ani.
De-a lungul anilor s-au folsoit tot felul de materiale pericuoase: nichel mercur etc. In tehnica dentara este nevoie de materiale 100% biocompatibile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate